Paprocie ogrodowe czyli jak uprawiać paproć w ogrodzie?

Paprocie ogrodowe czyli jak uprawiać paproć w ogrodzie?

1 komentarzy

Paprocie ogrodowe to idealne rośliny do cienistych i dość wilgotnych miejsc w naszych ogrodach. Rośliny te, o ile zapewnimy im dobre warunki wzrostu, nie są trudne w pielęgnacji, a ich uprawa może sprawić dużo satysfakcji i radości.

Paproć ogrodowa wymaga dość żyznej i stale wilgotnej gleby. Sadząc paprocie należy przygotować podłoże z ziemią próchniczą, która to dość długo zatrzymuje w sobie wilgoć. Po wysadzeniu warto obsypać wierzchnią warstwę gleby wiórkami kory wymieszanymi z suchymi liśćmi. Warstwa ta wraz z upływem czasu zamieni się w świeżą próchnicę. Liście dodatkowo chronią rośliny przed głębokim przemarznięciem oraz zatrzymują wodę w podłożu. W naszym kraju najbardziej popularne w uprawie są następujące gatunki paproci:

Narecznica samcza – niezwykle ceniona za urokliwe, żywo zielone liście, osiągająca wysokość do jednego metra. Roślina tworzy duże rozety, dlatego polecana jest do nasadzeń w małych grupach lub jako paproć okrywowa w dużych, obszernych ogrodach lub parkach. Spotykane są rośliny uprawiane w otoczeniu oczek wodnych. Narecznica samcza ma także właściwości lecznicze.

Wietlica samicza - błędnie nazywana wietlicą samczą, jest paprocią osiągającą od 35 do 75 centymetrów wysokości. Paproć ta lubi ciemne, niezwykle wilgotnie miejsca, najlepiej pod dość gęstymi drzewami. Liście jasnozielone doskonale kontrastują z ciemnym podłożem, dobrze prezentuje się podsypana korą ogrodową.

Zanokcica skalna - jest niską osiągającą zaledwie ok. 15 – 20 centymetrów paprocią. Liście pierzaste, jasnozielone o błyszczącej, ciemnej osi są zimozielone. Doskonała roślina do obsadzania ogródków skalnych, ogrodów zimowych, w wolnych przestrzeniach skalnych i murkach a także na cmentarzach.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Oliwia, Tytuł: dziekii ..................:P

    ziomy pomogliście mi jestem zadowolona zadanie z przyry wykonane jesteśmy git..:P

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: