Strumień i kaskada wodna w ogrodzie

Strumień i kaskada wodna w ogrodzie

3 komentarzy

Strumień lub kaskada dodaje każdemu ogrodowi mnóstwo życia. Woda i jej charakterystyczny szum uspokaja nas, pozwala nam szybciej się zrelaksować oraz przyspiesza odpoczynek. Dodatkowo strumień i parująca z niego woda nawilżają powietrze oraz zatrzymują cześć kurzu i pyłu. Kolejnym argumentem za jest fakt, iż w płynącej wodze łatwo utrzymać czystość a natleniona woda korzystnie wpływa na mikroklimat w naszym ogrodzie.

Projektując ogród warto pomyśleć o budowie strumienia ogrodowego, najlepiej podzielonego stopniami, które dają wrażenie kaskad i naturalnych wodospadów. Najważniejsze, aby nasz potok sprawiał wrażenie naturalnego, tak aby odwiedzający nas goście myśleli, że woda w tym miejscu płynie naturalnie od wieków. Na wrażenie naturalności wpływa krętość i długość  strumienia. Niestety długość najczęściej zdeterminowana jest ukształtowaniem naszego ogrodu. Każdy strumień musi mieć odpowiedni spadek, bez którego woda nie będzie płynąć. Spadek powinien być największy u źródła i stopniowo maleć wraz z zbliżaniem się do ujścia. W górnej części zalecane jest wstawienie kaskad i wodospadów. Dzięki takiemu zabiegowi woda w górnej części będzie miała charakter górskiego potoku, a w dolnej części stopniowo będzie wyhamowywać, tworząc leniwy strumień.  Specjaliści od projektowania ogrodów zalecają minimalny spadek całego strumienia na poziomie ok. 4-5 centymetrów na każdy metr strumienia. Na końcu możemy zaprojektować oczko wodne, w którym dzięki natlenionej wodzie dobrze będą się czuły zarówno roślin wodne jak również zwierzęta.

 

 

Pamiętajmy, im dłuższy strumień tym jego wygląd będzie bardziej przypominał naturalny potok. Minimalna długość powinna wynosić 6 metrów przy optymalnej głębokości ok. 25-35 centymetrów i szerokości od 45 do 100 centymetrów. Szerokość strumienia powinna być zróżnicowana, posiadać naturalnie wyglądające rozlewiska, zakola i łuki omijające odpowiednio wkomponowane przeszkody. Brzegi strumienia warto uzupełnić kamieniami, żwirem i koniecznie roślinnością, która w kompozycji z rwącą wodą wygląda bardzo naturalnie. Kamień powinien być twardy i odporny na wypłukiwanie przez wodę.

 

kaskada wodna w ogrodzie

 

Kaskada wodna w ogrodzie

Najciekawsze rośliny do oczek wodnych to kaczeńce, tataraki, irysy, paprocie i pałki. Na końcu strumienia możemy zaplanować oczko wodne z rolnością typowo wodną, która będzie doskonałym uzupełnieniem naszego potoku.

Strumień iw ogrodzie

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ktoś, Tytuł: Odp: kaskada

    Kaskada to wielostopniowy wodospad, takie wodne schodki:)

  2. Dodał: niuni, Tytuł: Odp;kaskada

    nie wwiem ale spróbuje sie dowiedziec aaaaaaaaaa to chyba.... nie wieem

  3. Dodał: Tomek Arszczyk, Tytuł: Co to znaczy

    Hej:D Mam do was proźbe może cie mi wyjaśnic co to znaczy kaskada będe wdzięczny.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: