Intensywnie pachnące kwiaty w ogrodzie i na balkonie

Intensywnie pachnące kwiaty w ogrodzie i na balkonie

3 komentarzy

Sadząc kwiaty w ogrodzie i na balkonie warto zwrócić uwagę na kwiaty o intensywnym, przyjemnym zapachu. Niektóre rośliny, a raczej ich zapach, oddziaływają silniej na nasze doznania niż ich uroda. Dodatkowo piękny zapach roślin poprawia nasze samopoczucie, działa uspokajająco, a także ma korzystny wpływ na nasz humor.

Woń kwiatów odczuwalna jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dokonując odpowiednich nasadzeń możemy mieć piękny zapach przez cały sezon. Każdy człowiek ma indywidualny zmysł powonienia. Niektórzy z nas uwielbiają zapach, który dla innych jest nieprzyjemny, a wręcz odrażający. Dlatego właśnie zanim zaczniemy uprawiać rośliny zapachowe, warto zapoznać się z ich indywidualnym zapachem. Przegląd roślin o intensywnej woni zacznijmy od drzew i krzewów. Należy zwrócić tu uwagę na wszelkiego rodzaju azalie i różaneczniki, które maja bardzo intensywny i charakterystyczny zapach. W małych ogrodach zalecana jest uprawa pojedynczych egzemplarzy, gdyż w większej ilości zapach może być zbyt intensywny. Kolejne ciekawe krzewy to lilak, o pięknych fioletowych lub białych kwiatach i jaśminowiec wonny, którego zapach jest tak charakterystyczny w okresie wczesnego lata. Pod koniec wiosny i na początku lata wyczuwalna jest woń berberysu, pnączy wiciokrzewu, mahonii  i róż. Drzewem o bardzo ciekawym zapachu oraz pięknych białych kwiatach jest robinia akacjowa, zwana popularnie akcją oraz niezwykle dekoracyjne magnolie.

 

 

Z grupy bylin polecamy przede wszystkim konwalię majową, której kwiaty roznoszą woń nie tylko w ogrodzie, ale zebrane w bukietach wypełniają pięknym zapachem całe nasze mieszkanie. Ciekawy zapach oferuje nam również fiołek wonny, liliowiec cytrynowy oraz kwitnące w lecie goździki.

Kwiaty cebulkowe w swojej ofercie posiadają takie rarytasy zapachowe jak hiacynty, narcyzy i lilie, z których szczególnie polecane są lilie białe.

Z roślin jednorocznych pięknym zapachem wyróżnia się wiele kwiatów. Na uwagę szczególnie zasługują takie rośliny jak groszek pachnący, heliotrop ogrodowy, intensywnie pachnąca maciejka, kocimiętka, rezeda wonna, lak ogrodowy oraz lewkonia letnia. W sklepach ogrodniczych znajdują się mieszanki roślin jednorocznych o pachnących kwiatach, które są kompozycją roślin pachnących przez całe lato.

Pachnące krzewy jaśminowca

 

Ciekawym pomysłem o przyjemnym zapach jest ogródek ziołowy. Zioła możemy uprawiać w ogrodzie, na balkonie, a także w mieszkaniu na parapecie. Szczególnie ciekawym aromatem wyróżnia się lawenda. Lawenda lekarska pachnie intensywniej niż doniczkowa lawenda francuska. Przyjemny zapach posiadają też roślin przyprawowe: bazylia, mięta, majeranek, melisa, oregano i tymianek, które to poza pięknym zapachem znajda zastosowanie w naszej kuchni. W sprzedaż są również mieszanki ziół o intensywnym zapachu: pachnąca kuchnia, ogród ziołowy na wiele lat czy herbaciane popołudnie.

Sadząc intensywnie pachnące kwiaty w ogrodzie lub na balkonie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Starajmy się tak dobierać rośliny, aby kwitły jedna po drugiej, dzięki temu przez cały sezon nasz ogród i balkon będzie promieniał pięknym zapachem.  Rośliny wysadzajmy w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od południowej strony ogrodu. Zabieg taki sprawi, że zapach roślin słabiej pachnących nie będzie rozcieńczany przez wiatr i będzie on bardziej odczuwalny w ogrodzie.  Drobne byliny należy sadzić w dużych grupach, aby ich zapach był bardziej odczuwalny. Optymalnymi miejscami są obwódki alejek ogrodowych. Jednocześnie starajmy się nie mieszać roślin kwitnących w tym samym okresie, aby ich zapach nie mieszał się i nie tworzył wonnego koktajlu. Kwiaty o bardzo silnym zapachu starajmy się uprawiać jako pojedyncze egzemplarze w oddali od okien i miejsc często uczęszczanych, intensywny zapach w dużym natężeniu może stać się bardzo męczący i może mieć działanie alergiczne.

Kwiaty o intensywnym zapachu bardzo często licznie odwiedzane są przez pszczoły i motyle. Nic nie cieszy bardziej niż kolorowe stada motyli okupujące nasz kwiatowy, pachnący ogród i balkon.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ogrodnik, Tytuł: Ludzi i ludziska

    "Dodał: Ramona, Tytuł: to wszystko?" A z jakiej racji i z jakiego powodu mają podać jak to Pani napisała 'wszystko' ? "A floksy? A rezeda? Znam jeszcze kilka. Kiepska informacja." To niech Pani się śmiało dzieli informacją i poda owe gatunki, a nie rzuca od razu złą opinie. Nikt n ie jest doskonały. /strona jest naprawdę super, informacji/porad można znaleźć naprawdę dużo !

  2. Dodał: Ramona, Tytuł: to wszystko?

    A floksy? A rezeda? Znam jeszcze kilka. Kiepska informacja.

  3. Dodał: anna, Tytuł: ogrod u babci

    witam serdecznie posiadam ogrod u babci i uwielbiam cos nowego sadzic i urzadzac grile sadze drzewa i hoduje zwierzaki

Dodaj swój komentarz

Zobacz także