Wilec purpurowy

Wilec purpurowy

2 komentarzy

Jedno z piękniejszych jednorocznych pnączy, które z chęcią uprawiamy w ogrodzie oraz na balkonie. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami, a kielichowate kwiaty, stanowią szczególną dekorację. Pnącze doczekało się wielu odmian, tak więc mamy w czym wybierać.

Wilec purpurowy zaliczamy jest do rodzaju Ipomoea. Rodzaj obejmuje setki gatunków roślin m.in.  roślin jednorocznych, bylin czy też pnączy. Wszystkie wilce należą do rodziny powojnikowatych (Convolvulaceae).

Wybarne gatunki rodzaju

•    Ipomoea purpurea- Wilec purpurowy
•    Ipomoea tricolor- Wilec trójbarwny
•    Ipomoea quamoclit- Wilec pospolity
•    Ipomoea coccinea- Wilec szkarłatny
•    Ipomoea lobata- Wilec klapowany
•    Ipomoea batat as- Wilec ziemniaczany

Do najciekawszych gatunków rodzaju zaliczymy wilca trójbarwnego, wilca szkarłatnego, wilca klapowanego oraz tytułowego wilca purpurowego, który jest najczęściej uprawianym gatunkiem wilca w naszych ogrodach. Ze względu na dość niewielkie rozmiary powinien częściej być uprawianym także na balkonach.

Kilka uwag o budowie

 

Wilec purpurowy jak na pnącze, nie osiąga dużych rozmiarów, bo zazwyczaj około dwa- cztery metry wysokości oraz od jeden- trzy szerokości, zależnie od panujących warunków. Jego dekoracyjność wynika przede wszystkim z dekoracyjnych kwiatów. Pędy silnie rozgałęzione, liście bardziej sercowate, czasami trójklapowe. Z kątów liści od lipca do jesieni, ukazują się bardzo dekoracyjne, lejkowate kwiaty o zmiennej barwie, ale zawsze w odcieniach bieli, różu, fioletu oraz barwy niebieskiej i formy paskowane. Osadzone na długich szypułkach, przepięknie prezentują się na tle zielonych liści. Kwiaty rozwijają się rano, tak więc jeżeli jesteśmy śpiochami, a pogoda będzie sprzyjać słonecznym kąpielom, kwiaty zamykają się jeszcze przed południem. W pochmurne dni rozłożyste kwiaty, średnicy nawet do 5 cm, mogą utrzymywać się w rozkwicie o kilka godzin dłużej.

Wilec purpurowy
Wilec purpurowy

Zróżnicowanie odmianowe

Wilca purpurowego można nabyć w licznych, pojedynczych barwach bądź także w mieszance, dzięki której uzyskamy ścianę zieleni, nakrapianą wielobarwnymi kwiatami.

Wilec purpurowy
Wilec purpurowy

Wybrane odmiany wilca purpurowego

•   ‘Scarlett O’Hara’- odmiana wyjątkowa, charakteryzująca się ciemnoczerwonymi kwiatami z białą gardzielą.

•    ‘Alba’- odmiana o białych kwiatach.

•    ‘Blossom Star’- odmiana o białych kwiatach z różowo- fioletowymi przebarwieniami w kształcie gwiazdy.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Róza, Tytuł: odp na komentarz

    Bez obrazy ale chyba chodziłaś do szkoły specjalnej ,bo wydaje mi się ze masz problem z czytaniem ze zrozumieniem .Pozdrawiam

  2. Dodał: Marzanna, Tytuł: kolor

    Mnie uczono w szkole że kolor purpury to ciemno czerwony, prawie bordo a napewno nie odcień niebieskiego

Dodaj swój komentarz

Zobacz także