Baseny ogrodowe rozporowe

Baseny ogrodowe rozporowe

2 komentarzy

W upalne lato większość osób marzy o odpoczynku gdzieś nad wodą z możliwością orzeźwiającej kąpieli. Często jesteśmy zabiegani i brak nam czasu na wyjazd np. nad jezioro. Posiadacze ogrodów oraz działek mogą pomyśleć o własnym zbiorniku wodnym, który stałby się miejscem letniego wypoczynku dla całej rodziny. Zapewnie dzieci najbardziej doceniłyby takie rozwiązanie. Budowa profesjonalnego basenu wymaga sporo miejsca oraz bardzo dużych nakładów finansowych.

W zasadzie budowę takiego basenu najlepiej zlecić specjalistom w tej dziedzinie. Oczywiście warto także zgłębić temat od strony prawnej. Duża kłopotliwość powyższego rozwiązania sprawia, że niewielu decyduje się na budowę murowanego basenu w ogrodzie.
   

Dla przeciętnego obywatela najlepszym rozwiązaniem staje się zakup basenu rozporowego. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie pozwalające- w okresie letnim, zażywać kąpieli do woli. Bogata oferta sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych z pewnością wystarczą baseniki o średnicy około 1,5 m i wysokości nie przekraczającej 40 cm. Starsze dzieci powinny zadowolić się basenem o średnicy przekraczającej 3 m, a rodziny mogą skorzystać z basenów, których długość przekracza 5 m, szerokość 3 m, a wysokość 1 m. Oczywiście wybór jest olbrzymi, można wybierać do woli, pamiętając o tym, aby zakupiony basen można było swobodnie ułożyć w ogrodzie. Najczęściej są okrągłe, owalne oraz prostokątne. Wykonane są  z tworzywa sztucznego, które wykazuje     dostateczną odporność, zapewniającą komfort dla kąpiących. Poliester oraz PCV sprawiają, że basen jest lekki, elastyczny oraz odporny na promieniowanie UV. Górna obręcz basenu jest napełniana powietrzem, aby basen wykazywał większą trwałość oraz był bezpieczny dla użytkujących. Przy dostatecznej ostrożności basen rozporowy może posłużyć nam przez wiele sezonów. W ofercie można spotkać także baseny rozporowe ze stelażem. Dzięki wykorzystaniu podpór i nośników konstrukcja basenu jest o wiele mocniejsza i stabilniejsza, aniżeli w przypadku zwykłych basenów ogrodowych. Wykorzystanie stelaża sprawia, że w przeciwieństwie do basenów rozporowych są o wiele cięższe i bardziej zawiłe w montażu.
   

Zakup i postawienie takich basenów jest dość proste. Zazwyczaj do sprzedawanych basenów dołączane są odpowiednie instrukcje czy to w formie papierowej, czy też w postaci płyty DVD. W przypadku większych basenów warto poprosić o pomoc z dwie osoby, dzięki czemu montaż basenu będzie krótszy oraz bardziej sprawny. Producenci zapewniają, że przy basenach rozporowych stelażowych wystarczy około 30 min na całościowy montaż. Z tym czasem jest różnie, tak więc nie zdziwmy się jak montaż będzie trwał o wiele dłużej.
   

Wybór lokalizacji basenu jest bardzo istotnym czynnikiem warunkującym późniejsze korzystanie z basenu oraz jego trwałość. Przy mniejszych rozmiarach można umieścić go nawet na tarasie. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku małych dzieci, które należy mieć pod ciągłą kontrolą. Większe baseny należy stawiać na większych przestrzeniach, unikając stanowisk pod drzewami, przewodami elektrycznymi. Wybierajmy stanowiska zaciszne i słoneczne. Podłoże powinno być stabilne, wypoziomowane i oczyszczone z ostrych materiałów i innych nierówności np. kamienie, grudki, kawałki drewna itp.
   

Baseny rozporowe

Samo postawienie basenu rozporowego powinno składać się z kilku podstawowych etapów:

 • rozłożenie basenu;

 

 • ułożenie go w taki sposób, aby jego ścianki znajdowały się w górnej części;

 

 • napompowanie górnej obręczy basenu;

 

 • zabezpieczenie ujścia wody w basenie zatyczką;

 

 • unosząc basen do góry ostateczne ustawienie położenia basenu;

 

 • zwrócenie uwagi na położenie zatyczki ujścia wody;

 

 • wypełnienie basenu niewielką ilością wody, która powinna pokryć jego dno;

 

 • wyrównanie fałdek i innych nierówności (fałdki gładzimy w kierunku brzegów basenu);

 

 • dolanie reszty wody, jednak w ilości zgodnej z zaleceniami producenta- najczęściej w około 80%.


Przy basenie ze stelażem, należy zgodnie z instrukcją zamocować podpory i nośniki oraz postępować zgodnie z podstawowymi etapami montażu zaprezentowanymi powyżej.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

 1. Dodał: Rummy, Tytuł: Najlepszy basen ogrodowy

  Przez kilka lat używaliśmy basenów rozporowych, aż w końcu postanowiliśmy zainwestować w poliestrowy, wkopywany. Wybór padł na PoolsFactory, które przekonało nas możliwością obejrzenia basenu u nich w siedzibie. Basen jest solidny, modny, wytrzymały. Polecam!

 2. Dodał: Łukasz, Tytuł: Stawy kąpielowe

  Polecam baseny ogrodowe z firmy INPRESTO. Już teraz możesz skorzystać z wiosennego rabatu na projekt swojego wymarzonego basenu. Posiadamy duże doświadczenie w budowaniu basenów ogrodowych, stawów kąpielowych. Polecamy również oczka wodne i baseny naturalne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także