Kosiarki do trawy

Kosiarki do trawy

2 komentarzy

Wszyscy chcący posiadać dobrze utrzymany trawnik powinni otoczyć go szczególną opieką, a zwłaszcza zadbać o jego częste koszenie. Dzięki niemu stanie się zwarty i z pewnością będzie zachwycał swym estetycznym wyglądem. Dla wielu koszenie trawy jest koniecznością, której w żaden sposób nie da się uniknąć, jeżeli marzymy o pięknym trawniku. Często jednak, złe doświadczenia w koszeniu trawnika wynikają z nieodpowiedniego dobrania kosiarki. Obecnie w sprzedaży mamy całą masę kosiarek i koniecznie należy zapoznać się z ofertą, aby trafnie dokonać wyboru. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć temat i zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria jakie powinny zostać wzięte pod uwagę w momencie zakupu kosiarki.
   

Na samym początku warto dokonać ogólnego podziału kosiarek dostępnych w sprzedaży. Wyróżniamy następujące rodzaje kosiarek:

- kosiarki rotacyjne;

- kosiarki bębnowe;

- podkaszarki.
   

Kosiarka rotacyjna jest jedną z najbardziej popularnych kosiarek, która doskonale sprawdzi się w większości ogrodów przydomowych. Doskonała dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika i koszenie trawy dokonywane jest z dużym opóźnieniem. Poza tym nie wymagają precyzyjnie płaskiego podłoża, tak więc trawnik założony na niewielkich nierównościach nie będzie żadną przeszkodą. Mechanizm tnący kosiarek rotacyjnych to obracający się, bardzo ostry nóż. Im szybsze obroty tym większa wydajność danej kosiarki. Nadają się na większe powierzchnie.


Schemat 1. Przykład mechanizmu tnącego wykorzystanego w kosiarce rotacyjnej

Kosiarki do trawy 


Kosiarki bębnowe powinny być przeznaczone na idealnie płaskie trawniki. Doskonałe do bardzo estetycznych trawników na wzór angielskich, gdzie wysokość cięcia wynosi około 3 cm. Cięcie kosiarkami bębnowymi jest równe i pozostawia charakterystyczne pasy. Mechanizm tnący składa się z kilku noży, osadzonych na bębnie. Obracające się ostrza ścinają trawę.  Im więcej noży, tym jakość cięcia jest  wyższa. Nie nadaje się do cięcia wysokiej trawy, dlatego trzeba monitorować trawnik, aby trawa nie przekroczyła znacznie, wymaganej wysokości.


Schemat 2. Uproszczony schemat przekroju mechanizmu tnącego w kosiarce bębnowej

Kosiarki do trawy 


W ręcznych kosiarkach bębnowych ilość noży wynosi najczęściej cztery, natomiast w spalinowych odpowiednikach ich ilość jest wyższa, co podnosi jakość koszenia.
   

 

Warto wspomnieć także o podkaszarkach tzw. kosach mechanicznych, a więc urządzeniach w których system tnący stanowi nylonowa żyłka, zamocowana do obrotowej końcówki. Żyłka kręcąc się z olbrzymią prędkością o 360 °  ścina trawę. Jej największą zaletą jest to, że można ją wykorzystać w każdym zakątku, przede wszystkim tam, gdzie nie daje się manewrować dużymi kosiarkami. Nadaje się do do koszenia trawy przy murkach, budynkach, krzewach oraz mniejszych trawników. Mogą być spalinowe oraz elektryczne. W zależności od mocy podkaszarki należy uważać, aby nie uszkodzić roślin np. kory drzew.


Schemat 3. Mechanizm tnący zastosowany w podkaszarkach

 Kosiarki do trawy

   
Z powyższego podziału można wstępnie wykalkulować jaka kosiarka będzie nam odpowiadać. Jednak bardzo istotną kwestią jest także napęd kosiarki. Pod tym względem także możemy dokonać podziału kosiarek. Tak więc wyróżniamy:

- kosiarki ręczne;

- kosiarki elektryczne;

- kosiarki spalinowe;

- kosiarki akumulatorowe.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: akasia, Tytuł: Rodzaj kosiarki

    Straszne, niezależnie od wszystkiego gdyby to ode mnie zależało nie pozwoliłabym niczego kosić, źle to znoszę, bez znaczenia czy to zwykła kosiarka czy traktorek

  2. Dodał: Ireneusz, Tytuł: Kosiarki do trawy

    Kiedyś miałem kosiarkę elektryczną, ale ciągle plątał się tylko kabel i była za słaba. Odkąd kupiłem sobie kosiarkę spalinową Stiga nie narzekam. Kłopotów z nią nie mam żadnych i jak tylko trzeba skosić trawnik to po prostu go koszę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: