Jak zbudować taras?

Jak zbudować taras?

Skomentuj artykuł

W jednym z ostatnich artykułów, opisywaliśmy różne typy oraz rodzaje tarasów ogrodowych. Dzisiaj chcielibyśmy z grubsza przedstawić, jak zabrać się z budowę takiej konstrukcji oraz udzielić kilku bardzo przydatnych wskazówek. Oczywiście sposób budowania tarasu jest zależny od wyboru rodzaju materiału, z jakiego chcemy korzystać. Jeżeli chodzi o tarasy znajdujące się bezpośrednio przy domu, warto jest je zaprojektować już na etapie tworzenia planów samego budynku. Późniejsze ich dobudowywanie może okazać się dużo trudniejsze.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że jeżeli mamy dwie lewe ręce do majsterkowania, warto jest skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna lub z usług wykwalifikowanej firmy. Pomimo, iż będziemy wtedy zmuszeni do zapłacenia za ich pracę, może to się okazać tańszym rozwiązaniem, niż późniejsze naprawy, albo całkowite przebudowywanie źle wzniesionej konstrukcji.

Tarasy pokryte płytkami.

Budując tarasy pokryte płytkami, na początku należy wylać betonową warstwę, na której będziemy mogli je układać. Płytki na taras powinny spełniać kilak podstawowych kryteriów. Przede wszystkim powinny wykazywać bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie, a także mrozoodporność. Dodatkowo powinny być odporne na działanie deszczu oraz innych czynników atmosferycznych. Warto jest też wybrać takie, które nie będą nadmiernie śliskie, w przypadku ich zamoczenia. Dopiero z płytek, które spełniają powyższe warunki, wybieramy takie, które najlepiej pasują do naszego ogrodu lub najbardziej nam się podobają.

Tarasy z kostki

Takie tarasy są z pewnością najłatwiejsze do zbudowania. Po prostu wystarczy, że w miejscu przeznaczenia ułożymy wybraną kostkę chodnikową. Sposób ułożenia niczym nie różni się od sposobu układania w innych miejscach.

Taras ogrodowy

Tarasy z drewna

Tarasy ogrodowe z drewna są bardzo ozdobne, a samo drewno najlepiej współgra z otaczającym je ogrodem. Jednak budowanie z tego materiału jest również najtrudniejszym rozwiązaniem, ze wszystkich trzech przedstawionych w tym artykule. Pierwszym etapem jest oczyszczenie podłoża. Usuwamy wszelkie elementy, które mogłyby przeszkadzać w budowaniu, a także pozbywamy się roślin, które mogłyby pod naszym tarasem usychać lub gnić. Drugim etapem, jest ustawienie gotowych fundamentów, lub wylanie nowych. Sprawdzamy poziomicą, czy owe fundamenty są na pewno równo ułożone. Na nich układamy legary, które będą podtrzymywały całe deskowanie. Dopiero wtedy możemy mocować deski, na których będą ustawione nasze meble, i po których będziemy chodzić.

Taras ogrodowy

Taras w ogrodzie

 

Taras ogrodowy

Taras w ogrodzie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: