Oleander podlewanie, rozmnażanie, przycinanie i choroby

Oleander podlewanie, rozmnażanie, przycinanie i choroby

52 komentarzy

Oleander to bardzo lubiana roślina w naszych ogrodach. Osiąga spore rozmiary i obficie kwitnie. Pomimo tego, że pochodzi z południowej Europy, u nas dobrze się czuje i może być bez większych problemów uprawiany w domach, a latem na balkonach. Jego kwiaty mogą mieć różny kolor – biały, różowy, czerwony, żółty, beżowy.

Jeżeli chcemy, aby bogato kwitł w naszym ogrodzie, musimy dobrać mu bardzo jasne i słoneczne stanowisko. Dodatkowo temperatura powietrza powinna wynosić około 15 – 23 stopni, natomiast na zimę przenosimy do pomieszczenia o temperaturze kilku stopni. Gleba obojętna lub lekko zasadowa i żyzna, ciężka. Latem bez problemów możemy wystawiać ją do ogrodu, na słoneczne balkony, tarasy lub werandy, jednak robimy to stopniowo – najpierw na kilkanaście dni na stanowisko półcieniste, a dopiero później na słoneczne miejsce. W czasie deszczu koniecznie chowamy roślinę pod dachem. Pod koniec lata musimy z powrotem wstawić nasze oleandry do mieszkania.

Bardzo ważnym elementem w uprawie oleandra jest podlewanie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na brak dostatecznej ilości wody. Podstawowe zasady mówią, że do zasilania używamy wody miękkiej oraz o temperaturze pokojowej. Ziemia, w której rośnie nasza roślina powinna być cały czas wilgotna w okresie wzrostu i kwitnienia. Nawet krótkotrwały brak wilgoci może spowodować zmarnienie kwiatów oraz pąków, a nawet ich opadanie, dlatego oprócz tego, że raz dziennie - a czasem nawet dwa razy dziennie - podlewamy nasze oleandry, możemy dolewać również wodę do podstawki.

Pomimo tego, że lubi wilgoć, rośliny nigdy nie zraszamy nawet, gdy w pokoju mamy suche powietrze. W okresie kwitnienia, co kilka tygodni do wody dodajemy nawóz do roślin kwitnących. Unikamy kontaktu liści oraz kwiatów z wodą. W okresie spoczynku rośliny, czyli w zimie, podlewanie znacznie ograniczamy. Dajemy tylko minimalną ilość wody, potrzebną, by korzenie oraz ziemia, w której rosną, nie przeschły całkowicie.

 

Oleander

Oleander

czytaj dalej...

52 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: Liście opadają z oleandra

    Mam pieknego podwójnego różowego oleandra,zaczęły z niego opadać liście masowo. Nie wiem co robić. Jest u mnie trzy lata i zawsze piękne kwitł.Proszę o pilną poradę.

  2. Dodał: Mery, Tytuł: Na moim oleandrze wyrosła jakby fasolka co to

    Mam go trzeci rok, pięknie kwitnie,aczkolwiek też zimą miałam z nim problemy. Biały lepki nalocik, opalanie liści.. A teraz wyrosła jakby fasolka pewnie to nasiona. Co z tym zrobić

  3. Dodał: Ela, Tytuł: Oleander-podlewanie

    Nie prawda że oleandry kochają wodę.W tej chwili jestem w Kalifornii i tu rosną wszędzie oleandry,przy domach,w ogrodach, przy autostradach i nikt ich nie podlewa, temperatura otoczenia bardzo wysoka, a one kwitną jak oszalałe.

