Zalety ogrodowej Aksamitki

Zalety ogrodowej Aksamitki

2 komentarzy

Aksamitki to piękne kwiaty kwitnące we wszystkich odcieniach żółci i pomarańczy. Rośliny poza ładnym wyglądem odstraszają, również swym zapachem szkodniki.
W warunkach naturalnych zamieszkują regiony obu Ameryk: na przykład Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Polskie ogrody zamieszkują przede wszystkim trzy rodzaje Aksamitek:

Aksamitka Wyniosła -  posiada największe kwiatostany, średnica kwiatów osiąga nawet piętnaście centymetrów. Płatki kwiatów rośliny są gładkie lub pofałdowane. Przypominają swym wyglądem płatki goździków ogrodowych.  Aksamitka Wyniosła dorasta do metra wysokości. Można ją dodawać do bukietów.

Aksamitka Wąskolistna – ma drobne listki i kwiaty o średnicy półtora centymetra. Roślina tworzy bogato ukwiecone kępy, które dorastają do około trzydziestu centymetrów wysokości.

Aksamitka Rozpierzchła – jej kwiatostan osiąga średnicę do czterech centymetrów. Kwiaty mogą mieć budowę pełną, półpełną lub pojedynczą. Mogą, także być ubarwione jednobarwnie lub dwubarwnie. Aksamitka dorasta do czterdziestu centymetrów.

 

 

Uprawa

Stanowisko  -  Aksamitka nie jest specjalnie wymagająca. Może rosnąć zarówno na słonecznym jak i na pół cienistym stanowisku. Dobrze znosi suszę.

Podlewanie –  rośliny w doniczkach i skrzynkach balkonowych podlewamy dwa razy w tygodniu. Kwiaty rosnące w gruncie tylko wtedy, gdy długo nie pada deszcz i Aksamitki mają bardzo sucho.

Nawożenie – można w okresie wegetacji nawozić nawozem dla roślin kwitnących.

Kwitnienie –   czerwiec – październik.

 

Aksamitki

 

Aksamitki

Rozmnażanie –   Aksamitki rozmnażają się same, z nasion dojrzałych kwiatostanów, które pod wpływem wiatru roznoszą się po ogrodzie. Jednak roślinki, które w ten sposób rozmnażamy są bardzo słabe.

Drugim sposobem jest zebranie nasion z dojrzałych kwiatów Aksamitki, które już uschły. Nasiona przechowujemy w cienistym, suchym miejscu. Wysiewamy na przełomie maja i czerwca do gruntu. Powstałe w ten sposób rośliny będą prawie identyczne jak roślina mateczna.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Lidka, Tytuł: Aksamitka

    Ja robię osłonki z kubeczków (tych większych) po jogurtach, śmietanie, można też obsypać skorupkami po jajach

  2. Dodał: lunia, Tytuł: Aksamitka

    co zrobić żeby mi ślimaki nie zjadły aksamitek , w tamtym roku wszystkie objadły ślimaki (te bezdomne-okropne),

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie