Drzewa ozdobne - liściaste i iglaste

Drzewa ozdobne - liściaste i iglaste

Skomentuj artykuł

Drzewa to jedne z najpiękniejszych elementów otaczającego nas krajobrazu. Skupiają liczne i bardzo zmienne gatunki roślin drzewiastych. Znaczenie drzew jest olbrzymie i wielopłaszczyznowe. W niniejszym opracowaniu uwzględnię kwestie związane z rolą drzew ozdobnych w ogrodzie przydomowym, a także podstawowe zasady związane z doborem drzew ozdobnych, uprawą i pielęgnacją. Wspomnę również o najpiękniejszych drzewach ozdobnych uprawianych w ogrodach. Ponieważ temat jest bardzo rozległy, niniejsze opracowanie proszę traktować jako zarys problematyki. W celu pogłębienia wiedzy, proszę zapoznać się z podobnymi tematycznie opracowaniami, zamieszczonymi w Poradniku Ogrodniczym.

Zmienność grupy

Drzewa jako grupa roślin drzewiastych, obejmuje liczne gatunki, z których część może być traktowana jako rośliny ozdobne. Charakteryzują się zmienną wysokością. W ogrodach przydomowych najczęściej uprawia się niskie formy , których wysokość dochodzi do kilku – kilkunastu metrów.

Zależnie od gatunku bądź odmiany korona drzewa może charakteryzować się zmiennym pokrojem- kulistym, jajowatym, odwrotnie stożkowatym, kolumnowym bądź stożkowatym, dodatkowo wykazując zróżnicowanie pod względem ułożenia pędów, które mogą być m.in. wzniesione, rozłożyste, przegięte czy też zwisające. Wyróżniamy drzewa liściaste z dominującą liczbą gatunków, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, rzadziej zimozielonych oraz drzewa iglaste.

Drzewa charakteryzują się zmiennym ulistnieniem. Blaszka liściowa może mieć kształt m.in. jajowaty, okrągławy, lancetowaty, równowąski, nerkowaty, sercowaty, romboidalny, eliptyczny (liście pojedyncze) i trójlistkowe, dłoniasto złożone, parzysto – pierzaste, nieparzysto- pierzaste, podwójnie pierzaste (liście złożone).

Cechą charakterystyczną drzew jest pień (o zmiennej długości i grubości, zależnie od odmiany) zakończony również zmienną koroną.

Zależnie od gatunku, wykazują olbrzymią zmienność pod względem optymalnych warunków, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. A poza tym różnią się m.in. wielkością, budową, żywotnością, znaczeniem gospodarczym, poziomem dekoracyjności.


Drzewa ozdobne w ogrodzie – kilka uwag

Zróżnicowane drzewa ozdobne, dostępne w sprzedaży to doskonały sposób na uzupełnienie ram ogrodu. Ramy ogrodu to m.in.  ogrodzenie, wysokie krzewy, pnącza, a także drzewa. Zielone ramy ogrodu będą chronić przed dostępem pyłków, obniżą hałas sprawią, że ogród stanie się miejscem osłoniętym, w którym zapanuje specyficzny, przyjazny roślinom mikroklimat. Ramy ogrodu będą strzegły również naszej prywatności.

Zależnie od wielkości ogrodu można pozwolić sobie na zróżnicowaną liczbę drzew. W najgorszej sytuacji są posiadacze małych ogrodów, którzy nie mogą uprawiać zbyt wielu gatunków drzew. Mimo że młode drzewa w początkowym okresie sprawdzają się, to jednak po kilkunastu latach mogą osiągnąć  bardzo duże rozmiary i wówczas, zajmą zbyt dużą powierzchnię, ze szkodą dla innych roślin ozdobnych, uprawianych w zielonym azylu. Zacienią ogród, będą nienaturalnie się prezentować, a poza tym ich wycięcie może być kłopotliwe także pod względem prawnym.

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny

Wybrane zalety i funkcje drzew ozdobnych uprawianych w ogrodach

Uzupełnienie ram ogrodu- zielona ściana stanowi doskonałą ochronę przed pyłem, hałasem, wiatrem, strzeże prywatności, a także stanowi piękne tło dla pozostałych roślin, uprawianych w ogrodzie. 

 

Łatwa uprawa – większość drzew ozdobnych nie należy do wymagających, dlatego też prawidłowo posadzone, rosną bez większych interwencji ze strony uprawiającego. Oczywiście jak każde rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

 

Zróżnicowanie – w punktach sprzedaży nie brakuje zmiennych drzew ozdobnych, zróżnicowanych pod względem wymagań, długości przyrostów rocznych, dekoracyjności, wielkości itp.

 

Drzewo ozdobne poza obrzeżem ogrodu można posadzić także w bardziej wyeksponowanym miejscu. Im atrakcyjniejsza forma drzewa, tym lepszy efekt. Pojedyncze drzewo (soliter) stanowi doskonały punkt skupiający wzrok obserwatora, odwracając jego uwagę od mniej atrakcyjnych zakątków w ogrodzie. Wyższe drzewo ozdobne w niewielkim ogrodzie również się sprawdzi, koniecznie musi mieć atrakcyjną formę korony, aby wzrok obserwatora sięgał wyżej, gdzie ujrzy nieograniczoną przestrzeń. Ta przestrzeń zwana niebem, sprawi że przebywając w takim ogrodzie inaczej odbierzemy jego wielkość.

 

Drzewo posadzone jako soliter przepięknie prezentuje się na tle trawnika.

 

Drzewa to trwałe elementy ogrodu, stanowiące jego szkielet, które przy prawidłowym doborze ożywią ogród, nadadzą dynamizm. Ważne aby panowało zróżnicowanie w nasadzeniach, wśród których nie zabraknie roślin liściastych, uzupełnionych nasadzeniami z roślin iglastych

 

Ciekawie prezentują się także półcieniste rabaty u podnóża drzew. Wiosną rabata w cieniu drzew, może zachwycać wiosennymi roślinami cebulowymi np. zawilcami, a także innymi kwiatami. Przepięknie w takiej stylistyce prezentują się m.in. paprocie, rododendrony, barwinek, runianka japońska , bodziszki, orliki, hosty, jasnota, bergenia, pluskwica, fiołki, tawułki, kokoryczki, konwalie i inne. Przy doborze roślin uprawianych na rabatach znajdujących się w obrębie korony drzewa należy uwzględnić system korzeniowy drzewa, ponieważ wyróżniamy rośliny drzewiaste z płytkim i głębokim systemem korzeniowym.

 

Pojedyncze drzewo o rozłożystej koronie, to doskonały sposób na nastrojowy zakątek wypoczynkowy w ogrodzie, który przyda się w okresie letnich upałów.

 

Drzewa ozdobne w ogrodzie zależnie od zastosowanego gatunku, odmiany mogą pełnić zmienne role. Pamiętajmy o tym, ponieważ przy tak wartościowych i wieloletnich akcentach w ogrodzie nie można pozwolić sobie na pomyłkę przy doborze, a także określeniu celowości zastosowania danej rośliny.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński

Wybór drzewa ozdobnego- o czym warto pamiętać ?

Przy doborze drzewa do ogrodu unikamy pośpiechu. Zakupiona roślina powinna odpowiadać nie tylko naszym upodobaniom. Stanowisko przeznaczone roślinie, powinno być zgodne z jej wymaganiami, tylko wówczas ogród zyska trwały i estetyczny element.

Szukając stanowiska  dla nowych nasadzeń należy zwrócić uwagę nie tylko na warunki klimatyczno-glebowe, ale także na cechy zewnętrzne roślin. Bardzo ważna jest dekoracyjność, ale nie zapominajmy o tym, że poszczególne odmiany drzew, mogą charakteryzować się dużą zmiennością pod względem wysokości. Dlatego też przy wyborze rośliny myślimy perspektywicznie, uwzględniając wysokość i szerokość drzewa w przyszłości. Wiedzę odnośnie rozmiarów drzew, można pozyskać w punkcie sprzedaży, najlepiej w szkółce bądź też w Internecie, gdzie nie brakuje rzetelnych źródeł informacji, dotyczących roślin ozdobnych.

Rośliny nabywamy po wcześniejszym zapoznaniu się z ich wymaganiami. Nabywajmy sadzonki najwyższej jakości,  ze sprawdzonych punktów sprzedaży. Kupując w szkółce, zazwyczaj taniej nabędziemy sadzonki, a poza tym najprawdopodobniej uzyskamy dodatkowe informacje na temat uprawy, pielęgnacji gatunku/odmiany.

Nabyta sadzonka, powinna charakteryzować się pełną zdrowotnością, sadzonki budzące wątpliwości odkładamy na bok. Zmiany chorobowe na liściach, przerośnięta bryła korzeniowa, zbite korzenie, to te kwestie, które przy wyborze sadzonki powinny być wzięte pod uwagę.

Młode drzewa możemy nabyć wczesną wiosną oraz jesienią z gołymi korzeniami, a także balotowane (bryła korzeniowa chroniona tkaniną). Natomiast przez cały rok możemy nabyć rośliny uprawiane w pojemnikach. Sadzonki zakupione w pojemnikach lepiej się przyjmują.

Katalpa - Surmia

Katalpa - Surmia

Pielęgnacja drzew ozdobnych

Sadzenie drzew 

Przed posadzeniem młodego drzewa należy odpowiednio przygotować podłoże. Oczyszczamy je z chwastów, spulchniamy, a w razie potrzeby wzbogacamy próchnicą. Prace związane z przygotowaniem podłoża, powinny być zgodnie z wymaganiami roślin.

Kopiąc dołek, wierzchnią warstwę podłoża oddzielamy od tej wydobytej z głębszych warstw. Dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Ściany dołka spulchniamy, aby nie były zbite, następnie wsypujemy część żyźniejszego podłoża i przystępujemy do sadzenia.

Zależnie od formy nabytej rośliny (gołe korzenie, balotowane, pojemnik) dostosowujemy sposób sadzenia.

W przypadku roślin z gołym systemem korzeniowym, szczególną uwagę zwracamy na jakość sadzonek, nie należy nabywać roślin przesuszonych. Tak więc gdy sadzenie roślin zostanie przełożone na późniejszy  termin, to nabyte rośliny muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki (wilgotność) Można np. zadołować je w wilgotnym podłożu, w miejscu osłoniętym przed pełnym nasłonecznieniem. Drzewka dołuje się pod skosem, przysypuje ziemią i podlewa wodą.

Drzewa balotowane sadzimy razem z tkaniną, ale po ustawieniu drzewa w prawidłowej pozycji rozwiązujemy tkaninę i rozkładamy na boki.

Rośliny nabyte w pojemnikach sadzimy tradycyjnie tak jak inne rośliny.

Przed posadzeniem, sadzonki powinny być moczone, a dopiero później posadzone. Drzewa sadzimy na taką samą głębokość jak rosły w szkółce.
Sadząc drzewa z gołym systemem korzeniowym, to w sytuacji wystąpienia  połamanych, uszkodzonych, chorych korzeni należy je usuwać. System korzeniowy rozkładamy na żyźniejszym podłożu. Wspomnianym podłożem uzupełniamy dołek w taki sposób, aby korzenie dokładnie zostały przesypane. Następnie obficie podlewamy i uzupełniamy braki w podłożu, pamiętając o pozostawieniu wgłębienia tzw. misy. Podłoże powinno być uciśnięte, aby dobrze dolegało do korzeni, a tym samym roślina będzie miała  lepsze warunki do aklimatyzacji na nowym stanowisku.

Sadząc drzewa nie można pominąć palikowania, które jest kluczowe w przypadku tych roślin. Szczególnie rośliny na otwartych przestrzeniach są narażone na silniejsze podmuchy wiatru. Palikowanie polega na wzmocnieniu stabilności rośliny poprzez podwiązanie jej do palika.

Wyróżniamy kilka sposobów na zabezpieczenie drzew przed konsekwencjami silniejszego wiatru. Zazwyczaj drzewa mocuje się do pionowego palika, wkopanego w podłoże. Palik należy wkopać równolegle do drzewa. Wkopujemy go przed sadzeniem, gdyż po posadzeniu, bardzo łatwo o uszkodzenie bryły korzeniowej.

Innym sposobem palikowania jest usztywnienie drzewka poprzez skośne wbicie pala, a także zastosowanie dwóch palików, a nawet trzech.

Jeżeli drzewka sadzimy na terenie otwartym należy zabezpieczyć je siatką, chroniącą m.in. przed zającami.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest świetnym sposobem na ograniczenie ekspansji chwastów, a przede wszystkim ogranicza parowanie wody z podłoża, co jest niewątpliwie wskazane w okresie suszy. Istnieje wiele sposobów na ściółkowanie. W  tym celu można wykorzystać materiały organiczne, które po rozłożeniu dostarczają roślinie materii organicznej, a także składników odżywczych.

Nawożenie

Dostosowujemy do konkretnej rośliny pamiętając, że dobrze ukorzenione rośliny doskonale sobie radzą bez zbędnej pielęgnacji. Należy pamiętać, że w pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy roślin, a już na pewno nie stosujemy nawozów mineralnych, aby korzenie  nie miały z nimi bezpośredniego kontaktu. Nawożenie drzew należy dostosować do wymagań uprawianych roślin, pamiętając o tym, że nawozy azotowe stosujemy do około lipca. Przy nawożeniu sprawdzą się nawozy organiczne m.in kompost, który jest  łatwy w przygotowaniu i dobroczynnie wpływa na rośliny. Podstawowe nawożenie wykonujemy wczesną wiosną.

Podlewanie

Podlewanie jest bardzo istotne zwłaszcza zaraz po posadzeniu. Dorosłych okazów nie ma potrzeby podlewać, gdyż drzewa wytwarzają rozbudowane systemy korzeniowe, które pozwalają im przetrwać nawet dłuższe okresy suszy. Młode okazy należy podlewać dużą ilością wody, aby dotarła ona do korzeni. Drzewa wymagające podlewania, najlepiej podlewać rzadko, ale obficie.

Cięcie

Ciecie drzew ozdobnych jest uzależnione od konkretnego gatunku i odmiany, ale ogólnie większość z nich tniemy po to, aby ograniczyć wielkość korony, przede wszystkim w razie potrzeby. Zazwyczaj cięcie drzew ozdobnych jest zabiegiem zbędnym, gdyż zakłóci ono naturalny pokrój drzewa, który jest jednym z podstawowych walorów dekoracyjnych. Wystarczy jak usunie się pędy chore, uszkodzone, silnie zagęszczające, dzikie oraz odrosty korzeniowe. A żeby uniknąć przymusowego cięcia drzew z powodu rozmiarów, wystarczy wybierać odmiany niskie, a poza tym nie sadzić drzew za blisko np. domu czy innych budowli.

Mrozoodporność

Zmienna, zależnie od gatunku/odmiany. Dostępne w sprzedaży okazy są zazwyczaj mrozoodporne, ale młode rośliny wybranych gatunków, warto okryć np. magnolie.

Choroby i szkodniki

Drzewa ozdobne również narażone są na atak szkodników np. mszyc, a także patogenów np. grzybów chorobotwórczych. Najłatwiej jest chronić młode drzewa, które nie charakteryzują się dużym rozmiarem, gorzej z wielkimi drzewami. Należy pamiętać, że drzewa ozdobne zazwyczaj nie należą do roślin podatnych na choroby.

Dąb czerwony

 

Dąb czerwony
Drzewa ozdobne o ciekawym kształcie liści - wybrane gatunki i odmiany

Jednym z najważniejszych walorów dekoracyjnych drzew ozdobnych są jego liście, które poza drzewami iglastymi stanowią podstawową, ale zazwyczaj sezonową  dekorację drzew ozdobnych. Najczęściej zwracamy uwagę na kwiaty oraz barwy, mniej na kształt liści, który również ma wpływ na całościowy odbiór stworzonej kompozycji. Drzewa o ciekawym ulistnieniu powinny być sadzone w reprezentacyjnej części posesji np. przed domem, w pobliżu alejek, w najbliższym otoczeniu miejsc wypoczynkowych.

Wybrane gatunki:

Kasztanowiec (Aesculus)- warto wspomnieć o kasztanowcu czerwonym, który tak jak pozostałe kasztanowce zachwyca dłoniastymi liśćmi, a wiosną pięknie kwitnie. Ciekawą odmianą jest odm. ‘Briotii’ o wyraziście czerwonych kwiatostanach. Drzewo potężne do sadzenia jako soliter w dużych ogrodach.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)- dekoracyjne, wachlarzowate liście, bardzo oryginalne, jesienią przebarwiające się na złocisty kolor.

Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides)- godna polecenia jest jej odmiana ‘Nana’ osiągająca kilka metrów wysokości, zachwycająca kulistym pokrojem oraz dużymi, sercowatymi liśćmi.

Glediczja trójcierniowa  (Gleditsia triacanthos) – drzewo o ciekawym, pierzastym ulistnieniu. Odmiana ‘Rubylace’ stanowi ciekawy akcent kolorystyczny ze względu na purpurowe liście.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) – oryginale, wyniosłe drzewo o ciekawych, klapowanych liściach. Nazwa drzewa ma odniesienie do jego kwiatów, które przypominają kwiat tulipana. Niestety kwiaty ukazują się po kilkunastu latach.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Drzewa ozdobne o barwnych liściach – wybrane gatunki i odmiany

Barwne liście to doskonały sposób na ożywienie kompozycji. W sprzedaży nie brakuje pięknych drzew, które zachwycają zmienną kolorystyką liści. Wybrane  z nich to m.in.:

Brzoza brodawkowata ‘Purpurea’ (Betula pendula ‘Purpurea’)- odmiana brzozy brodawkowatej, charakterystyczna ze względu na purpurowe liście.

Klon pospolity ‘Royal Red’ (Acer  platanoides ‘Royal Red’) – odmiana o purpurowych liściach.

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ (Prunus cerasifera)- niewielkie drzewo bądź wysoki krzew o purpurowych liściach.

Buk pospolity ‘PurpureaTricolor’ (Fagus sylvatica ‘Purpurea Tricolor’)- niezwykle oryginalne drzewo o purpurowych liściach z różowawym obrzeżem.

Klon jesionolistny ‘Aureomarginatum’ (Acer negundo ‘Aureomarginatum)- odmiana o pstrych liściach.

Drzewa ozdobne o pięknie przebarwiających się liściach- wybrane gatunki i odmiany

Jesień to okres, w którym zachwycamy się pięknem przebarwiających się roślin w otaczającym nas krajobrazie. Drzewa ze względu na liście, wyglądają w tym czasie wspaniale, a wybrane  gatunki i odmiany wręcz zjawiskowo.

Najpiękniejsze drzewa o pięknie przebarwiających się liściach to m.in.:

Dąb czerwony (Quercus rubra)- dekoracyjne liście, które jesienią przebarwiają się na czerwonawo. W okresie jesiennym stanowi bardzo wyrazisty akcent w ogrodzie.

Robinia akacjowa ‘Frisia’ (Robinia pseudoacacia ‘Frisia’)- ładna odmiana robinii akacjowej o zielonożółtych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczową barwę.

Sumak octowiec (Rhus typhina)- niewielkie drzewko o niezwykle dekoracyjnych jesienią liściach, które przebarwiają się na jaskrawoczerwono.

Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)- liście przebarwiają się na czerwonawo.

Klon pospolity (Acer planatoides).

Jabłoń ozdobna

Jabłoń ozdobna

Drzewa ozdobne o dekoracyjnej korze- wybrane gatunki i odmiany

W okresie zimy ogród nie jest tak dekoracyjny jak w rozkwicie, ale należy podkreślić, że istnieje wiele roślin, które mogą to zmienić. Do ciekawych akcentów ogrodu zimowego należą m.in. drzewa o ładnej i oryginalnej korze. Poniżej przedstawiam kilka przykładów.

Brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ (Betula utilis ‘Doorenbos’ )- niezwykle oryginalne, niewielkie drzewo ozdobne o śnieżnobiałej korze. Łuszcząca kora staje się śnieżnobiała po kilku latach. Przepięknie zaprezentuje się w większym ogrodzie na tle trawnika- pojedynczo bądź w grupie.

Platan klonolistny  (Platanus x hispanica acerifolia) – potężne drzewo o bardzo dekoracyjnej, łuszczącej się korze.

Wierzba mandżurska (Salix matsudana).

Drzewa ozdobne o ciekawym pokroju korony – wybrane gatunki i odmiany

Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ (Betula pendula’Youngii’) – oryginalna odmiana popularnej brzozy brodawkowatej, charakteryzująca się płaczącym pokrojem. Wysokość drzewa zmienna ze względu na wysokość szczepienia. Mało wymagające drzewko, które sprawdzi się w zróżnicowanych ogrodach, a także parkach, terenach zielonych, na osiedlach.

Klon pospolity ‘Globosum ‘(Acer planatoides ‘Globosum’)- dekoracyjna odmiana o kulistej koronie.

Surmia bignoniowa ‘Nana’ (Catalpa bignonioides ‘Nana’)- kulista korona.

Brzoza brodawkowata ‘Fastigiata’ (Betula pendula ‘Fastigiata’)- ciekawa odmiana brzozy brodawkowatej, charakteryzująca się wąską, kolumnowa koroną.

Robinia akacjowa ‘Umbraculifera’ (Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’)- odmiana robinii akacjowej o kulistej koronie. Doskonałe, niewielkie drzewo, które doskonale odnajdzie się w niewielkim ogrodzie.

Buk pospolity ‘Purpura Pendula’ (‘Fagus sylvatica ‘Purpura Pendula’)- odmiana buka pospolitego o zwieszających się pędach, tworzących koronę niczym parasol.

Wiąz (Ulmus ‘Camperdownii’)- niewielkie drzewo o parasolowatej koronie.

Dąb szypułkowy ‘Fastigiata’ (Quercus robur)- charakteryzuje się wąską koroną, osiągając do około kilkunastu metrów wysokości.

Jodła kaukaska
Jodła kaukaska
Drzewa ozdobne o dekoracyjnych kwiatach – wybrane gatunki i odmiany

Jabłoń ozdobna- pięknym kwitnieniem charakteryzuje się m.in. odmiana ‘Royalty’, która w okresie wiosennym pokryta jest tysiącem czerwonawych kwiatów.

Wiśnia piłowana (Prunus serrulata)- przepiękne drzewa ozdobne, późną wiosną obsypane pięknymi kwiatami. Do ciekawych odmian wiśni piłkowanej zaliczymy m.in. ’Kanzan’ i ‘Amanogawa’.

Magnolie (Magnolia)-  jedne z najpiękniej kwitnących roślin drzewiastych okresu wiosennego. Wybrane  gatunki form drzewiastych to m.in. magnolia pośrednia (Magnolia x soulangiana), magnolia japońska (Magnolia kobus).

Drzewa ozdobne o dekoracyjnych owocach – wybrane gatunki i odmiany

Dekoracją drzewa są nie tylko liście, kwiaty, ale również i owoce. Warto o tym pamiętać, ponieważ poza dekoracyjnym wyglądem stanowią one źródło pożywienia dla zwierząt, a także i ludzi, zależnie od gatunku.

Wybrane gatunki:

Jabłoń ozdobna – zaliczamy do niej wiele ciekawych, niewielkich odmian, które poza ładnym kwitnieniem wytwarzają wyraziste, barwne owoce ( odmiana ‘Ola’ w barwie czerwonej, a ‘Golden Hornet’ żółte.

Jarząb pospolity (Sorbus acuparia)- popularnie nazywany jarzębiną, należy do najpopularniejszych drzew ozdobnych, dekoracyjnych ze względu na owoce. Najczęściej spotykamy odmiany o owocach czerwonych, ale występują także odmiany owocach bardziej pomarańczowych.

Robinia (Robinia)- gatunek oładnch, pachnącychkaiwatch zebranych w zwieszający cyn siękwiatostanach.

Jarząb mączysty (Sorbus aria).

Cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny

Najpiękniejsze drzewa iglaste – wybrane gatunki i odmiany

Drzewa i krzewy iglaste należą do najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Dobierając rośliny pamiętajmy, że ogród powinien charakteryzować się zróżnicowaniem, a więc wzbudzać ciekawość niezależnie od pory roku. Ogrody skromniej prezentują się w okresie zimowym, ale pamiętajmy, że dzięki iglakom i krzewom, a więc roślinom zimozielonym możemy zmienić oblicze ogrodu. Drzewa iglaste występują w zmiennej barwie zieleni, czasem są wręcz niebieskawe, a więc stanowią akcenty chłodne, a inne znów złociste, a więc stanowiące akcenty ciepłe. Warto się rozejrzeć w ofercie, gdyż pojawiają się coraz to nowsze odmiany drzew iglastych, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia ogrodu atrakcyjnego przez cały rok, w którym nie zabraknie ani roślin iglastych, ani roślin liściastych.

Do ciekawych akcentów iglastych należy m.in.:

Jodła koreańska (Abies koreana) – charakteryzuje się zwartą koroną, dostępna jest w wielu odmianach, stanowiąc ciekawy akcent w ogrodzie. Posiada bardzo dekoracyjne fioletowawe szyszki skierowane w górę.

Świerk kłujący (Picea pungens)- często określany jako świerk srebrny. Stanowi wyrazisty, stożkowaty akcent ze srebrzystymi (niebieskawymi) igłami. Nie jest wymagający i idealny na w pełni nasłonecznione stanowiska.

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Sosna himalajska (Pinus wallichiana)- oryginalna ze względu na bardzo długie igły.

Świerk serbski (Picea omorika)

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum)- oryginalna roślina iglasta preferująca wilgotniejszy klimat.


Drzewa ozdobne szybko rosnące

Tworząc ogród od podstaw, warto zapoznać się z listą gatunków drzew, które charakteryzują się znaczącymi przyrostami rocznymi.

Do gatunków szybko rosnących zaliczymy m.in.:

    Klon jesionolistny (Acer negundo)
    Topola szara (Populus canescens)
    Wierzba biała (Salix alba)
    Świerk pospolity (Abies picea)
    Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides)
    Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)
    Topola czarna (Populus nigra)
    Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
    Klon pospolity (Acer platanoides)
    Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior)
    Klon czerwony (Acer rubrum)
    Modrzew (Larix)
    Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)
    Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Uwagi końcowe

Podsumowując należy zauważyć, że drzewa należą do tych roślin, które cenimy przede wszystkim za wyrazistość pokroju. To elementy ogrodu na lata, długie lata, dlatego drzewo w ogrodzie może mieć wielu właścicieli. Kupując konkretny gatunek decydujmy się na rośliny, które przez te dziesiątki lat nie staną się utrapieniem dla kolejnych właścicieli ogrodu, a czasem i dla nas samych, gdyż zależnie od gatunku, charakteryzują się one zmienną szybkością wzrostu.

Sadząc drzewa zwracajmy uwagę na to, aby nie były sadzone za blisko miejsc i urządzeń, które mogą zostać uszkodzone,  poprzez rozrastające się korzenie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: