Wrzośce uprawa wrzośców bez tajemnic

Wrzośce uprawa wrzośców bez tajemnic

1 komentarzy

Wrzośce, rośliny bardzo często mylone w kwitnącymi jesienią wrzosami, są prawdziwą ozdobą wczesnej wiosny. Ich piękne i żywe kolory dodają uroku pierwszym promieniom marcowego słońca  i stały się podobnie jak krokusy i ranniki zwiastunem kończącej się zimy.

Na świecie do grupy wrzośców zaliczamy ponad 600 gatunków. W Polsce w naturalnym środowisku występuje wrzosiec bagienny. Roślina ta osiąga wysokość ok. 30-40 centymetrów i ma białe lub różowe kwiaty pojawiające się w okresie letnim. Wrzosiec bagienny występuje najliczniej na Pomorzu i jest pod ścisłą ochroną.

W uprawie ogrodowej najbardziej rozpowszechniony jest wrzosiec wiosenny nazywany również wrzoścem czerwonym lub krwistym. Roślina ta pochodzi z górskich obszarów Alp i Apeninów. Olbrzymia popularność tej odmiany wśród działkowców zawdzięczana jest bardzo obfitemu i wczesnemu kwitnięciu. Od marca na roślinie pojawiają się setki drobnych, dzwonkowatych kwiatów. W amatorskiej uprawie znane jest ponad 100 odmian tej rośliny, różniących się okresem kwitnięcia i barwą kwiatów.  Najczęściej spotkane są odmiany o kwiatach w kolorze od białego przez różowy i purpurowy do czerwonego a nawet odmiany o kwiatach fioletowych.

 

 

Wrzosiec czerwony jest gatunkiem o mniejszych wymaganiach glebowych od pozostałych roślin wrzosowatych. Dobrze rośnie na terenie całego kraju, nawet we wschodnich, o glebie zasadowej rejonach polski. Optymalna gleba powinna mieć odczyn dość kwaśny (pH 4,5 – 5,5), być przepuszczalna i dość wilgotna.  Roślina nie toleruje przesuszenia, zalecane jest regularne wyściółkowanie korą ogrodową z dodatkiem ściółki. Warstwa ta zabezpieczy korzenie rośliny przed wyschnięciem a w okresie zimowym jest doskonałą ochroną przed silnym mrozem. Optymalne stanowisko powinno być jasne i słoneczne ale roślina toleruje również półcień. Uprawnia w ciemniejszych stanowiskach kwitnie jednak zdecydowanie mniej intensywnie. W okresie intensywnych upałów zalecane jest podlewanie miękką woda, najlepiej deszczówką

Wrzośce

 Wrzosiec

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: foks, Tytuł: ERICA ARBOREA jak przycinac

    Czy ktos jest w stanie pomóc mi jak i kiedy przycinac ERICA ARBOREA wrzisiec Drzewiaty foks@wp.pl

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie