Dlaczego storczyk nie kwitnie ?
Storczyki ogrodowe, czyli jak uprawiamy polskie storczyki
- 1/2
- Następne
- 1/2
- Następne
Zobacz także
1Wszystko o storczyku Falenopsis (Phalaenopsis)
2Pielęgnacja storczyków krok po kroku
3Uprawa storczyków w domu dla początkujących
Storczyki to bardzo oryginalne i niezwykle piękne kwiaty, które w ostatnim czasie zrobiły oszałamiającą karierą w naszym kraju. Są idealnym prezentem na różne okazje oraz wspaniałym kwiatkiem do udekorowania wnętrza naszego domu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że storczyki to nie tylko te kwiaty sprowadzane z zagranicy lub uprawiane w szklarniach, w sztucznie przygotowanych warunkach. Istnieją także nasze rodzime storczyki, które nie boją się panujących w Polsce warunków i mogą być uprawiane na zwykłej rabacie.
W Polsce występuje około 40 gatunków storczyków. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę całkowitą ilość odmian tej rośliny, jednak są one warte zainteresowania. Wszystkie polskie storczyki są pod ścisłą ochroną i choć trudno w to uwierzyć, to jeszcze pół wieku temu były to kwiaty niezwykle popularne, a czasami wręcz nazywane chwastami. Dzisiaj gatunki te spotykane są już tylko w rezerwatach lub w prywatnych kolekcjach miłośników orchidei. Nie jest łatwo kupić storczyka należącego do grupy odmian rodzimych, lecz kiedy nam się to już uda, musimy dołożyć wszelkich starań, by roślina ta nie zginęła. Musimy również pamiętać, że storczyki te kupujemy wraz z odrobiną ziemią, w której rosły u hodowcy. Ułatwi to przystosowanie się rośliny do nowego miejsca.
W naturze storczyki te wybrały tereny wilgotne, podmokłe łąki, a także lasy z dużą ilością docierającego światła. Najbardziej lubią gleby bogate w wapń. Przygotowanie miejsca pod uprawę w naszym ogrodzie powinniśmy zacząć od wszczepienia w glebę grzybów, z którymi storczyki współżyją. Zadanie to nie jest łatwe, dlatego też osoby chcące mieć w swoim ogrodzie storczyki, powinny uzbroić się w duży zapas cierpliwości. Jeżeli wiemy już, gdzie chcemy sadzić nasze okazy, musimy zdjąć z tego miejsca około 35cm ziemi. Na dno wykopanego dołka wysypujemy tłuczeń, następnie uzupełniamy ziemią liściową z dodatkiem wapniowego gruzu. Storczyki wyciągamy z pojemników i sadzimy na identycznej głębokości, na jakiej rosły do tej pory. Przykrywamy najpierw ziemią z poprzedniego miejsca, a następnie warstwą ziemi wcześniej wykopanej.
Tuż po posadzeniu obficie podlewamy i dbamy, aby gleba była wilgotna przez cały czas, gdy roślina kwitnie. Po przekwitnięciu liście storczyka zasychają, a kwiat przechodzi w stan spoczynku, aż do następnego kwitnienia na wiosnę. Jeżeli chodzi o nawożenie, to raczej tego nie robimy, gdyż grzybnia, która jest konieczna do rozwoju storczyka, tego nie lubi. Nie ma też mowy o stosowaniu jakichś środków chemicznych, nawet w najbliższym otoczeniu rośliny.
Dodaj swój komentarz
Kategorie
StorczykiKoniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sikorka bogatka – bogatka zwyczajna
Jak uprawiać Hoję, aby zawsze cieszyła nas swoją urodą
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:
6 komentarzy
Dodał: leszek, Tytuł: habenaria radiata
jak wygląda? gdzie kupić i pielęgnować tego storczyka
Dodał: Kamil, Tytuł: re niestety
niestety nie polskie, które bez obaw o mrozy możemy sadzić w naszym ogrodzie ;)
Dodał: grzes, Tytuł: racja, racja!
Prawda jest taka, ze mozna kupic storczyki we wszystkich markietach
Dodał: jacek, Tytuł: re -Krzysiek
Myślę, że czepiasz się słów. Gatunków rzadkich nie kupisz w pierwszym lepszym sklepie i trzeba się trochę wysilić i natrudzić żeby je znaleźć i kupić. To nie thuja którą kupisz w każdym hipermarkecie. I myślę, że to miała na myśli Luca pisząc "zdobyć". Znaleźć i kupić trudno dostępny towar.
Dodał: Krzysiek, Tytuł: re-Luca: słówko na temat komentarza
polskie storczyki są pod ochroną i się ich nie 'zdobywa' - można je KUPIĆ W PROFESJONALNYCH FIRMACH, a nie rypać z natury!
Dodał: Luca, Tytuł: ;-) brawa za artykuł
wiele dowiedziałam się z tego artykułu zwłaszcza o storczykach polskich, musze je zdobyć ;-)