Ananas doniczkowy uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Ananas doniczkowy uprawa i pielęgnacja krok po kroku

4 komentarzy

Ananas należy do tych owoców egzotycznych, które możemy wyhodować sami. Wystarczy ściąć z niego wierzchołek, (rozetę liści) z niewielką warstwą owocu  i po dniu, dwóch, gdy trochę przeschnie miejsce ścięcia, wsadzamy czub rośliny do doniczki. Bardzo ważne, jest żeby ta część  ananasa, którą wsadzamy do ziemi wraz z liśćmi była sucha, bez miąższu,  inaczej przyszła roślina zgnije.

Ananas należy do rodziny Bromeliaceae. Pochodzi z Brazylii. W Europie pojawił się po raz pierwszy  w końcu siedemnastego wieku.
 

W domach i szklarniach uprawiane są trzy formy ananasa.  Gatunek A. comosus charakteryzuje  się zielonymi, wąskimi liśćmi.  Ananasy z tego gatunku dobrze owocują. Występuje, także  odmiana A.comosus Variegatus . Posiada ona krótsze i szersze liście, które są wyraźnie paskowane.  Roślina ta bardzo ładnie wygląda we wnętrzu, zdobiąc je.  Jednak rzadko owocuje. Ostatnią odmianą jest A. bracteatus Striatus jest największą rośliną w porównaniu do poprzednio omawianych i charakteryzują go zielono-żółte liście oraz w połowie różowe owocostany.  Ananasy dzielą się na rośliny jadalne, których owoce jemy i na rośliny ozdobne, ich owoce nie nadają się do spożycia.

 

Uprawa


Zakup owocu/ rośliny

Owoc Ananasa przeznaczony do uprawy doniczkowej musi mieć pełną rozetę liści wraz ze środkiem, który jest często usuwany. Kupując roślinę, wybieramy okaz zdrowy, o ładnie wybarwionych zielonych liściach, bez brunatniejących wierzchołków. Roślina, którą otaczają odnóżki, przeszła już okres kwitnienia i nie zakwitnie ponownie. Najlepiej kupić ananasa, z którego rozety wystaje pęd kwiatowy.

Stanowisko –  nasłonecznione.  Temperatura latem do 24 stopni , zimą od 18 do 21 stopni.

Podlewanie –  w lecie dwa razy w tygodniu, jednak tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha. W zimie podłoże powinno być bardzo suche, podlewamy raz na tydzień.

Podłoże – ziemia uniwersalna, jednak musi być to żyzna ziemia dobrej firmy.

Pielęgnacja -  zabezpieczamy roślinę przed „zimnymi przeciągami”. Latem zraszamy dwa razy w tygodniu, natomiast w zimie raz na tydzień. Gdy liście są zakurzone, przecieramy je mokrą szmatką, nie używamy nabłyszczacza.

Rozmnażanie -  najlepiej i najprościej rozmnaża się z odrostów, które wyrastają przy roślinie matecznej. Druga możliwość to, ze świeżo ściętych wierzchołków owocostanów, które muszą mieć cały pióropusz liści, nie może być wycięty środek.

Ananas doniczkowy

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Pati, Tytuł: Zwiędł?

  Lodyga stala sie watla i owoc przeciazyl i padl. Naturalna sprawa-przekwitl? Czy jakis blad w uprawie?

 2. Dodał: Jerzy, Tytuł: Banany

  kupiłem trzy banany przeciołem na pół i wsadziłem jedną połówka do ziemi drugą połowke wąskim koncem i czekałem 2m-ce az pusciły korzenie -rosna jak ozdobny czosnek tylko nie smierdza ,maja już 19 cm

 3. Dodał: halina, Tytuł: rozmnażanie ananasa

  z mojego dojrzałego ananasa wyjęłam 10 nasionek w jaki sposób rozmnożyć owoc

 4. Dodał: małgosia, Tytuł: ananas choruje czy na pewno?

  mój ananas bardzo dobrze rósł u mojej mamy bez centralnego ogrzewania ale gdy go przywiozłam do mnie a jest suche powietrze cały czas schnie ja nie wiem co robić bo go podlewam nie ma sucho stoi na półce na ok.1.6 m ale chyba jest coś nie tak proszę o pomoc

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: