Deski na taras - jakie drewno na taras?

Deski na taras - jakie drewno na taras?

6 komentarzy

Alternatywą dla kamiennego tarasu z pewnością będzie taras z drewna. Rozwiązanie także trwałe, a przede wszystkim bardzo estetyczne, doskonale wpisujące się w nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Łączy w sobie nowoczesność z naturalnym i ponadczasowym pięknem.

Zalety tarasu z drewna
   

Taras z drewna nie tylko doskonale wygląda, ale także dzięki odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez wiele lat. Zależnie od wykorzystanego drewna trwałość  tarasu jest zróżnicowana. Z pewnością krótszą trwałością będzie charakteryzował się taras wykonany z drewna krajowego np. sosny., w przeciwieństwie do drewna egzotycznego, charakteryzującego się bardzo dużą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne- śnieg, deszcz, wahania temperatury czy też nasłonecznienie.
   

Przy odpowiedniej konserwacji drewniany taras może posłużyć nam przez lata, a przy tym pozwoli na wypoczynek w bardzo estetycznej, ciepłej scenerii. Będzie stanowił doskonałe przedłużenie domu, harmonijnie łącząc dwa uzupełniające się „światy”- dom i ogród. W sklepach możemy nabyć deski tarasowe zróżnicowane pod względem barwy (odcienie brązu, żółci, czerwieni, czerni itp.). Poza tym drewno nie nagrzewa się tak jak np. terakota, a upadek na takim podłożu nie jest aż tak groźny jak w przypadku betonowej posadzki. Ryflowane deski tarasowe zapewniają antypoślizgowość, a łatwy montaż pozwoli na szybką realizację marzenia o oryginalnym tarasie.


Jakie drewno na taras ?
   

Przed podjęciem decyzji o wyborze materiału do budowy tarasu warto rozejrzeć się i sprawdzić co tak naprawdę oferują nam producenci, punkty handlowe mające w swojej ofercie deski tarasowe. Oferta jest bogata i w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się drewno egzotyczne. Mimo, że jest droższe, to jednak trwałość z pewnością zrekompensuje poniesione koszty. Obok drewna egzotycznego warto zwrócić uwagę na drewno krajowe (sosna, modrzew, świerk), które mimo, że mniej trwałe to jednak dużo tańsze, nie mniej jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji można znacznie wydłużyć jego żywotność.
   

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o deskach tarasowych kompozytowych, będących mieszanką mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Z pewnością zostaną docenione przez osoby lubiące estetyczne rozwiązania, lecz nie konieczne czynnego zaangażowania w pielęgnację tarasu.   Deski kompozytowe nie wymagają systematycznego czyszczenia oraz konserwacji, a poza tym są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
   

 

Deski na taras

 

Deski na taras

Jeżeli wybierzemy drewno sosnowe, pamiętajmy, że powinno być zaimpregnowane ciśnieniowo. Świerk i modrzew można zaimpregnować w  warunkach domowych nanosząc go pędzlem bądź poprzez kąpiel. Drewno egzotyczne, aby nie straciło intensywnego koloru także warto zabezpieczyć np. olejem ochronnym do drewna. To ostatnio bardzo popularny sposób na ochronę nawierzchni drewnianych.
   

czytaj dalej...

6 komentarzy

 1. Dodał: Alina Bobryk, Tytuł: deski tarasowe

  Ja zawsze marzyłam o drewnianym tarasie. Kiedy tylko rozpoczęliśmy budowę domu w planach ujęliśmy taras z desek z drewna egzotycznego . Wyszło kapitalnie, a kawa na własnym tarasie wygląda naprawdę wyjątkowo. :)

 2. Dodał: Komplex Market, Tytuł: Deski tarasowe

  Modrzew syberyjski jest bardzo dobrym gatunkiem drewna na taras. Z pewnością np. bangkirai będzie twardszy i trwalszy jednakże przy tym wyborze trzeba zwrócić szczególną uwagę na to aby był komorowo suszony (zmniejszy to wypaczanie się desek i wydłuży żywotność).

 3. Dodał: kolo, Tytuł: egzotyk egzotyk

  Na pewno drewno egzotyczne jest bardziej wytrzymałe niż gatunki rodzime.Jest bardziej odporne na działanie wilgoci, ścieranie i wgniecenia. Trochę się orientowałem jak byłem w andrewexie i ja bym wybrał deski z Bangkirai. Malezja i Indonezja górą:)

 4. Dodał: Arek, Tytuł: modrzew syberyjski

  Modrzew syberyjski i tylko modrzew syberyjski! Mam taras z tych desek już od 6 lat i jestem zadowolony! Nie wybrzusza się, nie wygina pod wpływem wilgoci, jest odporny na niskie temperatury. Rewelacyjna faktura! Deski z modrzewia polecali mi fachowcy z olsztyńskiej progresji, a oni są w branży naprawdę dlugo i znają sie na rzeczy!

 5. Dodał: kolo, Tytuł: terasow deski

  Jeśli chodzi o drewno krajowe to modrzew jest bardziej wytrzymały niż sosna na warunki klimatyczne. Ale i tak według mnie najlepiej wybrać modrzew syberyjski, który ma niezrównane właściwości bo ten gatunek drzewa rośnie w trudnych warunkach. :)

 6. Dodał: Aramis, Tytuł: Taras z drewna denya

  Zdecydowanie polecam deski z drzewa egzotycznego denya - trwałe, bez dodatkowej impregnacji, a do tego jak się prezentuje! :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: