Newsletter serwisuLilie ogrodowe uprawa i pielęgnacja

Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogromną popularnością wśród wszystkich ogrodników. Dosyć często możemy także usłyszeć o kolekcjonerach tych roślin, którzy oprócz uprawy i pielęgnacji, zajmują się również hodowlą i selekcjonowaniem nowych odmian. Wszystko to dzięki pięknu, jakie emanują lilie. Jeżeli chcemy je mieć w swoim ogrodzie, musimy zapoznać się z podstawowymi warunkami uprawy oraz zasadami pielęgnacji. Poniżej dokładnie opisujemy, jak obchodzić się z liliami.

Sadzenie

Przy wyborze cebulek lilii do sadzenia, musimy kierować się przede wszystkim ich wyglądem. Nie mogą one być miękkie, nadgnite lub poobijane, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo całkowitego zepsucia się lub ataku różnych chorób. Jeżeli mamy kupione już cebule, musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Przede wszystkim musi to być miejsce słoneczne i ciepłe. Dobrze, gdy jest osłonięte od gwałtownych porywów wiatru. Gleba, w jakiej najlepiej się czują to ziemia żyzna i próchnicza, o pH kwaśnym, około 5,5. Powinna być również przepuszczalna, w tym miejscu nie może stać woda.

Termin sadzenia zależny jest od odmiany. Lilie, które zimują w ziemi, sadzimy na przełomie września i października. Pozostałe gatunki wsadzamy na wiosnę. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 10 – 15 cm, w zależności od wielkości cebul (większe cebulki wkładamy głębiej). Wyjątkiem jest tutaj lilia biała, którą wsadzamy na głębokość 5 – 10 cm. Odstępy pomiędzy każdym okazem wynosić powinny około 15 – 20 cm.

Nawożenie oraz podlewanie

Lilie są roślinami, które dobrze się czują, gdy są regularnie nawożone oraz podlewane. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy. Woda powinna być dostarczana w takich ilościach, by ziemia nie była nadto przemoczona, a jednocześnie, aby nie była zbyt sucha. Dlatego przy uprawie tych kwiatów ważne są drenaż oraz ściółkowanie (korą ogrodową z kompostu, albo torfem).

 

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Zimowanie

Gatunki lilii, które na zimę pozostawiamy w ziemi, dobrze radzą sobie z panującymi u nas mrozami. Ważne jest tylko, aby sadzić je w takim okresie, by przed nadejściem niskich temperatur zdążyły się ukorzenić. Wykopujemy je tylko co kilka lat. Pozostałe odmiany raczej powinno wyciągać się po przekwitnięciu i przyschnięciu rośliny co roku. Cebulki przechowujemy w ciemnym, niezbyt ciepłym i nie za wilgotnym pomieszczeniu. Dobre do tego celu są piwnice, gdzie nie występuje za duża wilgotność.

Lilie ogrodowe

Choroby oraz szkodniki

Lilie narażone są na ataki różnych chorób grzybiczych oraz wirusowych. Najczęstsze z nich to szara pleśń, rdza lilii oraz zgnilizna podstawy pędu lub cebul, z którymi walczymy stosując odpowiednie opryski antygrzybicze, a także wirus pstrości tulipana, wirus mozaiki ogórka i wirus nekrotycznej kędzierzawki tytoniu, z którymi nie da się walczyć, a zaatakowane rośliny trzeba wykopać i spalić.

Bardzo często na liliach spotykamy szkodniki, które wygryzają części rośliny. Najczęstsze z nich to poskrzypka liliowa (czerwony chrząszcz z czarnymi nogami; larwa szara), wciornastek liliowiec (ciemnobrunatne owady), stępka Lilianka (przede wszystkim spotykana w pąkach kwiatowych). Ze wszystkimi szkodnikami radzimy sobie stosując odpowiednie opryski.

 

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Rozmnażanie

Podstawowym sposobem uzyskania młodych cebulek tych roślin, jednocześnie jedynym, który daje gwarancje otrzymania roślin potomnych o tych samych cechach, co kwiat mateczny, jest oddzielanie cebulek przybyszowych. Robimy to w momencie wykopania ich i przygotowywania do zimowania.

Lilie ogrodowe to niezwykle piękne kwiaty. Kwiatostany niektórych odmian, mogą być bardzo duże i niejednokrotnie mogą wytworzyć po kilkadziesiąt kwiatów. Niezależnie od odmiany, lilie są wspaniałą ozdobą dla naszego ogrodu, dlatego właśnie warto jest zapoznać się z warunkami uprawy i pielęgnacji tych roślin, by móc prawidłowo hodować je w swoim ogrodzie.

 

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.32 / 34 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Hortensja ogrodowa

To nieprawda,że biała hortensja nie przebarwi się na niebiesko.ja swoje hortensje podsypuję gliną i nie muszę kupować zakwaszaczy.

dodał: Janinka 2012-05-04 11:01:45

Tytuł: Biala lilia .

Mam biala lilie...Jest przepiekna .! Lecz mam pytanie .. Czy jest ona w stanie zimowac .? Pardzo dziekuje za odpowiedzi . :)

dodał: Dorota 2012-07-29 23:45:05

Tytuł: Biała lilia

Odmian lilii o białych kwiatach jest wiele. przetrzymują zimę w gruncie, ale nie zaszkodzi je na zimę okryć. A najlepiej na jesieni podlać je Previcurem a potem Amistarem.

dodał: Mirek 2012-08-02 23:24:30

Tytuł: lilie różnobarwne

a ja posadziłam na wiosne wiele kolorów .... a teraz nie wiem, które trzeba wykopać przed zimą?

dodał: Ela1 2012-08-07 08:11:54

Tytuł: lilia-biała-bordo pręciki.

Ja wyhodowałam na balkonie w doniczce o śr.23cm,wys.15cm.ziemia ogrodnicza-uniwersalna z marketu.wsadziłam 3 cebulki wiosną.wyrosły piękne.wysokie84cm.każda lilia ma 7wielkich kwiatów.Cudnie kwitną.zapach średnio intensywny.pięknie zdobią balkon i widok z pokoju.Nie wiem jak długi jest okres kwitnienia?

dodał: Renia 2012-08-12 21:06:47

Tytuł: liliana_lilia

Ja także posadziłam różne lilie i chyba wykopie wszystkie i za rok znowu posadzę.

dodał: weronika 2012-08-15 18:58:31

Tytuł: lilie.różnych kolorów

Ja mam wsadzone lilie w ziemię co jak sie okazało wiosną zalewa je woda i tak stoją aż woda zejdzie. Lilie są dorodni piękne. Tej jesieni chcę wyjąć z gruntu, przesuszyć i wsadzić w inne miejsce. Nie wiem tylko kiedy maożna je wsadzić po wysuszeniu. Proszę o podpowiedź. Z góry dziekuje

dodał: Zdzisia 2012-08-21 19:48:07

Tytuł: lilie .roznych kolorow

Wykopalam juz cebulki lili czy sadzic je jesienia czy wiosna prosze o odpowiedz pozdrawia

dodał: STACHNA 2012-08-23 11:34:58

Tytuł: lilie,białe i rózoew

kupiłam lilie białe i jasno różowe tej wiosny wsadziłam do ogródka przepieknie kwitły w lipcu ostatnie odmiany przekwitły w połowie sierpnia Nie wiem czy powinnam je wykopać przesuszyć i zasadzić tez na wiosne czy zostawić na zimę .

dodał: Beata 2012-09-02 12:08:17

Tytuł: lilie,białe i rózoew

wykopać ,przesuszyć i wsadzić w nowe miejsce ....ja zrobiłam to w ciągu tygodnia od wykopania .....

dodał: Kamila 2012-09-28 17:21:59

Tytuł: Przechowanie lili zima.

Mam problem z przechowaniem przez zime poniewaz nie mam piwnicy w komorce za zimno.Dalie,lilie,begonie przechowuje w sypialni gdzie wylaczam ogrzewanie.Nie widze innego sposobu.

dodał: Daniela 2012-11-27 14:22:56

Tytuł: lilie ... Pilne !

Mam pytanie ... jak walczyć z poskrzypkiem liliowym . Zjada moje piękne lilie i nie wiem ja sobie z nim poradzić ;(

dodał: Marta 2013-05-28 19:33:16

Tytuł: lile ogrodowe, biale i kolorowe

pięknie wyrosły, pojawiły się pąki, a teraz wszystko, łącznie z łodygami jest brązowe, wygląda jak zgniłe, co im jest?

dodał: Irena 2013-06-26 22:32:55

Tytuł: lilia pomarańczowa

czy lilia pomarańczowa może zimować? i jak przechować te małe cebulki (czarne kuleczki na łodydze kwiata, bo podobno z nich można wyhodować lilie.

dodał: Ania 2013-07-27 14:43:18

Tytuł: lilie ogrodowe

Podobnie jak u p. Ireny ( wpis wyżej), liście wzdłuż całych łodyg zbrązowiały i jakby gniły. Kwiaty nie zostały dotknięte tą zarazą. Jak profilaktycznie uchronić się w przyszłym roku przed tą chorobą?

dodał: Aleksandra 2013-08-03 16:08:17

Tytuł: Brązowe łodygi - lilie

Brązowe łodygi u lilii to naturalny proces ich drewnienia. Wszystko jest w porządku. Moje lilie zimują w gruncie lub w donicach i nic im się nie dzieje.

dodał: Andrew 2013-08-13 20:40:20

Tytuł: co z łodygami

kupiłam lilie w doniczce, już przekwitły. zaczynają opadać liście i brązowieć łodygi. nie wiem czy mam je obciąć jak całe zbrązowieją? i czy muszę je wyciągać z ziemi i przesuszać czy mogę zostawić je w doniczce? zakwitną za rok czy je po prostu wyrzucić?

dodał: Patrycja 2013-08-15 20:18:34

Tytuł: tyle pytań i żadnej odpowiedzi?

Co jest? Proszę o odpowiedzi dla osób powyżej, niektóre są sprzed roku, są tu ogrodnicy dbający także o ludzi??

dodał: Kwiat 2013-08-23 13:27:53

Tytuł: lilia pomarańczowa

kilka lat temu dostałam od znajomej kilka tych właśnie czarnych kuleczek , posadziłam , czekałam cierpliwie i dzisiaj mam kilkanaście Lilii Tygrysiej Pomarańczowej ( mam bardzo dużo różnych lilii). Co roku zbieram te czarne kuleczki i wysadzam w oznaczonych miejscach , trzy lata trzeba cierpliwie czekać na piękną lilię z tej maleńkiej cebulki .

dodał: Kazia 2013-10-01 07:39:37

Tytuł: lilie na zimę

posadziłam lilie na zimę, wyrosły bardzo duże. czy przezimują.

dodał: zofia 2013-11-28 15:54:18

Tytuł: lilie

..........Pięknie

dodał: e 2014-01-02 16:21:09

Tytuł: LILIE

BARDZO KOCHAM LILIE ROZNE DUZO PIENIEDZY NANICH WYDAJE MOJE LILIE SA BYLE JAKIE KRUTKIE I MALO CO KWITNA JAKA JEST PRZECZYNA POZDRAWIAM

dodał: WIESIA 2014-01-11 15:36:52

Tytuł: lilie- cięcie

kiedy przycinamy przekwitłe pędy a kiedy pozostałe

dodał: dana 2014-08-07 08:50:14

Tytuł: lilie - wykopywanie

Czy białe lilie trzeba wykopywać na zimę? Jakie odmiany lilii sadzimy na wiosnę.

dodał: andrzej 2014-08-18 19:30:22

Tytuł: lilie wykopywanie.

I wy chcecie zasłużyć na miano kanciarzy. Po co otwieracie stronę z komentarzami jak n a nie nie odpowiadacie?

dodał: andrzej 2014-08-21 21:15:03

Tytuł: lilie-sadzenie i pielegnacja

lilie po przekwitnieciu moga zostac w tym samym miejscu na zime-sa odporne na nasze warunki natmosferyczne

dodał: dana 2014-12-09 21:55:00

Tytuł: lilie ogrodowe, kolorowe

mam pytanie ,czy lilie jak wzeszły to cebulki rozdzieliłam,nie uszkadzając ich.czy dobrze zrobiłam? miałam piękne lilie,pachnące i wysokie.jakiego nawozu mam użyć?żeby nie zniszczyć tak ślicznych kwiatów.

dodał: elżbieta 2015-04-23 20:12:00


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]