Kwiaty domowe - 133 artykułów

W tym dziale znajdą Państwo porady i informacje dotyczące pielęgnacji kwiatów domowych i balkonowych. Opisane zostały tu również najciekawsze i najpopularniejsze gatunki oraz dołączono do nich praktyczne wskazówki dotyczące aranżowania ich do wnętrz/aranżowania kwiatowych wnętrz.

Architektura Ogrodowa (94)Trawnik (26)Storczyki (11)Róże (22)Rośliny na balkonie (39)Rośliny na parapecie (59)Rośliny lecznicze (57)Zielnik (51)Oczko wodne (23)Zwierzęta w ogrodzie (20)Owoce (74)Warzywa w ogrodzie (95)Park (25)Skalnik (12)Drzewa kwitnące (23)Drzewa iglaste (50)Drzewa owocowe (59)Drzewa liściaste (58)Krzewy kwitnące (56)Krzewy ozdobne (77)Krzewy owocowe (50)Żywopłot (20)Basen (5)Rośliny pnące (20)Ochrona roślin (81)Nawożenie roślin (25)STOP komarom (9)Hortensje (10)

  • Medinilla wspaniała - Najpiękniejsza roślina kwitnąca HIT
    Medinilla wspaniała - Najpiękniejsza roślina kwitnąca

    W naszych mieszkaniach można spotkać wiele kwitnących roślin doniczkowych, ale chyba żadna z nich nie dorównuje urodą absolutnie przepięknej, pochodzącej z Filipin medinilli wspaniałej (Medinilla magnifica). Ta wyjątkowa, egzotyczna piękność, wymaga wprawdzie bardzo szczególnych warunków uprawy, ale jeśli zapewnimy jej wszystko czego potrzebuje, wiosną odwdzięczy się nam bardzo oryginalnymi i naprawdę wspaniałymi kwiatami.

    Przeczytaj więcej...

  • Choroby draceny
    Choroby draceny

    Uprawiane w naszych mieszkaniach draceny chorują dość rzadko. Niepokojące objawy na roślinie pojawiają się głównie w wyniku popełnionych przez nas błędów w uprawie, rzadziej przez choroby infekcyjne. Błędy w pielęgnacji i niewłaściwe miejsce uprawy przyczyniają się do wystąpienia chorób fizjologicznych, często również sprzyjają porażeniu przez choroby. Znacznie prościej jest zapobiec chorobom, niż je zwalczać, dlatego warto zapoznać się z warunkami niezbędnymi do zdrowego wzrostu roślin.

    Przeczytaj więcej...

  • Niebieski storczyk HIT
    Niebieski storczyk

    Storczyki to egzotyczne kwiaty o naprawdę niesamowitym uroku. Zaskakują nas wielką ilością różnorodnych odmian, które przybierają niezwykłe formy i barwy. Od jakiegoś czasu w niektórych sklepach ogrodniczych, ale także hipermarketach budowlanych, na działach związanych z ogrodem można spotkać storczyki z rodzaju Phalenopsis w intensywnie niebieskim kolorze. Z pewnością wielu z nas zauroczonych tak nietypowym wybarwieniem zastanawia się, czy jest to kolor naturalny. Jeżeli nie, to w jaki sposób specjaliści, zajmujący się uprawą storczyka, taką barwę uzyskują?

    Przeczytaj więcej...

  • Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie HIT
    Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

    Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych. Spośród 200 gatunków najpopularniejszym jest Kalanchoe blossfeldiana. To właśnie tę roślinę najczęściej spotkamy w sklepach ogrodniczych. W stanie naturalnym występuje na Madagaskarze i w Afryce. Obecnie uprawiana niemal na całym świecie. Nowoczesne mieszańce ceni się za ogromny wybór kolorów kwiatów i ciekawych form liści. Dzięki sterowanej uprawie w szklarni kwitnące rośliny dostępne są w sprzedaży niemal przez cały rok, chociaż uprawiane w Środkowej Europie naturalnie zakwitają zimą. W zimowych miesiącach, obok popularnej gwiazdy betlejemskiej, jest jedną z chętniej kupowanych kwitnących roślin doniczkowych. W tym ponurym czasie wniesie do wnętrza nieco koloru. Jej błyszczące ciemnozielone liście będą stanowić ozdobę również po przekwitnięciu.

    Przeczytaj więcej...

  • Pelargonia królewska
    Pelargonia królewska

    Pelargonia królewska to popularna roślina sadzona w pojemnikach dekorujących nasze balkony i tarasy. Istnieje wiele odmian charakteryzujących się niezwykle pięknymi kwiatami przypominającymi skrzydła motyla. Spośród ogromnej różnorodności pięknych, różnobarwnych kwiatów największą popularnością cieszą się osobniki o różowych kwiatach z ciemnym wzorkiem. Ten typ pelargonii jest jednak bardziej delikatny i nie tak łatwy w uprawie jak bardziej znane, starsze typy. Rośliny te nie radzą sobie tak dobrze jak pelargonie rabatowe, posadzone w gruncie będą słabo rosły i kwitły, gdyż są bardziej podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednak w pojemnikach czują się one bardzo dobrze i przez całe lato będą cieszyć oko okazałymi kwiatami.

    Przeczytaj więcej...

  • Kalanchoe pinnata - żyworódka pierzasta
    Kalanchoe pinnata - żyworódka pierzasta

    Kalanchoe pinnata (żyworódka pierzasta) to roślina o mięsistych liściach należąca do rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, obecnie powszechnie występuje w Azji, Afryce, Australii, wyspach Oceanu Spokojnego i Ameryce Południowej. Cieszy się dużą popularnością, jako tropikalna roślina pokojowa, również w Polsce. Szukając informacji na temat tej rośliny można spotkać się z nazwą Bryophyllum calycinum lub Bryophyllum pinnatum jak dawniej była klasyfikowana przez niektórych botaników.

    Przeczytaj więcej...

  • Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany HIT
    Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany

    Sansewieria to grupa tropikalnych, zimozielonych, wieloletnich sukulentów z rodziny agawowatych, bardzo często uprawiana w pomieszczeniach. Rośliny z tego rodzaju wytwarzają sztywne, grube, mieczowate liście, często wzorzyste lub wielokolorowe. Dojrzałe rośliny mają kwiaty podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej. Sansewieria jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, należy do tzw. „żelaznych roślin”. Preferuje suszę, może wytrzymać kilka miesięcy bez kropli wody. Sansewieria jest bowiem sukulentem liściowym, magazynującym wodę w mięsistych liściach. W zimie należy szczególnie uważać by nie podlewać jej zbyt obficie i utrzymywać temperaturę powyżej 10 st. C. Najbardziej popularnym gatunkiem sansewierii jest sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Co raz chętniej uprawianym gatunkiem w pomieszczeniach jest również sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica). Wśród odmian sansewierii występują okazy dorastające do 1,5 m wysokości, a także formy karłowe, nie wyższe niż 30 cm.

    Przeczytaj więcej...

  • Duże kwiaty doniczkowe HIT
    Duże kwiaty doniczkowe

    W donicy można posadzić namiastkę drzewa – okazałą roślinę osiągającą duże rozmiary. Kwiaty w rozmiarze XXL najlepiej nadają się do dużych wnętrz, gdzie eksponujemy je pojedynczo. Najlepiej kupić małe drzewko w okresie wiosennym lub letnim – wówczas lepiej się ono zaaklimatyzuje przed sezonem grzewczym. Wystarczy jeden okaz, by nawet skromny pokój stał się elegancki i przytulny. Poniżej przedstawione zostały najbardziej popularne gatunki roślin doniczkowych do dużych, nowoczesnych wnętrz.

    Przeczytaj więcej...

  • Phalaenopsis - podlewanie, uprawa i rozmnażanie HIT
    Phalaenopsis - podlewanie, uprawa i rozmnażanie

    Storczyki to jedne z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych kwiatów, jakie uprawiamy w naszych domach. Jednym z najczęściej przez nas wybieranym jest phalaenopsis, który sprawdza się idealnie jako prezent na przeróżne okazje. Niestety, uprawiany nieprawidłowo może bardzo szybko stawać się coraz słabszy, aż w końcu całkowicie zamierać lub przyjmować mało atrakcyjne, bezkwietne formy. Na szczęście przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy się przed tym uchronić.

    Przeczytaj więcej...

  • Oliwka europejska – uprawa, pielęgnacja i choroby
    Oliwka europejska – uprawa, pielęgnacja i choroby

    Oliwka europejska inaczej nazywana oliwnikiem europejskim, drzewem oliwnym lub oliwką uprawną jest zimozielonym, długowiecznym drzewem z rodziny oliwkowatych, którego ojczyzną jest rejon okolic Morza Śródziemnego. Uprawia się ją też z powodzeniem w innych miejscach na ziemi, o ciepłym klimacie, na przykład na Kaukazie i Krymie, ale także W Indiach, Kalifornii czy Jamajce. W swym rodzimym klimacie oliwka może dorastać nawet do 10-12 metrów wysokości i jest tam drzewem użytkowym, rodzącym wspaniałe owoce, które w słońcu nabierają swego charakterystycznego smaku i właściwości. W chłodniejszych warunkach, takie jak mamy w naszym kraju, osiąga dużo mniejszy wzrost i zazwyczaj hoduje się ją w pojemniku, który można wynosić na zewnątrz w czasie cieplejszych pór roku. Jeżeli posadzimy drzewko bezpośrednio w ogrodzie i nie zabezpieczymy przed mrozem, nie przetrwa ostrzejszej zimy.

    Przeczytaj więcej...

  • Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie
    Sok z aloesu – właściwości i zastosowanie

    Kiedy zaczynamy chorować, zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po tabletki, co jednak nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście po latach fascynacji farmakologią, powoli znów zwracamy się w stronę natury i tam szukamy odpowiednich leków na swoje dolegliwości. Oczywiście nie w każdym przypadku możemy oprzeć się wyłącznie na ziołach, ale wiele roślin bardzo skutecznie może wspomóc nasze leczenie farmakologiczne, a czasem nawet zupełnie zastąpić niektóre leki.

    Przeczytaj więcej...

  • Języcznik zwyczajny – uprawa, rozmnażanie i odmiany
    Języcznik zwyczajny – uprawa, rozmnażanie i odmiany

    Paprocie to chyba jedna z najliczniejszych grup roślinnych, skupiająca wiele tysięcy interesujących gatunków, zasiedlających leśne obszary całego świata. Część z nich upodobała sobie dogodne środowiska na obszarze wilgotnych lasów tropikalnych, inne natomiast wybrały trudniejsze warunki i osiedliły się na terenach leśnych chłodniejszych stref klimatycznych. Z oczywistych powodów paproci znoszących trudy życia w klimacie umiarkowanym i chłodnym jest znacznie mniej, niż ich ciepłolubnych krewniaków, jednak nawet wśród nich różnorodność gatunkowa nadal jest całkiem imponująca. Jedną z ciekawszych paproci, która zupełnie dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym jest języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium). Najczęściej można go spotkać w lasach na terenie Azji i Europy, chociaż akurat w naszym kraju występuje dość rzadko (między innymi w Karpatach i Sudetach), w związku z czym został objęty ścisłą ochroną gatunkową.

    Przeczytaj więcej...

  • Eukaliptus niebieski – uprawa, sadzonki i zimowanie HIT
    Eukaliptus niebieski – uprawa, sadzonki i zimowanie

    Każdy kto miał okazję odwiedzić kwiaciarnię, z pewnością mógł w niej spotkać ciekawe, szaroniebieskie gałązki z niemal okrągłymi, sztywnymi listkami w tym samym kolorze. Należą one do rośliny o nazwie eukaliptus gunni (określany też jako górski lub niebieski) i są cenionym materiałem bukieciarskim. Co ciekawe, liście oraz pędy po ich potarciu uwalniają odświeżające olejki eteryczne, które jednak nie są tak intensywne, jak w przypadku innych eukliptusów.

    Przeczytaj więcej...

  • Mammillaria hahniana
    Mammillaria hahniana

    O urodzie tego środkowomeksykańskiego gatunku stanowią nie tylko kwiaty ale także – a może przede wszystkim – ciernie i włosy. Występują one bardzo licznie na szczycie każdej brodawki, a wygląd śnieżnej kuli jest dodatkowo spotęgowany obfitością białych włosków, wyrastających z aksilli i długości do 4 cm. Wytwarza 20-30 splątanych włosowatych cierni bocznych długości do 15 mm. Zazwyczaj wyrasta także 1 czerwono zakończony cierń środkowy długości do 1 cm, który później odpada. Brodawki niewielkie, do 8 mm długości, spiralnie ułożone.

    Przeczytaj więcej...