Bugenwilla zdradzamy tajemnice uprawy i pielęgnacji

Bugenwilla zdradzamy tajemnice uprawy i pielęgnacji

3 komentarzy

Bugenwilla jest niezwykle efektownym, obficie kwitnącym pnączem, należącym do rodziny dziwaczkowatych. Choć to nieodzowny element krajobrazu państw leżących w basenie Morza Śródziemnego, jej naturalnym miejscem występowania są tropikalne rejony Ameryki Południowej. W ciepłym klimacie ta niezwykłej urody roślina rośnie niemal wszędzie, porasta mury domów i płoty, tworząc efektowne żywopłoty, oplata ogrodowe altany oraz pergole. U nas uprawiana głównie w donicach w domu i jedynie w okresie letnim przenoszona do ogrodu, na taras lub balkon. Tropikalne pnącza muszą być przechowywane w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. W Europie największą popularnością cieszą się dwa gatunki – bugenwilla gładka i okazała. Kupić można rośliny prowadzone jako pnącza lub w formie niewielkich krzewów czy drzewek.

Charakterystyka

Bugenwille są roślinami zimozielonymi. Mogą mieć formę pnącza, krzewu lub drzewka. Ich bardzo długie i cienkie pędy osiągają nawet 12 m długości. Mają charakterystycznie zakrzywione ciernie ukryte w kątach liści, które służą roślinie do wspinania się na podpory. Eliptyczne liście rozmieszczone naprzemianlegle na pędzie na bardzo krótkich ogonkach, o skórzastej teksturze, owłosione pod spodem. Właściwe kwiaty bugenwilli są niepozorne, zazwyczaj białe lub różowe. Największą ich ozdobę stanowią barwne podsadki będące liśćmi, a jedynie imitujące kwiaty. Przeważnie w intensywnych, przyciągających wzrok kolorach, spotkać można różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, fioletowe, purpurowe i białe. W warunkach naturalnych bugenwilla kwitnie niemal przez cały rok, a kwiaty pojawiają się prawie na całej długości pędu. W chłodniejszym klimacie panującym w Polsce też kwitnie dość długo, bo niemal przez całe lato. Zdarza się, że zakwita już wiosną.

Wymagania uprawowe

Bugenwilla to dość trudna w uprawie roślina. By obficie kwitnąć i zdrowo rosnąć, wymaga dużej ilości światła. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, w miejscu, które zapewni jej minimum 5 godzin bezpośredniego światła na dobę. Zasadniczo im więcej, tym lepiej. Zarówno w domu, jak i w ogrodzie odpowiednia będzie południowa lub południowo-wschodnia ekspozycja. Powinniśmy zapewnić jej miejsce osłonięte przed wiatrem i przeciągami, ponieważ narażona na ich działanie roślina może gubić liście. Podłoże powinno być żyzne, o dużej zawartości próchnicy i stale wilgotne. Dobrze, by gleba była przepuszczalna. Roślin nie należy podlewać zbyt obficie, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni, więdnięcia i opadania liści. Bugenwilla lubi, gdy podlewa się ją twardą wodą i zrasza liście. Wiosną i latem co 7–10 dni podlewamy ją nawozem do roślin kwitnących.

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Zimowanie

Bugenwilla nie jest odporna na mróz, dlatego w okresie zimowym będziemy musieli zapewnić jej miejsce w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 6°C. W październiku ograniczamy podlewanie i nawożenie, przygotowujemy w ten sposób roślinę do wejścia w fazę spoczynku. Pamiętamy o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu. Roślina w trakcie spoczynku może zrzucić liście, jednak jej pędy powinny pozostać żywe. Optymalna temperatura w tym okresie to 10–14°C. Przezimuje również w cieplejszym pomieszczeniu, jednak jej kwitnienie może być mniej obfite. W lutym–marcu przenosimy ją w cieplejsze miejsce, zaczynamy regularnie podlewać i nawozić. Jeżeli to konieczne, w marcu roślinę przesadzamy do nieco większej doniczki. Nie wybieramy jednak zbyt dużego pojemnika, ponieważ w donicy o mniejszej średnicy bugenwilla lepiej kwitnie.

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Przycinanie

Przycinanie bugenwilli uprawianej w chłodniejszym klimacie jest czynnością niezbędną. Zwykle robi się to wczesną wiosną. Skracamy wówczas zeszłoroczne pędy o jedną trzecią. Dzięki temu zabiegowi roślina ładnie się rozkrzewi, wypuszczając dużo nowych pędów i obficie zawiąże pąki kwiatowe. W trakcie sezonu wegetacyjnego można skracać wierzchołki pędów, dzięki czemu ograniczy się ich przyrost na długość, za to rośliny ładnie się wzmocnią.

Rozmnażanie

Bugenwilla to roślina dość trudna do rozmnażania. W naszych warunkach klimatycznych nie zawiązuje nasion, nowe rośliny można jednak uzyskać z sadzonek. Pobieramy je od stycznia do marca. Staramy się wybierać półzdrewniałe fragmenty pędów. Sadzonki powinny mieć ok. 10 cm długości. Usuwamy z nich dolne liście. Koniec łodygi możemy zanurzyć w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu z piaskiem. Zapewniamy im temperaturę 25–20°C, a podłoże często zraszamy. Po upływie 4–6 tygodni sadzonki powinny się ukorzenić. Uzyskane w ten sposób rośliny zakwitną po 2–3 latach.

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Bugenwilla

Problemy w uprawie

Bugenwilla ma dużą odporność na choroby i w jej uprawie rzadko pojawia się z nimi problem. Zdarza się jednak, że roślinę atakują mszyce, mączliki lub gąsienice motyli. Większe problemy są zazwyczaj skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Gdy roślina nie chce kwitnąć, prawdopodobnie ma za mało światła lub zimą była przechowywana w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Jeśli podczas kwitnienia bugenwilla gubi liście, może to świadczyć o zbyt małej wilgotności podłoża i powietrza.

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: urszula, Tytuł: inne kolory

    Witam czy ktoś wie gdzie kupić inne kolory

  2. Dodał: anka, Tytuł: bugenwilla

    Mam tego kwiatka, gdy go kupiłam był w kiepskim stanie, ale się wykurował, rośnie pięknie. Co pewien czas zrzuca liście, a potem wypuszcza nowe gałązki. Jest piękna!!! Syn przywiózł mi szczepkę z San Remo-zobaczymy czy się ukorzeni. :)

  3. Dodał: Ewa, Tytuł: Bugenvilla

    Na zagranicznych stronach wyklucza się wręcz podłoże stale wilgotne. Gdzie takie jest na południu?Nie musi być bardzo żyzne lecz typowe dla roślin południowych czyli glina, trochę kompostu i dużo czegoś rozluźniającego. Nasze substraty oparte na torfach się nie nadają, własnie w nich łatwo ulega zalaniu.W ciągle wilgotnym podłozu bugenvilla nie kwitnie lub słabo kwitnie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: