Milin amerykański - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Milin amerykański - uprawa, wymagania i pielęgnacja

8 komentarzy

Milin amerykański to piękne ogrodowe pnącze zachwycające niezwykłymi kwiatami w kształcie trąbek oraz ciemnozielonymi, pierzastymi liśćmi. Z uwagi na szybki wzrost milin jest często sadzony przy pergolach i altanach. Nie jest trudny w uprawie jednak aby zdrowo rósł i pięknie kwitł co roku należy go przycinać i przestrzegać kilku zasad  pielęgnacji.

Pochodzenie i systematyka

Milin amerykański (Campsis radicans, syn. Bignonia radicans) należy do rodziny bignoniowatych. Dalekimi kuzynami milinu są surmie (bignonie) – m.in. surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) oraz surmia wielkokwiatowa (C. speciosa). W warunkach naturalnych milin rośnie w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych (stąd jego nazwa amerykański). Jego niezwykła uroda sprawiła, że dziś roślina ta jest uprawiana powszechnie w różnych częściach świata. Pierwsze miliny amerykańskie dotarły do Europy już w XVII wieku, początkowo były sadzone jedynie w ogrodach przypałacowych i  botanicznych jednak ich niezwykła uroda sprawiła, iż szybko zadomowiły się w przydomowych ogrodach.



Wygląd

Milin amerykański to wieloletnie, kwitnące pnącze ogrodowe do sadzenia przy pergolach, altanach i innych podporach. Rośnie bardzo szybko, a jego roczne przyrosty mogą sięgać nawet do 2-4 metrów. Nieprzycinana roślina może dorosnąć nawet do 10-15 metrów. Pędy są dość sztywne i grube, jednak słabo owijają się wokół podpór. Przyczepiają się do nich za pomocą korzeni czepnych (dzięki czemu doskonale rośnie także przy chropowatych ścianach i pniach drzew). Młodym pędom warto pomóc owijając je wokół podpór (zwłaszcza w pierwszych 2-3 latach wzrostu). Stare pędy wiekowych milinów u podstawy mogą mieć nawet kilkanaście cm średnicy. Liście są dekoracyjne - ciemnozielone, nieparzystopierzaste (złożone z 9-11 mniejszych listków) i piłkowaną blaszką liściową, dorastają do długości nawet 35 cm. Jesienią pięknie przebarwiają się na kolor złoto-żółty. Kwiaty są obupłciowe i owadopylne. Mają charakterystyczny kształt rurkowatej trąbki rozchylającej się na końcu (kielich kwiatowy jest zrośnięty w rurkę, a korona wyciągnięta w trąbkę). Zebrane są w baldachowate kwiatostany po 4-12 szt, a pojedyncze kwiaty dorastają do 5-8 cm długości. W zależności od odmiany przybierają kolor karminowy, ceglasto-czerwony lub złoto-żółty, u nasady są żółtawe. Najbardziej popularne odmiany milinu amerykańskiego to: czerwonokwiatowe "Flamenco", żółta "Flava", ciemnoczerwony "Gabor", szkarłatna "Coccinea" lub pomarańczowa, polska odmiana "Ursynów". Kwiaty pojawiają się stopniowo już od lipca i pozostają do wczesnej jesieni. Z zapylonych kwiatów powstają owoce – długie zwisające torebki. Należy je usuwać aby przedłużyć kwitnienie.

Milin amerykański

Milin amerykański

Milin amerykański

Milin amerykański


Wymagania i uprawa

Aby milin rósł długo i kwitł obficie wymaga świeżych i żyznych gleb z dużą zawartością próchnicy. Powinny być przepuszczalne i głęboko przekopane o pH 5,5 - 7,5. Stanowisko musi być słoneczne i odporne na silne wiatry. Najlepiej jest posadzić milin przy wystawie południowej lub południowo-wschodniej i południowo-zachodniej, unikajmy sadzenia przy wystawie północnej. Młode rośliny potrzebują dużo wilgoci w glebie, dlatego nie można zapomnieć o ich regularnym podlewaniu. Dodatkowo glebę wokół pnia warto ściółkować. Z uwagi na szybki wzrost i tworzenie długich przyrostów miliny warto nawozić 2-3 krotnie w ciągu sezonu. Można wykorzystać w tym celu uniwersalny nawóz do roślin ogrodowych. Prawidłowo pielęgnowany milin rzadko bywa porażany przez choroby i szkodniki dlatego też nie wymaga ochrony. Można go rozmnażać przez sadzonki korzeniowe lub odkłady oraz przez wysiew nasion (młode rośliny zakwitną dopiero po 6-8 latach od wysiewu).

Milin amerykański

Milin amerykański

czytaj dalej...

8 komentarzy

  1. Dodał: kasik, Tytuł: milin

    po 6-8 latach?! . bzdura! mój zakwitł już w 2 roku , może kwitnienie nie było spektakularne ale 10 kwiatów jest

  2. Dodał: paweł, Tytuł: nie kwitni

    Kupiłem 2 sadzonki 1 metrowej wysokosci. niestety czekam 3-sezon i nie kwitnie, urósł ok 2,5 m

  3. Dodał: Basia, Tytuł: Milin

    Posadziłam go 10 lat temu.Bardzo póżno wypuszcza pąki wiosną,pierwszy raz po zimie myślałam ,że wymarzł.Rozrósł się niesamowicie ,kwitł obficie,był cudowny.Ma jednak ogromny feler.Rośliny rosnące w jego sąsiedztwie marnie rosły ,traciły kolor.Trawnik natomiast jest obsypany młodymi milinami .Wyrywanie daje efekt na chwilę ,bo po paru dniach są znowu młode rośliny.Zdecydowałam się go zlikwidować .Wycięłam go maksymalnie jak się tylko dało.Pozostałe pędy potraktowałam ogromną ilością Randapu żeby pozbyć się raz na zawsze tych młodych roślinek z trawnika.Minęło już od tego czasu 5 lat ,dużej rośliny już nie ma ,ale są wciąż te małe ta trawniku.Jest ich cała masa.Ciągle je wyrywam ,a one znowu wyrastają.Brakuje mi już sił do tego milina.

  4. Dodał: Maria , Tytuł: kwiat wyrasta z bulwy ma drobne kremowe kwiatki

    potem z tych kwiatow drobnych / gwiazdeczki/ dojrzewaja owocki podobne do drobnych jezych , slodkie , mysle ze sa jadalne, bulwa ma kolor batata , liscie podluzne jasne okolo15 cm . Wmysokosc okolo 50 cm , tj, kolba wokolo owoce dojrzewajace od dolu , a gora sa czerwone , co to za roslina rosnie u mnie na dzialce nie wiem skad sie wziela . prosze o pomoc Maria

  5. Dodał: joanna, Tytuł: zasilanie

    świetnie reaguje na kilkukrotne podlewanie Biohumusem w proporcji 1:3 z wodą. W międzyczasie nawóz do róż, który lepiej rozpuścić w wodzie niż podsypać.

  6. Dodał: Tomek, Tytuł: Mszyce a milin

    Warto dodać, że jak wiele innych, silnie rosnących roślin młode pędy lubią atakować mszyce. Co prawda wielkiej krzywdy mu nie robią, ale mimo wszystko wskazany jest oprysk, np. Decisem.

  7. Dodał: majka, Tytuł: milin przycinanie

    Nie wiem co zle robie. Moj milin rosnie w gore na kilka metrow ale zamiast kwiatow ktorych ma kilka jest caly zielony jak busz .Kiedy mam go przyciac zaczyna sie jesien a on jak bluszcz zarasta moja sciane od poludniowej strony i malo kwietnie ma juz ponad 10 lat.

  8. Dodał: Izarog, Tytuł: czartowskie pnącze

    Nie nawożony, przycinany latem, wręcz umartwiany - rośnie bestialsko wciskając się w futryny.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: