Stawy ogrodowe

Stawy ogrodowe

1 komentarzy

Ogrody urzeczywistniają naszą osobowość, odkrywają nas w pełni choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Tyle zróżnicowanych ogrodów ile ludzkich wyobrażeń o pięknie.  Każdy z nas ma możliwość urzeczywistnić- nawet na niewielkim skrawku ziemi, wyjątkowy krajobraz pełen oryginalnych roślin, które w naturalnych warunkach porastają różne części świata. To niesamowite, że na niewielkiej powierzchni możemy zgromadzić rośliny charakterystyczne dla zróżnicowanych środowisk. Dążąc do stworzenia wyjątkowego ogrodu powinniśmy pamiętać o wodzie, a więc jednym z najbardziej dekoracyjnych elementów jakie można wykorzystać w ogrodzie. Wszelkie zbiorniki naturalne od tysięcy lat niezmiennie zachwycają człowieka. Ten odmienny świat ma w sobie niesamowitą moc, która dobroczynnie wpływa na nasze nerwy. Woda relaksuje, uspokaja, w pełni wpływając na nasze zmysły. Nawet niewielki akcent wodny sprawi, że ogród stanie się pełniejszy, zasobniejszy i bardziej wyrazisty. Możliwości jest naprawdę wiele. Oczka wodne, stawy, kaskady, ściany wodne, strumyki, fontanny, poidełka to najbardziej popularne sposoby na wprowadzenie wody do ogrodu.
   

Najefektowniej prezentują się stawy ogrodowe- dostatecznie duże dają możliwość stworzenia bardzo spójnych ekosystemów. Mamy tysiące możliwości na zaaranżowanie własnego stawu, a wszelkie ograniczenia mogą mieć podłoże finansowe albo wynikać z niewielkiej powierzchni do zagospodarowania. Przy tworzeniu stawu możemy wzorować się dziką przyrodą, osiągnięciami minionych epok oraz współczesnymi trendami na płaszczyźnie urządzania ogrodów. Bez wątpienia barokowa klasyka także zasługuje na uznanie. Przy tworzeniu ogrodu często trzeba iść na kompromis. Nie bójmy się takich rozwiązań, ponieważ pozwalają tworzyć nowe, często bardzo nowatorskie rozwiązania. Nie zapominajmy także o możliwości zaadaptowania pewnej części zbiornika na staw kąpielowy. Takie rozwiązanie wymaga dodatkowych działań m.in. stworzenie strefy przeznaczonej dla roślin, zachowanie proporcji poszczególnych stref, wydzielenie miejsca dla kąpiących, stworzenie pomostu, który ułatwi korzystanie ze stawu w okresie letnich i upalnych dni. Nieważne czy będzie to staw na wzór dzikich, naturalnych krajobrazów, oparty na klasyce czy nowoczesnych trendach, powinien być przede wszystkim zgodny z naszymi oczekiwaniami. 
   

Do uszczelniania stawów można wykorzystać bardzo popularną folię- najlepiej kauczukową, która daje gwarancję trwałości na kilkadziesiąt lat. Nie korzystajmy z tańszych rozwiązań, ponieważ to tylko chwilowa oszczędność, która w efekcie może nas o wiele więcej kosztować, aniżeli wspomniana wcześniej folia kauczukowa. Przy powstaniu nieszczelności możemy utracić to co rodziło się przez długi czas, a więc bogaty i spójny ekosystem. To największy sukces każdego z wielbicieli wodnych rozwiązań. Bogata flora i fauna, tętniący życiem zbiornik to te efekty na które czeka każdy dla kogo staw jest czymś więcej, aniżeli „większa kałuża”. Przy stawach o nieregularnej linii brzegowej sprawdzi się także siatkobeton, którym możemy w łatwy sposób modelować. Należy tak wypoziomować zbiornik, aby w żadnym miejscu linii brzegowej nie było widać materiału, który posłużył jako uszczelnienie. Przy klasycznych kształtach zbiorników wodnych można skorzystać z betonu. Oczywiście budowa takiej wodnej oazy wymaga wielkich nakładów pracy i często ciężkiego sprzętu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty,  gdyż źle wykonany staw, nawet po kilku latach może zacząć sprawiać wiele problemów, których zlikwidowanie może słono kosztować.
   

Staw ogrodowy

Przy zbiornikach wodnych jedną z bardziej istotnych kwestii jest maskowanie brzegów oczka. Należy koniecznie unikać widocznej folii, gdyż bardzo nieestetycznie prezentuje się na tle całości założenia. Przy oczkach inspirowanych naturą widoczny materiał uszczelniający odbiera im naturalności. Brak jest wówczas harmonijnego przejścia pomiędzy zbiornikiem wodnym, a ogrodem. Do maskowania można wykorzystać płyty betonowe, a więc sztuczny materiał, ale warto polecić naturalne materiały np. żwir, drewno, kamień oraz darń. Wybór konkretnego materiału maskującego jest uzależniony od upodobań, a przede wszystkim od stylu danego stawu ogrodowego. Z wymienionych materiałów najbardziej naturalnie będą prezentować się kamienie. Są one  nierozerwalnie związane  z wodą. Oczywiście w zależności od rodzaju kamienia można stworzyć zróżnicowane brzegi. Przy ograniczonych kosztach na budowę oczka można wykorzystać zwykły kamień polny, który dość często można spotkać na polnych drogach w okolicach lasów itp. Jego połączenie z roślinami to doskonały duet, który sprawdzi się w większości ogrodów. Cegła i podobne do niej rozwiązania są niewątpliwie bardzo estetyczne, ale najlepiej prezentujące się w stawach o formalnym charakterze, a więc przeważnie wykonanych z betonu. Są one uboższe w roślinność, a bardziej eksponuje się samą wodę, wykończenie stawu oraz towarzyszące jemu rozwiązania.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Łukasz, Tytuł: Baseny ogrodowe

    Polecam baseny ogrodowe z firmy INPRESTO. Już teraz możesz skorzystać z wiosennego rabatu na projekt swojego wymarzonego basenu. Posiadamy duże doświadczenie w budowaniu basenów ogrodowych, stawów kąpielowych. Polecamy również oczka wodne i baseny naturalne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: