Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce

Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce

29 komentarzy

Bardzo często w naszych ogrodach spotykamy stare podkłady kolejowe. Podkłady wykorzystywane są do budowy ścieżek ogrodowych, wjazdów, umacniania ziemi na skarpach i rabatach. Czasem można je spotkać na tarasowych ogrodach skalnych czy jako element maskujący.

Drewno z podkładów kolejowych charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością na czynniki pogodowe. Przez wiele lat po torach ułożonych na drewnianych podkładam jeździły wielotonowe składy kolejowe. Aby wytrzymać tak olbrzymi ciężar drewno było specjalnie konserwowane. Do konserwacji wykorzystywano kreozot węglowy obiegowo nazywany „smołą”. Odpowiednia konserwacja sprawiła, że nawet po wycofaniu z użytku podkłady mogą przez dziesięciolecia być wykorzystywane w naszych ogrodach.

Podkłady kolejowe w miejscach o dużym ruchu kolejowym robione były z drewna liściastego – najczęściej z dębu i buku. W miejscach o małym natężeniu ruchu kolejowego stosowane były tańsze odpowiedniki z drewna sosnowego. Wymiary podkładów wykorzystywanych w naszym kraju: długość – 2,5 metra, wysokość 16 centymetrów przy szerokości ok. 24 centymetrów. 

Podstawowym zastosowaniem belek jest budowa ścieżek i podjazdów. Dobrze wyglądają aleje zbudowane z całych podkładów, między którymi znajdują się 15 centymetrowe odstępy. Przerwy te możemy uzupełnić drobnym jasnym żwirem lub trawą. Podkłady wykorzystywane są również jako materiał na płoty i ogrodzenia. Odpowiednio ułożone dobrze osłaniają śmietnik lub kompostownik. Ciekawym zastosowaniem jest budowa mostków nad strumieniami i oczkami wodnymi. Bale to doskonały materiał do umacniania ziemi na skarpach i budowy ścianek i tarasów w naszym ogrodzie.

Zakup podkładów kolejowych

Najtańszym miejscem do zakupy są jednostki PKP odpowiedzialne za remont torów. Po wejściu polski to unii europejskiej znalazły się środki na remonty torów, co skutkuje dużą ilością wycofywanych podkładów. Najprostszym sposobem zakupu jest kontakt z oddziałami, gdzie w danym momencie przeprowadzany jest remont torów. Oddziały takie zazwyczaj prowadzą sprzedaż podkładów kolejowych. Innym sposobem pozyskania podkładów są aukcje internetowe. Na aukcjach znajdują się setki ofert sprzedających podkłady w różnych cenach i stanach zachowania. Ceny podkładów mieszczą się w przedziale od 20 do 40 złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju drewna i stanu zachowania. Dokonując zakupów wybierajmy sprzedających, znajdujących się blisko naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu obniżymy koszty transportu.

 

Podkłady kolejowe

 

Podkłady kolejowe
czytaj dalej...

29 komentarzy

  1. Dodał: Ari, Tytuł: Pozwolenie

    Potrzebne jest pozwolenie na zrobienie plotu z podkładów kolejowych?

  2. Dodał: Tomek, Tytuł: Hmmm

    Do ""Dodał: Jacek, Tytuł: Wspaniały pomysł !!!"" ale skoro kreozot jest całkowicie nierozpuszczalny w wodzie to na jakiej postawie twoje informacje o zabijaniu życia biologicznego??

  3. Dodał: Bartek, Tytuł: Rakotwórczość

    Dom pradziatków mojej żony ma podłogi zakonserwowane kreozotem. Gdy dom nie jest wietrzony czuć jego zapach. Prababcia miała raka, babcia miała raka, dwójka z trójki jej dzieci miało raka, jedno zmarło w wieku 17 lat.

  4. Dodał: , Tytuł: tulipania

    Pojedżcie do Amsterdamu i zobaczcie...Mnóstwo podkładów na ulicach,są tam jako obrzeża do gazonów.Kwiaty zdrowe,ludzie zdrowsi niż na wyazotowanej polskiej wsi,w polskich miasteczkach wdychacie więcej świństw w minutę niż Holender u siebie przez całe życie...

  5. Dodał: Adrian spod drzwi Orezesa, Tytuł: Stare słupy i podkłady to RAK WE WŁASNYMDOMU!

    Ludzie, tak sie martwicie o palenie śmieci, plastiku i gumy w piecu sąsiada a jeszcze większe rakotwórcze goovno sprowadzacie sobie do domów jeszcze słona płacąc za to na rzecz PKP!!!

  6. Dodał: Ryszard, Tytuł: domitech-r@wp.pl

    SZANOWNI Tak .Podklady kolejowe są bardzo szkodliwe i przestrzegam nie kupujcie tego jak zycie wam mile.Sam doświadczylem 30 lat temu w mlodosci zamiast kupić okna inspektowe do produkcji rozsady pomidorow postanowilem sam je wykonać z podkładów kolejowych. Po ustawieniu skrzyń nasypaniu ziemi ogrodniczej i wsianiu nasion przykryłem oknami. Po pewnym czasie nasiona zaczęły kielkować ,ukazaly się dwa listki ale zaczęły żółknąć zahamował się dalszy wzrost po czym wszystko znikło. Uznalem to za tragedię ,koszty 20 okien wykonanie ,szkło należało wyjąć ,szprosy z podkladow wyrzucić.

  7. Dodał: , Tytuł:

    Moj sasiad zrobil sobie z tych podkladow kolejowych mur oporowy a zaraz za tym murem powsatawil 2 metrowy mur betonowy. Niestety te podklady nie wytrzymuja i przechylaja sie w wkierunku mojej posesji. A na dodatek w lecie te podklady bardzo smierdza. Jestem w kontakcie z bliska z tymi podkladami. Czy moge cos z tym zrobic.

  8. Dodał: , Tytuł:

    Pomysł na wykorzystanie podkładów iście z PRL, może zacznijmy jeszcze propagować ogrzewanie domków letniskowych całorocznych, przepracowanym olejem silnikowym w piecach własnej konstrukcji, opony też nadają się na budowę klombów i na opał ...

  9. Dodał: piotr, Tytuł: do autora

    Te podkłady są rakotwórcze!

  10. Dodał: PinchAS, Tytuł: handlarze śmiercią

    Podkłady kolejowe impregnowane są olejem kreozotowym, otrzymywanym ze smoły węglowej w wyniku destylacji frakcyjnej. Olej kreozotowy zwany także olejem impregnacyjnym jest doskonałym środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów na drewnie; jest stosowany w drzewnictwie od 1838 roku do nasycania podkładów kolejowych, słupów teletechnicznych i innych materiałów przeznaczonych do pracy na otwartej przestrzeni i mających kontakt z gruntem. Przyjmuje się, że wartość grzybobójcza oleju kreozotowego wynosi od 8,8 do 12,9 kg/m3, a trwałość drewna zabezpieczonego tym impregnatem w warunkach normalnych może sięgać około 30 lat. Niektóre dane literaturowe podają, że żywotność drewna nasyconego olejem impregnacyjnym może wynosić nawet do 100 lat. Olej kreozotowy jest mieszaniną wyższych węglowodorów aromatyczne o charakterze obojętnym tj. naftalen, antracen, fenantren, chryzen, stanowiących od 80 do 90% składników oleju oraz składników kwaśnych i zasadowych ? fenoli, krezoli, metylowych pochodnych piryny i innych. Substancje te mogą być dla człowieka wysoce toksyczne w warunkach bezpośredniego kontaktu lub przez wdychanie. Nawet niewielkie ilości mogą powodować nudności, wymioty, przyśpieszenie oddechu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie krążenia, a nawet śmierć. Jednym z głównych składników oleju kreozotowego jest benzo[a]piren, który należy do I kategorii czynników rakotwórczych i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 5 lipca 2004r. nie może być wprowadzany do obrotu dostępnego dla konsumentów. Dawka śmiertelna tej substancji dla organizmów stałocieplnych wynosi zaledwie 710mg/kg. Szkodliwość benzo[a]piranu ściśle związana jest z jego przemianami metabolitycznymi w organizmie wywołującymi reakcje cytotoksyczności ? uszkodzenia struktur i organelli komórkowych, immunotoksyczności ? uszkodzenia komórek układu immunologicznego i mutacji w strukturze DNA. Zużyte podkłady kolejowe, często uszkodzone mechanicznie nadal zawierają toksyczne substancje wprowadzone podczas procesu impregnacji, dlatego też nie powinny być stosowane w miejscach czasowego bądź ciągłego przebywania ludzi, czy zwierząt.

  11. Dodał: rysiek, Tytuł: Zamalowanie

    A próbował ktoś wkopać w ziemię i wierzchnią warstwę (tę którą widać) pomalować farbą olejną? Stanowiłaby ona jakąś ochronę przed bezpośrednim kontaktem i może również zniwelowałaby nieprzyjemny zapach??

  12. Dodał: emilia, Tytuł: podkłady kolejowe

    lepiej przyjrzyjcie sie co jecie w co sie ubieracie,mieszkam w miejscowosci gdzie budują sie w koło lekarze,tak to własnie lekarze robią z nich ogrodzenia ranczowe posiadłosci...wiec puknijcie sie niekturzy w łep :) pozdrawiam

  13. Dodał: K, Tytuł: czyszczenie podkladow

    moze wylizanie da rade

  14. Dodał: iniainia, Tytuł: czyszczenie podkładów

    czesc zakupionych przezmnie podkładów jest nasączona smołą, której nie możemy sie pozbyc, na wierzchu tworzy tłuste plamy, szczotka z wiertarka tego nie czyści. czy ktos ma sprawdzony sposób zeby sie tego pozbyć?

  15. Dodał: trochęwiem., Tytuł: impregnaty

    Oczywiście, impregnat jest bardzo szkodliwy. Mieć działeczkę i sobie zafundować truciznę na własne życzenie, to tylko Polak potrafi. Czy ten smród wywietrzeje? Podkłady tyle lat leżały na świeżym powietrzu i jakoś nie wywietrzały? O kreozocie można przeczytać i Wikipedii. "Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag Gułag wspomina, iż praca w zakładach nasycających podkłady kolejowe kreozotem należała do jednej z najbardziej wyniszczających więźniów sowieckich obozów.Podobnym świństwem był ksylamit.

  16. Dodał: mojamoja, Tytuł: podkłady;-)

    kupiłam też podkłady i chętnie zerknę na twoje pomysły na wykorzystanie ich w ogrodzie

  17. Dodał: dani, Tytuł: podkłady kolejowe

    Moim zdaniem powinni się zabrać za tych co te podkłady nielegalnie sprzedają i to konkretnie...sama muszę wąchać ten smród z kominów sąsiadów,którzy sobie bezkarnie latami popalają.Ja osobiście bardzo źle reaguję na ten smród, boli mnie głowa i gardło i nie uwierzę,że to świństwo nie jest szkodliwe!!!

  18. Dodał: occa, Tytuł: podkłady :-)

    Jako dziecko mieszkałam w domu z podkładów,nic nikomu z domowników się nie stało,jeżeli ktoś umarł to na pewno nie był to rak!!!!!!!!Nie straszcie niepotrzebnie ludzi bo i tak co ma być to będzie.Sprawdżcie lepiej ile trucizn jest w naszym jedzeniu!Od niektórych aż włos na głowie się jeży!!!!!!!!!!A podkłady wyglądają naprawdę efektownie,sama właśnie będę je montować w moim ogrodzie :) a tym którym się nie podobają życzę powodzenia w kreowaniu własnego cichego zakątka :)

  19. Dodał: Bosonoga, Tytuł: Temat podkładowy.

    Mam na działce rów melioracyjny a nad nim mostek z podkładów kolejowych. Taką już zakupiłam. W rowie żyją żaby, traszki, które wygrzewają się na mostku. Piękna roślinność w sąsiedztwie podkładów. Przez 10 lat nie zauważyłam degradacji środowiska. Moje psy uwielbiaja drzemać na mostku. Pewnie już ten smród wywietrzał. Niebawem zakupię działkę budowlaną. Nosiłam się z zamiarem wyremontować starą chałupę, która tam stoi, właśnie, używając podkładów. Przynajmniej jedną warstwę na fundamencie bo stare bale własnie tam najbardziej sa zjedzone przez warunki atmosferyczne. Czytam i czytam o podkładach. Jedni mają stare chaty z podkładów, w których mieszkali ludzie, dzieci wychowali i ich dzieci też korzystaja. Chemia nas zabija z wczesnej rzodkiewki, sałatki zieloniutkiej. Kartofelki po 2 zł. za kilo bo na chemii. Ekologiczne po 6zł. Wędlina, w której nie ma mięsa tylko wypełniacze i inne świństwa. Owoce pryskane. Myślę, że jeśli nie będziemy lizać chałupy to nam się nic nie stanie. Mówię o starych podkładach, zwietrzałych. Wychowałam się przy torach kolejowych. Biegalam po nich boso i nigdy nie dostałam żadnego uczulenia i reszta dzieciaków też. A nowe technlogie? Macie gwarancję, że sa eco? bo ja już nikomu nie wierzę.

  20. Dodał: bman, Tytuł: MAtko jedyna

    Czytając co niektóre wpisy, pomyślałbym , że pisano tu o jakichś odpadach toksycznych. Wierzcie mi , że kilka podkładów wkopanych w ziemie jeszcze nikomu krzywdy nie zrobiło. Owszem altanki bym z tego nie zrobił, ale wzmocnienie skarpy owszem. Wszystkim spanikowanym użytkownikom forum proponowałbym liczenie do 10-ciu i głębokie wdechy.

  21. Dodał: Agata, Tytuł: Hm, to chyba niezbyt dobry pomysł...

    Też pierwsze co przyszło mi do głowy, że te podkłady muszą być szkodliwe, zakopane mogą skazić glebę, a i jak czytam powietrze też. Jeśli autor nie ma informacji, że tak nie jest nie powinien umieszczać tego artykułu, albo podzielić sięnią. Wszak działka jest ucieczką od smrodu cywilizacji.

  22. Dodał: estera, Tytuł: \"przygoda \"

    Swojego czasu miałam altankę wykonaną z podkładów kolejowych.Na jesieni po zerwaniu jabłek przechowałam je około 2 tygodni w tejże altance.Nikt nie wiedział dlaczego jabłka śmierdzą, o konsumpcji nawet nie wspomnę,były obrzydliwe.Dopiero następny rok kiedy zerwane jabłka poszły do piwnicy i były do zjedzenia,dało to do myślenia że winę ponoszą podkłady nasączone kreozytem.Altanka poszła wet.

  23. Dodał: luiz, Tytuł: Bzdury totalne

    Jeśli są wykonane badania które stwierdzają że nie są już szkodliwe.

  24. Dodał: Luba, Tytuł: heheheee nie ma jak Wiki

    To, że na Wikipedii ktoś napisał, że kreozot to substancja rakotwórcza nie znaczy, że jakikolwiek kontakt z podkładem zabija! Polecam inne źródła niż Wiki :) W wielkim skrócie kreozot faktycznie może wydzielać rakotwórcze związki ale w pewnych określonych i specyficznych warunkach...!! Podkłady położone na ziemi przed domem NIGDY nie spełnią tych warunków! No chyba, że nagle zmieni się klimat i normalną temperaturą w ciągu dnia będzie 70 i więcej stopni C...

  25. Dodał: gg44, Tytuł: straszne głupoty

    podkłady kolejowe drewniane są nasączone rakotwórczą i uszkadzającą mózg substancją.Ich sprzedaż jest nielegalna, chyba, że zmieniono przepisy.

  26. Dodał: Lidia, Tytuł: Nie tak ostro panowie !

    Można kogoś krytykować, ale po co zaraz obrażać, używając obraźliwych określeń ?! Jest dużo gorszych "wynalazków" które zatruwają nasze zdrowie - jak chociażby osławiony eternit -full wypas azbestu ! Mam takie cudo na dachu, położone przymusowo, bo taka była "moda". Czekam teraz na dotację z Unii, żeby zdjąć to paskudztwo. A podkładów kolejowych nikomu nie polecam ...

  27. Dodał: adam bonicki, Tytuł: oo widzę że jakiś wykształcony...

    ...półgłówek napisał artykuł promujący trucie się.... życzę mu żeby sobie wybudował domek z podkładów kolejowych i sobie tam zamieszkał

  28. Dodał: Marcin, Tytuł: Podklady - utylizacja

    Popieram Jaska Smoła drzewna - kreozot to substancja rakotwórcza. Podkłady kolejowe są odpadem niebezpiecznym i nie wiam jakim cudem (ale w Polsce wszystko jest możliwe)można je kupić skoro po demontażu starych podkładów należy je utylizować. Jak lubicie smród oleju kreozotowego to se to gówno kupcie

  29. Dodał: Jacek, Tytuł: Wspaniały pomysł !!!

    Propagowanie podkładów kolejowych do wykorzystywania w naszych ogrodach to totalna herezja.Aby się przekonać jak sympatyczny to materiał, wystarczy umieścić taki podkład na nasłonecznionym miejscu.Smród impregnatu/rakotwórczy kreozot / wyczuwalny jest bardzo mocno,a wszak w ogrodzie przebywamy głownie w słoneczne dni.Umieszczony nad oczkami wodnymi/propozycja mostków lub kładek?!!!/i opływająca podkłady woda deszczowa spływająca do oczka wodnego - zabija życie biologiczne w wodzie.życzę lepszej inwencji twórczej autorowi.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: