Brzozy w ogrodzie

Brzozy w ogrodzie

6 komentarzy

Brzoza jest drzewem rozpoznawalnym nawet przez małe dzieci. Wyróżnia ją bardzo charakterystyczna, biała kora, która przepięknie komponuje się z innymi roślinami w naszych ogrodach. Ale to nie koniec walorów ozdobnych tego drzewa. Atrakcyjne są również jej gałęzie, które pokrywają się ogromną ilością niedużych listków, w kolorze żywej zieleni.

Drzewa te są wieloletnie, a bardzo często długowieczne. Wczesną wiosną mamy okazję podziwiać kwitnienie tych roślin. Pojawiają się wtedy kotki, które są ich kwiatami. Późnym latem natomiast pojawiają się niewielkie orzeszki, które są jej owocami.

Uprawa w ogrodzie nie jest trudna. Drzewka niedużych rozmiarów kupujemy w szkółkach, gdyż z nasion bardzo trudno jest uzyskać sadzonki. Wybieramy stanowisko jasne, niekoniecznie bardzo słoneczne, chociaż nie powinno ono im przeszkadzać we wzroście. W zależności od gatunku, musimy pozostawić im odpowiednią ilość miejsca, aby nie przeszkadzały rosnąć innym roślinom i na odwrót. Większość gatunków nie ma szczególnych wymagać co do ziemi, w której rośnie. Nie musi być bardzo żyzna, o średniej wilgotności, wyrośnie nawet w piaszczystej glebie. Podlewamy młode okazy, a także większe sztuki, aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się korzeni i podbieraniu wody innym roślinom w ogrodzie. Ewentualne przycinanie należy wykonać późną jesienią lub pod koniec zimy, gdyż w innych okresach może powodować to wypływanie nadmiernej ilości soku, co osłabi drzewo.

 

 

Ma bardzo szerokie zastosowanie w naszych ogrodach. Wspaniale wyglądają pojedyncze okazy, o gęstych koronach i zwisających gałązkach, otoczone gęstą murawą, o żywej zieleni. Jest wręcz idealnym drzewem do dużych ogrodów, gdzie brakuje żyznej gleby.

Znane są również właściwości lecznicze brzozy. Sok brzozowy jest źródłem dużej ilości minerałów oraz cukrów. Liście natomiast mają właściwości moczopędne oraz przeciwreumatyczne. Dobrze wpływają na układ krwionośny, a także na przemianę materii.

 

Brzozy w ogrodzie

Brzozy w ogrodzie - kora

czytaj dalej...

6 komentarzy

 1. Dodał: mamuszka, Tytuł: dzika przyroda

  Moja dzialka przed budowa byla zarosnieta mlodymi brzozkami i innymi drzewkami.Zakochalam sie w tym miejscu i postanowilam ze postawimy tam dom.Dzialka byla darowizna od rodzicow.W trakcie budowy spotykalam sie ze zdziwieniem przyjaciol i sasiadow ze nie "wyczyszczam" dzialki tylko zostawiam "stary"mlody drzewostan.Z biegiem czasu dla kosmetyki usuwalam za geste drzewka az brzoz zostalo siedem oczywiscie tez inne gatunki.Teraz gdy siedze na tarasie nie moge sie nadziwic ile piekna jest w prostocie tych pospolitych przeciez drzew.Szum lisci dziala kojaco na nerwy i dusze,pomaga zasypiac wieczorem.Powiesilam kilka bialych donic z czerwonymi pelargoniami na galeziach,moj ogrod ma dusze i jest zupelnie inny od wygladajacych jak sklonowane ogrodach sasiadow

 2. Dodał: Kasia, Tytuł: Brzoza w ogródku.

  Pod brzozą posadziłam fiołki,tulipany, które przekwitają gdy brzoza dostaje listki,miodunkę. Inne rośliny,kwiaty próbuję, na pewno nie zostawię pustej ,gołej ziemi.

 3. Dodał: karola, Tytuł: brzozy karoli

  kochani swój wymarzony ogród mam od 7 lat od 4 lat zaczynałam upiekszac kawałki zieleni , najpierw obsadziłam go tujami oraz swierkami nie symetrucznie , bez linijki, po jakims czasie doszłam do wniosku ze zakochałam sie w drzewach, posadziłam w zeszłym roku kilka drzew brzozy ,rosna razem z choinkami , nie ma znaczenia ze kiedys spadna loscie trudno zawsze marzyłam o ogrodzie w zgodzie z natura , razem z mezem pieczołowicie budowalismy studnie potem meble ogrodowe i hustawke, jest super nie potrzebuje wyjazdu na wakacje kocham swój ogród , kazdego roku cos dosadzam i upiekszam, robi sie coraz przytulniej . pozdrawiam wszystkich miłosników ogrodu

 4. Dodał: Helena z Krakowa, Tytuł: brzózka Tosi

  Ja mam posadzony pod brzozami barwinek,jalowiec płożący i różne rośliny na skalniaki.

 5. Dodał: Tośka, Tytuł: brzózka,,,,,

  Mam piękną brzózkę,nawet nie denerwują mnie liście,które spadną.Większy problem,że nic pod nią nie mogę posadzić nic nie rośnie. Może mi ktoś podpowie,będę barrrrdzo wdzięczna. Brzózka rośnie koło ścieżki i wolałabym żeby nie było tak pusto.

 6. Dodał: Grabaż, Tytuł: Z liścia go.

  "Atrakcyjne są również jej gałęzie, które pokrywają się ogromną ilością niedużych listków, w kolorze żywej zieleni." I ktoś to musi później grabić jesienią :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także