Drewno jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów w ogrodzie. O jego wyjątkowości decyduje przede wszystkim dekoracyjność. Naturalne, ekologiczne, bardzo zmienne, sprawi, że ogród stanie niepowtarzalny, tak jak niepowtarzalny jest każdy kawałek drewna. Drewno to podstawowy materiał budulcowy, konstrukcyjny, łatwy w obróbce i montażu. Bez problemu ogród może wzbogacić się o ciekawe ogrodzenie, taras, mostek, pergole, donice itp.
Zależnie od gatunku drewno zróżnicowane jest pod względem trwałości. Jedne są bardzo trwałe inne wręcz odwrotnie. Z pewnością do nietrwałego drewna zaliczymy drewno pozyskiwane z drzew rodzimych, a więc sosny pospolitej, świerka czy też modrzewia.
Zdecydowanie lepiej na płaszczyźnie trwałości drewna, wypadają gatunki drzew egzotycznych, które pod tym względem są bezkonkurencyjne. Oczywiście drewno egzotyczne jest o wiele droższe, tak więc wielu z nas trwa przy drewnie rodzimym, zwłaszcza bardzo tanim drewnie sosnowym.
W celu podniesienia trwałości rodzimych gatunków drewna, koniecznie należy je konserwować i zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników. Podstawą jest impregnacja, która może wydłużyć żywotność drewna nawet o kilkanaście lat.
Czym jest impregnat ?
Środek służący do konserwacji drewna oraz jego ochrony przed szkodnikami, grzybami, pleśnią, porostami, glonami. Wiąże się z drewnem, wypełniając jego pory i odtrącając wodę. Wyróżniamy kilka rodzajów impregnatów m.in. wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, wodoodporne, a także zależnie od zawartości substancji czynnych jedno czy też wielofunkcyjne, a więc zwalczające zróżnicowaną ilość czynników wpływających na obniżenie trwałości drewna.
Jakie gatunki drewna należy impregnować ?
Impregnujemy przede wszystkim rodzime gatunki drewna wykorzystywanego do celów konstrukcyjnych także w ogrodzie, a więc sosnę, świerk, modrzew, dąb i inne. Pamiętajmy, że impregnowanie nie obejmuje drewna egzotycznego, które bez tego zabiegu przewyższa trwałością wszystkie gatunki rodzime drewna. Jedynie dla ochrony drewna egzotycznego przed zmianą barwy warto konserwować je olejem ochronnym.
Metody impregnacji
Najbardziej skuteczną metodą impregnowania (niestety nie w warunkach domowych) jest impregnacja próżniowo- ciśnieniowa, która przeprowadzana jest w szczelnych komorach, gdzie impregnat wtłaczany jest w drewno przy odpowiednim ciśnieniu. Tak zabezpieczone drewno można wykorzystać także na taras.
Kolejną metodą, którą można samemu przeprowadzić w warunkach domowych jest kąpiel drewna w impregnacie. Drewno powinno być zanurzone w impregnacie do kilkudziesięciu minut.
Metoda natryskowa, a więc nanoszenie impregnatu za pomocą np. opryskiwacza.
Najprostszym sposobem na impregnację drewna jest nanoszenie impregnatu za pomocą pędzla. W przypadku tej metody trwałość zaimpregnowanego drewna wyniesie zaledwie do kilku lat.
Jak przygotować drewno do impregnacji ?
W przypadku świeżego drewna, należy je na samym początku osuszyć, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 30%. Poza tym powinno być już po obróbce mechanicznej , szlifowaniu oraz odtłuszczeniu. Dopiero na taką nawierzchnię można impregnować. W przypadku posiadania drewna nie poddanego żadnej impregnacji, na samym początku należy zastosować impregnat bezbarwny, a po pełnym wyschnięciu także impregnat koloryzujący.
Jeżeli przeprowadzamy renowację drewnianych powierzchni, które wcześniej pokryte były np. farbą, wówczas należy dokładnie usunąć stare warstwy konserwujące oraz dokładnie wyszlifować wierzchnią warstwę drewna, która zazwyczaj będzie poszarzała. Następnie odtłuszczamy i oczyszczamy z wszelkich pyłków po czym możemy nanieść impregnat.
4 komentarzy
Dodał: Pati, Tytuł: Drewno egzotyczne
Ja mam na tarasie drewno egzotyczne i jestem bardzo zadowolona, dbamy tylko o to, żeby regularnie je czyścić i raz do roku odświeżamy kolor. Nawet nie wyszło drogo, na znalazłam fajną ofertę.
Dodał: eRzecznikVidaron, Tytuł: vidaron impregnat
Witam! Bardzo miło słyszeć, że nasz produkt jest skuteczny w pracach związanych z impregnacją drewnianych elementów. Jest to nowoczesny Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, zawierający Teflon surface protector I przeznaczony jest do zabezpieczania surowego drewna i materiałów drewnopochodnych. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony. Główne cechy produktu: chroni przed grzybami, sinizną i owadami, głęboko penetruje, jest odporny na trudne warunki atmosferyczne, zawiera wosk ? zwiększona wodoodporność, można go stosować do drewnianych powierzchni zarówno na zewnątrz jak i w wewnątrz. Pozdrawiam, Andrzej Opolski ____________________ Online Ekspert marki VIDARON
Dodał: jacek, Tytuł: vidaron impregnat
Zwłaszcza Vidaron jest świetny. Bardzo dobrze kryje i impregnuje drewno i chroni je bardzo dobrze.
Dodał: Joanna, Tytuł: Bezpieczny preparat!
Jaki impregnaty są bezpieczne dla np. królików? Potrzebuję wymalować domek i altanę i nie chcę, aby moi podopieczni się potruli.