Sansewieria uprawa, pielęgnacja i odmiany

Sansewieria uprawa, pielęgnacja i odmiany

12 komentarzy

Sansewieria to grupa tropikalnych, zimozielonych, wieloletnich sukulentów z rodziny agawowatych, bardzo często uprawiana w pomieszczeniach. Rośliny z tego rodzaju wytwarzają sztywne, grube, mieczowate liście, często wzorzyste lub wielokolorowe. Dojrzałe rośliny mają kwiaty podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej. Sansewieria jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, należy do tzw. „żelaznych roślin”. Preferuje suszę, może wytrzymać kilka miesięcy bez kropli wody. Sansewieria jest bowiem sukulentem liściowym, magazynującym wodę w mięsistych liściach. W zimie należy szczególnie uważać by nie podlewać jej zbyt obficie i utrzymywać temperaturę powyżej 10 st. C. Najbardziej popularnym gatunkiem sansewierii jest sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Co raz chętniej uprawianym gatunkiem w pomieszczeniach jest również sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica). Wśród odmian sansewierii występują okazy dorastające do 1,5 m wysokości, a także formy karłowe, nie wyższe niż 30 cm.

Uprawa

Sansewieria uprawiana jest w podłożu niezbyt wilgotnym, w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Można umieszczać je na wystawie południowej. Odpowiednim podłożem jest uniwersalna mieszanka dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym (ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1). Na dnie pojemnika układamy warstwę drenażu grubości 2-3 cm. Optymalna temperatura do uprawy latem to 24 st. C, a zimą do 18 st. C. Minimalna temperatura jaką toleruje sansewieria to 10 st. C. Roślina lubi suche powietrze. Sansewierie można uprawiać w pojemnikach pojedynczo, a jeszcze efektowniej wyglądają w nasadzeniach grupowych, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Najlepsze pojemniki dla nich to płytkie, ciężkie donice.

Rozmnażanie

Aby namnożyć sansewierię, na wiosnę lub w lecie sporządzamy sadzonki z fragmentów liści lub dzielimy późnym latem kłącza starszych roślin. Liście tniemy w poprzek na 5-6-centymetrowe kawałki, a następnie ich dolne części moczymy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu stanowiącym mieszankę torfu i piasku (1:1). Sadzonki umieszczamy w jasnym miejscu o temperaturze 20 st. C. Młode rośliny przesadzamy do doniczek po 4-6 tygodniach. Rozmnażanie przez sadzonki możliwe jest w przypadku odmian o liściach jednolitej barwy. Natomiast odmiany z żółtymi obwódkami można rozmnażać jedynie przez podział, gdyż w przypadku sadzonkowania nie powtarzają cech rośliny matecznej (całe blaszki liściowe są zielone). Kępę sansewierii dzielimy natomiast na 2-3 części. Uzyskane fragmenty sadzimy następnie w doniczkach po 2-3 dniach, gdy zagoją się uszkodzenia tkanek po cięciu.

Sansewieria

Sansewieria

Zabiegi pielęgnacyjne

Rośliny podlewamy umiarkowanie, latem raz na 1-2 tygodnie, a zimą jeszcze rzadziej – raz na 21 dni. W lecie, co 2-3 tygodnie, nawozimy płynnym nawozem dla roślin doniczkowych. Młode rośliny przesadzamy co dwa lata, a starsze – co trzy. Liście oczyszczamy z kurzu wilgotną szmatką, nie stosujemy nabłyszczaczy.

Sansewieria

Sansewieria

Problemy w uprawie

objawy
przyczyna
blednięcie i zanikanie pasków na liściach
niedostateczna ilość światła
brunatne plamy na liściach, gnicie liści
zbyt obfite podlewanie
brązowienie i zasychanie liści
niedobór wody i za wysoka temperatura powietrza
suche, oparzone fragmenty liści

wystawienie na zbyt silne promieniowanie słoneczne

czarne, miękkie liście
działanie chłodu
miękkie i wiotkie młode liście
przenawożenie
rdzawobrązowe plamy na liściach
stosowanie nabłyszczaczy
drobne białe kłaczki na liściach

atak wełnowców (w celu zwalczenia można zastosować preparat Actellic 50 EC lub przetrzeć liście denaturatem)

postrzępione brzegi blaszek liściowych

porażenie przez opuchlaki (zwalczanie przy użyciu pałeczek nawozowych z preparatem Orthene 75 SP)

Sansewieria

Sansewieria

Odmiany

Najbardziej popularny gatunek – sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z nieregularnymi poprzecznymi paskami, dorastającymi do 1 m wysokości.

Wśród odmian tego gatunku wyróżnić można następujące formy:

'Black Gold' – odmiana podobna do gatunku, dorastająca do 60 cm wysokości; blaszka liściowa bardziej spłaszczona, może być pofalowana

'Black Coral' – liście ciemnozielone z szarozielonymi poprzecznymi pasmami

'Black Robusta' – liście podobne do Black Coral, dorastają do 30 cm wysokości

'Gigantea' – zielone, wzorzyste liście z żółtymi obwódkami

Sansewieria

Sansewieria

'Golden Hahnii' – rozety jasnozielonych liści o ciemnożółtych brzegach z marmurkowym ciemnozielonym wzorem

'Hahnii' – odmiana karłowa, liście do 15 cm długości,

'Laurentii' – ciemnozielone liście z ciemniejszymi poprzecznymi pasmami i obwiedzione złocistą obwódką, dorastające do 1,2 m

'Moonshine' – liście szerokie srebrzysto-szaro-zielone, dorastające do 30 cm długości

'Silver Laurentii' – liście ciemnozielone ze srebrzystą cienką obwódką, dorastające do 60 cm wysokości

'Twist' – liście w kształcie lekko spiralnym, w środku ciemnozielone z szarymi pasmami, a na brzegach jaskrawożółte; dorastające do 18 cm wysokości

Popularnym gatunkiem uprawianym w doniczkach jest również sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica). Gatunek wyróżnia się okrągłymi w przekroju liśćmi z poprzecznymi pasmami barwy szarej i zielonej. Liście osiągają wysokość do 2 m i szerokość do 3 cm. Można je zaplatać w charakterystyczny zielony warkocz.

Wśród odmian tego gatunku wyróżnić można formę 'African Spear' o liściach w przekroju eliptycznych, jasnozielonych z ciemniejszymi poprzecznymi prążkami, dorastających do 30 cm wysokości.

Sansewieria

Sansewieria

Sansewierię gwinejska i cylindryczną można sadzić w pojemnikach pojedynczo, a jeszcze efektowniej wyglądają w nasadzeniach grupowych, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Najlepsze pojemniki dla nich to płytkie, ciężkie donice.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Ilustrowana Encyklopedia Roślin (I.Sieńko-Holewa, 2008),

czytaj dalej...

12 komentarzy

  1. Dodał: ElaTo, Tytuł: sansewiera

    sansewiera pieknie rosnie jednak musze wiazac dlugie szable ktore sa bardzo wiotkie.Co robic aby zakwitla?Dlacego tez chcialabym wiedzie na koncach szabli nieraz pojawiaja si zaschniete czubki, ktore obcinam nozyczkami.Sama niewiem czy ma za mokro czy za sucho.Czytam wszstkie komentarze i staram sie znich korzystac.Moze ktos ma te same problemy.Staram sie dbac o ta rosline poniewaz jes bardzo latwa w pielegnacji nie smieci nie trzeba usuwac zeschnietych kwiatow no i podobno jest zdrowa na spanie,

  2. Dodał: Ela, Tytuł: Chora roślina tak czy nie?

    Co się dzieje z moja nowo zakupioną rośliną, jest ze mną miesiąc, liście brązowieją na brzegach, jeden z dużych liści pękł. Co s?e dzieje? Kto winien moja pielęgnacja czy mamy gości ?

  3. Dodał: , Tytuł:

    Czy ta roślina nie jest trująca dla zwierząt? może Ktoś wie.

  4. Dodał: Ela, Tytuł: Co dalej?

    Witam, sansewiera zaszczyciła mnie zakwitnięciem ale nie wiem co dalej z przekwitniętymi już badylkami. Zostawić, wycinać, co lepiej?

  5. Dodał: Piotr, Tytuł: Robaczki

    Mam pytanie, Mam Sanseviera Trii. Laurentii problem w tym, że od jakiegos czasu mam pod doniczką małe białe robaczki i nie mogę się ich pozbyć, co robić? Roślina pieknie rosnie, ale moja żona chce wyrzucic bo te robaczki niby przeniosły się na inne roślinki. Proszę o poradę.

  6. Dodał: ElzbietaTo prawda, Tytuł: sansewiera wezownica

    To prawda,ze kwiat sansewiery pieknie pachnie nie spotkalam perfum o podobnym zapachu,szkoda, ze tak rzadko zakwita ale i tak sie ciesze ,ze ja mam.Balam sie.ze po przesadzeniu do wiekszej doniczki padnie ale jest dobrze po przesadzeniu wlewalam wode tylko do podstawki za to czesciej bo szybko wchlaniala wode no i wypuszcza nowe pedy.Moja ma niktore liscie metrowe mimo ze donice sa glebokie ze wzgledu na to musze je niewidoczni wiazac bo sie zbyt wychylaja poza donice.No teraz czekam moze wczesn wiosna zakwitnie albo jedna albo druga.

  7. Dodał: Ela, Tytuł: sansewiera

    chce wiedziec czy po prawie polrocznym przesadzniu sansewiery nalezy podlewac ja obficie bo ziemia jest stale sucha iliscie sie zwjaja a te starsze staja si wiotkie ,chce dodac ze kwiat wypuscil duzo npwych mlodych lisci.Za informacje dziekuje moze ktos ma te same problemy

  8. Dodał: Elka, Tytuł: sanseviera

    to najpiękniejszy kwiat w moim domu

  9. Dodał: Ula, Tytuł: zmartwiłam się

    Mam sansewerię od kilkunastu lat. Moja ma ponad metr wysokości. Bardzo dobrze się chowała, ale korzenie i nowe pędy już prawie rozsadzały doniczkę. 2 lata temu postanowiłam ja przesadzić, aby jej ulżyć i dać warunki do rozwoju. W trakcie przesadzania uszkodziłam część korzeni, ponieważ nie mogłam wydobyć jej z doniczki. Od tego czasu choruje, część łodyg zżółkła, więc musiałam je usunąć Do tego, aby jej dogodzić zbyt często ją podlewałam. Od niedawna bardzo ograniczyłam jej podlewanie i mam nadzieję, że z czasem przywrócę jej dawną świetność...

  10. Dodał: Adam, Tytuł: Właściwości sensewierii

    Bardzo polecam tę roślinę do sypialni. Sansewieria wytwarza duże ilości tlenu w ciągu nocy, co powoduje, że lepiej śpimy, a wstawanie jest przyjemniejsze.

  11. Dodał: Pola, Tytuł: esansewieria

    Az dziw mnie ogarnia ze nikt o tej roslinie nie pisze oprocz 1 osoby.Moja po 7 latach zakwitla. Ale co to za zapach moze tylko bez, konwalia lilia tak pieknie pachna jak sensewieria. Kiedy ja mialam bylam bardzo mloda i nie znalam sie na hodowli kwiatow. Wstyd sie przyznaz ale jak ja mialam to nigdy nie nawozilam tej rosliny podobnie jak inne a rosla pieknie. Nie miala jasnych smug, byla ciemnozielona. Wspaniala roslina. Polecam chociazby aby poznac jej zapach.

  12. Dodał: , Tytuł:

    Mam sansewierie o stosunkowo grubych liściach. Gdy latem podlewałem je co dwa tygodnie, zaczęły gnić - pojawiły się plamy na liściach. Teraz podlewam raz na miesiąc (i to skąpo!) i ku mojemu zaskoczeniu we wszystkich doniczkach pojawiły się nowe pędy :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: