Aksamitka rozpierzchła Tagetes patula

Aksamitka rozpierzchła Tagetes patula

1 komentarzy

Kwitnące do późnej jesieni aksamitki, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych roślin ozdobnych, które odnajdą się nie tylko na rabacie w ogrodzie, ale także jako barwny akcent na balkonie i tarasie. Wśród aksamitek najbardziej znane są aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia), a także tytułowa aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula). Ze względu na małe wymagania, ograniczoną pielęgnację oraz obfite kwitnienie, warto na nie spojrzeć przychylniej i wykorzystać potencjał drzemiący w tych roślinach.
   
Aksamitka jest rodzajem, obejmującym kilkadziesiąt gatunków zmiennych roślin, z których w uprawie znane są przede wszystkim trzy gatunki, a więc aksamitka rozpierzchła, aksamitka wysoka, a także wąskolistna. Uprawiane są ze względu na dekoracyjność kwiatów oraz liści, dają nam wiele możliwości.

Naturalne siedliska aksamitek występują w Ameryce, a w sprzedaży dostępne są liczne odmiany tych roślin.

Zaliczane do roślin astrowatych, charakteryzują się koszyczkowatym kwiatostanem, składającym się z kwiatów języczkowatych oraz rurkowatych.


Nazwa gatunku
Uwagi
Aksamitka rozpierzchła

Gatunek zmienny pod względem wysokości, może sięgać niewiele ponad pół metra. Charakteryzuje się silnym rozkrzewieniem, kwiaty średnicy do 6 cm, barwa to odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci.

 
Aksamitka wysoka

Zależnie od odmiany może sięgać nawet 100 cm wysokości. W sprzedaży dostępne są także odmiany niskie tzw. karłowe. Średnica kwiatów może sięgać nawet 15 cm. Kwiaty od pojedynczych, do pełnych, różnego typu , a więc chryzantemowe, składające się wyłącznie z kwiatów rurkowatych oraz goździkowe, składające się głównie z kwiatów języczkowatych. Barwa kwiatów, zależnie od odmiany odcienie żółci i pomarańczy. Gatunek polecany zarówno do ogrodu, jak i na balkon i taras.

 
Aksamitka wąskolistna

W sprzedaży możemy nabyć odmiany niskie, a także wysokie, przekraczające pół metra wysokości. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się wąskimi, pierzastodzielnymi liśćmi, a także drobnymi kwiatami, których średnica sięga do około 1,5 cm średnicy.

Dla zróżnicowania kompozycji, warto skorzystać z wszystkich przedstawionych powyżej gatunków aksamitki, które występują w wielu ciekawych i bardzo zmiennych odmianach.      

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Kilka uwag o budowie aksamitki rozpierzchłej

Charakteryzująca się silnym i charakterystycznym zapachem, nie zawsze jest tolerowana, ale niezmiennie polecam, ze względu na masę zalet, które przemawiają za uprawą tej silnie rozkrzewionej rośliny jednorocznej. Jej wysokość sięga do około 60 cm (odmiany wysokie), przy czym w sprzedaży nabędziemy także odmiany niższe od około 20 cm.

Aksamitka rozpierzchła charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi oraz ulistnionymi pędami. Liście pierzastodzielne, a kwiaty w odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni, osiągają do około 6 cm średnicy. Kwiaty składają się z kwiatów języczkowatych oraz rurkowatych. Możemy spotkać się z odmianami o kwiatach pojedynczych, a także pełnych. Kwitnienie trwa od czerwca/lipca do późnej jesieni.

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Wybrane odmiany aksamitki rozpierzchłej

Jak już wspomniano Tagetes patula możemy nabyć w wielu odmianach. Warto zapoznać się z ofertą producentów. Należy czytać opisy odmian, aby trafniej dobierać rośliny. Im lepiej dobrana odmiana, tym większe nasze zadowolenie.

Nazwa odmiany
Uwagi
‘La Bamba’

Odmiana osiągająca około 50 cm wysokości. Charakteryzuje się pojedynczymi, a zarazem żółtawymi kwiatami. Doskonała na rabaty, obwódki, a także na kwiat cięty.

‘Petite Gold’

Odmiana niska, sięgająca 15- 35 cm. Kwiaty pełne żółte.

‘Mr. Majestic’

Bardzo oryginalna odmiana, osiągająca do 30- 40 cm wysokości, charakteryzująca się dwubarwnymi, paskowanymi kwiatami.

‘Petite Orange’

Odmiana niska, sięgająca 35 cm wysokości o pełnych i pomarańczowych kwiatach.

‘Bolero’

Odmiana niska, doskonała także na balkon i taras. Osiąga wysokość od 15 cm do 35 cm. O jej dekoracyjności świadczą przede wszystkim pełne i dwubarwne kwiaty.

‘Select Yellow’

Odmiana sięgająca 30 cm wysokości. Kwiaty żółte, osiągają do 6 cm średnicy.

‘Solan’

Bardzo dekoracyjna odmiana aksamitki rozpierzchłej o ciekawych, dwubarwnych kwiatostanach. Odmiana niska, której wysokość sięga do około 30 cm.

‘Select Orange’

Odmiana osiąga do 30 cm wysokości. Kwiaty pomarańczowe.

‘Carmen’

Niska odmiana aksamitki rozpierzchłej, sięgająca do około 20- 35 cm wysokości. Kwiaty pełne pomarańczowoczerwone.

‘Select Gold’

Odmiana o złocistożółtych, pełnych kwiatach.

‘Select Bee’

Odmiana o kwiatach pełnych w odcieniach żółci i brązu.

‘Bonanza Harmony’

Odmiana osiągająca do około 25- 30 cm wysokości o mahoniowo- żółtych kwiatach.

‘Durango Bee’

Osiąga do około 30 cm wysokości, kwiaty żółtobrązowe.

‘Durango Red’

Ciekawa odmiana o mahoniowych, pełnych kwiatach.

‘Boy Spry’

Odmiana bardzo oryginalna, dochodzi do około 25 cm wysokości. Kwiaty do 4 cm średnicy. Barwa kwiatów żółto- mahoniowa.

Aksamitka rozpierzchła- podstawowe zasady uprawy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Angela, Tytuł: POLECAM AKSAMITKI

    LUBIĘ AKSAMITKI W SWOIM OGRODZIE,CO ROKU JE WYSADZAM DO MOJEGO GRODU :-)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: