Dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodowe

5 komentarzy

Założenie ogrodu jest kosztownym i bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem, dlatego w przypadku, kiedy po zakończeniu prac nie jesteśmy w pełni zadowoleni z osiągniętych rezultatów, może ogarnąć nas frustracja. Z pewnością w wielu wypadkach można temu zaradzić wprowadzając do ogrodu dekoracje ogrodowe. Takie dodatki staną się dopełnieniem całości założenia, a poza tym mogą znacząco odmienić przestrzeń ogrodu widzianą przez obserwatora. Takie zmiany mogą wnieść harmonię, spokój, a także ożywić i wprowadzić trochę dynamiki na rabaty. Oczywiście uwzględnienie w ogrodzie dekoracji ogrodowych powinno być umiarkowane, bo nadmiar nie jest wskazany także w ogrodzie.


Jakie dekoracje do ogrodu ?

W zasadzie za dekoracje może posłużyć wiele przedmiotów, wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobań. Istotnym jest, aby wykorzystana dekoracja była spójna z otoczeniem oraz wpisywała się w stylistykę ogrodu. Wybierajmy ozdoby ogrodowe wykonane z materiałów naturalnych. Harmonizują one  z otaczającą roślinnością, podkreślają piękno nasadzeń i nie wprowadzają sztuczności w ogrodową przestrzeń


Wybrane kryteria doboru dekoracji do ogrodu

Sposób wykonania- liczy się jakość, precyzja i wyjątkowość ozdoby. Szczególnie cenne są dekoracje będące rękodziełem lokalnych artystów np. płaskorzeźby, figury, dzbany itp. W tych dziełach często ukryty jest przekaz autora, który może łączyć się z charakterem ogrodu. Zadbajmy o pełniejszą spójność dekoracji z ogrodem, niech staną się jednością.

Materiał- z pewnością należy zwrócić uwagę na te dekoracje, które wykonane są z naturalnych materiałów takich jak kamień, glina, drewno itp. Ciekawą propozycją są także dekoracje metalowe.

Stylistyka- podstawą przy doborze dekoracji powinna być jej spójność z całościową stylistyką ogrodu.

Cena- powinna odzwierciedlać wartość przedmiotu. Nie można porównywać cen masowo produkowanych ozdób ogrodowych z indywidualnością ozdób, będących dziełem artysty.

Przykłady dekoracji ogrodowych

Rzeźba

Dekoracje ogrodowe

       
Odpowiednio dobrana rzeźba z pewnością wniesie do ogrodu wiele świeżości, przełamie monotonię. Może stać się częścią przemyślanej kompozycji z którą będzie tworzyć spójną całość. Zastosowana jako punkt centralny, będzie stanowić główny punkt ogrodu, który skradnie większość spojrzeń i ewentualne braki najbliższego otoczenia zejdą na dalszy plan.

Donice

Dekoracje ogrodowe
   
czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: kornelka, Tytuł: świetne ozdoby

  Piękne te Twoje posążki. Bardzo ładnie prezentują się wśród zieleni. Ja swoje znalazłam o tutaj Świetny asortyment mają.

 2. Dodał: florekpaciorek, Tytuł: rzeźba ogrodowa

  piękne rzeźby ogrodowe z odlewów robiłam na zamówienie i serdecznie polecam jesli ktoś jest zainteresowany, warto - figurki wykonane idealnie zgodnie z naszym własnym prokejtem , warto zainwestować by nasz ogród wyglądał tak pięknie jak na tych obrazkach ;)

 3. Dodał: Anna, Tytuł: Ozdoby w ogrodzie

  Ciekawy artykuł a jedno zdanie muszę sobie wziąć do serca .... cyt. "Oczywiście uwzględnienie w ogrodzie dekoracji ogrodowych powinno być umiarkowane, bo nadmiar nie jest wskazany także w ogrodzie" tak to jest ważne, bo jest tyle ozdób, tyle stylowych ładnych rzeczy, że coś trzeba wybrać a z czegoś zrezygnować. Ja co wiosnę zmieniam miejsce dekoracji i co roku znajomi zauważają coś innego a już "starego".

 4. Dodał: Krystyna, Tytuł: polecam ten blog

  Kupiłam już kilka ozdób, są piękne i oryginalne

 5. Dodał: Ania, Tytuł: ciekawy blog

  Warto również zajrzeć na ten blog jeśli szukacie czegoś ciekawego do ogrodu

Dodaj swój komentarz

Zobacz także