Niskie krzewy ozdobne

Niskie krzewy ozdobne

1 komentarzy

Wybór roślin do naszego ogrodu nie jest zajęciem łatwym. Bardzo często, ze względu na małą ilość miejsca, musimy wybierać, czy chcemy mieć na swojej działce jedną, obficie kwitnąca, dużą roślinę, czy może więcej różnych gatunków, ale za to mniejszych. Poniższy artykuł będzie poświęcony właśnie tym drugim roślinom, a właściwie niskim krzewom ozdobnym.

Niewysokie rośliny mają swoje zalety, o których nie możemy zapominać. Pomimo ich niedużych rozmiarów, są one również bardzo ozdobne i mogą bez problemu być dekoracją naszych zielonych terenów. Jednak ich główną zaletą jest to, że ich uprawa i pielęgnacja są dużo łatwiejsze i nie tak pracochłonne, jak przy gatunkach roślin wysokich. Niskie krzewy przeważnie nie mają wysokich wymagań, przystosowały się do życia nawet w najgorszych warunkach.

Zastosowanie niskich krzewów w ogrodnictwie jest bardzo szerokie. Są one jednym z głównych elementów ogrodów skalnych, a także skalników. Sadzone mogą być w miejscach, gdzie ze względu na warunki, inne rośliny nie będą chciały rosnąć – miejsca bardzo słoneczne lub narażone na silne powiewy wiatru albo mroźne zimy. Dlatego właśnie coraz częściej wybierane są do obsadzania alejek, a także pod wysokimi drzewami lub w miejscach, gdzie inne rośliny by się po prostu nie zmieściły.

 

 

Najpopularniejsze niskie krzewy do naszych ogrodów:

Szczodrzeniec położony – jeden z najniższych krzewów spotykanych na naszych działkach. Dorasta do około 40 cm wysokości. Jego gałązki, jak sama nazwa rośliny wskazuje, pokładają się, lecz na samym końcu są lekko wzniesione. Najbardziej ozdobny jest w maju, kiedy to przypada okres jego kwitnienia. Obsypuje się wtedy bardzo obficie i gęsto, złoto – żółtymi kwiatami, porastającymi całe jego gałązki. Najodpowiedniejszym dla niego miejscem jest stanowisko słoneczne i ciepłe. Nie ma raczej problemów z przezimowaniem w naszym klimacie.

Jałowiec

Niekie krzewy - Jałowiec "Blue Star" - zdjęcie Filip

Jaki krzew wybrać?

Jałowiec płożący – roślina ta nie jest wysoka, ale za to bardzo szeroka. Jej wysokość to około 15cm. Główną ozdobą są bardzo rozległe i gęsto rozgałęzione, gałązki o charakterze płożącym się i kolorze zielonym z delikatnym niebieskim odcieniem.

 

Niskie krzewy ozdobne - Szczodrzeniec

Niskie krzewy ozdobne - Szczodrzeniec

Różanecznik japoński – jego niektóre odmiany należą do grupy niewysokich krzewów ozdobnych. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na jego kwiaty, które pojawiają się wiosną, w dużej ilości. Mogą mieć różne kolory, od czerwonego i fioletowego, poprzez pomarańczowy i żółty, aż do białego. Do ogrodów skalnych powinniśmy zwracać uwagę na wysokość, jaką dana odmiana osiągnie i nie powinna ona przekroczyć 40 – 50cm.

Niskie krzewy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Rossellinique, Tytuł: Niepopularny?

    Mahonia rozłogowa-Po pierwsze dziękuję, że się tu znalazła, bo chciałam już szukać tego krzewu, a teraz nie muszę. Po drugie, jestem zdumiona, że nie jest popularna, chociaż prawda, często jej nie widuję. A czemu jestem zdumiona? Otóż my ten krzew mieliśmy swego czasu w ogrodzie, gdy moja babcia jeszcze żyła, i tu w dużych ilościach dobrych kilka lat temu. Strasznie wówczas na niego zła byłam, bo się nie raz nim pokłułam, ale teraz wzięło mnie na wspomnienia i chyba z sentymentu na nowo go zasadzę ;-) Za artykuł i tak dziękuję, kilka propozycji się mi spodobało. Mam co rozważać :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: