System nawadniający w ogrodzie zapomnij o codziennym podlewaniu

System nawadniający w ogrodzie zapomnij o codziennym podlewaniu

1 komentarzy

Jeżeli prawidłowo dbamy o nasz ogród i pragniemy, by wyglądał jak najpiękniej, a rośliny w nim znajdujące były jak najzdrowsze i w dobrej kondycji, na pewno nie możemy zapomnieć o odpowiednim podlewaniu ogrodu. Jeżeli mamy dużo wolnego czasu, to zajęcie nie jest dla nas żadnym problemem. Co jednak, gdy jesteśmy bardzo zapracowani, albo wyjeżdżamy i przez długi okres nie będzie nas w domu? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam systemy nawadniające od naszych ogrodów. Dzięki nim, możemy czynność tę całkowicie zautomatyzować i nie martwić się o niedobory wody.

Przy zakładaniu systemu nawadniającego, musimy zwrócić uwagę na to, w której części ogrodu, jaka ilość wody jest potrzebna. Inaczej podlewamy przecież trawniki, a inaczej nasze rabaty z kwiatami. Ogrody skalne będą potrzebowały mniej wody, ale w innej części działki, mogą rosnąc rośliny, które wymagają obfitego nawadniania i dużej wilgotności. Dzięki technologiom, jakie mamy dostępne przy zakładaniu automatycznego nawadniania, możemy odpowiednio zaprojektować i ustawiać, częstotliwość i obfitość zaopatrywania w wodę, dane zakątki ogrodu, a także sposób, w jaki ma być ona dostarczana. Zakładając odpowiedni sterownik, możemy zapomnieć o tym, czy dany okaz ma wystarczającą, nie za dużą lub nie za małą ilość wody.

 

 

Zakładanie takich systemów nie jest łatwe. Możemy próbować robić to sami, ale tylko pod warunkiem, że jesteśmy inżynierami, którzy z podobną technologią mieli już do czynienia. Jeżeli nie, proponujemy zatrudnić odpowiednią firmę i ekipę montażową. Całą robotę zaczyna się od projektu. Musimy zaplanować system nawadniający tak, by jego elementy były jak najmniej widoczne, a jednocześnie, by każda część działki była nawodniona na odpowiednim poziomie. Kiedy mamy już projekt, następuje wkopanie przewodów nawadniających. Specjalne rurki poprowadzone są kilkanaście centymetrów pod ziemią, więc by je położyć, będziemy musieli naruszyć nieznacznie istniejącą już roślinność lub infrastrukturę naszej działki. Oczywiście, jeżeli dopiero zakładamy nasz ogród to nie ma najmniejszego problemu, jeżeli natomiast jest to ogród starszy, robimy to jak najdelikatniej, aby nie uszkodzić rosnących już tam okazów. Jeżeli mamy już wkopane przewody, w odpowiednich ich miejscach zakładamy specjalne nawadniające końcówki. Każda z nich powinna być dobrana w zależności od tego, w jaki sposób ma nawadniać. W celu zamaskowania zraszaczy, możemy zastosować takie, które po skończonej robocie, automatycznie chowają się pod ziemię. Na końcu pozostaje już tylko zaprogramowanie systemu, lecz tym zajmuje się już odpowiedni fachowiec.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ogora, Tytuł: Nawadnianie

    Taki system nawadniający jest bardzo praktyczny i oszczędny - trzeba tylko wybrac odpowiednie urządzenia żeby były skuteczne i nieawaryjne, Ja mam z Tanake

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: