Różanecznik Piękno w każdym ogrodzie

Różanecznik Piękno w każdym ogrodzie

10 komentarzy

Różanecznik – Piękno w każdym ogrodzie

 

 

W poniższym artykule przedstawione zostaną podstawowe zasady uprawy różaneczników. Azalia ogrodowa jak często nazywane są różaneczniki kwitnie zazwyczaj od maja do końca czerwca, ale bardzo łatwo można doprowadzić do powtórnego kwitnienia. Roślina osiąga wysokość nawet do czterech metrów. Krzew ten najlepiej nadaje się do dużych ogrodów. Znanych jest ok. 400 odmian tej niezwykle dekoracyjnej rośliny. Kwiaty różnokolorowe, najczęściej białe, różowe, żółte, fioletowe. Różanecznik wymaga ziemi lekkiej, kwaśnej o pH 4,5-5,5, wilgotnej i próchniczej. Jeśli mamy w ogrodzie nieodpowiednią glebę warto wymienić ją na glebę wrzosową. Roślina idealnie nadaje się do uprawy w zacienionych miejscach, pod koronami drzew lub pod innymi obiektami osłaniającymi ją od nadmiernego wiatru.

Sadzenie

 

Roślinę sadzimy wczesną wiosną do dość głębokiego doka (zazwyczaj 40-80 cm w zależności od wielkości sadzonki, jaką posiadamy). Dobrze jest dosypać ziemi wrzosowej. Azalia lubi kwaśne gleby. Należy zwrócić uwagę czy w naszym ogrodzie nie występuje nadmiar wapnia. Azalie ogrodowe nie tolerują podłoża wapiennego, gdyż hamuje ono ich rozwój. Przed wysadzeniem należy bryłę korzeniową zanurzyć w wodzie tak, aby była dobrze nasączona.

 

 

azalia żółta

Okres kwitnienia

 

Różaneczniki w zależności od rodzaju kwitną od maja do końca czerwca. Ważne jest w tym okresie intensywne podlewanie. Stale wilgotna gleba to podstawowa zasada w uprawie. Nie można dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż wówczas kwiaty szybciej opadają. Dodatkowo duża ilość wody ma kolosalny wpływ na ilość pąków w roku następnym. Po przekwitnięciu ważne jest staranne usunięcie przekwitłych kwiatów. Zapobiega to tworzeniu się nasion, które osłabiają roślinę i sprawiają mniej intensywne kwitnienie w roku następnym. W przypadku pojawienia się suchych pędów należy natychmiast je usunąć.

azalia różowa

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

10 komentarzy

 1. Dodał: Iwona, Tytuł:

  Witam i proszę o pomoc ! Mam rhododendron wybarwiają się kwiaty lecz nie wszystkie. Niektóre kielichy są przyschnięte i robią się czarne.

 2. Dodał: GABA, Tytuł: Przesadzanie Różaneczników

  mam pięknego różanecznika ale nie wiem jak i kiedy go przesadzić pomóżcie czytałam,że wczesną wiosną lub jesienią można go przesadzać czy to prawda?

 3. Dodał: Agta, Tytuł: powtórne kwitnienie

  Kupiłam rododendrony już przekwitłe i niezbyt piękne, wsadziłam do dużych donic, które stoją na tarasie. W donicach było trochę ziemi po różach. Dodałam im właściwego nawozu, poobcinałam przeschnięte łodyżki i po jakimś czasie krzewinki wypuściły nowe listki, pięknie zgęstniały i (!) wypuszczają kwiaty a jest dziś 1 październia!. Trochę mnie to martwi, bo czy to nie za późno? Planuję je przestawić do garażu gdy się zrobi chłodniej, ale jak to wpłynie na ich kwitnienie w przyszłym roku?

 4. Dodał: barbara, Tytuł: azalia krzewiasta nie wypuszcza listkow

  wsadzilam 20 kwietnia nie wypuszcza zadnego listka cos przy ziemi sie pojawia zielonego jest 9 czerwiec co zrobic zeby odbila dodala barbara 09-06-2012 rok

 5. Dodał: Kwal, Tytuł: Z Rhododendronami to jest róznie

  Jestem amatorem-ogrodnikiem. Czytam i słucham ludzi starszych oraz ich zdania na temat uprawy kwiatów i krzewów. Z Rododendromami to jest różnie. Mam kilkanaście, dokładnie 70 sztuk w swoim ogrodzie. W ubiegłym roku żadnego nie okryłem, pięknie zakwitły wiosną. W tym roku miałem je zakryte wszystkie, oprócz czterech sztuk. Te nie zakryte zakwitły a zakryte agrowłókniną kwitną jakby im się nie chciało. To samo z azaliami. tez mam ich dużo ale to też bardzo trudna roślna w utrzymaniu.

 6. Dodał: ania, Tytuł: azalie i rhododendrony

  kup worek kwaśnej ziemi wsyp do beczki zalej wodą i tym podlewaj dodając też co dwa tygodnie odpowiedni nawóz

 7. Dodał: Janina, Tytuł: rhododendron nie rozkwita

  Witam i prosze o pomoc .Moj rhododendron wypuszcza paki, wybarwiaja się kwiaty lecz nie otworzą się kielichy.Powtarza to się już 3 rok z rzędu obok rośnie drugi - kwitnie cudownie ,Proszę o pomoc co mu się dzieje?

 8. Dodał: Christine, Tytuł: Rhododendron

  Wczoraj kupiłam,ma już pąki,mam nadzieję,że mi zakitnie

 9. Dodał: Tester, Tytuł: Wpis testowy Test 2

  Wpis testowy Test Wpis testowy Test Wpis testowy Test

 10. Dodał: Tester, Tytuł: Wpis testowy Test

  Testowy wpis... Niektóre odmiany a także młode rośliny wymagają okrycia na zimę. Różaneczniki okrawamy zwłaszcza, gdy narażone są na działanie silnych wiatrów w okresie zimowym.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także