Piwonie odmiany, uprawa i pielęgnacja

Piwonie odmiany, uprawa i pielęgnacja

19 komentarzy

Piwonie nie są kwiatami, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością, a szkoda, gdyż z pewnością na to zasługują. U rośliny tej wyróżniamy wiele odmian, które mogą różnić się między sobą wieloma cechami, dzięki czemu możemy przełamać monotonię ogrodu, hodując tylko jeden gatunek kwiatów. Dzisiaj zajmiemy się dokładniej tymi roślinami.

Najprostszym sposobem otrzymania młodych sadzonek jest ich zakupienie w sklepie ogrodniczym, jednak jeżeli pragniemy mieć okazy z własnej hodowli, możemy również zrobić to poprzez podział dużych, kilkuletnich okazów. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie połamać zarówno rośliny matecznej, jak i pobieranych sadzonek. Dzielimy je w taki sposób, aby każda z roślin miała po kilka pąków. Sadzimy je na przełomie lata oraz jesieni, na głębokości kilkunastu centymetrów. Do uprawy wybieramy stanowiska słoneczne. Tylko w pełnym słońcu będziemy mogli cieszyć się wspaniale rozwijającymi się kwiatami. Z racji tego, iż piwonie posiadają bardzo łatwo łamiące się łodygi oraz gałązki, dbamy o to, by nie były wystawiona na silne działanie wiatrów, ani innych czynników, które mogłyby je uszkodzić. Równie ważne jest podłoże. Powinno być próchnicze i żyzne, o obojętnym pH. Raczej słabiej rozwijają się w glebach zbitych, niż w luźnych.

 

 

Jeżeli nasze piwonie są już posadzone, możemy od razu je podlać. Robimy to regularnie, a w okresie letnim, kiedy pojawiają się kwiaty, robimy to szczególnie obficie. Do wody, co jakiś czas dodajemy nawozy do roślin kwitnących, szczególnie fosforowe oraz potasowe. Jeżeli nie zabezpieczymy ich na zimę, mogą przemarznąć i jej nie przetrwać. Dlatego właśnie ściółkujemy glebę, by nie przemarzły korzenie, a w okresie przedzimowym osłaniamy całą roślinę.

 

Piwonie - odmiany, uprawa i pielęgnacja

 Piwonie - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Do najpopularniejszych oraz najpiękniejszych gatunków piwonii należą:

Piwonia Delavaya – na drewniejących pędach pojawiają się opadające na zimę, paprociowa te liście, oraz kwiaty w kolorze żółtym lub czerwonym, wielkości nawet do 10cm. Dorasta do mniej - więcej jednego metra wysokości.

czytaj dalej...

19 komentarzy

 1. Dodał: Zenon, Tytuł: piwonie

  moje piwonie pięknie kwitną mają wade pełno kwiatów popada przewracają się do ziemi na bok ..

 2. Dodał: Konrad, Tytuł: Dla zainteresowanych

  Plantacja piwonii w Polsce, różne odmiany. Kwiaty oraz sadzonki piwonii na sprzedaż. Więcej informacji pod nr: 783885050 lub +31645307378.

 3. Dodał: andrzej, Tytuł: piwonie,

  mają za sucho!!!!! od jesieni do kwitnienia muszą mieć wilgotno będą kwitły napewno

 4. Dodał: Urszula, Tytuł: nie zgadzam się...

  z twierdzeniem, że "Piwonie nie są kwiatami, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością". Patrząc na fora ogrodnicze i nasze ogrody twierdzę, peonie przeżywają teraz swoisty renesans. Na naszym rynku są tak różnorodne odmiany jak nigdy, więc jest w czym wybierać. Moja najstarsza peonia ma 37 lat.

 5. Dodał: iwona, Tytuł: piwonie w starym ogrodzie

  mam piwonie już 30 lat i z doświadczenia wiem że nie na każdym miejscu chcą kwitnąć nie mogą też być posadzone zbyt głęboko. po spełnieniu ich wymagań i utrafieniu z miejscówką kwitną co rok a nawożę tylko rozłożonym obornikiem w zimie i leży do wiosny .

 6. Dodał: bożena, Tytuł: piwonie zasychają

  Moje piwonie 2 letnie miały pąki lecz zasechły jaka jest przyczyna

 7. Dodał: edyta, Tytuł: piwonie...

  witam, moje piwonie też nie kwitły przez szereg lat ale jakoś nie miałam odwagi ich wykarczować są piękne jak kwitną i w ubiegłym roku dość dużo podłożyłam im obornika i to pomogło były piękne mam nadzieję że w tym roku też takie będą. Myślę że potrzebują bardzo dobrze nawożonej gleby.

 8. Dodał: Aleksandra, Tytuł: Piwonie...

  Kupiłam bardzo zaniedbaną działkę, mam na myśli ,,zarośniętą" wszędzie chwastami po kolana. Piwonie nie były pielone, nawożone ani ściółkowane na zimę przez dwa lata,a mimo to zakwitły mi pięknie. Więc może najważniejsze jest podłoże w jakim rosną? :)

 9. Dodał: wanda , Tytuł: piękne piwonie

  Piwonie przesadza się w sierpniu lub w kwietniu . Piwonia lubi chłodniejszą glebę .

 10. Dodał: Lusia, Tytuł: Piwonie moje ulubione

  Mam kilka krzaków piwonii i pięknie kwitna ale mój mąż 3 kepy przesadził na drugą działkę teraz w lipcu ,słyszałam ,że nie można przesadzać w lipcu tylko w sierpniu ,czy to prawda czy już stracę te krzaki ?

 11. Dodał: Bozena, Tytuł: piwonie nie kwitly

  Mam piwonie juz 5lat, ale nigdy nie mialy kwiatow, a tak bardzo mi sie podobaja. Co mam zrobic?

 12. Dodał: Krystyna, Tytuł: piwonie do Agnieszki

  Piwonie rosną w moim ogrodzie od siedmiu lat. Nie zawsze kwitną. Myślę,że nie potrzeba szukać przyczyn, bo one tak mają. Mimo tego, jesienią warto zasilić je obornikiem a wiosną porządnie opielić. Wczoraj przesadziłam najbardziej oporną w miejsce bardziej nasłonecznione.Mam nadzieje, że za dwa lata zakwitnie.Pozdrawiam fanów piwonii.

 13. Dodał: Alina, Tytuł: Do Agnieszki piwonie

  Dzięki za poradę.Dopiero dzisiaj przeczytałam Twoją wiadomość i niestety zrobiłam inaczej. Czy piwonie mogą same zmieniać kolor?

 14. Dodał: Kasia, Tytuł: piwonie nie kwitną

  Moje piwonie posadzone jesienią 2011r nie zakwitły,mam nadzieję że w przyszłym roku doczekam się kwiatów,może są w nieodpowiednim miejscu...?

 15. Dodał: Agnieszka, Tytuł: piwonie przekwitły

  do Alina ja mam juz kilkadziesiat lat piwonie i zawsze po przekwitnieniu obcinam gałązki kwiatowe. do póżnej jesieni jest piekny zielony krzew,a jak juz liscie zżółknął to ścinam ja całkowicie

 16. Dodał: Alina, Tytuł: piwonie przekwitły

  Czy pieonie po przekwitnięciu się przycina. Nigdzi nie mogę znaleźć takich informacji.

 17. Dodał: Andrzej, Tytuł: sprawdź głębokość posadzenia.

  Czy na pewne są posadzone prawidłowo? Jeśli posadziłaś je zbyt głęboko to nie będą kwitły.2-3 cm. ziemi nad pąkami to max. Nie bój się nie przemarzną

 18. Dodał: Marzena 29 04 2012, Tytuł: doTeresy,piwonie

  podlej miedzianem jak tylko zaczyna wychodzic,powtorz czynnosc po dwoch tygodniach,byc moze klacze zaatakowal jakis rodzaj grzyba,ja tk zrobilam i wszystkie 10 krzakow kwitnie obficie

 19. Dodał: teresa, Tytuł: pielęgnacja piwoni

  od kilku lat posiadam piwonie ktora nie kwitnie co mam zrobic

Dodaj swój komentarz

Zobacz także