Kamień naturalny

Kamień naturalny

Skomentuj artykuł

Tworząc ogrody bardzo często poszukujemy takich elementów dekoracyjnych oraz materiałów, które podkreślałyby wyjątkowość aranżacji roślinnych, a przy tym były naturalne, trwałe, estetyczne oraz niepowtarzalne. Kamień naturalny z pewnością spełnia te wymagania.

Definicja kamienia naturalnego

Kamień naturalny  to skały pochodzenia organicznego występujące w przyrodzie np. skały magmowe- granit, skały metamorficzne- marmur, skały osadowe- piaskowiec.

Rodzaje kamienia naturalnego

Wybrane rodzaje kamienia naturalnego wykorzystywanego przy aranżacji ogrodów

Granit- zaliczany do skał magmowych głębinowych, składa się przede wszystkim  z kwarcu, skaleni oraz plagioklazu. Estetyczny, zróżnicowany kolorystycznie (odcienie szarości, brązu, trochę bieli, odcienie różu), łatwy w obróbce, trwały, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Powszechnie stosowany jako element małej architektury ogrodowej, wykorzystywany do budowy ogrodzeń, murków oporowych. Doskonały na cokoły, utwardzenie nawierzchni itp.

Kwarcyt- należy do skał metamorficznych. Jego barwa to odcienie m.in. szarości, żółci, brązu, czerwieni. Bardzo wytrzymały i trwały kamień.  Znalazł zastosowanie m.in. przy budowie ogrodzeń oraz murków oporowych. Sprawdzi się przy zakładaniu skalniaka czy też oczka wodnego.

Kamień naturalny - Granit
Kamień naturalny - Granit

Piaskowiec – skała osadowa okruchowa. Łatwy w obróbce często wykorzystywany do budowy ogrodzeń, murków oporowych oraz innych elementów małej architektury ogrodowej. Występuje w wielu barwach- odcienie szarości, żółci, brązu, czerwieni. W sprzedaży możemy nabyć piaskowiec o różnej twardości – miękki i twardy. Z pewnością cena piaskowca zachęca do zakupu, ale warto wiedzieć, że należy od do mniej trwałych kamieni naturalnych, które szybciej zostaną porośnięte przez glony, a także szybciej ulegają zabrudzeniom,

Marmur- skała metamorficzna składająca się w dużej części z kalcytu. Występuje w wielu barwach m.in. czarnej, białej, czerwonej, szarej. Bardzo cenny jako materiał budowlany  i architektoniczny. Dość trwały i twardy kamień naturalny odporny na zmienne warunki atmosferyczne , ale o wysokiej nasiąkliwości. W ogrodzie wykorzystywany przede wszystkim jako element małej architektury.

Kamień naturalny - Kwarcyt
Kamień naturalny - Kwarcyt

Porfir- trwały kamień o zróżnicowanej barwie (m.in. odcienie szarości, czerwieni, brązu) i ciekawej strukturze. Znalazł zastosowanie przy utwardzaniu nawierzchni (kostka brukowa, płyty itp.), budowie ogrodzeń, murków oporowych, a także aranżacji oczek wodnych.

Sjenit- skała magmowa wylewna, bardzo dekoracyjna i trwała. Występuje m.in. w barwie czarnej oraz wykorzystywana jest do utwardzania nawierzchni.

Kamień naturalny
Kamień naturalny

Bazalt- kamień o dużej twardości, dostępny w ciemnych barwach. Może posłużyć jako materiał do utwardzania nawierzchni.

Kamień polny (otoczaki)- pozostałość polodowcowa, doskonała do budowy trwałych elementów w ogrodzie. Zróżnicowanie pod względem kształtów, rozmiarów, barw sprawia, że możliwości wykorzystania otoczaków jest bardzo dużo.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: