Hibiskus w ogrodzie przycinanie, rozmnażanie i zimowanie

Hibiskus w ogrodzie przycinanie, rozmnażanie i zimowanie

5 komentarzy

Hibiskus ogrodowy jest kwiatem idealnym dla tych, którzy kochają róże, ale nie przepadają za kolczastymi roślinami. Hibiskus jest właśnie nazywany różą chińską, ponieważ pochodzi z Chin i Tajwanu, a jego okazałe kwiaty są równie piękne jak kwiaty róży. W Chinach i Indiach hibiskus rośnie dziko i ma pokrój małego drzewa – osiąga wysokość do 6 m. W Polsce hibiskus ogrodowy jest rodzajem krzewu i wyrasta najwyżej do 2 m. Ze względu na duże kwiaty w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym hibiskus jest zdecydowanym faworytem w przydomowych ogrodach. Liście mają również dekoracyjny wygląd – są ciemnozielone, błyszczące i ząbkowate. Hibiskus jest rośliną trudną w uprawie, ponieważ jest to kwiat tropikalny i potrzebuje dużo słońca. Można go jednak uprawiać w ciepłych rejonach Polski.

Uprawa

Hibiskus wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. W ogrodzie powinien być zasadzany po przymrozkach, natomiast w doniczce najlepiej będzie się czuł w szklarni. Gleba, na której uprawia się hibiskusa powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Hibiskus z pewnością nie będzie dobrze rósł na glebach słabych, suchych lub podmokłych, chociaż z drugiej strony bardzo lubi wilgotne powietrze. Jeżeli hibiskus rośnie w domu w doniczce należy stosować nawilżacze powietrza (mogą to być zwykłe zawieszaki z wodą na kaloryfer). W okresie letnim powinno się także spryskiwać całą roślinę wodą, pomijając kwiaty. Pąki namoczone wodą zaczną szybko opadać. Hibiskus powinien być także regularnie nawadniany, ale nie przelany, ponieważ roślina bardzo źle reaguje na zbyt wilgotne podłoże. Dobrze pielęgnowany hibiskus wydaje mnóstwo kwiatów, które pojawiają się od lipca od września,  kiedy większość roślin już nie kwitnie.


Nawożenie i pielęgnacja

Hibiskus kwitnie bardzo obficie, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Roślinę można wspomagać w początkowej fazie kwitnienia nawozami do roślin kwitnących albo nawozem długo działającym, który stosuje się tylko raz na sezon. W czasie zimy roślina powinna być okryta, ponieważ źle znosi przymrozki. Można osłonić roślinę sianem albo gałązkami drzew iglastych. Najbardziej narażone na są młode rośliny, natomiast starsze okazy łatwiej przetrzymują mróz. Wiosną po przymrozkach ważne jest, żeby przyciąć roślinę, jednak nie jest to konieczne. Cięcie wykonuję się w celu pobudzenia pędów do wzrostu oraz usunięcia uszkodzonych i przemarzniętych części. Nieregularne kształty hibiskusa można korygować również za pomocą cięcia. Pędy główne przycinamy do połowy, zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy

Ponadto, jeżeli hibiskus rośnie w domu w doniczce powinno się go regularnie oczyszczać ściereczką z kurzu i pyłów. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również coroczne przesadzanie hibiskusa, w lutym, kiedy roślina zaczyna rosnąć. Starsze okazy można przesadzać co kilka lat. Jeżeli chodzi o rozmnażanie hibiskusa to przeprowadza się je tradycyjnie z zdrewniałych wierzchołków pędów w maju lub w czerwcu. Hibiskus wypuszcza korzenie w ciepłym podłożu o temperaturze ok. 25 C i przy dużej wilgotności powietrza. Roślina dobrze się ukorzeni, jeżeli przykryjemy ją szczelnie folią.

Hibiskus w ogrodzie

Hibiskus w ogrodzie

Hibiskus w ogrodzie

Hibiskus w ogrodzie

Szkodniki i choroby

Hibiskus może być atakowany przez mszyce, przędziorki, mączliki i wełnowce. Aby się ich pozbyć, powinno się zastosować preparat na bazie pyrethrum.  Jeżeli przelejemy roślinę, jej korzenie mogą być także zaatakowane przez pleśń. Warto regulować nawadnianie i stosować preparaty przeciwgrzybiczne, które uchronią hibiskusa przed gniciem korzeni. Z kolei zbyt sucha gleba spowoduje opadanie pąków, a nawet brak kwitnienia. Można uratować roślinę dodatkowo ją nawożąc. Najważniejsza zasada jeżeli chodzi o hibiskusa to: mniej podlewania, więcej zraszania.


Walory dekoracyjne

Hibiskus ma okazałe różnokolorowe kwiaty, dlatego warto go postawić w wyeksponowanym miejscu. Hibiskus dobrze wygląda jako pojedynczy krzew, jednak jeżeli mamy dobre warunki glebowe, można zasadzić kilka różnych odmian obok siebie. Najlepszy efekt wywołują krzewy kwitnące w różnych kolorach. Hibiskus jest także wspaniałą ozdobą domu lub oranżerii, jednak pamiętajmy, że w pomieszczeniu hibiskus będzie zdecydowanie gorzej kwitł.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł: Hibiskus

    Mam ten krzew,rośnie wspaniale i obficie kwitnie,przycinam go dosyć mocno ,wczesną wiosną,każdy kto go widzi nie może się nadziwić,że taki piękny.

  2. Dodał: Hibiskus, Tytuł: Ewa

    Mój hibiskus w tym roku wyrósł na ponad dwa metry. Jest wrzesień a on nie kwiatów tylko coś w rodzaju koszyczków. W ubiegłym roku miał może ze dwa kwiatki. Czy może jeszcze zakwitnąć, Ja sądzę , że jest zbyt zimno. Czy ktoś coś poradzi? Dziękuję z góry.

  3. Dodał: Bożena, Tytuł: Hibisku

    W tamtym roku mój hibiskus miał 3 kwiatki ,zakwitł we wrześniu. Teraz w czerwcu jest goły ,bez liści ,same patyki.W zimie był okryty przed mrozem .Około niego zauważyłam kreta.Co robić mam ,czekać aż puści liście.

  4. Dodał: , Tytuł: Hibiskus

    A mój hibiskus,pięknie kwitnie i mam mnóstwo sadzonek wokół niego.Onepoprostu same się wysiały z nasion.Mam ich chyba około 30-tu.Na zimę te młode sadzonki zabiorę do domu .Ale za bardzo nie wiem jak się z nimi obchodzić.Może ktoś mi coś poradzi.To mój pierwszy hibiskus.Brak mi doświadczenia.

  5. Dodał: helena, Tytuł: hibiskus

    ja zaczynam uprawę proszę o jakieś wskazówki praktyczne bo książkowe przeczytam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie