Ławki ogrodowe

Ławki ogrodowe

2 komentarzy

Każdy ogród to szczególne miejsce stanowiące przestrzeń, łączącą człowieka z naturą. Pełno w nim roślin, starannie dobranych i pielęgnowanych po to, aby zachwycały swym pięknem przez cały rok. Przy tworzeniu ogrodu nie można zapomnieć także o osobach, które będą z niego korzystały. Jeżeli sami projektujemy i wykonujemy ogród pamiętajmy, że nie jest on tylko dla roślin. To miejsce jest także dla nas samych, gdzie poza pracą możemy także w spokoju odpocząć, oddać się pełnemu odprężeniu. Przy projektowaniu ogrodu należy uwzględnić miejsca, które będą sprzyjały takim doznaniom. Z pewnością zaliczymy do nich taras, altanę, zakątek na grilla itp. Oczywiście nie może zabraknąć także mebli ogrodowych, a wśród nich ławek. Chciałbym zaznaczyć, że ławki mogą stać się czymś więcej, aniżeli zwykły zestaw mebli ogrodowych, wykorzystywany przy organizowaniu spotkań rodzinnych oraz z przyjaciółmi. Ławka ogrodowa ma być miejscem, gdzie możemy zatrzymać się na chwilę, wyciszyć, odpocząć oddając się refleksji.
   

W sprzedaży możemy spotkać się z olbrzymim bogactwem ławek, zróżnicowanych pod względem wielkości, barwy, a przede wszystkim materiału z jakiego zostały wykonane. Ceny ławek są bardzo różne i zależnie od zasobności portfela, możemy wydać nawet kilka tysięcy złotych za bardzo oryginalną ławkę. Najczęściej jednak ich ceny nie są, aż tak wysokie i za rozsądne pieniądze możemy nabyć ławkę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Wciąż najpopularniejsze są ławki drewniane, często urozmaicone stalowymi stelażami. Poza nimi w sprzedaży możemy się spotkać z ławkami z metalu, plastiku, wykliny czy też z rattanu, a nawet z kamienia. Dostojnie będą prezentować się także ławki kute z żeliwa. Przy wyborze najlepiej wybierać takie, które zachowają długą trwałość i nie będzie konieczności  chowania ich na wypadek deszczu. Obecnie można nabyć ławki z drewna drzew egzotycznych, które charakteryzują się większą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.
   

Już przy projekcie warto zastanowić się nad zakątkami, które  staną się miejscem naszego wypoczynku. Powinny być one zaciszne, ale dające duże pole widzenia. Ławkę można umieścić, gdzieś przy krętej ścieżce bądź pod rozłożystym drzewem, dającym cień w upalne dni. Doskonale będzie się prezentować pod zwisającymi gałęziami brzozy. Przy szumie drzewa i świergocie ptaków na nowo odkryjemy, że świat jest naprawdę pełen piękna, którego na co dzień, aż tak niedostrzegany. Ławka powinna być dostosowana do stylu panującego w ogrodzie. Do naturalistycznych ogrodów z pewnością nadają się kamienne ławki bądź drewniane. Podobnie w romantycznych kompozycjach, gdzie także sprawdzą się ławki z elementami kutymi. Przykładem ciekawej kompozycji będzie ławka zbudowana z kutego żeliwa oraz drewnianego siedziska, w towarzystwie pachnących róż. Wypoczynek w takim zakątku to uczta dla zmysłów, które z pewnością nie będą uśpione. Udaną aranżacją jest ławka zatopiona w pergoli, oplecionej przez pnącza takie jak: róże pnące, clematisy  oraz glicynia. Zwolennicy klimatu śródziemnomorskiego powinni stworzyć zakątek, na utwardzonym kamieniami podłożu, gdzie  za niebieską ławką królować będą róże, a wokół będzie wyczuwalny aromat kwitnącej lawendy, uprawianej w metalowych pojemnikach. Ławka w towarzystwie ogrodu ziołowego to także ciekawa alternatywa. Osoby kochające wodny świat mogą umieścić ławkę w okolicy oczka wodnego, dzięki czemu godzinami będą mogli podziwiać piękno tego specyficznego ekosystemu. Możliwości jest naprawdę nieskończenie wiele, tylko od naszej wyobraźni zależy jakie rozwiązanie wybierzemy.
   

Ławka ogrodowa

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Natalia, Tytuł: coś nowego

    Z mężem zamówiliśmy rok temu dwie ławki. Materiał jest odporny na pogodę, przestały zimę w ogrodzie, wiosną przetarłam je mokrą szmatką i wyglądają jak nowe, wszyscy są zachwyceni. Polecamy Serdecznie:)

  2. Dodał: kim2345, Tytuł: kupiłem sobie

    ja sobie kupiłem taką jedną ławe w firmie abbud i nawet mi dowieźli do domu :), pozdrawiam wszystich siedzących

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: