Kora ogrodowa

Kora ogrodowa

Skomentuj artykuł

Produkt stanowiący odpad przy procesie, jakim jest obróbka drewna, jeszcze całkiem niedawno nie był doceniany. Jednak, jakiś czas temu odkryto zastosowanie tego surowca nie tylko w przemyśle ciepłowniczym, ale także w ogrodnictwie. Szczególne uznanie w naszych ogrodach zyskała kora z sosny oraz świerku.


Zastosowanie kory w ogrodzie


Kora spełnia w ogrodzie wiele pożytecznych funkcji. Do czego można ją z powodzeniem zastosować? Jednym ze sposobów użytkowania tego naturalnego surowca jest ściółkowanie gleby wokół drzewek, krzewów oraz innych roślin w ogrodzie. By ściółkowanie spełniło swoją rolę, grubość warstwy kory powinna wynosić około 5 cm. Dzięki takiemu zabiegowi jest możliwe utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Ściółkowanie gleby jest także bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie rozwoju chwastów w ogrodzie. Odpowiednio gruba warstwa kory zapobiega ponadto zmianom temperatury podłoża, utrzymując ją na stałym poziomie. Kora pełni także rolę dekoracyjną. Usypana pomiędzy roślinami warstwa wygląda bardzo ciekawie i naturalnie.

 

 

Korę w ogrodzie można wykorzystać ponadto do użyźniania gleby. Dzięki temu, że zmieszamy te dwa składniki, uzyskamy podłoże o lepszej strukturze oraz wzbogacimy glebę w niezbędną do dobrego rozwoju roślin próchnicę. Użyźnione w ten sposób podłoże należy dodatkowo wzbogacić o takie składniki, jak fosfor czy potas oraz azot. Jest to konieczne dlatego, że kora zawiera niewielkie ilości składników mineralnych, w stosunku do potrzeb, jakie mają nasze rośliny. Ponadto azot będzie zużywany przez bakterie, biorące udział w procesie biologicznego rozkładu kory i z tego też powodu istnieje potrzeba uzupełniania tego składnika.

 

Kora ogrodowa

Kora ogrodowa

Wielu miłośników roślin, stosuje korę w ogrodzie, w jeszcze innym celu. Chodzi o okrywanie roślin na zimę. Rozwiązanie takie ma swoje wady i zalety. Kora jest doskonałym izolatorem, więc z pewnością zapewni naszym roślinom odpowiednią ochronę przed mrozem. Z drugiej strony, bardzo niskie temperatury doprowadzają do bardzo głębokiego przemarzania warstwy tej izolacji. Kiedy na wiosnę temperatura zaczyna ponownie rosnąć, ochronne pokrycie z kory rozmarza bardzo wolno. W takiej sytuacji nie jest możliwe dostarczenie wilgoci z korzeni znajdujących się w zamarzniętej warstwie kory, do innych części, rozpoczynającej wegetację rośliny. Może to doprowadzić do obumarcia rośliny. By zapobiec takiej stracie, na wiosnę należy rozmrozić warstwę ochronną z kory, używając do tego celu wody.

Kora ogrodowa


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: