Kolczaste krzewy rośliny z kolcami

Kolczaste krzewy rośliny z kolcami

4 komentarzy

Matka natura obdarzyła niektóre z  roślin w ostre kolce lub ciernie. Ich zadaniem była ochrona przed zwierzętami chętnie zjadającymi ich owoce czy liście. W naszym ogrodzie jest sporo roślin z kolcami. Kolczaste krzewy mogą być doskonałą ochroną przed niechcianymi intruzami, a dodatkowo większość z nich posiada olbrzymie walory estetyczne.

Kolce najłatwiej zaobserwować w okresie od późnej jesienie do wczesnej wiosny. W okresie tym na krzewach nie ma liści, a na gołych pędach sterczą ostre wypustki. Rośliny w kolcami wykorzystywane są na ochronne żywopłoty, a jednocześnie są doskonałą oazą dla ptaków w ogrodzie. Małe zwierzęta chętnie zakładają w ich pędach swoje siedliska. Dodatkowo cześć kolczastych krzewów posiada pyszne i użyteczne owoce, które z pewnością znajdą zastosowanie w naszej kuchni.

Najciekawsze krzewy z kolcami

Berberys

Berberys to niezwykle ciekawy krzew ciernisty o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. W zależności od gatunku osiąga wysokość do 3 metrów. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca, wydzielając intensywny zapach. Po przekwitnięciu pojawiają się zwisające najczęściej czerwone owoce, które pozostają na roślinie do późnej zimy. Berberys jest prosty w uprawie, nie ma szczególnych wymagań i rośnie praktycznie na każdym stanowisku i w każdej glebie. Krzewy zimozielone nie lubią stanowisk znajdujących się na silnym wietrze. Rozmnażamy z nasion lub przez sadzonki pędowe pobierane w okresie letnim.

Ostrokrzew

Ostrokrzew zwoją nazwę zawdzięcza ostrym cierniom znajdującym się na obrzeżach liści. Liście ostrokrzewu mają najczęściej kolor zielony z żółtymi wstawkami po brzegach. W okresie jesiennym pojawiają się drobne owoce najczęściej w kolorze granatowym lub czerwonym. Roślina wymaga dobrze przepuszczalnej i zasobnej gleby i stanowisk dość jasnych. Warto posadzić kilka roślin obok siebie, gdyż tylko osobniki żeńskie znajdujące się w sąsiedztwie męskich zawiązują owoce. Krzewy doskonale nadają się do przycinania i formowania, dzięki czemu wykorzystywane są na żywe ogrodzenia i żywopłot.

Pigwowiec

Pigwowiec to krzew o przepięknych różowych lub czerwonych kwiatach ukazujących się w okresie wiosennym. Występują 3 gatunki tej rośliny – pigwowiec japoński, okazały i pośredni. W okresie letnim pojawiają się zielone owoce, które stopniowo dojrzewają zmieniając barwę na żółtą. Owoce pigwowca są jadalne i doskonale nadają się to wszelkiego rodzaju przetworów. Owoce zawierają dużo witamin i cennych substancji odżywczych. Roślina lubi stanowiska słoneczne, kwitnie wówczas bardzo okazale. Nie wymaga podlewania i dobrze znosi przycinanie. Należy jednak pamiętać, iż kwiaty zawiązują się na pędach dwuletnich i silne przycięcie może ograniczyć ilość kwiatów na wiosnę.

Kolczaste krzewy

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Rokitnik Pospolity

  Rokitnik nie nadaje się na żywopłot bo korę na nim obgryzają sarny Musiała by to być odmiana gęstokolczasta- aby mocno kłuła kolcami lub cierniami

 2. Dodał: Andrzej , Tytuł: Rokitnik Pospolity

  Rokitnik może zostać połamany przez mokry śnieg osadzający się na gałęziach

 3. Dodał: ogrodnik, Tytuł: kolce to wytwory skórki, a ciernie skrócone pędy!

  kolce ma tylko róża reszta ma CIERNIE kolce to wytwory skórki(jest je łatwo oderwać) a ciernie skrócone pędy( mają te same wiązki przewodzące co gałązka z której wyrastają dlatego oderwanie ich jest trudne)

 4. Dodał: ogrodnik, Tytuł: kolce to wytwory skórki, a ciernie skrócone pędy!

  kolce ma tylko róża reszta ma CIERNIE kolce to wytwory skórki(jest je łatwo oderwać) a ciernie skrócone pędy( mają te same wiązki przewodzące co gałązka z której wyrastają dlatego oderwanie ich jest trudne)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: