Pielęgnacja storczyków krok po kroku

Pielęgnacja storczyków krok po kroku

210 komentarzy

Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji.


Światło

Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, ale w formie rozproszonej. Doniczkę najlepiej ustawić na wschodnim parapecie. Jeśli stoi w innym miejscu, należy zapewnić storczykowi odpowiednią dawkę cienia. W ciepłej porze roku, doniczkę można wystawić na balkon lub taras, uważając, by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne. Niezwykle wrażliwym kwiatom grozi, bowiem, poparzenie słoneczne.

Woda


Storczyki nie tolerują przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, kiedy cała ziemia w doniczce jest sucha. Sprawdzamy to na przykład przy pomocy oceny wagi doniczki. Ta z suchą ziemią będzie wyraźnie lżejsza od pojemnika z glebą mokrą. W zależności od warunków, przesychanie gleby będzie trwało od kilku do kilkunastu dni. W wypadku zbyt obfitego podlewania korzeniom rośliny grozi gnicie, więc trzeba bezwzględnie przestrzegać tej reguły.


Warto pamiętać także o zasadzie, która mówi, że storczyki należy podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny. Chociaż storczyki podlewamy obficie i upewniamy się, że cała gleba została nasączona, zawsze musimy wylać wodę, która znalazła się na podstawce. Nie wolno jej tam zostawiać. Najlepsza woda do podlewania naszych piękności to woda destylowana, jednak może także to być przegotowana woda z kranu. Na obszarach, gdzie brak jest zanieczyszczeń powietrza, orchida może być podlewana wodą deszczową, co jest dla nich bardzo korzystne.

W okresie spoczynku rośliny, podlewanie znacznie ograniczamy.

Nawożenie i przesadzanie

Jeżeli nasze storczyki mają się prawidłowo rozwijać, nie można zapominać o ich nawożeniu. W tym celu stosujemy specjalny preparat do nawożenia storczyków. Możemy go kupić w sklepie ogrodniczym. Należy stosować się ściśle do dawkowania opisanego na opakowaniu. Nie zaleca się zwiększania porcji nawozu, ponieważ to może zaszkodzić roślinie. Dostarczanie składników odżywczych, może się odbywać także poprzez spryskiwanie liści. Nawożenia orchidei należy zaprzestać w okresie spoczynku rośliny, ma ono sens jedynie w okresie od wiosny do jesieni. W tym czasie roślina się rozwija i potrzebne jej są składniki odżywcze.

Nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzeniu. Należy z tym zaczekać około miesiąca.


Storczyki

 

czytaj dalej...

210 komentarzy

 1. Dodał: Roma, Tytuł: komentarz

  Uwielbiam storczyki. Trzymam je również na wschodnim parapecie. Kwitną już od ładnych paru lat bez przerwy, no prawie bez, bo gdy opadają ostatnie kwiaty- rośnie nowy pęd i ma sporo pąków. Podlewam niesystematycznie i tyle, że w osłonce stoi woda. Mój patent to wysokie osłonki -przezroczyste wazony od ok 30 do 40 cm . Liście nie rozkładają się wtedy na boki zajmując pół parapetu tylko stoją pionowo w wazonie. Tworzy się tam swoisty wilgotny klimat, który widocznie moim storczykom odpowiada. Ostatni nabytek otrzymałam w prezencie na urodziny pod koniec kwietnia. Był w pełni rozkwitu czyli kwiaty musiały tam być od kilku tygodni. Załóżmy, że kwitły od początku kwietnia. Dziś zbliża się koniec września - kwiaty jeszcze są, choć częściowo już opadły. Pół roku kwitnienia. Z boku wyrósł nowy bicz z pąkami. Polecam ten sposób.

 2. Dodał: Marian, Tytuł: pielęgnacja storczyków

  Opinie na temat pielęgnacji storczyków wspaniałe.można dowiedzieć się wiele,jednakże nie znalazłem żadnej odpowiedzi na zadawane pytania o problemach z uprawą. Wydaje mi się ,że jest to pisanie sobie a muzom?szkoda.Pozdrawiam .u mnie storczyki znalazły się dopiero dwa miesiące temu ,kwitną pięknie ale jeden dwu pędowy otrzymałem w prezencie już z bardzo pożółkłymi korzeniami oraz żółknącymi liśćmi.nie wiem czy go uratuję?

 3. Dodał: Basia, Tytuł: Korzenie storczyka

  Mam kilka storczyków. Po przekwitnięciu obięłam łodyżki do 3 pędu.wyniosłam w chłodniejsze miejsce ograniczajc podlewanie.kiedy zobaczyłam nowe pączki wróciły na parapet.doniczki trzymam w osłonkach do których wlewam wodę z nawozem .teraz zauwarzyłam że z dna doniczek wydostają się korzenie,doniczka stała sie nie stabilna. Mam pytanie czy te wystające korzenie można poprzyninać. Proszę o radę

 4. Dodał: Krystyna, Tytuł: kocham storczki

  Mój mąż miał tzw. rękę do storczyków. Wlewał wodę do osłonki, korzonki były zielone a kwiaty były przecudne. Stawiane były przeważnie na parapetach od wschodu, ale i także zachodnia wystawa by odpowiednia. W lecie, przy dużym nasłonecznieniu żaluzje opuszczane były do połowy To była ukochana całoroczna ozdoba mieszkania. Po śmierci męża zmieniłam mieszkanie, postępuję jak dawniej lecz z małym powodzeniem. Czyżby nowe warunki im nie odpowiadają. Serdecznie pozdrawiam wszystkich sympatyków storczyków.

 5. Dodał: Lidia, Tytuł: Podlewanie

  Podobnie jak znajoma Łucji, raz w tygodniu, zanurzam swoje 4 storczyki w miednicy z odstaną wodą. Wody wlewam tyle, żeby była ciut niżej od brzegu doniczki. Tak zostawiam kwiatki na minimum godzinę. Później, gdy już wszystkie korzenie są mokre wyjmuję doniczki, czekam, aż reszta wody wypłynie i dopiero wstawiam do osłonek. Moje storczyki maja już po kilka lat i wszystkie co roku kwitną (czasem nawet 2 razy w roku)

 6. Dodał: Chłopski botanik, Tytuł:

  Storczyki nie wymagają regularnego podlewania, ja swojemu staram sie stworzyć warunki typowo naturalne, czyli podlewam nieregularnie lecz nie dopuszczam do przesuszenia. Co do pędów nie jestem zwolennikiem ich przycinania po przekwitnięciu kwiatów w jakikolwiek sposób bo czytałem różne rzeczy i z doświadczenia wiem, że tych storczyków już niema. Na moim obcinam tylko uschnięte pędy. Dzięki takiej pielęgnacji najwięcej pąków udało mnie się uzyskać z jednej rośliny 52 z czego 36 zakwitło tworząc piękną koronę. Na dzień dzisiejszy na pędach rosną kolejne liście i puszczają pędy, przez co kwitnięcie jest nieregularne i kwiaty na roślinie mam przez 9 miesięcy w różnych jej partiach. Dodam jeszcze, że choduję go na wschodnim oknie. Czytając to traktujcie ten jak i pozostałe posty w sposób poglądowy i spróbujcie zrozumieć swojego kwiatka jakkolwiek to brzmi. Pozdrawiam

 7. Dodał: Pepper17, Tytuł: Co mam zrobic??!

  Moj storczyk nie rozwija sie prawidlowo. Kwitnie podlewan go co 5 dni, ale sciolka jest prawie ciagle mokra. Kwiaty usychaja I lodyszka sie lamie. Co mam zrobic?!

 8. Dodał: fabian, Tytuł: woda z akwarium

  u mnie w domu jest dużo storczyków mam też akwarium i podlewam go wodą z akwariumu już wypuszcza 4 pędy. polecam!!!

 9. Dodał: k, Tytuł: klaudia

  Ja moje storczyki podlewam woda mineralna i rosna super!;)i wiadomo troche serca w nie włożyć; )?

 10. Dodał: Sabcia, Tytuł: Babcia

  Dostałam storczyk trzy tygodnie temu. Byłam szczęśliwa ale mojej roslince żółkną liście, a w miejscu przylegania do łodyżki tworzy się czarna plama. Odpadły już trzy liście, a następne też żółkną. Storczyk stoi na stoliku w pobliżu okna. Proszę o radę.

 11. Dodał: iwonaprzele, Tytuł: podlewanie

  przelewam storczyk woda z kranu przez 5 min wkladam kwiat do oslonki i wlewam wode do polowy oslonki te czynnosc powtarzam co tydzien storczyk stoi na zachodnim parapecie kwitnie pieknie

 12. Dodał: Maria, Tytuł: podlewanie storczyków

  Mam 4 storczyki , marnie mi kwitły. Po wielu eksperymentach , znalazłam swój własny sposób na to , aby były obsypane pięknymi kwiatami.Do butelki 2 l wsypuję garść azofoski i 1/10 część nawozu do kwiatów kwitnących , zlewam to wodą do pełna i wstrząsnąć , aby to się wszystko rozpuściło. Powstaje spora porcja nawozu , który stosuję do wszystkich kwiatów. Tylko do podlewania należy wlać tej odżywki odrobinę ,np.na 1l zaledwie na dno naczynia , a resztę dopełnić wodą. Zawsze zostawiam na dnie doniczki odrobinę wody , aby korzonki były lekko zanurzone, szczególnie w okresie letnim.Tak uratowałam już 3 storczyki , teraz pięknie kwitną. Stosuję tę metodę i do innych kwiatów , rewelacja . Polecam.

 13. Dodał: ewa ogrodnik, Tytuł: storczyk uprawa polecam

  mam 10 storczyków kwitną.troszkę serca.nawozu i sa piekne

 14. Dodał: Julia, Tytuł: pielęgnacje!!!

  Czy storczyki można zraszać? Czy liście storczyków można zraszać z kwitnącymi kwiatami?

 15. Dodał: Basia, Tytuł: storczyk - przesadzenie

  Od 6 lat nie mogę swojego storczyka przesadzić do większej doniczki, ponieważ cały czas kwitnie /jeszcze są łodygi obsypane kwiatami, a już następna łodyga kwiatowa rośnie/ i tak jest "na okrągło"/. Z jednej strony mnie to bardzo cieszy/bo jest przepiękny i duży/, lecz z drugiej martwi....ponieważ biedak może wyczerpać swoje siły na dobre .

 16. Dodał: Marcin, Tytuł: Pielęgnacja storczyków

  Witam, bardzo dziękuje za piękny i prosty artykuł o pielęgnacji storczyków. Mam jednak pytanie w jakim okresie najlepiej jest przesadzać rośliny?

 17. Dodał: Gosia K, Tytuł: odnośnie \"piękne kwitki\"

  Metoda podana przez p. Renatę jest naprawdę bardzo skuteczna. Potwierdzam to i naprawdę polecam.Metoda p. Renaty i deko włożonego serca a kwiatki będą jak tralala :) Pozdrowienia dla p. Renaty

 18. Dodał: Dora, Tytuł: pielegnacja

  Na liscach mego storczyka jest kleista maz co mam robic

 19. Dodał: Renata, Tytuł: piękne kwiatki

  moje dwa storczyki mają po około 3 lata i oba ciągle kwitną.pierwszy stoi w kuchni w południowym oknie drugi na zachodnim oknie w pokoju dodam że pod każdym oknem mam grzejniki mimo to kwiatom nic nie jest jak wietrzę w domu to nie wyciągam ich z okien i jest OK raz w tygodniu zanurzam w misce z wodą zwykłą kranową nieprzegotowaną z nawozem i muszę powiedzieć że wszyscy ich mi zazdroszczą tak pięknie kwitną praktycznie na okrągło jak przekwitną to nie obcinam pąki wypuszczają na tych samych pędach na wiosnę jak przekwitną wyciągam z ziemi obcinam martwe korzenie i dosypuję im kory i to wszystko nie chorują a jak pięknie wyglądają...

 20. Dodał: Grażyna, Tytuł: liście zamiast kwiatu

  po przekwitnięciu jednego storczyka przyzięłam, dwa pędzy tak jak doradzacie,postał kilkanascie tygodni i zaczął puszczac pączki, okazałosię, że to nie kwiaty tylko liście, na obydwu pędach, liście mają juz ok 5 cm ale korzeni nie widac co dalej z nim zrobić? drugi przycięty zakwitł pięknie ale na jednym pędzie, drugi usechł,

 21. Dodał: Natalia, Tytuł: obcinanie pędów

  Ewo, piszesz o przerwanych liściach i jesli nie są to uszkodzenia mechaniczne to możliwe, że storczyk jest zbyt obficie podlewany. Kwiat kumuluje wodę w liściach, gdy jest jej za dużo naprężona tkanka pęka. Wiele osób pyta co zrobić z uschniętymi pędami. Otóż sama roslina podpowiada ile pędu odciąć-jeśli uschnie cały to tniemy go u podstawy, jeśli cześć, to tylko ten odcinek.

 22. Dodał: edzia, Tytuł: pielegnacja storczykow

  ja mam takie pytanie kocham moje storczyki mam ich osiem na jednym zauważyłam a raczej na łodydze ze wypuscił liscie i kozenie niesamowicie wygloda i co z takim cudem zrobic czy pozostawic go tak jak jest czy odcioc i posadzic do nowej doniczki pozdrawiam miłosnikow storczyka

 23. Dodał: Agna, Tytuł: niewdzięczne storczyki

  Piękne rośliny, ale nie potrafię zdobyć ich miłości. Od kilku lat, w różnych miejscach zamieszkania próbowałam hodować phalenopsisy, ale nigdy nie zakwitły. Szczytem moich osiągnięć w tej dziedzinie jest wyhodowanie odnóżki na pędzie kwiatowym. Odnóżka po przesadzeniu do samodzielnej doniczki ukorzeniła się ale poza wzrostem liści od dwóch lat nic się nie dzieje. Wszystkie porady uprawowe, opisane wcześniej stosowałam-bez żadnych rezultatów. Co ciekawe, inne storczyki hodowane w tych samych mieszkaniach, ale gdy ja już tam nie mieszkam, pięknie kwitną bez żadnych specjalnych zabiegów.

 24. Dodał: Ewa,P23,01,2014 -22;04, Tytuł: pielegnacja storczykow

  Mam 11storczykow zauważyłam że 2 storczyki mają przerwane na połowę liście,nie wiem co się dzieje!proszę jeśli ktoś wie co się z moimi storczykami dzieje proszę o radę, dzięki z góry za pomoc dla moich pięknych storczyków

 25. Dodał: Benia G., Tytuł: pielęgnacja storczyków

  Mam 5 storczyków w różnych kolorach.Dwa od 4 lat i te tak bardzo mi się rozrosły, że nie miesciły się w doniczkach bo miały po trzy odnóżki.Wiosną 2013r.wszystkie zakwitły a białe miały po 27 i 25 kwiatków (przepiękne).Moja metoda podlewania to moczenie przez 20-30 min.1 raz w tygodniu całej doniczki(przezroczystej) w odstałej wodzie a raz w miesiącu z odżywka do storczyków. Po wyjęciu trzeba doniczce pozwolić odcieknąć i dopiero wstawić do osłonki.Wszystkim życzę powodzenia w pielęgnacji tych kwiatków bo są piękne.

 26. Dodał: Grażyna J, Tytuł: Pielęgnacja

  Ja mam storczyki od 3 lat i cały czas mi pięknie kwitną.Kiedy z jednego pędu opadną kwiaty już widać wyrastający nowy, potem ten uschnięty obcinam.Czasami z tego przekwitniętego wyrasta poniżej nowy pęd,wówczas górę obcinam.Raz w tygodniu wlewam wody do połowy osłonki i zostawiam na noc.

 27. Dodał: kali, Tytuł: dziękuję bardzo pomogło mi to

  Bardzo mi to pomogło. Bo wyrosły mi tylko same liście a kwiaty nie.

 28. Dodał: Adam, Tytuł: Podlewanie storczyków

  Mam dwa storczyki. Jeden bladoróżowy w domu, drugi biały w pracy. Mam pytanie o podlewanie, ponieważ wiele osób mówi na ten temat co innego. Jedni radzą, aby do storczyka wlać 2 lub 3 szklanki wody bezpośrednio i pozwolić mu obcieknąć. Inni, że należy kwiat moczyć w wodzie przez godzinę, a inni uważają, że godzina to za mało czasu i należy go pozostawić w wodzie przez noc. Próbowałem różnych metod. Moje storczyki wyglądały pięknie, rosły, puszczały nowe kwiaty. Ostatnio mój w domu zaczął gubić kwiaty, jeden pęd usechł i został mi drugi. To samo zaczęło się dziać z drugim storczykiem. Rósł pięknie, a teraz zaczynna gubić kwiaty a nowe pąki natychmiast usychają. Dziwne to. Podlewam go nie częściej niż raz w tygodniu. Jaki jest najskuteczniejszy i najlepszy sposób podlewania tych kwiatów?

 29. Dodał: Łucja, Tytuł: podlewanie

  Witam, ostatnio byłam u znajomej, która ma piękne 2 storczyki. Mój jeden sprzed lat umarł śmiercią tragiczną, zdaje się z pragnienia:(. Owa znajoma zdradziła mi swą tajemnicę. Co robi, że jej storczyki są piękne, wysokie i bujne w kwitnieniu. Zalewa osłonkę wodą do maksymalnej wysokości i jak stwierdziła, storczyk pobiera sobie wodę wedle swego uznania. Inaczej groziłaby mu śmierć przez zasuszenie:). Postanowiłam na moich 3 nowych egzemplarzach wypróbować technikę znajomej. Mam tylko nadzieję, że nie doradziła mi tego w złej wierze :)

 30. Dodał: Zbigniew, Tytuł: Basal keik.

  6-letni falek wypuścił od korzenia nową roślinę Poczekałem jak nowa roślina uzyska 4 liście ale w międzyczasie ten keik zakwitł.To troszkę odwlekło odcięcie go od matecznika.Po odcięciu 4 dni pozostał poza podłożem.Potem wsadziłem do doniczki z podłożem i przez 14 dni nie podlewałem.To samo zastosowałem wobec matecznika.Po 14 dniach dostały pić i do tej pory pięknie zakwitają.Mały basal keik rozwojem prawie dogonił matecznik. Cięcia niczym nie zabezpieczałem tak w mateczniku jak i na keiku.

 31. Dodał: Gosia P., Tytuł: Rozmnażanie

  Nowe roślinki odcinamy z kawałkiem pędu na którym rosną i wsadzamy do doniczki wypełnionej podłożem dla storczyków.Ja już tak rozmnożyłam 10 młodych storczyków. Powodzenia

 32. Dodał: Czesław, Tytuł: jaka ziemia

  jaka jest najlepsza ziemia przy zmianie doniczki i jak należy zmieniac doniczke i kiedy .

 33. Dodał: Elżbieta, Tytuł: Rozmnażanie wegetatywne

  Proszę o radę. Mam 8 storczyków. Już parokrotnie wypuszczały pędy kwiatowe i kwitły. Na dwóch z nich po obcięciu pędów kwiatowych po przekwitnięciu wyrosły małe rośliny które wypuściły korzonki o długości obecnie 2-3 cm.Czy wysadzając je do nowej doniczki trzeba je odczepić od starego pędu kwiatowego, czy też posadzić z odciętymi fragmentami dawnego pędu kwiatowego. Będę wdzięczna za radę.

 34. Dodał: Zbigniew, Tytuł: Phalenopsis a woda

  od czasu, kiedy moje storczyki stoja non stop w plytkiej wodzie, ich kondycja znacznie sie poprawila, kwitna niemal nieustannie i wypuszczaja nowe liscie. Tak prowadzony storczyk na przkwitlych pedach kwiatowych wypuscił, po dwie na kazdym pedzie, nowe roslinki. Te zas wypuscily korzenie i, o dziwo,kazdy z nich wypuscil ped kwiatowy. Niedzlugo zakwitna. Pozdrawiam, Zbir

 35. Dodał: inga, Tytuł: zadowolenie ze storczyka

  ja wczoraj kupalam 2 storczyka. dzis z rana obudzila sie, zobaczyla swoi storczyki i odrazu usmech na twarzy. kocham te kwiaty.

 36. Dodał: anna, Tytuł: storczyk uprawa w domu

  kapie kwiaty w wannie pod prysznicem ,trzy razy przelawajac rosline ,czekam az wode z nich wyplynie (ok.godziny)po kapieli nie otwieram okna ,dopiero nastepnego dnia .Tarczniki wystepuja gdy rosliny sa gesto ustawione i nie wietrzone .Nalezy zdjac z kwiatka i przemyc spirytusem albo tonikiem(do twarzy).Kwiaty kapie co dwa tygodnie w zimie i co tydzien w lecie.Stosuje odzywke w ksztalcie patyczka w kolorze fioletowym .Doniczki tylko przezroczyste ,poniewaz pobieraja przez korzenie swiatlo sloneczne na parapecie polnocnym,polnocno-wschodnim i polnocno zachodnim.Zycze powodzenia .Mam 26 storczykow .

 37. Dodał: iwona, Tytuł: PODLEWANIE

  witam, moja recepta na storczyki: za podstawek u mnie służy zawsze ozdobna doniczka ,więc do tej ozdobnej doniczki wlewam około 1 cm. letniej wody z kranu i około pół nakrętki odżywki do storczyków i takie podlewanie stosuję raz na 1,5 tygodnia.Tym sposobem storczyk pobiera sobie tyle wody ile potrzebuje,tę metodę stosuję już od roku i przyznam ,że kwiatki te kwitną mi na okrągło a, kiedy spadną kwiaty z jednej odnogi to ucinam ją nad trzecim "oczkiem " i po krotkim czasie kwiaty znowu zaczynają kwitnąc.

 38. Dodał: MARTA, Tytuł: kleista substancja

  na moim storczyku jest kleista maz na pędzie,nie wiem co to jest i jak się tego pozbyć? dostałam storczyka nie dawno i nie wiem jak mam postępować

 39. Dodał: Krysia, Tytuł: Mój pierwszy storczyk.

  Witam .Kupiłam sobie stroczyka ale nie wiedziałam że tak go trzeba pilnować . Przyniosłam go ze skelpu mokrego i jak narazie poczekam aż troche podeschnie i go podleje na weekend. Narazie go nie przesadzam chociaż doniczka moim okiem by mogła być wieksza bo korzenie zajmują całą przezroczystą doniczke.Jest jedena łodyga z kwiatkami druga albo rośnie albo jest ułamana. Trzymam go na parapecie niestety okno mam zachodnie . Na weekend podleje go też uryną. To jest mój pierwszy kwiat wymagający jak wcześniej w ogóle sie nie brałam za kwiatki to od 2 miesięcy zaczełam po tym jak mi partner kupił najpierw jednego potem drugiego a trzeciego sama sobie wymyśliłam. Tamte żyją... trzymajcie kciuki

 40. Dodał: Alicja, Tytuł: Jak podlewać i nawozić

  Mam 5 storczyków od kilku lat.Stoją na parapecie okna częściowo zasłoniętego żaluzją, stąd ograniczona ilość światła.Podlewam raz w tygodniu zalewając wodą doniczkę po sam jej brzeg.Po kilku godzinach odlewam całą wodę.Moje storczyki kwitną od zimy do lata.Kiedy wyrasta pęd kwiatowy ( jest ciemniejszy od korzenia )zaczynam również podlewać - co 2 tygodnie , nawozem dla storczyków ( gotowy z kwiaciarni). Nawożenie polega na tym,że dolewam nawóz do wody, którą zalewam doniczkę.Od czasu do czasu wlewam nawóz ( w odpowiedniej proporcji)do spryskiwacza i spryskuję nim podłoże i korzenie w doniczce.Storczyki lubią również żeby czasami popryskać je całe wodą . Może być ze spryskiwacza.Jeszcze nie zdarzyło mi cię aby któregoś roku nie zakwitły.Po przekwitnięciu obcinam pęd krótko.Na początku zostawiałam dłuższy ale po wyschnięciu wyglądał brzydko i trudno go było później usunąć.

 41. Dodał: ANNA, Tytuł: więdnące liście

  kochani kupiłam storczyka okolo 2 miesiące temu żeby niezachwalać pięknie kwitnie i powoli nawet pojawiają się nowe pączki lecz zaniepokoiła mnie jedna sprawa liście zaczeły więdnąć i niewiem co możę być tego powodem . Przez te 2 miesiące podlałam go zaledwie 2 razy korzenie ma zielone także wydaje się że nie są ani przelane ani zasuszone . Pomóżcie mi co mam dalej robić .

 42. Dodał: krysia, Tytuł: gdy na łodydze wyrosły listki

  mam storczyka i obciełam po przekwitnieniu łodyge do trzeciego kolanka i zauwazyłam że wypuszcza jeden ped na kwiaty a na drugim ma już trzy małe listki,czy wie ktoś jak sie przesadza taką odnoge storczyka z takiego pedu?bo pytałam w kwiaciarni ale nikt nie wie jak to sie robi,prosze o porade

 43. Dodał: Beata, Tytuł: Jak uratować storczyka???

  Chcę uratować ciocinego storczyka, ale jest on inny od popularnych u nas. ma mięsiste 3 pędyłodygi) bez liści(liście zwiędły na nich), kwiaty w kącikach liści zwiędły w pierwszym miesiącu po kupnie. I tak już chyba 3 lata dogorywa. Na inne storczyki(te popularne) znalazłam sposób, a na tego nic nie działa.

 44. Dodał: Monika, Tytuł: suche i brązowe korzenie?

  witam mam kilka storczyków i w dwóch zauważyłam że korzenie zrobiły się puste, brązowe i jak narazie żaden nie kwitnie.Jeszcze jedno pytanie czy odżywkę wlewa się bezpośrednio do doniczki,czy do podstawki?dziękuję za wszelkie odpowiedzi

 45. Dodał: Barbara H., Tytuł: kleista, słodka maź na pąku kwiatowym

  Witam, na jednym z moich storczyków na ledwie wypuszczonym pąku kwiatowym od kilku miesiecy pojawia się kleista kropla o słodkim smaku, a od kilku tygodni jest jej tak dużo, że zaczęła skraplać się na liście i parapet. Taki paćzek po jakimś czasie obumiera i gdy wyrośnie nowy robi się to samo. Próbowałam już go przesuszyć, ale to nic nie dało, więc to chyba nie z nadmiaru wody. Już sama nie wiem. Pomocy !!!

 46. Dodał: Iza1989, Tytuł: Odpowiedz do Danuty

  Wspominalam juz wczesniej co zrobic po przekwitnieciu, jednak napisze jeszcze raz :). Jesli wszystkie kwiatki spadna to najlepiej poczekac o zobaczyc co sie bedzie działo z pedem, jesli zacznie obsychac od konca najlepiej odciac za ostatnim oczkiem i przed pierwszym kwiatkiem, ale zdarza sie czasem ze na koncu peda wypuszcza nowe paczki wtedy nie obcinamy tylko czekamy na nowe kwiaty :). To wszystko, storczyki to piekne kwiaty ktore nie potrzebuja zbytniej opieki a jedynie cierpliwosci :). Pozdrawiam :)

 47. Dodał: danuta, Tytuł: pytanie komentarz

  moze ktos wie czy po przekwitnieciu storczyka obcinac pedy cz nie bo nic nie wiem na ten temat

 48. Dodał: Iza1989, Tytuł: Odpowiedz do Haliny

  Storczyk sam wypuscie odnozki ale musi byc juz naprawde "stary". A zazwyczaj wypuszcza wlasnie od peda który wczesniej kwitl, takze trzeba tylko czekac :)

 49. Dodał: maddi.m, Tytuł: zwiniete liscie

  Tytuł: Zwiniete liscie Mam 4 piekne storczyki,slicznie kwitna, ale zauwazylam ze jednemu z nich zaczely sie zwijac liscie wzdluz(wygladaja jak trabki),sa jednnak w dalszym ciagu ciemnozielone,jedrne.Podlewam,a raczej kapie je w przegotowanej, odstanej wodzie gdy podloze jest juz suche,swialto tez jest dobre...Dlaczego wiec te "trabki"? Co to moze byc? Prosze o rade..

 50. Dodał: Halina, Tytuł: piękne storczyki

  Mam 8 storczyków,jeden malutki - dostałam odnóżkę. Chciałabym mieć swoje odnóżki ale nie chcą mi wypuścić. Specjalnie ostatnio nie obcinam przekwitniętych łodyg i nic. Latem wszystkie mi pięknie kwitły i teraz znów puszczają nowe pędy.

 51. Dodał: zuza, Tytuł: storczyki piel.egnacja

  Uryna to mocz po łacinie.Nie sądzę by był to dobry sposób na kwiaty bo mocznik za bardzo je zakwasi.

 52. Dodał: Iza1989, Tytuł: Odpowiedz do Marty

  To prawda kwiaty sa przepiekne i mozna sie w nich zakochac :). Taki okres spoczynku nastapi pewnie jak juz wszystkie kwiatki opadna i zostanie goly ped wtedy najlepiej troche poczekac i zobaczyc co sie bedzie z nim dzialo moze wypuscic na koncu nowe paczki albo zaczac usychac. Jak ma sie na nowe pacztki to tylko czekac na kwiatki natomiast jak od konca usycha to najlepiej odciac za ostatnim kwiatkiem a przed pierwszym oczkiem (od gory). Mi sie zdazylo ze caly ped usechl natomiast drugi (bo storczyk kupiony dwupedowy) wypuscil mi nowe paczki na koncu :). I tez niektorzy mowiac zeby w tym okresie spoczynku ograniczyc nawozenie jednak na opakowaniu mojego nawozu pisalo zeby od kwietnia do pazdziernika nawozic to nawozilam nawet jak kwiatkow. Teram wszystkie trzy storczyki wypuscily nowe pedy :) juz sie nie moge doczekac kiedy zakwiatna :)

 53. Dodał: Marta, Tytuł: Do Izy :) dziękuję :)

  No i Pani Izo przygoda ze storczykami w moim domu zaczeła sie na poważnie. Dostałam w prezencie drugi kwiat storczyków. Jeden i drugi jest dwu pędowy więc oba są prześliczne. Proszę mi wyjaśnić jak tylko Pani ma czas na czym polega te okres spoczynku u tych kwiatów??? Niestety zielona jestem :P pozdarwiam

 54. Dodał: Iza1989, Tytuł: Odpowiedzi do Dziubka i Marty

  Storczyki nie powinny przebywać w temp niższej niż 10 stopni to wkoncu kwiat tropikalny. Ale skoro liscie i lodygi zyja to moze jeszcze kiedys cos wypusci :). A jesli chodzi o podlewanie to nie ma jakiejs reguly podlewa sie wtedy jak kora w doniczce wyschnie calkowicie jak nie ma juz kropelek pary wodnej a co najlepsze strorczyki dobrze znosza przesuszenie dlatego lepiej czasem go nie podlac niz nagminnie dogladac i podlewac :). Ja stosuje przelewanie woda, czyli jak juz calkiem wyschnie kora przelewam 3 razy woda czekam az ocieknie i na okno tylko od paru miesiecy zaczelam podlewac tylko deszczowka bo z kranu to strasznie duzo kamienia ma a listki u kwiatkow mam grube miesiste i jedrne :)

 55. Dodał: Marta, Tytuł: Dziękuje Iza :)

  Dziękuję bardzo za informację. Czyli mam rozumieć żeby nic teraz z nim nie robić? A co jaki czas mam go podlewać? z tego co przecztałam to najlepiej co 10 dni, ale nie wiem czy to prawda. Proszę o informacje :) i dziękuje z góry :)pozdrawiam Marta

 56. Dodał: Dziubek, Tytuł: pomoc dla storczyka

  Witam! dostałam od znajomych storczyka ale niestety mi chyba przemarzl bo cala noc byl w samochodzie. Kwiaty opadly ale liscie i lodygi sa zdrowe. Czy on ozyje???

 57. Dodał: Iza1989, Tytuł: Odpowiedz do Marty

  Storczyki specjalnie maja takie male doniczki lubia jak jest ciasno, w zadnym wypadku nie mozna teraz go przesadzic. A jesli chodzi o "ziemie" to nalezy stosować specjalna kore do storczyków. Pierwsze przesadzanie powinno byc mniej wiecej po dwoch latach jak juz korzenie beda sie wychodzily z doniczki :). Moje storyczki maja korzenie nad doniczka ale i pod spodem wypuszczaja dziurami i nie mam zamiaru jeszcze przesadzac :D

 58. Dodał: Marta, Tytuł: Czy mogę teraz przesadzić???

  Witam. Własnie dostałam w prezencie pięknego storczyka ale jak każdy wie są one sprzedawane w małych doniczkach. Czy mogę go teraz przesadzić??? gdy ma piękne kwiaty??? i jaka wybrać najlepszą ziemię. Niestety mało się znam :(

 59. Dodał: Iza1989, Tytuł: nawożenie zimą

  Wszędzie piszą, że storczyki odpoczywają zimą, a moje wręcz przeciwnie teraz zaczęły wypuszczać nowe pędy i odnóżki od starych pędów. Zastanawiam się czy nadal dawać im nawóz, bo na opadkowaniu pisze zeby nawozić od kwietnia do października. Jednak myślę, że kwiaty muszą mieć z czego "ciągnąć" składniki pokarmowe. Czy miał ktoś taki problem? o ile można to problemem nazwać :D

 60. Dodał: Ania, Tytuł: osłonka do storczyka- przezroczysta czy nie??

  Witam, mam 2 storczyki od kilku miesięcy. Jeden kwitł mi od lipca, drugiego dostałam we wrześniu. Stoją blisko siebie na stoliku przy oknie. 3 tygodnie temu kupiłam im ceramiczne nieprzejrzyste (ciężkie)osłonki, bo w tych plastikowych się chwiały i bałam się, że się połamią. Od kilku dni zauważyłam, że obydwa gubią kwiatki. Nie wiem teraz czy to już przekwitanie, czy zaszkodziłam im tymi osłonkami i korzonki mają mniej światła. Bardzo proszę o radę doświadczonych hodowców- czy osłonka musi być przezroczysta?? Nie chcę zabić tych kwiatków

 61. Dodał: oliwia, Tytuł: kwiaty są piękne

  dzięki naprawde dzięki tej stronie jusz dużo wiem > :D

 62. Dodał: daria, Tytuł: nie wyrzucać

  rok temu kupiłam zdechlaka w sieciówce z 1 pąkiem, reszta obwiędla.Zanurzyłam go na 5 minut w wodzie i przesadziłam do szklanego przezroczystego wazonu ,na dno wrzuciłam na około 2 cm wysokosci szklane kulki. Kiedy pąk się rozwinął i dość szybko przekwitł,skróciłam pędy ale uschły.wiosną trochę dodałam nawozu do kwitnących.Wypuścił korzeń i pęd który zakwitł w sierpnu kwiaty większe niż na początku Acha od poczatku stoi na oknie zachodnim słońce ma od 16 do 20, raz w tyg.wlewam kranówkę na 5 minut i wylewam.robię to naprawdę regularnie i efekt jest.widocznie lubi systematykę.

 63. Dodał: justa, Tytuł: dobra rada

  najlepsza rada dziewczyny żeby kwiat kwitł ponowie zanosimy go do łazienki na 3 -4 tygodnie i mało podlewamy a potem na mocne słonce .ja mam ich 15 storczyków i tak robie niekore same puszczaja .ale i ostatnio kupiłam se na allegro taki preparat do wkitnienia smaruje mały paczek ktory zrywam z łodygi to oczko i smaryje i wtedy kwitnie tez.a co do muszek to moga byc mszyce ,trzeba kupic cos na nie to znikną .

 64. Dodał: Alicja G., Tytuł: prosze o rade

  od jakiegos czasu zauwazylam ze z podloza jednego z moich storczykow wylatuja male czarne muszki,wielkosci ok.2mm, zaczynaja sie pojawiac juz w innych doniczkach.Co robic,bardzo prosze o porade kogos kto tez mial taki przypadek lub kogos kto sie zna na tym bardziej ode mnie.Z gory wielkie dzieki :)))

 65. Dodał: miartusia, Tytuł: woda w doniczkach

  Przy zakupie storczyków kwiaciarka przykazywała, że nie może on stać na słońcu i w wodzie. stosowaliśmy się do tej rady. wszystkie pąki opadły, a nowe łodygi były puste. i tak przez dwa lata. ostatnio sasiadka poradzila, żebym przestawila kwiaty na okno południowo-wschodnie i wstawiła do donic zawsze wypełnionych woda. powiedziala rowniez, ze warto zastosowac specjalna mgiełke. po dwóch miesiacach takiej 'kuracji' storczyki kwitna tak obficie, że wszystkie sasiadki kipia z zazdrosci:)

 66. Dodał: karolina, Tytuł: wyrzucic czy nie?

  witam. Pierwszego storczyka dostalam jakies 3 lata temu mialam wtedy 17lat i bladego pojecia o tym kwiatku sasiadka ktora mi go dala kazala tylko podlewac a jak zrzuci kwiatki mialam go obciac tak tez zrobilam zakwitl dwa razy i uschla cala lodyga ktora kazala mi obciac ten biedak pszcza tylko nowe liscie i od tamtej pory nic zadnej nowej lodyki natomiast drugiego przyniosl mi chlopak w zimie w mrozie gdy dotarl z nim do domu bylo pelno pakow niestety w ciagu tyg. opadla ich ponad polowa ze 2 sie rozwinely potem storczyk zrzucil kwiaty i znowu uschla lodyga korzenie w wiekszosci sa zielone zrazaja sie srebrne ma nowe listki pozbylam sie tej suchej lodygi jednak nie moglam jej wyciac do samiutkego konca bo kaleczylam listka pomocy juz nie wiem co mam zrobic:( chca mi kupic kolejnego storczyka tym razem bialego a ja sie boje ze znowu go zabije:(

 67. Dodał: Mateusz, Tytuł: przekwitanie

  Jak często w ciągu roku storczyk zrzuca kwiaty? mam 7 storczyków i 4 nagle zaczęły gubić kwiaty. Nie wiem czy szukać choroby czy zwyczajnie przekwitają. Dodam,że mają piękne grube liście (po ok 8), piękne szaro-zielone korzenie.

 68. Dodał: Edyta, Tytuł: Wiecej informacji

  Pani Basiu a ten storczyk w jakiej ziemi i doniczce jest i jak często pani go podlewa?

 69. Dodał: Basia, Tytuł: Jak uratowac storczyka???

  Witam. dostalam storczyka od brata w zeszłym roku i peknie mi kwitł... od 2-3 miesiecy zauwarzylam ze liscie usychaja po czym 2 dzis odpadly... jakis miesiac temu zaczol wypuszczac poczki po czym one uschly... dzis przesadzilam kwita do wiekszej doniczki i z nową ziemia i mam nadzieje ze uda mi sie go odratowac, ale chce zapytac sie o jakąs porade co jeszcze moge zrobic???

 70. Dodał: Mariola, Tytuł: Obcinanie????

  Chciała bym się zapytać. jeżeli kwiat już przekwitnie czy obcinać go?? bo teściowa tak sądzi ja nie wiem ja zrobić.........

 71. Dodał: Elżbieta, Tytuł: uryna podlewanie

  Witam ja podlewam moje storczyki a mam ich 5szt uryną od wiosny i jestem zadowolona zaczęły kwitnąć i zyskały na wyglądzie a podlewam tak co 3-4tygodnie wlewam wodę do zlewu i dodaję tak ok 1kieliszka uryny i wstawiam storczyki na ok godzinę pierwszy raz jak podlewałam to dałam tylko małą ilość uryny i za każdym kolejnym podlewaniem stopniowo zwiększałam

 72. Dodał: Judyta, Tytuł: nawożenie storczyka,który zrzucił kwiaty

  Miałam 7 storczyków,pierwszy biały padł przez tarczniki, drugi biały, bo za często podlewałam,trzeci padł 2 dni temu i nie wiem dlaczego.Miał grube zdrowe liście,korzenie ale zgubił wszystkie kwiaty.Chciałabym spróbować metody z uryną ale nie wiem czy należy ją podawać rozcieńczoną z wodą (jakie proporcje?) ani w jakich ilościach,czy do doniczki,jak często.Proszę o odpowiedź,zwłaszcza,że wiele osób już o to pytało

 73. Dodał: barbara, Tytuł: muj bialy storczyk

  od tygodnia mam bialego storczyka dostalismy go mezem na 12rocznice slubu ma 2 lodygi na jednej 4 kwiatki na drugiej 7 nie wiedzialam jak go podlewadz ipodlewalmam zawsze wieczorem jak inne kwiaty teraz wiem ze to byl blad i zostawialam wode na spodku teraz szybko wylalam i czeka co bedzie dalej bo chyba go przelalam dzieki za te informacje jeden kwiatek opadl a drugi od tygodnia jest nie rozwiniety i juz sie boje ze cos bedzie nie tak poczekam jestescie super z ta rubryko pozdrawiam

 74. Dodał: Helenka, Tytuł: brak kwiatów

  Mam 2 storczyki- opadły już wszystkie kwiaty.Co zrobić aby znów zakwitły- jestem amatorką jeżeli chodzi o hodowlę storczyków.Proszę o rady.

 75. Dodał: Kasia, Tytuł: korzenie storczyka

  Tak zgodzę się z panią z kwiaciarni korzenie mogą wychodzić z doniczki ;) pozdrawiam ;)

 76. Dodał: elo001, Tytuł: głupia kwiaciarnia

  Tutaj pisze że korzenie muszą być głęboko w doniczce a babka z kwiaciarni powiedziała że mają wychodzić z doniczki. Dziwna babka -_- .

 77. Dodał: danuta 2012-08-12 20;59, Tytuł: biały storczyk

  mam białego storczyka kalka lat pięknie kwitnie ma teraz 27 kwiatów na 2 pędach ale zaczęły mu żółknąć liście i opadać co robić aby nie żółkły

 78. Dodał: monika, Tytuł: jak pielęgnować storczyki

  mam 3 storczyki i od niedawna pojawił się biały osad na podłożu storczyka proszę o pomoc

 79. Dodał: Elżbieta, Tytuł: biały storczyk

  Od kilku lat mam storczyki, które zagościły przypadkiem. Oświadczam wszystkim, że biały jest najbardziej plenny w kwiaty. mój ma obecnie 40 szt na pięciu łodygach.Jeżeli ktoś zaczyna zabawę ze storczykami to polecam na początek biały

 80. Dodał: Andrzej, Tytuł: posiadam storczyki od 6 lat :)

  hodowla jest prosta. wystarczy trzymać storczyki w ciepłym pomieszczeniu ok 23-27 stopni najlepiej na stoliku za firanką zapobiegnie to poparzeniu liści. podlewamy w okresie wegetacji co 7-9 dni (nawóz co drugie podlewanie Biopon- nie widzę sensu zabawy z uryną) w zimie raz na 2 tyg bez nawozu.

 81. Dodał: enem, Tytuł: Uryna jak stosować?

  Ponawiam prośbę o podanie proporcji tego nawozu oraz jak często podlewać storczyki uryną?

 82. Dodał: anaj, Tytuł: JAK NAWOZIC i JAK CZESTO, SPOSOB PODLEWANIA ?

  Witam!Prosze napiszcie jak najlepiej nawozic i jak często .Bylo tu wiele wskazowek- szczypta kwasku cytrynowego, uryna, nawoz sklepowy ale co jest najlepsze? Jak podlewac- z gory czy trzymac w wodzie przez pol godziny.Dziekuje :)

 83. Dodał: anna, Tytuł: muszki w doniczce

  moze ktos wie co zrobic aby zwalczyc male muszki ,ktore pojawily sie w doniczkach, nie mam pojecia co robic

 84. Dodał: anna, Tytuł: muszki w doniczce

  moze ktos wie co zrobic aby zwalczyc male muszki ,ktore pojawily sie w doniczkach, nie mam pojecia co robic

 85. Dodał: Helena, Tytuł: dobry produkt

  Dokładnie, nie ma co samemu kombinować, lepiej kupić dobry produkt i się nie martwić.

 86. Dodał: Zuza, Tytuł: Podłożeeee

  Dziekuje bardzo za odpowiedz zastanowię sie czy ryzykowac czy lepiej nie.pozdrawiam

 87. Dodał: Sylwia, Tytuł: podłoże dla storczyka

  Tak, ale ja do przesadzenia zawsze używam specjalnej ziemi do storczyków, bo z taką mieszanką to różnie bywa. Takie podłoże jest na bazie kory i dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Jak się samemu przygotuje taką mieszankę to czasem może wyjść za drobna, a wtedy to podłoże nie będzie przewiewne i nadmiar wody nie będzie mógł odpłynąć.

 88. Dodał: Zuza, Tytuł: Podłożeeee

  Sylwia a czy storczyk moze zostać przesadzony do kory zmieszanej z kreamzytem nie to ze kreamzyt na dole a później kora tylko wszystko razem.

 89. Dodał: Sylwia, Tytuł: mój biały storczyk

  Warto czytać rady innych osób. Ja mam kilka storczyków już od pięciu lat, ale mój jeden biały okaz jest zdecydowanie najładniejszy. Ma bardzo duże kwiaty z żółtymi środkami. Aktualnie na jednym pędzie ma 9, a na drugim 7 kwiatów. Kwitnie przez cały rok. Chętnie podzielę się z Wami swoim doświadczeniem i sposobem pielęgnacji tych roślin.

 90. Dodał: KRYSTYNA, Tytuł: MOJE UMARLY

  MIALAM 8 STORCZYKOW ALE JUZ WSZYSTKIE UMARLY, TERAZ KUPILAM 2 I BEDE JE PIELEGNOWALA TAK JAK WY RADZICIE MOZE MI SIE UDA MIEC PIEKNY KWIAT NA OKNIE.

 91. Dodał: Edyta, Tytuł: Bardzo chętnie

  Dziekuje za zaufanie.mam nadzieję ze dostanę następnego storczyka na urodziny marzy mi sie biały w łaty.ten którego mam nie chcial kwitnąc przez rok puszczal same liście i korzenie a gdy zaczęłam go podlewac deszczówka choć nie wiem czy to od tego zaczął puszczac pęd kwiatowy mam nadzieję ze bedzie ok i ze zakwitnie bo nawet nie wiem jaki kolor beda miały kwiaty nie mogę sie doczekać.

 92. Dodał: koralinka, Tytuł: DziękujęEdyto :)

  Haha, no na własnych błędach się najlepiej uczyć ;) storczyka szkoda, ale masz już doświadczenie i możesz nam pomóc :)

 93. Dodał: Edyta, Tytuł: Podłożeeee

  He ja gdy dostałam swojego pierwszego to nie mialam na ich temat absolutnie żadnej wiedzy i uśmiercilam go przesadzajac do zwykłej ziemi i nie mogę sobie tego darować dlatego teraz wiem o nich bardzo dużo i zakochalam sie w nich sa cudowne.

 94. Dodał: koralinka, Tytuł: podlożeeee

  Ja dopiero niedawno dostałam jedno to cudo i na razie zupełnie nie wiem, jak się z nim obchodzić ;) ale mam nadzieję, że jakoś mi się uda :)

 95. Dodał: Edyta, Tytuł: Podłożeee

  Karolina ja mam jednego storczyka ale na jednym sie nie skończy kocham te kwiaty i staram sie wiedzieć o nich wszystko a jesli mogę dziele sie wiedza z innymi pozdrawiam:-)

 96. Dodał: koralinka, Tytuł: podlożeeee

  O dziękuję. Nie ma to jak porady doświadczonej storczykowej duszy :)

 97. Dodał: Edyta, Tytuł: Listki na pędach kwiatowych

  Jesli chcesz to zostaw ale wzmocnij roślinę a jesli nie to oddziel gdy korzenie beda miały po 3-4 cm i z 3liście i wsadz do wilgotnej kory jako samodzielna roślinę

 98. Dodał: Edyta, Tytuł: Woda deszczowa

  Karolino ja podlewam deszczówka bo mam taka możliwość ale ty możesz z kranu ale wcześniej przegotowana i odstana z dodatkiem soku z cytryny ale tylko troche.pozdrawiam

 99. Dodał: Alicja, Tytuł: Listki na pędach kwiatowych

  Nikt nie pisze o liściach na pędach kwiatowych,mam storczyk trzeci rok.Od miesiąca wypuszcza listki i małe korzenie na pędach.Nie wiem czy mam je obciąć i zrobić nowe sadzonki?czy zostawić?

 100. Dodał: koralinka, Tytuł: podlewanie

  Edyta - a podlewać zwykłą wodą? Czy jakąś przegotowaną?

 101. Dodał: Michalina, Tytuł: prosze o rade

  A mozecie polecic jakies dobre produkty do pielegnacji storczykow? Dostalam na imieniny i przyznam sie, ze jestem zielona w pielegnacji kwiatow...

 102. Dodał: Edyta, Tytuł: dobre rady

  storczyki sadzimy w kawalkach kory bron panie w zwyklej ziemi bo umrze korzenie musza miec dostep do swiatla podlewa sie je dopiero jak korzenie maja srebrzysto szary kolor jesli liscie staja sie pomarszczone storczyk albo jest przelany albo zasuszony to mozna poznac po korzeniach.

 103. Dodał: DANUTA, Tytuł: ŚLICZNY STORCZYK

  DOSTAŁAM STORCZYKA NA DZIEŃ MATKI.JEST PIĘKNY I DO TEJ PORY KWITNIE. WSZYSTKIM SIĘ PODOBA.

 104. Dodał: marcin, Tytuł: po zimie

  a ja mam storczyka który ma 10 liści i cały czas wypuszcza nowe, ale też zaczął wypuszczać jakieś pędy, może coś z tego będzie. Przez całą zimę trzymałem go w donicy z wodą i nic mi nie zgniło, liście ma duże i jedrne

 105. Dodał: Bursztynowa, Tytuł: po przekwitnięciu

  Jedni mówią, że nalezy podcinać storczyki po przekwitnięciu, inni, że absolutnie. Babcia doradza mi podciąć. Co Wy na to?

 106. Dodał: Marioola80, Tytuł: storczyk tradycyjny

  Kochani a coś konkretnego na szkodniki - muszki ktoś gzieś polecał szklanke z płynem do naczyń tak wyczytalam u innych -niestety nic to nie daje

 107. Dodał: Maryś, Tytuł: kocham storczyki

  ubolewam bo mam 3 storczyki od pięciu lat i jeden od pół roku i to samo się dzieje po przekwitnięciu liście są słabe opadają na dół i żółkną wcale nie kwitną kocham storczyki i nie wiem co robić stoją na parapecie od strony wschodniej pomóżcie nie wiem co robić .

 108. Dodał: Czesia, Tytuł: storczyki moje

  Dziewczyny bardzo dziękuje za wasze porady. Dostałam od koleżanek storczyka na urodziny i nie kwitnie, zastosuję się do waszych rad i zobaczymy;)

 109. Dodał: kerzi, Tytuł: jak uratować... ?

  Najlepsza metoda. 1. Wysadzic z doniczki 2. Obciąć wszystkie obumarłe pędy 3. Pozostawić max 6 liści 4. Obfice podlać (również po liściach), tak aby woda wyciekła (doniczka musi mieć odpływ nadmiaru wody0 5. Wstawić do miejsca zacienionego, o stałej temperaturze na okres tygodnia. 6. Odstawić na swoje miejsce i nie podlewać przez 2 tygodnie. Terapia "szokowa" daje gwarantowany efekt. Rośliny zaczną wypuszczac pąki po ok 3 tygodniach. Ważne! Rośliny należy umieścić dokładnie pionowo w doniczkach. Podlewamy co tydzień, pamiętając o niezmiennej temperaturze pokojowej.

 110. Dodał: Baśka, Tytuł: czy przesadzać?

  proszę o radę - czy storczyki należy przesadzać,czy pozostawić w takiej formie jak się kupuje w kwiaciarni. A jeśli przesadzać to w jaką ziemię.Pozdrawiam wszystkich miłośników tych pięknych kwiatów.

 111. Dodał: Dorota, Tytuł: przepięknie kwitnie

  a ja trzymam swojego storczyka cały czas w wodzie na mocno nasłonecznionym parapecie i właśnie przepięknie kwitnie (ok. 20 kwiatów), zdaje się, że to bardzo indywidualna roślina, już zachorowałam na drugiego:)

 112. Dodał: Gosia, Tytuł: przepięknie kwitnie

  Po tym jak zaczęłam stosować nawóz organiczny mój storczyk oszalał- ma burzę kwiatów. Ten sam nawóz zastosowałam do umierającego storczyka mamy- miał dwa korzonki ok. 4 cm. Wszystkie inne korzenie były zgnite, to samo było z liśćmi. Udało mi się uratować dwa szczytowe mocno pomarszczone listki (jakieś 2cm i drugi 8cm) Zmieniłam podłoże na nowe (korę dedykowaną do storczyków) dosypałam do niego ASTvit. Zasadziłam we wcześniej odkażonej doniczce. Od tamtej pory minęło 5 miesięcy i powiem szczerze nie myślałam że tak szybko się zregeneruje. Ma 5 dużych liści i jeden pęd kwiatowy. Metodę polecam wszystkim zrozpaczonym.

 113. Dodał: klaudia, Tytuł: nie kwitnie

  mam 5 storczyków... Raczej zaczynam się nimi interesować. Jeden z nich dostałam na urodziny z 4lata temu i kwitł tylko raz(gdy go dostałam) łodyga zwiędła przy samym korzeniu i do tej pory (3lata) wypuszczają tylko liście. Ogólnie to przesadziłam go w większą doniczkę z ZWYKŁĄ ziemie ale nadal tylko liście... Natomiast drugi storczyk teraz kwitnie ale jego liście zrobiły sie zmarszczone... nie wiem dlaczego pomieważ podlewam go normalnie i zawsze było ok... Wie może ktoś co teraz mogę zrobić żeby było ok?

 114. Dodał: lusi, Tytuł: storczyk na poparzone liscie

  mam trzy storczyki staly na porapecie okna sa od poludnia.czu jest sposob aby ponownie byly zielone.

 115. Dodał: Izabella, Tytuł: miłośniczka kwiatów

  Ja mam 3 miniaturowe odmiany storczyków. Ogólnie bardzo dużo czasu poświęcam na pielegnację kwiatów, bo posiadam nie tylko storczyki, ale wracając do nich, to funduję im kąpiele wodne raz 2 tygodnie i dodaję odżywkę do storczyków Pokon. Poza tym podcinam je jak przekwitną, no i co najważniejsze wkładam w to dużo serca, bo kocham kwiaty.

 116. Dodał: Danuta, Tytuł: Storczyk nie chce kwitnąć

  Kupiłam 01.03. 2011r. synowi białego storczyka z jedną pięknie kwitnącą gałązką na 17-te urodziny. Kwitł pięknie do końca czerwca. Po jednym kwiatku zrzucał do końca aż nie zostało ani jednego. Gałązka po kwiatkach została i nie przycinałam jej. Liście zrzułkły i został najstarczy jeden. Długo tak stał a potem wypuścił drugiego liścia. I tak stoi do tej pory. Tracę już cierpliwość. A... wcześniej spryskiwałam go specyfikiem w aeorozolu do storczykow, ale bez skutku.

 117. Dodał: Iwona, Tytuł: Podlewanie

  Polecam do wody dodać 10 kropli soku z cytryny na 1l wody.aby zwiększyć miękkość wody

 118. Dodał: Maciej, Tytuł: mala rada amatora

  podlewanie-najlepiej zanurzyc doniczke na 10-15 minut w misce z odstaną,przegotowaną wodą. ja wlewam taką na wieczor,a storczyki wkladam na nastepny dzien. do wody dodaje nawozu. co do przycinania przekwitlych pedów...no coz,wydaje mi sie ze w naturalnym srodowisku nie mają one opiekuna ktory to robi,heh,wiec je zostawiam,obcinam je tylko wtedy gdy calkowicie zdrewnieją,ale nie neguje opcji tzw.ciecia za 3 oczkiem chociaz bardziej mi to pasuje do winogrona. jako nawoz stosuje czasem skorupki z surowych jajek. zalewam je przegotowana woda i zostawiam tak okolo doby. dziala na wszystkie kwiaty.mam 8 storczykow,pokoj poludniowy,sa lekko w glebi,ale nie na parapecie bo liscie najzwyklej ulegna poparzeniu. gesta,tiulowa firanka swietnie sprawdza sie w roli rozpraszacza swiatla. wszystkim zycze sukcesow i cierpliwosci. ps.czasem poglaszczmy liscie i do nich przemowmy...jezeli oczywiscie nikt nie widzi,hihi.

 119. Dodał: Edyta, Tytuł: Keike nie kwitnie

  Dziękuję bardzo za pomoc kupię te paleczki moze to pomoże.pozdrawiam

 120. Dodał: Justyna, Tytuł: Mój storczyk

  Przyznaję ze to piekne kwiaty i sama dostałam taki właśnie kwiatek. Wstawiam go raz w tygodniu do wody na 30 minut z odpowiednią dawką nawozu. Ma piekne kwiaty i wciąż nowe paczki. Pozdrawiam.

 121. Dodał: Milena, Tytuł: moja keika kwitnie

  Czasem na kwitnienie keiki czeka się latami. Moja keika oddzielona od rośliny macierzystej też przez bardzo długi czas nie miała kwiatów i moja koleżanka poradziła mi, żebym kupiła pałeczki nawozowe, bo może mojej roślince brakuje substancji odżywczych. Po jakimś czasie mój storczyk zakwitł. Takie pałeczki stosuję raz na trzy miesiące. Podlewam go do spodka przegotowaną wodą.

 122. Dodał: Edyta, Tytuł: Keike nie kwitnie

  Witam.Rok temu dostałam storczyka phalaenopsis który wyrosł na roślinie macierzystej i matka została ucięta a keika pozostawiona z korzeniami matki w doniczce.ma 4liście w tym piąty właśnie rośnie.moj problem polega na tym iż storczyk mi nie kwitnie.jest postawiony na jasnym stanowisku podlewam zanurzajac w deszczowce na 20min tak co dwa tyg bo długo schnie proszę o pomoc co zrobic by zakwitł po raz pierwszy?z góry dziękuję.

 123. Dodał: lonia, Tytuł: nowa roślinka

  Pani Danuto Jeżeli nowa roślinka ma korzonki może ją pani odciąć po całkowitym przekwitnięciu i posadzić do osobnej doniczki do kory dla storczyków ,uzyska pani w ten sposób nowy kwiat . Roślinka macierzysta po jakimś czasie na pewno wypuści nową łodyżkę i znowu zakwitnie - życzę powodzenia w hodowli storczyków sama mam ich 12 w różnych kolorach .

 124. Dodał: danuta, Tytuł: rozmnazanie

  Mój storczyk na starej przekwitniętej łodyżce wypuścił nowe liście a z nich, nową łodyżkę, która przepięknie zakwitła i problem jest w tym że nie wiem co teraz. Kwitnie już 3 miesiąc i zaczyna gubić kwiaty, a ja się zastanawiam co mam z nową roślinką zrobić. Czy obciąć i posadzić do nowej donniczki, czy zostawić. Nigdy nie miałam storczyka i nie wiem czy to jest jakaś kolej życia roślinki? Co stanie się z rośliną macierzystą? A co będzie z roślinką pozyskaną czy się przyjmie i będzie rosła?

 125. Dodał: Beata 01 04 2012, Tytuł: podlewanie

  dostałam storczyka który bardzo ładnie kwitł podlewałam go z wierzchu ale zaczeły gnic korzenie wtedy usłyszałam ze trzeba podlewac do spodka prawie 3 lata mi kwitł z małymi przerwami wszyscy znajomi go podziwiali obecnie wypuszcza mi 3 nowe sadzonki czekam az troche podrosna i mam nadzieje ze beda tez piekne

 126. Dodał: Bożena, Tytuł: moje storczyki

  mam ponad 40 storczyków i hoduję je już cztery lata. Pierwszy rok kwitły cudnie ale kiedy ja zachorowałam i nie miałam siły na ich pielęgnacje to po okwitnieniu staneły jak mur i dopiero teraz zaczynają wypuszczać nowe pędy na kwiaty jednak jest bardzo ważne i najważniejsze żenie wolno ich przemoczyć . Ja cały czas podlewałam małą ilością wody raz w tygodniu przez wierzch doniczkii tak robię dalej. dwa razy zamoczyłam je całe w wodzie z nawozem to kilka roślin mi zgineło.teraz też czekam na ich kwiaty ale mogę stwierdzić że storczyki to kwiaty dla cierpliwych . Pozdrawiam

 127. Dodał: Agata, Tytuł: Proszę o pomoc

  Witam.Moj storczyk przekwitł po czym uschła łodyżka.Dlaczego? Co zrobic?

 128. Dodał: Marta, Tytuł: moje storczyki

  Ja mam w domu 15 storczyków z czego 14 ładnie kwitnie ;-)

 129. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Gdzie postawić?

  A co jeśli ja nie mam okna od wschodu? Mój storczyk stoi na parapecie od zachodu ale od niedawna i boje się że może mu to nie wyjść na dobre.......

 130. Dodał: Anula, Tytuł: Uryna jak stosować? Hmm

  Właśnie dziewczyny napiszcie, która to robi jak to trzeba stosować, ile razy w tyg. w jakich ilościach itd. opiszcie dokładnie. Proszę

 131. Dodał: Kora, Tytuł: Uryna-jak stosować!

  Co to znaczy uryna środkowa? Mam dwa storczyki jeden dopiero zrzucił kwiaty, a drugi przestał kwitnąć w wakacje ubiegłego roku-obcięłam nad trzecim oczkiem i ten kikutek usechł. Od tamtej pory nie zakwitł. Mam zamiar zastosować podlewanie uryną (ostatnia moja nadzieja)-proszę,podajcie dokładnie jak to robić :)! Moje koleżanki twierdzą, że ich storczyki kwitną na okrągło! Wykonuję ich zalecenia i brak efektów! Pozdrawiam wszystkich storczykomaniaków!

 132. Dodał: stokrotka, Tytuł: zwiedle liscie

  u mojego storczyka sa zwiedle liscie i nie kwitnie co robic

 133. Dodał: hala, Tytuł: podlewanie

  Czy mocz wlewany jest bezpośrednio do doniczki czy w inny sposób

 134. Dodał: Michalina, Tytuł: odp nie kwitna

  ostatnio przeczytalam ze na odchudzanie wzmocnienie odpornosci antydetoksacyjnie dziala wlasnie mocz u ludzi moze u kwiatow tez dziala ja podlewam kieliszkiem raz w miesiacu i nie mam problemow stosuje ta metode od 2 lat wiecej bym sie bala ze bedzie czuc od kwiatka

 135. Dodał: Sylwia, Tytuł: uschnięte pączki

  Co zrobic gdy usychają nierozkwitnięte pączki storczyków . Hoduje je od dwóch lat i do tej pory były bardzo urodziwe.Podlewam je regularnie , nawoże według zaleceń i nie wiem co im teraz dolega . PROSZĘ O POMOC!!!

 136. Dodał: Ania, Tytuł: pytanie-pielęgnacja

  Witam,mam pytanie chciałam umyć mojego storczyka i przez przypadek nalała mi się woda do środka do liści a tego podobno nie powinno się robić bo kwiatek umiera czy to prawda? oby nie bo mój storczyk jest taki śliczny czekam na odpowiedz

 137. Dodał: TERESA, Tytuł: Proszę o rady!

  mam 5 storczyków 3-letni, dwa 2-letnie i dwa 1-roczne i problem dotyczy trzech starszych są ładne maja zdrowe liscie ostatnio wypuściły po dwa listki tylko że problem jest w kwitnieniu bo maja po dwa pędy ale zawiazały się trzy pączki i te paczki rozkwitły a po dwóch tygodniach zwiędły i nie ma widoku na kolejne i tak juz mam od dłuzszego czasu. poradzcie mi co zrobic żeby było wiecej tych kwiatów na łodydze i utrzymały sie kilka tygodni a nawet miesiecy. Trzymam je na oknie wschodnim w kuchni w szklanych przeżroczystych doniczkach raz w tygodniu moczę w wodzie przez pół godziny raz w miesiącu dodaję do wody żel agrecol(nawóz do storczyków)okno przez zimę nie było otwierane ale za to jest pod oknem kaloryfer no i jest w domu ciepło.A jesli chodzi o te najmłodsze nabytki to dostałam w pazdzierniku, po miesiącu kwiatki zaczeły opadać przy jednym z nich zaczeły usychac obydwie łodygi wiec obciełam nad trzecim oczkiem i nic sie tam nie dzieje a drugi przekwitł ale widzę ze na obydwóch łodygach wypuszcza z oczek pedy więc moze doczekam kwiatków tylko właśnie co robić żeby te kwiaty sie utrzymały jak najdłuzej?DORADZCIE PROSZĘ!!!

 138. Dodał: karola, Tytuł: nie kwitną

  Witam obecnie posiadam 36 storczyków,wszystkie przywiezione z holandii powieccie czy ten sposób z moczem działa bo nie chca mi kwitnac moje storczyki . stosuje tez paste keiki moze to przez to?

 139. Dodał: Iwona , Tytuł: mało kwiatów odpowiedż

  nie zaszkodzi spróbować odżywki z uryny jedna z forumowiczek proponuje podlewanie z uryną srodkowa ranną, mój ogrodnik powiedział, że jeśli się obawiam, mogę zacząć od łyżeczki uryny i przy każdym kolejnym podlewaniu dodajemy o jedną więcej aż dojdziemy do 10 i znów przerwa na okolo 2-3 miesiące ale w tym czasie wyłącznie woda nie jakaś chemia i znów kuracja od początku.kwiaty wyglądają jak sztuczne są dorodne i bogate liście pękate i nasycone kolorem. tyle ze trzeba mieć na to czas i pamiętać o tym. w hodowlach domowych czy na pokazy konkursy targi jak najbardziej dotyczy to większości kwiatów nie wiem co to znaczy większości ale napewno juki paprocie kaktusy storczyki filodendrony róże kwiaty cięte

 140. Dodał: beta, Tytuł: mało kwiatów

  a ja mam straszny problem za każdym razem co kupię storczyk to kwitnie cuuudnie , niestety jak już przekwitnie i za jakiś czas znowu ma zakwitnąc ro najwyżej na gałązce mam ok 2-3 kwiatki,pomocy

 141. Dodał: Iwona, Tytuł: zgnite liscie

  zrobiłam tak jak proponujesz napiszę jaki efekt rozmawiałam na ten temat z ogrodnikiem zaprzyjaźnionym i mówił, że jest to sposób stary jak świat

 142. Dodał: kasia m., Tytuł: zgnite liscie

  szczerze wątpie zostawiłabym tylko zdrowe czesci rośliny i potraktowała odżywką z uryny

 143. Dodał: Iwona, Tytuł: Zgnite liście

  zanurzałam raz w tygodniu kwiaty na 10 minut w wodzie po jakimś czasie zgniły mi liście co mam teraz zrobić czy urosną mi nowe liście?

 144. Dodał: kasia m., Tytuł: uryna uryna uryna

  wstyd sie przyznac próbowałam tego sposobu bo widziałam efekty u sąsiadki, która prowadzi kwiaciarnie. no i zaskoczenie to nie była podpucha a nie dziwie się, że tak długo nie chciała zdradzić tajemnicy branżowej.

 145. Dodał: krystyna, Tytuł: podlewanie uryna

  zgadzam sie sama od lat raz na jakis czas tak podlewam szczegolnie po zrzuceniu kwiatow moze nie w 5 dni ale do 10 kwitna przepiekne kwiaty ale warunek jest jeden trzeba byc zdrowym

 146. Dodał: karolcia, Tytuł: odpowiedz do ponownie kwitnie

  lucyno twoj sposob jest ogolnie znany hodowca profesjonalnym ale malo kto sie nim chwali po calej hodowli trudno w ten sposob uprawiac jednak pojedyncze okazy np w domu czy na wystawe jak najbardziej ja w ten sposob dbam o moje drzewko bonzai i nawet gdy jade na wakacje do tyg bo wiecej nie ryzykuje kwiaty sa zabezpieczone i odzywione jak zadna odzywka owszem trudno polecic kolezance bo wstyd ale zato zazdrosc w ich oczach rekompensuje babciny sposob

 147. Dodał: galinka, Tytuł: przepiękne storczyky

  mam przepięknego białego storczyka który kwitnie od maja ubiegłego roku, zrzuca stare kwiaty i wypuszcza nowe na tym samym pędzie, trzy miesiąca temu wypuścił kolejny pęd z dziewięcioma kwiatkami. Pielęgnacja jest bardzo prosta: podlewam nad zlewem odstałą wodą z odżywką(nigdy nie zanurzam w wodzie) kiedy korzenie są już białe,odbywa się to raz w tygodniu lub rzadziej , nigdy nie obcinam pędu dopóki całkowicie nie zżółknie, często na tym samym pedzie wyrastają nowe kwiaty. Najgorszym wrogiem dla storczyków są zalanie, bezpośrednie promienie słoneczne (najlepiej rozproszone )oraz wysoka temperatura, która skutkuje opadaniem kwiatów(optymalna 21-25 C), dzieje się tak np. zimą kiedy storczyk stoi nad gorącym kaloryferem. Nowy pęd od nowego korzonka odróżnia się tym iż korzeń ma czubek bardziej zaokrąglony a nowy pęd bardziej spiczasty i zawsze wyrasta pośrodku podstawy liścia.

 148. Dodał: asia:*, Tytuł: storczyk zimą

  Ja mam 13 storczyków :)od 3 lat strasznie pokochałam te piękne kwiaty,ale do rzeczy,otóż zauważyłam,że moje storczyki właśnie zimą,kiedy zaczynają kwitnąć to nigdy do końca,a chodzi mi oto że,rozbijają mu się od 3-4 pączków,a reszta więdnie :( bardzo dbam o te kwiaty,to co przeczytałam to wygląda na to że się stosuję do wszystkich rad,wskazówek od Was,a jednak dalej nie mam pojęcia co jest nie tak,może mi ktoś poradzi bardzo proszę.

 149. Dodał: lucyna, Tytuł: ponownie kwitnie

  ja zajmuje sie hodowla storczyków jakieś 8 lat i jak czytam te wszystkie powielane madrosci to mi sie robi slabo mój storczyk w zaleznosci od gatunku po zrzuceniu kwiatow rodzi nowe do 4-6 dni ...to sposob moze kontroweryjny ale dziala do wody dodaje pol szklanki moczu rannego srodkowego ...czyni cuda

 150. Dodał: Beata, Tytuł: proszę o pomoc

  witam dostałam na urodziny 3 storczyki a poniewaz był to luty i silny mróz to pomimo zapewnien pani z kwiaciarni ze nie zmarzna to mysle ze zmarzły ponieważ wszystkie kwiaty pokurczyły sie i teraz odpadaj czy da sie je uratowac

 151. Dodał: Kinga, Tytuł: Przycinanie

  Witam aktualnie mam 3 storczyki. Mojemu pierwszemu storczykowi jakoś 2 tyg od kupienia opadły wszystkie kwiaty. Gdzieś wyczytałam żeby obciąć nad trzecim oczkiem, tak tez zrobiłam jeden usechł mi całkowicie, natomiast drugi puszcza nowy pęd kwiatostanowy nad miejscem ucięcia. Poradźcie mi proszę co zrobić z tym martwym pędem, zostawić go czy uciąć całkowicie.

 152. Dodał: Wera, Tytuł: kiedy przesadzać storczyka?

  Dostałam storczyka od chłopaka na walentynki. Roślinka jest w przezroczystej doniczce ze znikomą ilością podłoża i pozwijanymi korzeniami, kilka z nich wystaje nieco ponad doniczkę. Czy muszę go przesadzić do większej doniczki i jeśli tak - czy musi być przezroczysta? Jakie podłoże jest najodpowiedniejsze dla storczyka i ile go musi być w doniczce? Proszę Was o pomoc.

 153. Dodał: Dorota, Tytuł: od czego zacząć ?

  Witam ! Dostałam pierwszego storczyka! Nie mam zielonego pojęcia jak się z nim obchodzić!Jest piękny ale jak długo taki będzie ? Na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy podlewać? Kiedy obcinać? Kiedy nawozić? Same znaki zapytania... Proszę o porady

 154. Dodał: Iwona, Tytuł: cierpliwość

  Pani Magdo jakieś 2 lata temu kupiłam pięknego białego storczyka miał 2 pędy kwiatowe. Po tygodniu od kupienia obleciały mu wszystkie kwiatki z obydwu pędów (stał na komodzie ale koło okna). Pedy pousychały więc je obcięłam, a doniczkę postawiłam na parapet. Czekałam calutki rok na jakieś pędy i się w końcu doczekałam wyrosła tylko jedna łodyga, ale za to obrodziła w piękna i dość duże kwiaty. Storczyk kwitł ok 5 mies wczoraj odpadł ostatni kwiatek czekam co bedzie dalej z tą łodygą bo powiem szczerze, że teraz nie wiem czy ciąć czy nie. Przez ten rok czekania wyrosły mu 3 nowe liście i dwa uschły, podlewam jak sobie przypomnę raz na 2-3 tyg zalewam wierzchnią doniczkę wodą i stoi sobie w niej ok 1-2 godz w zależności jak sobie przypomnę go wyciągnąć, jeszcze nie stosowałam żadnych nawozów.

 155. Dodał: MAGDA, Tytuł: bez efektów

  Czytam z zazdrością o wszystkich kwitnących storczykach . Ja mam 10 i od 2 lat żaden nie zakwitł. Mają zielone liście , ale kwitnąć nie chcą . Już nie mam cierpliwości na oglądanie tych wyschniętych kikutów , a nie chcę obcinać , bo teorie są bardzo różne. Pomóżcie proszę.

 156. Dodał: Dotka:), Tytuł: prezent:)

  ja dzisiaj dostałam na imieniny.zawsze mi sie podobał,ale bałam sie,że mi zmarnieje:)i nigdy sie na niego nie zdecydowałam.ale jestem dobrej mysli:)jest dzisiaj mróz,ale był opatulony w papier i w reklamówce.mam nadzieje,że to mi go nie trafi:(

 157. Dodał: Monika, Tytuł: zakwitły !!!

  mam 3 piekne kwitnące storczyki,każdy ma ok.30 kwiatów...ale zanim doszłam jak je pielęgnować...kilka zmarnowałam...podlewam je raz na tydzień od góry...kiedy cała woda zleci z doniczki kłade na suchy podstawek...

 158. Dodał: Jola, Tytuł: zasychanie łodygi

  na samym wierzchołku zaczyna usychać łodyga co mam robić

 159. Dodał: wiolka, Tytuł: niekwitnie

  hello dostalam storczyka na moje 30 urodziny po miesiacu kwiatki opadly i do dnia dziszejszego jeszcze niema nowych poczkow nawet nic sie z nim niedzieje jest zdrowy tak mysle.minely juz trzy miesiace.

 160. Dodał: krystyna, Tytuł: odbarwione kwiaty

  moj storczyk zakwitl ale ma odbarwine kwiaty co o tym myslec ?

 161. Dodał: inek, Tytuł: tytul:usychajace paki

  njczesciej przyczyna jest zbytnie wyrosniecie kwiatka ponad korzonki i uszkadzanie ich. mozna usztywnic liscie kijkiem lecz lepiej przesadzic glebiej. po tych zabiegach nie podlewac kilka dni.

 162. Dodał: Inka, Tytuł: usychajace pąki

  Ja mam również podobny problem część pąków zamiast rozkwitnąć żółknie zasycha i odpada.Nie mam pojęcia co zrobić aby temu zapobiec,szkoda 5 doniczek w każdej po dwa pędy z pąkami. Pozdrawiam

 163. Dodał: Ernest, Tytuł: usychajace pąki

  Witam. Również mam podobny problem co Beata i Ilona. Pąki kwiatowe zasychają zanim zakwitną. Jeżeli wiecie co może być tego przyczyną. Proszę o pomoc. Zostały mi jeszcze 4 pączki i mama nadzieje, że chociaż jeden się rozwinie. Pozdrawiam

 164. Dodał: Ilona, Tytuł: usychające pąki

  Witajcie. Ja mam podobny problem co Beatka. Mój storczyk też ma pąki, ale one zamiast rozkwitać to więdną. Storczyk stoi na parapecie okiennym a pod spodem jest grzejnik. Podlewam kwiat co tydzień. Poradźcie coś. Dzięki.

 165. Dodał: mania, Tytuł: kiedy znów zakwitnie?

  mam ślicznego storczyka ale pomalutku kwiatyopadają , po jakim czasie znów zakwitnie?

 166. Dodał: Betka, Tytuł: pielęgnacja

  mam kilka storczykow w domu jeden z nich puści pąki ale one się nie rozkwitają tylko usychają.Co robić?

 167. Dodał: elwira, Tytuł: pielegnacja

  moje dwa storczyki wypuscily nowe liscie martwi mnie bo sa bardzo blade co to moze byc

 168. Dodał: yeah666, Tytuł: pielegnacja

  Ustawić kwiatka na oknie wschodnim Moczyć do 30 min w przegotowanej letniej wodzie raz na tydzień, co 2gie moczenie dać odżywki do storczyków. Jak pęd sam nie usycha po opadnięciu kwiatów to nie ciąć. Ot cala filozofia

 169. Dodał: Renata O., Tytuł: podlewanie

  ja mam 4 storczyki. Były one w małych doniczkach przeźroczystych z dziurkami. Też nie wiedziałam na początku jak je pielęgnować. Kupiłam większe doniczki, wstawiłam kwiaty w te doniczki i raz w tygodniu nalewam pełną doniczkę wody. Kwiaty stoją na wschodniej stronie domu i kwitną bez jakichś dłuższych przerw. Taki sposób pielęgnacji widocznie im odpowiada :)raz na miesiąc podlewam je wodą z dawką nawozu do storczyków.

 170. Dodał: opuncja, Tytuł: podlewanie

  Mam storczyka od roku ,kwitnie cudnie ,miał po 12 kwiatów na jednym pędzie przez ponad 5 miesiecu.Musze powiedziec ze nigdy nie nawoziam go zadnym nawozem,jedynie co robie ,to do butelki z woda wsypuje szczypte kwasku cytrynowego.....działa od roku ,polecam.

 171. Dodał: Teresa G., Tytuł: podlewanie

  Już 6-tego storczyka straciłam.Koleżanka mówi ze zabardzo dbam o kwiaty dlatego mi nie rosną.Bardzo kocham wszystkie kwiaty, ale mówią że nie mam ręki.Podlewałam różnymi sposobami raz w tygodniu do doniczki, raz w m-cu moczyłam w misce przez noc. Jak mam robic.

 172. Dodał: Gabrysia, Tytuł: podlewanie

  ja też nie wiedziałam jak podlewać storczyki, ale gdzieś słyszałam że najlepiej zamoczyć całą doniczkę w wodzie na godzinę,raz w tygodniu, robię to od paru miesięcy,liście zrobiły się jędrne, a były marne jakby bez życia,wypuściły mocne pęki, czekam na kwiaty,to chyba najlepsza metoda,wodę używam odstaną i dodaję nawozu do storczyków

 173. Dodał: Ghizz, Tytuł: storczyk liściasty

  A ja mam storczyka, który bujnie puszcza liście. Jak tylko liść osiągnie maksymalny rozmiar to już wybija się następny. Obracam donicę do światła co tydzień, żeby tylko równo rosły. I wcale nie płaczę, że dawno już obsypał się z kwiatków.

 174. Dodał: Kaja, Tytuł: pomocy!!!!!

  jezeli przemoczyłam kwiatka jest szansa ze jeszcze odrosną mu kwiaty?? i proszę powiedzcie mi w jakim dokladnie miejscu obciąć łodygę bo nie mam zielonego pojęcia co znaczy podciąć nad trzecim oczkiem itd??

 175. Dodał: Laura, Tytuł: Nie mam ręki do hodowli storczyków

  Od wielu lat próbuję hodować storczyki i bez sukcesów:( Prawdopodobnie przelewam albo sama nie wiem co. Ostatni raz kupiłam dziś storczyka, będę podlewać rano i rzadko. Może wreszcie się uda. Podobno białe są trudniejsze w hodowli ale ja je najbardziej lubię.Pozdrawiam

 176. Dodał: Pati, Tytuł: Kwiaty storczyka

  Czemu kwiaty mojego storczyka więdną? mam go dopiero dwa miesiące i i jeszcze sie nie za bardzo nie orietuje co i jak.

 177. Dodał: ksenia, Tytuł: same liscie

  mam dorodne storczyki ale pod względem lisci a pedy kwiatowe sa zadkie co robie nie tak

 178. Dodał: daniel, Tytuł: storczyki sprytny sposób

  Mam storczyki piękne kwitnące kiedyś w holandi znajomy powiedział abym w wodzie wypłukał obrane ziemniaki i w tej wodzie po ziemniakach zanurzył doniczkę ze storczykiem tak zrobiłem i robię raz w miesiącu cuda...

 179. Dodał: jaga, Tytuł: gapa od storczyków

  Ja mam trzy storczyki i nie kwitną mi leczy ciągle dają nowe liście kiedy mi zakwitną

 180. Dodał: Ewa., Tytuł: można obcinać

  Cześć Paulo,dobrze że obciąłeś łodygę,ta już nie odrośnie ale wypuści następną.A Ola ma poczucie humoru,tylko trochę niesmaczne.Pozdrawiam Ewa

 181. Dodał: Ola.M., Tytuł: hej paulo!

  a po co obciąłeś łodyge?nie licz na to ze ci urośnie.a gdybyś pindola sobie odciał,to by ci odrósł?

 182. Dodał: Ola.M., Tytuł: goluśki :-(

  witam.jakiś czas temu kupiłam storczyka (phalaenopsis) postawiłam w jasnym miejscu na bezpośrednim słońcu trochę za mocno podlałam i rano patrzę na niego a kwiatki obwiędły dotknęłam je i odpadły.co mam z nim zrobić wyrzucić czy poczekać aż puści nowe pączki.poradzcie mi prosze.

 183. Dodał: nowicjuszka, Tytuł: pędy czy korzenie

  moje storczyki przekwitły wiec je obciełam teraz wypuszczaja nowe pedy ale skad mam wiedzieć czy to pędy kwiatowe czy korzenie, czy jest jakaś róznica

 184. Dodał: miło zaskoczona, Tytuł: zakwitł!!!

  wyobraźcie sobie, że nie lubię kwiatków nie mam w domu ani jednego rok temu od znajomych dostałam pięknego storczyka szybko opadły mu kwiaty:( potem jak sobie o nim przypomniałam to go podlałam:/ obecnie pięknie kwitnie jestem pod wrażeniem znajoma mi mówi że chciał mi coś udowodnić

 185. Dodał: 1234, Tytuł: pielęgnacja

  storczyki mogą zgubic kwiaty po zmianie miejsca przechowywania. po jakims czasie odbije.

 186. Dodał: Aniago86, Tytuł: Storczykowe perypetie... Pomocy!!!

  Witam, przelałam swojego storczyka. Pozbyłam się gnijących korzeni przez ich ucięcie. Niestety zaczęły mi więdność kwiaty. Więc je obrywałam, gdy robiły się już "martwe". Ponieważ jestem fajtłapą przez przypadek ułamałam czubek pędu. Teraz się zastanawiam co zrobić, bo ostatnie trzy kwiatki zaczynają się "starzeć". Czy powinnam je oderwać? Czy uciąć już pęd? Czy zostawić storczyka w spokoju? Czy to ułamanie czubeczka mu zaszkodziło?

 187. Dodał: sylwia, Tytuł: pielegnacja

  witam dostałam storczyk od swojej mamy niestety nie umiem sie nim opiekowac i po tygodniu zgubil wszystkie kwiaty a pęd zaczął mi usychac prosze napiszcie mi co moge zrobic zeby go nie stracic

 188. Dodał: Gusia, Tytuł: pielęgnacja storczyka

  Zakochałam się w storczykach rok temu.Po przekwitnieciu zrobiłam 6 tygodniową przerwę w podlewaniu.Wypuściły pędy i zaczęłam je regularnie nawozić trochę mniejszą dawką, niż zalecana. Kwitną od roku! Pędy po przekwitnięciu usychają, obcinam je u podłoża. Pozdrawiam

 189. Dodał: Agusia, Tytuł: storczyk moja miłość

  Witam, mój kochany storczyk kwitnie cudnie, duże jasne kwiaty z 3 pędów. Podlewam raz w tygodniu,kwiat z doniczką stoi w wodzie przegotowanej przez niemalże cały czas a jaki efekt mmmm..........

 190. Dodał: Ania, Tytuł: pielęgnacja krok po kroku

  Bardzo fajna strona.Dużo ciekawych informacji.Mam 3 storczyki, obecnie tylko jeden kwitnie, dwa już przekwitły.Pozdrawiam wszystkich miłośników storczyków,

 191. Dodał: Mysia, Tytuł: klejąca maź na liściach

  Przyczyną powstania mazi może też być zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczenia, zwłaszcza zimą gdy rzadziej otwieramy okna. Nie ma ruchu powietrza i kwiat wydziela drobne kropelki które nie wysychają. Po prostu trzeba częściej wietrzyć, ale nie za dlugo bo storczyki nie lubią zimna.

 192. Dodał: misia, Tytuł: kejąca maź na liściach

  Warto jeszcze wspomnieć o zjawisku gutacji u storczyków. Zwłaszcza że powoduje on wiele problemów dla niedoświadczonych hodowców storczyków.Zjawisko to zwane jest "płaczem roślin" i objawia się wydzielaniem lepkich kropelek na brzegach liści. Krople te powstają gdy w organizmie rośliny nagromadzi się zbyt duża ilość wody i soli mineralnych. Jest to więc naturalny proces wydalania nadmiaru wody i soli z organizmu storczyka. Dodatkowo rośliny kuszą w ten sposób owady zapylające ich kwiaty.

 193. Dodał: Jagoda, Tytuł: ??? podłoże do uprawy???

  Dlaczego ktoś, kto pisał ten artykuł twierdzi, że storczyki rosną w ziemi, glebie itp. ? Przecież one rosną w podłożu z kory!

 194. Dodał: justyna, Tytuł: kejąca maź na liściach

  ta kleista maź świadczy, że kwiat jest zaatakowany przez tarcznika,na liściach pojawiają się także brązowe kropeczki wyglądające jak suche, które można zdrapać. Trzeba zakupić w sklepie specjalny preparat,domowym sposobem jest przemycie liści wodą rozrobioną z wódką albo innym alkoholem,działa sprawdziłam na swoich,acha tarcznik jest zaraźliwy więc proszę obserwować inne storczyki jeśli stały w pobliżu

 195. Dodał: Lena, Tytuł: mało jędrne liście i brak kwiatów

  dwa moje storczyki mają wiotkie liście,które są jędrne krótko po podlaniu. Jeden tylko wygląda ładnie i zdrowo ale też nie kwitnie.Mam bardzo ciepło w domu, może to jest przyczyna tego, że nie kwitną. Również zauważyłam klejącą substancję na spodniej stronie liści.

 196. Dodał: Dorota, Tytuł: storczyk kwitnienie

  mam kilka storczyków,podlewam rzadko,nawożę nawozem do storczyków.Aby zakwitły potrzebują ok.10 dni w chłodnym miejscu,wytwarzają wtedy pąki kwiatowe.Nie przesadzić z podlewaniem.

 197. Dodał: małgosia, Tytuł: inne storczyki

  ja mam miltonie interesuje się hodowlą jej ale w wydaniu domowym może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym gatunkiem proszę o pomoc

 198. Dodał: asik, Tytuł: lekko gnijące korzenie

  przesadziłam z podlewaniem - dostałam storczyka i nie miałam pojęcia jak go pielęgnować. Nie kwitnie, ale liście nadal są zielone. kupiłam nawet teraz nawóz do storczyków, ale czy nie jest za późno? proszę o rady doświadczonych hodowców. dziękuję

 199. Dodał: Anna, Tytuł: Storczyki uprawa,pielęgnacja

  Hoduję storczyki od ponad 2 lat,obecnie mam 8szt,3aktualnie pięknie kwitną.Ja, stosuję cięcie pędów po całkowitym przekwitnięciu i w zależności od odmiany,jedne wydają następny pęd kwiatostanowy nad miejscem cięcia i już po 10tyg.kwitną w pełni,innym przycięty pęd obumiera więc wycinam go przy samej podstawie,zmuszam go tym samym do wytworzenia następnego,właśnie ten kwitł mi w 2010.od 18.01-25.09,miał ponad 50kwiatów,obecnie na 1 pędzie kwiatostanowym ma 4 odgałęzienia i po 10-12 pąków,nawożę je przez cały okres wegetacji,odrobinę mniejszą dawką niż zalecana.Pozdrawia wszystkich miłośników,życzę,sukcesów w uprawie tych pięknych kwiatów.Ania z Torunia.A

 200. Dodał: agatka, Tytuł: storczyk iwarunki

  Dwa lata temu kupiłam storczyk który miał tylko jeden pęd kwiatowy,do dzisiejszego dnia ma ich 8 a na każdym pędzie jest pełno odrostów które mają przepiękne kwiaty.Kwitnie cały czas przepięknie od dwóch lat.Często zapominam o podlaniu jego, niczym nie nawoże i jako osłonka dla doniczki jest druga doniczka ceramiczna nie przezroczysta tylko bez dziurki.Natomiast inny storczyk miał dwa pędy na których były piękne kwiaty lecz jak przekwitły tyle jego było.Ten właśnie jest w osłonce przeźroczystej.Podlewam wodą ze studni .Więc myślę sobie ,że to zależy gdzie sie kupi ten piękny kwiat.Pozdrowienia Agata

 201. Dodał: Złota, Tytuł: Storczyki i nawożenie

  Co do tego specjalnego nawozu do storczyków, to lipa. Hoduję te kwiaty od kilku lat i sama doszłam jak najlepiej o nie zadbać. Stosuję inny nawóz, efekty są zaskakujące, kwitną mi na okrągło. A co do podlewania, to zanurzanie jest najlepsze.

 202. Dodał: niuśka, Tytuł: storczyki dziwna substancja klejaca

  witam was.u mniemam ok.12 sztuk.i kwitna nawet po 4 ...5 miesiecy ,ale ostatnio zaniepokoiła mnie dziwna kleista substancja na lisciach i nawet czasem obok doniczki znajduje kilka drobniutkich kropelek klejacych.Nie wiem co to moze byc bo kwiaty mimo to kwitna.Jest to jednak uciażliwe ,bowiem czesto musze je przecierac wilgotną szmatka .Dziekuje za ewentualne rady.

 203. Dodał: anna, Tytuł: przesadzanie

  kiedy można przesadzać storczyki teraz ma piękne kwiaty i boję się aby nie uległa zniszczeniu cała roślina

 204. Dodał: Graga, Tytuł: kwiatymojego teżopadły

  zakwitł bujnie,przepięknie...ale kwiaty,sukcesywnie zaczęły więdnąć i opadać chyba..przenawoziłam. przycięłam pędy,nad 3 oczkiem i czekam ,co się dalej wydarzy

 205. Dodał: agniesia, Tytuł: kwiaty mojego storczyka

  kwiaty z mojego storczyka wszyskie opadly co moze byc tego przyczyna? co zrobic aby storczyk znow zakwitl?

 206. Dodał: Aurelia, Tytuł: moje storczyki

  Ja mam obecnie 10 storczyków i szczerze powiedziawszy do każdego muszę podchodzić bardzo indywidualnie. Próbowałam i przycinania pędów po przekwitnięciu i zostawiania ich samym sobie. Obie metody zadziałały - kwiaty zakwitły

 207. Dodał: Diana, Tytuł: Storczyk mamy

  Ja kupilam mojej mamie Phalaenopsisa na dzien matki i do tej pory kwitnie...

 208. Dodał: jola, Tytuł: storczyk

  kwiat ten jest fainy ale cieszki w utrzymaniu poniewarz malo pisza o tym kwiatku

 209. Dodał: elka, Tytuł: Podlewanie

  Moja metoda to zanurzenie w wodzie całej doniczki na ok. 15 min. W lecie zazwyczaj raz w tygodniu, zimą co 10 - 14 dni. Zwykłe podlanie nie dostarczy odpowiedniej ilości wilgoci np. popularnym falenopsisom, których podłoże musi być bardzo przepuszczalne

 210. Dodał: Bebo94, Tytuł: Po przekiwtnięciu

  Artykuł fajny, ale nic nie pisze o przekwitniętych storczykach. każdy ma na nie swój sposób i ciekawe który z nich jest najlepszy :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także