  4. Dodał: jack , Tytuł: liscie

    od listopada moje dwa oleandry stoją w chodnym pomieszczeniu 10-12s formowane na drzewa korony na pniu i od połowy lutego nagle zaczął spadać wszystkie liście zaobserwowałem ze jakby nie trzymały się gałązek pnia w miejscu przyczepienia się do gałązek są bryzowe i nie trzymają się a lisc normalnie zielony zdrowy tylko u nasady brązowe jaki powód ? za sucho? choroba ? liscie nie wskazują żadnych chorób czy insektów kontakt natomiast niskie krzaki w donicach nic im niema foks@wp.pl

  5. Dodał: Bozena, Tytuł: Moje maleństwo ,,oleander\"

    Mam od 3 lat 3 oleandry. A wiosną miałam problem z jednym z nich. Opadły wszystkie liście ponieważ w zimie chorowaly robiłam oprysk na przedziorki ale je trudno zwalczyć. Nie wiem czy to przedziorki były przyczyną tych wyprysków na liściach. Wszyscy mówili abym go wyrzuciła a ja na wiosnę jak tylko widziałam ze nie będzie już zbyt zimno czyli około 3 maja wystawiłam go na bezpośrednie słonce w dużej czapce zrobionej z folii (takiej jakie są dostępne w sklepach spożywczych.Tej folii nie zdejmowania mu aż do sierpnia. Widziałam przez małą dziurkę która zrobiłam jak dochodzi do siebie. W tej chwili ma z 60 liści nie kwitł wprawdzie tego lata ale myślę że warto było uratować chociaż jemu życie. W tej chwili tamte 2choruja a ten uratowany nie . Moje przycinać kiedy jest słonecznie gdy przekwitania i zawsze gdy mi nie pasuje gdy rozrasta się nie w tą stronę co trzeba. Pozdrawiam może moje małe rady komuś pomogą.

  6. Dodał: hanka, Tytuł: oleander

    oleandry mam już ponad 20 lat. pierwsze " patyczki" przywiozłam z wycieczk, ukorzeniły się ( różowe pełne) no i zaczęłam uprawę. W lecie stoją na słonecznym tarasie. W tym roku 2015 były iście śródziemnomorskie warunki i moje Olki oszalały! wypuściły 2-3 piętra pędów z kwiatami. Podlewałam b. dużo, tak by na podstawce była woda, odżywka dla oleandrów i oliwek stosowałam według przepisu na opakowaniu. Były piękne jak w swojej ojczyźnie. Przez te 20 lat nigdy nie były tak obsypane cudownym kwieciem. teraz co nieco o uprawie: oleandry wytrzymują do -5 o C , ale wstawiam je do pokoju jasnego i praktycznie nieogrzewanego ( ok. 8-10 o C) pokoju, podlewam umiarkowanie. do doniczek wkładam patyczki ochronne na tarczniki i nie ma problemów. jak trochę liści opadnie to nic takiego. oleander można b. łatwo odmłodzić. Ja to robię tak: w drugiej połowie lutego jak już dzień dłuższy obcinam pędy ( można obciąć wszystkie!) z patyka, który zostawimy oleander wypuści nowy pióropusz, musi być jasne stanowisko bo inaczej pędy będą b. wiotkie. Moje stare oleandry nie maja dużych donic bo nie mam siły ich nosić, więc na wiosnę, gdzieś w marcu, wyciągam je z doniczek i przycinam nożem bryłę korzeniową o jakies 1/3 i wsadzam w tę samą doniczkę i uzupełnia świerzą ziemią. w chłodne lato mogą nie zdążyć zakwitnoć wtedy nie obcinam w lutym następnego roku pędów i zakwitają . Jeszcze o tej truciźnie zawartej w roślinie - po prostu nie należy jej jeść i nie dopuszczać do dostania się soku do oczu, ust i na zranioną skórę. powodzenia w uprawie! Olki są piękne, kwiaty pachną olejkiem do opalania z dawnych lat.

  7. Dodał: majka, Tytuł: choroby oleandra

    jeżeli na listkach oleandra pojawiają się brązowe jakby guzki i liście zaczynają być lepkie to został on zaatakowany tarcznikiem, należy zrobić roztwór wody, płynu do mycia naczyń i octu i tym opryskiwać , ja jeszcze dodatkowa zmywałam każdy listek watą nasączoną tym płynem, przeglądałam przez ok.dwu tygodni, czy gdzieś tego świństwa nie ma, potem zmieniłam mu ziemię, zlałam czystą wodą i oleander zdrowy i piękny

  8. Dodał: gunia, Tytuł: gunia0909

    mam 9 oleandrów co roku ukorzeniam 5 lub 6 szt. i daję znajomym, ale tylko tym, co lubią kochają rośliny

  9. Dodał: sabina, Tytuł: moj jest piękny

    przywiolam z sycylii patyki mam je 2 lata i kwitno nie nawoze podlewam samo wodo ma piekne ciemno zielone liscie na zime zabieram do suterynyz

  10. Dodał: dr.Lasek, Tytuł: sama prawda

    A na moim oleandrze wyrosły banany a jak ktoś nie wierzy to nie zna się na niczym.

  11. Dodał: Viki, Tytuł: przycinanie oleandra

    Tyle tych postów, a ja ciągle nie wiem, JAK i KIEDY przycinać oleandra? Na wiosnę czy jesienią? A może obojętnie kiedy?? Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie? Mój "olek" ma ok. 150 cm, ale dostał "gołych nóżek", to znaczy, że opadły mu liście na dole pędów. Bardzo rozkrzewił się na górze i nieładnie wygląda. Wiem, że "olki" dobrze znoszą cięcie, więc może go ciachnąć po całości? Ktoś mi podpowie?

  12. Dodał: Zofia, Tytuł: Brazowieją i usychają pędy oleandra, na łodygach biały nalot

    Od kilku lat miałam piękne oleandry, ubiegłego lata żółkły liscie na białym, przed wniesieniem na przezimowanie opryskałam na przędziorka, teraz zasychają pędy na kilku i intensywnie opadają liście mimo podlewania. Proszę o radę jak je ratować.

  13. Dodał: Maria.., Tytuł: Biały i lepki nalot...

    Mój oleander do tej pory był bardzo ładny od tygodnia pojawił sie biały lepki nalot bardzo dużo spadło liści jak go uratować...

  14. Dodał: Anna, Tytuł: na oleandrze lepkieplamy

    na moim oleandrze czarny nalot lepkie plamy co z tym robić

  15. Dodał: oleander, Tytuł: Na moim urosly mandarynki...

    i niewiem czy sa te mandarynki jadalne.A gdyby tak Embargo na moje mandarynki...

  16. Dodał: ewcia, Tytuł: jak duza donica dla oleandra

    mam bardzo duzego oleandra a maly balkon rosnie w donicy 40l.przepieknie kwitnie nie chce go dzielic a wiem ze w donicy sa prawie same korzenie podlewam go dwa,trzy razy dziennie jak jest 20stopni ciepla i to po 5l jednorazowo do podstawki jest tak duzy ze musimy w trojke go przenosic i nie wiem jak duzą donice powinien miec,narazie pieknie kwitnie ale po przekwitnieciu na zime usuwam kwiatostany i przycinam go

  17. Dodał: Gabriela, Tytuł: Do Yani i Krychy

    Przeczytałam w jakiejś książce o kwiatach że można te kropy delikatnie zmyć szmatką nasączoną denaturatem lub opryskać "insektycydem systemicznym", cokolwiek to jest ;) Moja mama ma ten sam problem z Oleandrami, na szczęście mój (który "dorastał" razem z tymi mamy) nie ma żadnych chorób, ciekawe od czego to zależy. Od otoczenia? Od wody? Krycha, kwiaty usuń gdy zaschną, ale myślę że nic im się nie stanie gdy obetnie się je wcześniej - ja tak zrobiłam bo zaczął kwitnąć w październiku czy listopadzie, i tak by nie zakwitł. No i ładnie mu poszło w liście.

  18. Dodał: Yani, Tytuł: Choroby oleandra

    Nie wiem co to jest ,ale listki mojego 1,5m oleandra pokryte zostały brazowymi kropami, które usuwałam za pomocą mycia wodą z mydłem,i to w końcu nie pomogło i musiałam kwiat wyrzucić bo cały był oblepiony tymi brązowymi kropami.Jak tego uniknąć?

  19. Dodał: Krycha, Tytuł: przekwitłe kwiatostany oraz nasiona

    na moim oleandrze jeszcze są przekwitłe kwiatostany wraz z "fasolkami" z nasionami, czy obciąć je teraz przed zimą? czy dopiero na wiosnę?

  20. Dodał: Inga, Tytuł: Ochrona przed zimnem?

    Kiedy należy Oleandra schować z balkonu do domu? Boję się żeby nie zmarzł a wiosną kiedy powinien być wystawiony na balkon?

  21. Dodał: Magda, Tytuł: oleander i klopot

    niektorzy zadaja pytania na ktore maja odpowiedz na samej gorze, czytajcie dokladnie co jest napisane a Wasze problemy nie beda problemem! kadzej jesieni Oleander mozna przycinac , wyrastaja nowe pedy i zazwyczaj juz w nastepnym roku kwitna.. a co do deszczu , smieszy mnie gdy ktos pisze , ze deszcz moze zaszkodzic a co z Oleandrami ktore rosna w naturze i deszcz im jakos nie przeszkadza? ja nie chowam swojego gdy deszcz pada i jakos nigdy nie zaszkodzil :) zycze powodzenia w hodowli

  22. Dodał: Daniel, Tytuł: Oleander w Anglii

    Witam Ta piekne rosliny podarowali nam znajomi konczacy emigracje i wracajacy do polski trzy lata temu Od kwietnia do listopada stoja w ogrodzie w slonecznym miejscu na zime zabieram je do salonu Rosliny nigdy nie byly nawozone nie chowam ich ani nie okrywam niczym w czasie deszczu (a wiadomo jaka pogoda jest w anglii) mimo to kwitna cudownie i nic im nie szkodzi kwitna tak obficie ze uginaja sie galazki i musze usuwac nadmiar kwiatow Polecam wszystkim milosnikom i pozdrawiam uzytkownikow

  23. Dodał: Adam, Tytuł: Import z Katalonii

    Dwa lata temu przywiozłem z Katalonii kilka gałązek oleandra. Wstawiłem je do butelek z wodą i po dosłownie kilkunastu dniach korzenie pojawiły się w takiej ilości, że musiałem rozcinać butelki (PET), aby korzeni nie uszkodzić. Tak ukorzenione wsadziłem do zwykłej ziemi kupionej a OBI. Przez pierwszy rok rosły jak szalone. Miały duże ciemnozielone liście. Niestety, ostatniej zimy zostały zaatakowane przez przędziorki. Walczę z tym świństwem na rożne sposoby (m.in. wielokrotny oprysk preparatem 'Target'). Kwitną, ale bardzo mało. Mam trzy odmiany: biały pojedynczy, różowy podwójny i ciemnoczerwony pojedynczy. Dwa pierwsze kwitły, ostatni jeszcze nie. Stoją cały czas w domu, bo w bloku nie mam balkonu. :( We Włoszech widziałem jeszcze żółty.

  24. Dodał: DANUTA, Tytuł: PROSZĘ O PORADE

    WSADZIŁAM GAŁĄZKĘ OLEANDRA DO ZWYKŁEJ ZIEMI-CZY SIĘ UKORZENI? A MOŻE MUSZĘ WSADZIĆ DO PIASKU?

  25. Dodał: Jarek, Tytuł: Porada dla Jadwigi

    Witaj. A czy ucinałaś wierzchołek aby mógł się rozgałęzić. Może po prostu daj mu czas na porządne zakorzenienie się. Nie ma za dużej doniczki? Może idzie w korzeń a nie w kwiat. Nawozisz go czymś? no i sam fakt że dopiero co zima poszła trzeba dac im trochę wiecej czasu. Nie ukrywam że mój zaczął iść w górę jak szalony.

  26. Dodał: JADWIGA zGLIWIC, Tytuł: prosze o porade

    witam dwa lata temu sama posadzilam z galazki oleander rosnie wysoko ale z padaja z niego liscie sa bardzo cienkie lodygi i czekam na kwiaty a ich niewidac prosze o porade dziekuje i pozdrawiam

  27. Dodał: Jarek , Tytuł: Udane pierwsze zimowanie

    Witam, pierwszy raz mam oleandra ku zdziwieniu pięknie rósł całą zimę, w salonie srednio nasłonecznionym w dodatkowej donicy by zawsze na dnie miał jakąś wodę. Raz na dwa tygodni porządne płukanie pod prysznicem, tak 1 do 2 razy w tygodniu jakieś 250ml wody ciepłej z kranu. Kilka liści zrzucił ale myślę ze to normalne w zimie jak i w lecie. a jak u was tej zimy???

  28. Dodał: Sunny, Tytuł: möj oleander

    Moje oleandry -2m wysokosci, rosna w 40 l donicach (musze je przesadzic do wiekszych donic). Od wiosny do pöznej jesieni stoja w ogrodzie w miejscu slonecznym. Zima lubia okolo 5-10°C. Ten chlöd zima jest potrzebny, zeby roslina ladnie sie rozkrzewiala. Podlewam je zimna kranöwka(lubia wapno). Nie powinno dopuscic sie do przesuszenia korzeni. Jest taka zasada w hodowli oleandröw: korona cielutka, a korzenie zimne i mokre. Czasami niektöre listki zzölkna, ale to nie problem, rosna nowe i kwitna do dzisiaj. Zasilam je roztworem gnojöwki konskiej 1:20 lub nawozem ze sklepu. Najmilsze pozdrowienia. :)))

  29. Dodał: Lidia, Tytuł: dobra rada na wszystkie problemy...

    Oleandry muszą mieć przede wszystkim duże pojemniki,bo korzenie ich rozrastają się niesamowicie szybko,a co najważniejsze przynajmniej raz w sezonie powinny być profilaktycznie opryskane środkiem p/grzybicznym i owadobójczym.Ja swoje pryskam w środku lata[kiedy są największe przyrosty],a najpóźniej po powrocie na zimową kwaterę.

  30. Dodał: Grażyna, Tytuł: robactwo w ziemi oleandra

    mam oleander kilkanascie lat i co roku wiosną zaczyna chorować(zamierają wierzchołki,opadają liście,żółkna liście) Dla ratowania rosliny podlewam rozcieńczonym preparatem na mszyce lub inne szkodniki kwiatów.Po podlaniu wychodzą na zewnątrz jakieś wijące się cieniutkie ok.1,5 cm długości glisty.Po tym zabiegu roślina wraca do zdrowia.Chore zamierające wierzchołki regularnie obrywam aż roslina wyzdrowieje.Przycinam pędy na jesieni z uwagi na wielkość rośliny.Na wiosnę jest gęsty krzew,ale kwitnie dość pózno,pod koniec lipca.

  31. Dodał: Zofia, Tytuł: Czy to nasiona

    Na moim oleandrze pojawiły się na zakończeniach głównych pędów strączki podobne do fasolek długości do 10cm koloru zielonobordowego.Podejrzewam że to nasiona.Pytanie: czy należy je usuwać i o czym świadczy to zjawisko chyba niezbyt częste w naszych uprawach

  32. Dodał: U_cioci_na_imieninach, Tytuł: Do Anonima

    Oleandry, w czasie kwitnienia, wydzielają kwas pruski, szkodliwy dla ludzi. W tym czasie należy mieszkanie intensywnie wietrzyć, a jeśli jest taka możliwość, to wystawić roślinę na balkon, czy ogród. Ale bez przesady, jeśli jest niewiele kwiatów, to nic nam nie grozi. Niektórzy piszą, że roślina choruje, że na liściach pojawiają się "zielone główki", brązowe plamki, czy też bąble. Nie jestem w stanie na podstawie takich opisów zdiagnozować chorobę. Proponuję udać się do centrum ogrodniczego, ewentualnie kwiaciarni z listkiem zaatakowanym chorobą. Tam można otrzymać właściwą diagnozę oraz właściwe instrukcje postępowania, łącznie z odpowiednimi preparatami ochrony roślin. Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli tych pięknych roślin.

  33. Dodał: anonim, Tytuł: Pomocy!jak sie od niego wyleczyc

    Jak uratować się od zatrucia oleandra !??!!!!!proszę o odpowiedzi w komentarzach

  34. Dodał: renata, Tytuł: dziwne bąble na liściach

    Proszę o poradę . Na moim oleandrze na wierzchniej stronie niektórych liści pojawiły się dziwne bąble, które z czasem brązowieją. Co to takiego? Zauważyłam też przyczepione do liści na cieniutkich szypułkach maleńkie jasno zielonkawe główki. Mam oleandry kilka lat i czegoś takiego wcześniej nie widziałam.

  35. Dodał: Justyna, Tytuł: Zbyt obfite kwitnienie

    Mój maluch jest piękny ale tak obficie zakwitł, że wszystkie gałązki są powyginane od ciężaru kwiatów - czy usunąć część kwiatostanów ???

  36. Dodał: Jan (jt), Tytuł: Dlaczego opadają liście i pąki?

    Obracanie donicy z oleandrem powoduje opadanie pąków kwiatowych.Pani Aniu, jeżeli łodygi nie wykazują podłużnych zmarszczeń to proszę zastosować się do postu "On potrzebuje serca". Życzę powodzenia.

  37. Dodał: Ania, Tytuł: Opadły liście i kwiaty

    Najpierw był piękny. A teraz zostały mu ostatnie listki. Wszystkie po prostu opadły. Co mam robić?

  38. Dodał: zauroczona, Tytuł: oleander kwiat cudo

    oj napatrzylam się w tym roku w czerwcu w Chorwacji na te cudowne piękne kwiaty amuszę przyznać że nie mogłam oczu oderwać ....

  39. Dodał: Jan (jt), Tytuł: On potrzebuje serca.

    Kupuję krzewy w przecenie i co z nimi robię. Obrywam uszkodzone liście i pąki. Podlewam przez tydzień mocno rozcieńczonym preparatem czosnkowym. Nawożę go przy każdym podlewaniu bardzo małą dawką nawozu (tygodniowa dawka podzielona przez 7), temperatura wody pokojowa około 20 stopni.Po miesiącu przychodzą do siebie i pokazują co potrafią. Sama radość.

  40. Dodał: Emilka, Tytuł: kiedy przecinać oleandry

    chcę się dowiedzieć kiedy można przecinać oleandry żeby się rozkrzewiły i zakwitły

  41. Dodał: genka, Tytuł: opadanie zielonych listków

    mojemu oleandrowi spadły prawie wszystkie zdrowe zielone listki ma paki które tez nie wszystkie zakwitły i opadaja Co robić?

  42. Dodał: Maria, Tytuł: Mam ten krzew 4 lata !!!

    Ani razu jeszcze mi nie zakwitł, robię z nim to czego wymaga, może polewałam go wodą i stał na deszczu. Czy jeszcze zakwitnie, bo niby rośnie, ale nie kwitnie, a pąki nie rozwijają się. Bardzo prosze o odpowiedz

  43. Dodał: Andi z Bonn, Tytuł: Objawy chorób

    Oleander nie jest az taki latwy w utrzymaniu jakby się co niektórym wydawało.Ja po wielu stratach doszłam do wielu doswiadczen.I teraz jakos rosna. Prawie cały czas stoja na balkonie,tylko dwa tygodnie byly na klatce schodowej jak przyszły mrozy.Bo takie mieliśmy tutaj w Bonn,a zahartowane trzymają się lepiej.Mam tylko drzewka i to specjalne kwiaty, potrójne ,Różowy, łososiowy i jasny pink.Nawozu dostają w okresie kwitnięcia na 1 litr polowe zakrętki raz na dwa tygodnie.W zimie taka porcja raz na dwa miesiące,aby mial cos z tej ziemi do wyciągania a nie tylko sama Wodę.Przeciwko choroba stosuje granulat kupowany w sklepie Knauber,i jest super,zadne mszyce ,robactwa ,Pleśnie czy grzybice.Tez dobry dla wszystkich kwiatów domowych.Aby fajnie kwit,nalezy tylko nierozkwitniete poki odcinac,lepiej ukrecac,tym się go zmusza do aktywności kwitnienia.Te co nie rozkwitły przed zima tez ukrecic,bo tylko dostanie od nich pleśniawki, wypijaja one tylko soki i powodują uśpienie krzaku.Potem objawia się tym ze otrzyma jeszcze ciemne plamki na tych galazkach od kwiatow a potem jeszcze na lisciach.Co nalezy szybko usunac,bo tylko roznosi się ta martwica na caly krzak.

  44. Dodał: zuzia, Tytuł: zwalczenie mszyc

    trzeba wymyć oleandra wodą z mydłem osłaniając wcześniej ziemie w donicy

  45. Dodał: Maria, Tytuł: ja mam ten sam problem

    mój oleander również ma lepiące liście i kolor ich zmienił się na bardziej szary niż zielony, a na podłodze pod oleandrem jest pełno kapiącej z liści lepkiej substancji - mazi. Też nie wiem co robić ?

  46. Dodał: Ania., Tytuł: czy to mszyce , czy coś innego

    mój oleander jest cały oblepiony czymś białym , lepiącym , liście kleją się ,schną i opadają . Co robić?

  47. Dodał: Kasia, Tytuł: mszyce na liściach

    Daniela. to nie mszyce te kulki lecz tarczniki, należny liście przecierać denaturatem ścierając tarczniki, które pojawiają się szczególnie po zimie na wiosne.

  48. Dodał: Wanda, Tytuł: Czy przyciąc kwiatostany, którte latem nie zakwitły?

    Mój oleander tego lata niezbyt obficie kwitł, a wiele kwiatostanów zupełnie nie rozwinęło pąków, Czy po wniesieniu go do mieszkania pozostawić je , czy usunąć?

  49. Dodał: daniela, Tytuł: mszyce na lisciach

    do mojego oleandera sa poprzylepiane takie kulki wydaje mi sie ze to mszyca jak to zlikwidowac zmywam to woda ale za jakis czas znowu sie pojawia

  50. Dodał: Maria, Tytuł: Tutuł:żółkną liście i opadają

    Mam ten sam problem co pani Teresa,mój oleander po wstawieniu go na miejsce gdzie będzie stał cała zimę,to żółknę mu liście i opadają.Nie wiem co mam zrobić?

  51. Dodał: Teresa, Tytuł: zaczynają żółknąć i opadać liście

    Co zrobić? Jest duży około 180cm.Czy zmienić donicę na większą, czy to jakaś choroba? Nie wiem co robić.Szkoda, żeby mi zmarniał.

  52. Dodał: marzencia, Tytuł: oleander ,-ciąć na jesień czy też nie???

    mam piękną sadzonkę oleandra o wys.1 metra.Chciałabym go rozkrzewić,aby się rozrósł na boki.Czy teraz mogę to zrobić i czy zakwitnie na wiosnę???

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: