Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa

1 komentarzy

Wszyscy posiadający kawałek trawnika muszą zaopatrzyć się w kosiarkę, niezbędną do jego utrzymania w dobrej kondycji. Systematyczne cięcie sprawia, że trawnik staje się zwarty i tworzy szczelną murawę. Zakup kosiarki powinien być poparty analizą potrzeb oraz dostępnego asortymentu. Analiza potrzeb to bardzo ważny etap, który pozwoli nam na określenie podstawowych kryteriów, które zostaną wzięte pod uwagę w momencie zakupu. Przykładowe kwestie jakie należy uwzględnić przy analizie to m.in.:

 • powierzchnia trawnika;
 • rodzaj trawnika;
 • dostęp do energii elektrycznej;
 • częstotliwość cięcia;
 • moc silnika;
 • obecność kosza na trawę;
 • obecność napędu na koła;
 • poziom hałasu;
 • cena;
 • jakość wykonania;
 • waga.


Po zastanowieniu się nad powyższymi kwestiami kierujemy się do punktów sprzedaży i porównujemy dostępne modele kosiarek. Wybór jest naprawdę olbrzymi i trzeba dobrze się zastanowić jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalnym. Wyróżniamy kilka rodzajów kosiarek np. rotacyjne, bębnowe, samojezdne oraz podkaszarki. Biorąc pod uwagę rodzaj napędu możemy wyróżnić kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe.
   

Przy większych powierzchniach z licznymi nasadzeniami warto skorzystać z kosiarek spalinowych. Jednak poza licznymi zaletami, posiadają także wady o których wspomnę w dalszej części artykułu.

    Kosiarki spalinowe możemy podzielić na:

- kosiarki spalinowe rotacyjne;

- kosiarki spalinowe bębnowe;

- kosiarki samojezdne

- podkaszarki.


   

Kosiarka spalinowa rotacyjna należy do najpopularniejszych rozwiązań wśród kosiarek, która z powodzeniem może zostać wykorzystana w większości ogrodów. Nadaje się na mniej zadbane trawniki, zakładane także na niewielkich nierównościach. Ich mechanizm tnący wyposażony jest w obracający się nóż, którego zadaniem jest efektywne cięcie trawy. Zależnie od mocy silnika efektywność takiej kosiarki jest zróżnicowana.
   

Schemat 1. Przykład mechanizmu tnącego wykorzystanego w kosiarce rotacyjnej

 

Kosiarka spalinowa

   

W przypadku kosiarek spalinowych bębnowych należy wiedzieć, że sprawdzą się one przede wszystkim na trawnikach bardzo zadbanych, systematycznie i nisko koszonych. Trawnik powinien być założony na równej płaszczyźnie, co z pewnością usprawni pracę z tego typu kosiarką. Jej mechanizm tnący składa się z kilku noży osadzonych na bębnie. Obracające się ostrza ścinają trawę.  Im większa ilość noży tym jakość cięcia jest o wiele wyższa.

Schemat 2. Uproszczony schemat przekroju mechanizmu tnącego w kosiarce bębnowej

 Kosiarka spalinowa

   

Kosiarki samojezdne są jednymi z najwygodniejszych w obsłudze, jednak nadają się na większe powierzchnie i tylko na takich są najbardziej efektywne. Mają spore rozmiary, a obsługuje się je siedząc na wygodnym siedzisku. Swoje działanie opierają się na silnikach spalinowych których moc może osiągać nawet do 30 KM, a szerokość cięcia przekracza nawet 100 cm.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

 1. Dodał: Stanisław, Tytuł: moja kosiarka

  Kosiarka spalinowa jest bardzo dobrym wyborem, ale tylko, jak się dobierze odpowiedni model. Ja swoją kupiłem niedawno, ale sprawdza się bardzo dobrze, w moim pokaźnym ogrodzie. Zdecydowałem się na kosiarkę spalinową Oleo-Mac GV 53 TBX

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: