Do naszych sklepów trafił produkt będący owocem wieloletniej pracy polskich naukowców.
Z pewnością możemy napisać, że zmienia on wiele w pielęgnacji roślin, zarówno tych domowych, balkonowych, jak i ogrodowych. HYDROBOX magazynuje wodę z podlewania i opadów oraz odprowadza jej nadmiar. Roślina pobiera wodę poprzez system korzeniowy bezpośrednio z HYDROBOXu. Daje to możliwość oszczędności wody, ułatwia utrzymanie roślin, a do tego pomaga im w rozwoju.
Czym jest HYDROBOX?
Pod nazwą HYDROBOX kryje się polska technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
„To geokompozyt sorbujący wodę. Jak wynika z naszych badań wydłuża on czas między podlewaniem, pozwala ograniczyć częstotliwość nawadniania nawet trzykrotnie” – podkreśla doktor Krzysztof Lejcuś z Instytutu Inżynierii Środowiska UP we Wrocławiu.
HYDROBOX zmniejsza zużycie wody nawet o 50 procent i poprawia rozwój systemu korzeniowego. Dzięki niemu nasze kwiaty balkonowe czy ogrodowe będą bardziej odporne na suszę, a te domowe przetrwają nawet letni urlop.
Porównanie utraty wody z gleby i HYDRYBOXu
Jak to działa?
Sadząc rośliny w doniczkach czy w przydomowym ogródku na dno wkładamy HYDROBOX. Pamiętajmy, aby uprzednio namoczyć go w wodzie tak, aby znajdujący się w środku superabsorbent napęczniał (1 g superabsorbentu magazynuje aż 300 g wody!).
Przekrój rośliny zasadzonej na HYDROBOXIE w doniczce
Hydrobox dobieramy tak, aby jego średnica była zbliżona do średnicy bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Musi on również pokrywać ok. 80% powierzchni dna donicy. Po namoczeniu, Hydrobox wkładamy na doniczki z otworami odpływowymi lub dołka w ziemi. Dodatkowy drenaż nie będzie potrzebny. Pamiętajmy tylko, aby doniczki miały otwory odprowadzające nadmiar wody. Sadzimy rośliny, obsypujemy ziemią, dociskami i podlewamy jak zawsze. Po pewnym czasie system korzeniowy rośliny wrasta we włókninę do wnętrza HYDROBOXu, przerastając superabsorbent – od tej pory roślina samodzielnie pobiera zmagazynowaną wodę, zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. I to w zasadzie koniec instrukcji, bo HYDROBOX od tego momentu absorbuje nadmiar wody, ale też magazynuje substancje nawozowe. Dlatego poza oszczędnością w podlewaniu, można też pozwolić sobie na zmniejszenie nawożenia roślin.
Jak wynika z badań wrocławskich naukowców, rośliny potrafią „wyssać” do 95% wody zmagazynowanej w HYDROBOXie. Skuteczność tej wyjątkowej technologii potwierdziły m.in. badania przeprowadzone na sośnie zwyczajnej (Pinus sylvestris) w ubogich siedliskach leśnych. Po zastosowaniu HYDROBOXu ilość przyjętych sadzonek wzrosła o 50%. To świetny wynik, ważny szczególnie dla tych, którzy sadzą młode rośliny w trudniejszych warunkach lub w ilościach wiążących się z dużą inwestycją finansową.
Roślina z użyciem HYDROBOXa i bez niego
Dla wszystkich hodowców roślin jedną z najważniejszych rzeczy powinna być wyjątkowa dbałość o rośliny przez pierwsze trzy lata od posadzenia, czyli do momentu kiedy dobrze się ukorzenią. Przez te pierwsze lata rośliny są wyjątkowo wrażliwe na suszę, zimno i inne działania środowiska, które je otaczają. HYDROBOX działa na najwyższych obrotach nawet do 3 lat, czyli w okresie, kiedy roślina najbardziej potrzebuje wsparcia w rozwoju
Często sadzimy obok siebie rośliny mające zupełnie różne potrzeby. Jedne rosną dobrze w wilgotnej glebie, inne w stale nawodnionym otoczeniu zwyczajnie gniją. Świadomie je podlewając, możemy dostarczyć im tyle wody, ile potrzebuje dana roślina. Nie jest to jednak zawsze możliwe. Urlop czy omyłkowe przelanie mogą pozbawić roślinę wigoru. Na balkonie czy w ogródku rośliny narażone są ponadto na kaprysy polskiej pogody. Zwykła ulewa to potop dla roślin, który dodatkowo wypłukuje składniki mineralne z podłoża. Nowa polska technologia zamknięta w małych HYDROBOXie może być więc strażnikiem naszego świata kwiatów.
Co i gdzie kupić?
HYDROBOX dostępny jest w wielu rozmiarach, które możemy dopasować do konkretnego zastosowania.
Najmniejsze pojemności 120cm3. Mają rozmiar 6x4 cm i świetnie nadają się do małych doniczek z bylinami, kwiatami czy ziołami.
Są też większe HYDROBOXy o pojemności powyżej 1000cm3 i wielkości 20cm, które stosujemy do dużych donic i gazonów oraz do gleby nawet do żywopłotów, drzew i krzewów. Co ważne, HYDROBOX nadaje się zarówno dla drzew z wiązkowym, jak i palowym systemem korzeniowym.
Są również maty o grubości 2cm i długości nawet do 40cm, które idealnie nadają się do korytek podłużnych czy donic wiszących, gdzie sadzimy pnącza czy nawet kwiatowe konstrukcje przestrzenne.
HYDROBOXy dostępne są już w marketach ogrodniczych i sklepie internetowym.
Stegu Sp. z o.o. ul. Dworcowa 8, 46-025 Jełowa |
Marka Hydrobox powstała z pasji do uprawy roślin i chęci promowania ich znaczenia w naszym życiu. Misją marki jest szerzenie świadomości nad znaczeniem wody i jej ograniczonych zasobów w Polsce i na świecie. System do nawadniania i magazynowania wody Hydrobox został opatentowany i opracowany przez ponad 30 polskich naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Badania trwały 7 lat. W tym czasie na Hydroboxach posadzono tysiące roślin, u których zaobserwowano widoczny wzrost i zwiększoną odporność na stres wodny. To skłoniło nas do wprowadzenia Hydroboxów na rynek i podzielenia się naszym odkryciem ze wszystkimi miłośnikami roślin.
Materiał udostępniony i wykorzystywany za zgodą firmy Stegu Sp. z o.o.
czytaj dalej...
5 komentarzy
Dodał: Filip , Tytuł: Hydrobox
2016-07-17 12:33:35A nie łatwiej jest użyć pieluchy w niej znajduje się apsorbęt i wata która w niczym nie przeszkadza można ją całą położyć pod roślinę albo rozwalić i wymieszać z ziemią . 2 pieluchy mają podobną ilość apsorbętu a paczka pieluch ma podobną cenę co hydrobox. Ja tak robię i wszystko mi pięknie rośnie tylko trzeba pamiętać o drenażu. Pozdrawiam
Dodał: Weronika, Tytuł: Przesadzanie
2016-06-22 13:19:38Jak to wygląda, kiedy trzeba roślinę przesadzić....czy przesadza się ją razem z Hydroboxem, nie bardzo to widzę.
Dodał: alina, Tytuł: HYDROBOX
2016-05-07 09:50:15Dokładnie, właśnie w tym rzecz - hydrobox magazynuje wodę w swoim wnętrzu, a że roślina przerasta go korzeniami, to może czerpać z jego wnętrza wodę.
Dodał: NAMOR, Tytuł: WODA
2016-03-23 15:12:41WŁAŚNIE HYDROBOXY POMOGĄ BO UTRZYMAJĄ WODĘ DLA ROŚLINY JAK ZAPOMNIMY PODLAĆ DZIEŃ CZY DWA.
Dodał: ROMAN, Tytuł: OBECNOSC WODY
2016-03-13 22:08:41ROSLINY POTRZEBUJA WODY. KIEDY JEJ BRAK NIE KRZYCZA, LECZ WIEDNA, A POTEM UMIERAJA. ZADNE HYDROBOXY CZ ZPIORNIKI AWARYJNE NIC NIE POMOGA JEZELI NIE NALEJEMY WODY CZY W INNY SPOSOB ZASPIMY.