Buda dla psa - wymiary i budowa

Buda dla psa - wymiary i budowa

2 komentarzy

Każdy kto posiada psa czy to na działce, czy też na posesji powinien zadbać o ciepłą budę dla swojego pupila. Nie może być mowy o prowizorycznych konstrukcjach, które nie są w stanie zapewnić stworzeniu ciepła i należytej ochrony przed nieprzyjazną aurą. Zbyt wiele się słyszy o cierpieniu czworonogów, pora to zmienić. Buda dla psa nie jest dużym wydatkiem, a sprawi, że pies będzie funkcjonował w dobrych warunkach.

Można skorzystać z oferty firm zajmujących się budową tego typu konstrukcji. Z pewnością znajdziemy model, który będzie odpowiadał wymaganiom naszego pupila. Chciałbym zauważyć, że najbardziej popularnymi i bardzo dobrze spełniającymi swoją rolę są drewniane budy dla psów. Drzewo jest materiałem ciepłym i bezpiecznym dla czworonoga. W sprzedaży możemy spotkać się ze zróżnicowanymi konstrukcjami- od bardzo prostych do bardziej złożonych. Najbardziej popularne są budy składające się tylko z legowiska oraz te, które składają się z przedsionka oraz legowiska. Uwzględnienie w budzie przedsionka pozwala na ochronę legowiska przed zamoczeniem w wyniku opadów atmosferycznych. Poza tym jest osłonięte przed wiatrem, a więc zwierzę ma o wiele cieplej, aniżeli w tradycyjnym rozwiązaniu. Jeszcze bardziej złożoną konstrukcją będzie buda z zadaszonym- także drewnianym tarasem. Na tarasie można umieścić miski na wodę i jedzenie, które nie będzie narażone na zbytnie zanieczyszczenie. Poza tym pies może wypoczywać na ciepłym tarasie, a nie na betonie. Odnośnie betonowych konstrukcji i kojców wylanych betonem, chciałbym zauważyć, że nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż jest zimne i może spowodować u psa dolegliwości związane z reumatyzmem. Wracając do bud drewnianych  to ich ceny są zróżnicowane pod względem materiałów z jakich zostały wykonane oraz z wielkości i zawiłości konstrukcyjnej. Za prostą, niewielką budę- doskonałą np. dla jamnika zapłacimy niespełna 200 zł. Dla ras większych ceny są wyższe, ale już za około 500 zł możemy zakupić dobrej jakości budę dla psa, z ociepleniem.

Prawie zawsze mamy problem z określeniem wielkości budy, która odpowiadałaby wielkości naszego psa. Problem dotyczy także wielkości wejścia, które powinno być dobrze dopasowane- nie za duże, nie za małe. Pamiętajmy, że buda nagrzewa się od ciała psa, także nie powinna być zbyt wielka, bo będzie zbyt chłodna. Wielkość legowiska powinna być na tyle duża, aby pies mógł spokojnie w niej się obrócić. Bardzo dobrym sposobem na dobranie wymiarów budy, jest zmierzenie psa. Szerokość i długość uzyskamy mierząc psa zwiniętego w kłębek dodając do wyników około 15- 20 cm, a wysokość uzyskamy mierząc psa w pozycji siedzącej, aż do czubka głowy, i także dodajmy jeszcze z kilkanaście centymetrów. Wymiary wejścia określamy na  podstawie wysokości psa w kłębie, a więc wysokości od ziemi do nasady karku. Szerokość powinna być kilka centymetrów większa od szerokości psa. Pamiętajmy, że pomiaru dokonujemy na psie znajdującym się w pozycji stojącej. W przypadku szczeniaka należy uwzględnić średnie wymiary charakterystyczne dla danej rasy z uwzględnieniem płci.

Zdarza się, że zakupiona buda może nie być zabezpieczona warstwą ochronną przed niekorzystnymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W takim wypadku należy skorzystać z dobrej jakości impregnatu, którego barwa, będzie zależeć wyłącznie od naszych upodobań.

Buda dla psa

W przypadku samodzielnego wykonania budy należy się trochę wysilić, ale nie dużo, gdyż projekty psich bud są proste, tak samo jak łatwość wykonania. Najważniejsze jest, aby do budowy budy pozyskać sezonowane i suche drewno, które jest bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Możemy skorzystać z taniego, ale mimo wszystko, dobrze spełniającego swoją rolę drewna świerkowego. Dobrze zaimpregnowane z pewnością posłuży naszemu psu przez wiele lat.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł:

    No wlasnie! Gdzie sa te wymiary?! Tyle pisania i nic konkretnego!!! Szkoda czasu na czytanie.

  2. Dodał: Jacek, Tytuł: Buda dla psa

    On i gdzie te wymiary takie coś drogi autorze do dziecko wie, mówisz rzeczy banalne

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: