Pergole ogrodowe jaka pergola do ogrodu?

Pergole ogrodowe jaka pergola do ogrodu?

Skomentuj artykuł

Rośliny pnące są coraz bardziej popularne i stają się ozdobą wielu ogrodów w Polsce. Wiją się po budynkach, altanach, murkach, płotach i wielu innych elementach na działce. Co jednak, gdy nie dysponujemy swego rodzaju „drabinki” dla pnączy, a chcemy nimi ozdobić nasz zielony teren? Musimy postawić wtedy pergolę ogrodową. Jest to nie tylko podpora dla naszych roślin, ale również prawie zawsze dobra dekoracja ogrodu.

Pierwszym, bardzo efektownym zastosowaniem pergoli jest tworzenie przejść i bram. Mogą one być ustawione zarówno przy samym wejściu na podwórko, jak również jako oddzielenie kolejnych części ogrodu. W takich miejscach najpiękniej wyglądają rośliny obficie kwitnące, o jaskrawych kolorach. Pnąca, czerwona róża nad wejściem do naszego zielonego zakątka, sprawia, że zwiedzający ludzie od samego początku są pod wrażeniem naszego wystroju oraz aranżacji. Furtka w ogrodzie jest niejako wizytówką całego ogrodu.

Jeżeli mamy do dyspozycji większą powierzchnię na naszej działce, możemy pokusić się o stworzenie swego rodzaju naturalnej altany z pergoli. Może to być krata umieszczona na czterech słupkach, lub z dowolnej strony zabudowana, obsadzona roślinami pnącymi. W tym celu warto jest wykorzystać konstrukcję drewnianą, obsadzoną gęstymi roślinami o dużych kwiatach. Dobrym pomysłem jest również obsadzenie takiej altany winogronem. Dzięki temu jesienią będziemy mogli przysiąść na ustawionej w środku ławce i rozkoszować się owocami bez wstawania z miejsca.

Ustawiając nasze pergole musimy pamiętać, iż muszą one pasować do istniejącej już zabudowy naszej działki. Możemy je wykorzystać wraz z roślinami pnącymi do oddzielenia naszego balkonu lub werandy od reszty ogrodu. Niższe pergole wspaniale nadają się do osłaniania nieładnych elementów, takich jak np.: skrzynka z licznikiem gazowym. Dzięki temu sama skrzynka nie będzie widoczna, nie będzie szpeciła otoczenia, a jednocześnie dostęp do niej nie będzie utrudniony.

 

Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe

Jeżeli nasz ogród sąsiaduje z ulicą lub wścibskimi sąsiadami, możemy ustawić wysoką, płaską pergolę jako ścianę i obsadzić gęstymi pnączami. Doskonale osłoni to naszą działkę z zewnątrz, wyciszy ją i jednocześnie doda walorów estetycznych, gdyż ściana z winobluszczu jest dużo ładniejsza, niż ulica lub brzydki teren w tle.

Pergola ogrodowa

Pnącza wraz z pergolami możemy stosować w ogrodach zamiast drzew lub krzewów. Dzięki temu, że pergole możemy budować w praktycznie dowolnym kształcie, możemy również dowolnie formować nasze rośliny, które na nich się opierają. Jeżeli chcemy mieć jakiś wyższy element w ogrodzie, a warunki nie pozwalają na zasadzenie drzewa, możemy ustawić pergole w kształcie słupa i obsadzić go pnącą różą lub powojnikami.

 

Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe

W sklepach ogrodniczych mamy bardzo duży wybór roślin pnących, również takich, które nadają się na pergole oraz obsadzanie różnego rodzaju podpór. Najpopularniejsze z nich to: róże pnące, chmiel japoński, różne odmiany powojników, winorośl, winobluszcz, kokornak, przywarka japońska, milin amerykański, dławisz, glicynia, winnik.

Pergole ogrodowe mogą być właśnie tym elementem, którego brakuje w naszym ogrodzie, by wydusić z niego całe piękno. Mogą mieć bardzo różne kształty oraz formy, a także obsadzić je możemy wieloma odmianami roślin, dzięki czemu dopasujemy je do każdego terenu. Zastanówmy się zatem, czy nie jest to właśnie to, czego szukamy, by stworzyć przyjemną atmosferę i móc do woli się relaksować na działce, po całym dniu ciężkiej pracy. Wysiłek włożony w pobudowanie takiej pergoli, lub nawet zakupienie jej w sklepie może być niezwykle opłacalny.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: