Newsletter serwisuPodlewanie storczyków

Storczyki, to jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Kojarzące się z ekskluzywnością, wprowadzają wyjątkowy klimat. Dają poczucie egzotyki, obcowania ze szczególnym pięknem, skradzionym naturze, by zaspokoić nasze estetyczne potrzeby. Jeszcze nie tak dawno można było spotkać się z opinią, że storczyki i ich uprawa są bardzo drogie.  Jest to błędne stwierdzenie, gdyż obecnie są one w powszechnej  sprzedaży po bardzo przystępnych cenach. Każdy może sobie pozwolić na te wyjątkowe kwiaty.
   

Wbrew powszechnej opinii nie są one trudne w uprawie. Osoby, które potrafią zajmować się innymi roślinami w domu, czy w ogrodzie, na pewno dadzą sobie radę. Oczywiście istnieją takie gatunki, których pielęgnacja wymaga szczególnych warunków i takie storczyki lepiej pozostawić osobom bardziej doświadczonym. Bogactwo gatunkowe tych roślin zdecydowanie ułatwia znalezienie odpowiedniego storczyka do każdego mieszkania.
   

W pielęgnacji storczyków musimy zwrócić uwagę m.in. na podlewanie, nawożenie, światło, odpowiednie miejsce, temperaturę, wilgotność i podłoże. Zapewnienie optymalnych warunków zapewni najbardziej intensywny i prawidłowy rozwój rośliny.
   

 

 

Najczęstszym problemem w uprawie storczyków, jest ich przelanie. Kończy się ono najczęściej gniciem korzeni, a w konsekwencji śmiercią rośliny. Tak więc, podlewanie to ten zabieg, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcemy się cieszyć dobrze rozwiniętymi oraz bujnymi roślinami.


Przystępując do podlewania, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią wodę. Właściwa woda jest kluczowym elementem, który gwarantuje powodzenie uprawy. Tak więc, nie stosujmy wody wodociągowej, która charakteryzuje się zbyt wysokim wskaźnikiem twardości- twardość wody nie powinna przekraczać 5-6 dH. Stosowanie twardej wody objawia się wapiennym osadem na liściach, jak i gorszym wzrostem korzeni. Storczyki wymagają miękkiej wody o niskiej zawartości wapnia. Szczęśliwy ten, kto posiada dostęp do wody deszczowej tzw. deszczówki. Jest ona znakomita- miękka z niewielką ilością tlenu, tlenków azotu, jak i dwutlenku węgla. Oczywiście w rejonach bardzo uprzemysłowionych, zanieczyszczonych, taka woda nie nadaje się do uprawy storczyków. Wodę wodociągową można tak dostosować, aby nadawała się do zastosowania w uprawie. Trzeba ją po prostu uzdatnić. Najpopularniejszym sposobem, jest po prostu zagotowanie wody, odstawienie na noc i już mamy wodę zdatną do podlewania. Możemy jeszcze wykorzystać wodę filtrowaną poprzez specjalny filtr  tzw. odwróconej osmozy oraz wodę destylowaną.  Woda oprócz swojej miękkości winna mieć odpowiednie pH (5,0-6,0).

Storczyki   

Podstawowa zasada podkreśla, że podlewamy tylko wtedy, jeżeli podłoże zdążyło przeschnąć między jednym a drugim zabiegiem. O wiele bardziej zaszkodzimy roślinie nadmiarem wody, aniżeli jej niedoborem. Dobrą metodą na sprawdzenie, czy podłoże już przeschło, jest sprawdzenie wagi doniczki, która zdecydowanie różni się przed i po podlaniu. Gdy posiadamy przezroczyste doniczki mamy możliwość poprzez wygląd korzeni stwierdzić, czy jest już czas. Przy przeschniętym podłożu korzenie są barwy zbliżonej do bieli, jak i srebrzystej, w innym wypadku zielone. Można skorzystać również z wykałaczki, wbijając ją w podłoże. Trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić bardzo wrażliwych korzeni ! Jeżeli wykałaczka jest sucha, czysta, to oznaka, że już czas. Najlepiej podlewać w godzinach rannych, co sprawi, że roślina zdąży przeschnąć zanim nadejdzie noc. Krople wody mogą przejąć funkcje soczewki i przy dużym nasłonecznieniu doprowadzić do poparzeń. Dodatkowo przy spadku temperatury w nocy, wilgotna roślina bardziej jest narażona na choroby.
   

Samo podlewanie powinno odbywać się w sposób umiarkowany, tak, aby podłoże równomiernie pochłaniało wodę. Gdy podłoże jest nasączone, należy odczekać, aż nadmiar wody odpłynie. Przypominam, że kategorycznie unikamy zastoju wilgoci.
   

Jak wynika z powyższych informacji podlewanie to bardzo ważna czynność przy uprawie storczyków, od której wiele zależy. Jednak, jeżeli dostosujemy się do podstawowych zasad, na pewno unikniemy wielu problemów związanych z uprawą i będziemy mogli cieszyć się pięknem egzotycznej urody storczyków.    

Grzegorz


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.59 / 54 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: nie wiem jak

Ale jakim sposobem mam je podlewać?? Od góry bezpośrednio na korzenie czy inaczej???

dodał: Marta 2011-04-11 12:52:49

Tytuł: Podlewanie storczyków

Ja wlewam do miski wodę przegotowaną o dzień wcześniej i wkładam storczyki na 1 godzinę do miski po godzinie wyjmuję jeżeli nasiąkła kora jeżeli nie to pozostawiam jeszcze i stawiam na parapet ,tak by na podstawce nie było wody

dodał: Iwona 2011-04-11 13:58:27

Tytuł: co 10 dni?

Dopiero zaczynam przygodę ze storczykami.Koleżanka,która ma już ich kilkanaście twierdzi,że wystarczy wstawić je do wody na godzinę co 10 dni.Inni twierdzą,że co dwa tygodnie.

dodał: izab 2011-04-27 09:16:22

Tytuł: Podlewanie storczyków

Ja podlewam storczyki obserwując ubywanie wody przez przezroczystą szklaną osłonkę w której są posadzone.Kiedy woda zniknie ,wlewam mniej więcej 1/3 pojemności wody przefiltrowanej,i znowu obserwuję ,kiedy zniknie.Dzieje się tak mniej więcej co 10-14 dni.Narazie rosną i pięknie kwitną.

dodał: Izabela2 2011-06-16 20:58:03

Tytuł: czy lubi piwo

Dowiedzialam sie ze mozna podlewac storczyki piwem .Czy jest to prawda ?? Niechce ryzykowac i sprawdzic.

dodał: Gabriela446 2011-07-17 15:07:02

Tytuł:

dodał: 2011-07-26 14:38:59

Tytuł: podlewanie

ja zalewam storczyki raz w tygodniu do pełna rano a wieczorem wodę wylewam.w przeciągu 2 lat kwitną już 4 raz.stoją na oknach od północy

dodał: maria 2011-08-03 00:07:49

Tytuł: Storczyk a podlewanie piwem

O podlewaniu piwem nie słyszałam. Natomiast mogę zagwarantować, że pięknie wyglądają liście storczyka gdy przetrze się je piwem.

dodał: Iskierka 2011-08-23 17:08:07

Tytuł: problem z storczykiem

Witam.otóż zakupiłam tydzień temu storczyka w hipermarkecie.pięknie wyglądał.poza tym od zawsze marzyłam być jego posiadaczka.gdy go kupiłam miał rozwinięte 3 kwiaty.zdrowe liście i 3 nierozwinięte pączki.i powiem ze do tej pory nie martwiłam się.nawet rozwinął mu się kolejny kwiatek.ale dzisiaj coś mnie zmartwiło i chciałabym dowiedzieć się więcej.podlałam dzisiaj mojego storczyka woda przegotowaną i odstaną.wsadziłam go do miski i czekałam około 10 minut aby napił się wody.pózniej postawiłam doniczkę na parapecie.po pół godzinach kwiatek mi się przewrócił.na szczęście nic mu się nie stało tzn. kwiatom,ale osypała mu się kora z doniczki.dodam ze nie przesadzałam go.odkąd go kupiłam był w przezroczystej doniczce.po osypaniu się kory zobaczyłam korzenie w środku jego i przyznam ze nie spodobały mi się były mocno żółte tak jakby były przelane.zmartwiłam się bardzo zależy mi aby rósł a naprawdę wyglądały nie za ciekawie.podlałam go dopiero pierwszy raz,ponieważ wyczytałam ze jak zrobią mu się srebrne korzenie to można go podlać.bardzo proszę o rade bo nie wiem czy mój kwiatek jest zdrowy.czy po prostu panie z supermarketu nie dbały zbytnio o to.

dodał: kasia 2011-09-29 17:23:46

Tytuł: storczyk mi pięknie kwitnie

Witam ja storczyka trzymam ciągle w wodzie i bardzo ładnie kwitnie już od 3 lat jedno kwitnienie trwa 5 miesięcy .

dodał: Roman. 2011-10-24 21:22:50

Tytuł: Tytuł: storczyk mi pięknie kwitnie

Panie romku a nie gniją mu korzenie, bo storczyki mają bardzo wrazliwy system korzeniowy

dodał: Grzegorz 2011-11-09 19:30:02

Tytuł: storczyk mi pieknie kwitnie

Pan Romek pomylil chyba storczyka z fiolkirm alpejskim, bo ten lubi stac w wodzie, ale kochajmy pana Romka, bo on kocha kwiaty

dodał: zosia 2011-11-12 15:06:59

Tytuł: Dobra rada

Ja raz na 7-10 dni wlewam do storczyka ktory stoi w przezroczystej doniczce pół litra wody i trzymam go w tej wodzie pół godziny - dodaje tez odzywke do storczyków - kwitnie pięknie !

dodał: Majka 2011-11-22 11:07:41

Tytuł: prosze o rade

Witam. mam storczyka od marca.na początku był bardzo ładny a potem kwiatki opadly a łodyga wyschła i od pól roku nic się nie dzieje. dodam tylko ze liście ma nadal zielone. co robić żeby znów pięknie zakwitł?

dodał: majsia 2011-11-22 13:03:58

Tytuł: moja rada dla majsia

W takim przypadku ja ze swoimi storczykami robię tak: obcinam suchą część gałązki po kwiatach aż do części zielonej. Zdarza się że wycinam całą. Przestaję w ogóle podlewać i wynoszę do pokoju, który nie jest ogrzewany( tam przechowuję rośliny tarasowe). Po co najmniej miesiącu takich spartańskich warunków storczyk wraca na parapet do pokoju i zaczynam podlewać i dokarmiać. Preferuję metodę moczenia w wiaderku raz na 2 tygodnie. Do wody dodaję odżywkę zgodnie z przepisem na opakowaniu.

dodał: Urszula 2011-11-23 14:17:37

Tytuł: Storczyk w wodzie

Witam pan Romek ma racje i nie pomylił.Moja kolezanka ma ich osiem wszystkie stoją do połowy doniczki w wodzie i w dodatku na południowym oknie.Same sprzeczności,a kwitną od lat jak szalone.Ja mam ich tez kilka ale nie odważyłam sie na jej sposób.Ale moje są jakies takie rachityczne mimo,ze ciągle trzese sie nad nimi.Podlewam na różne sposoby,a one i tak ładne gdy to nowy egzemplarz.Pozdrawiam.Elżbieta

dodał: Elżbieta 2011-11-23 21:20:29

Tytuł: podlewanie

moja synowa podlewa wodą bezpośrednio z kranu,woda jest bardzo chlorowana/Irlandia/stoją ciągle w wodzie,na południowym oknie od czterech lat kwitną nieprzerwanie,ja natomiast podlewam wodą deszczową z wyciągiem ze skórki bananowej,stoją na oknie zachodnim i też cieszą mnie swoim kwitnieniem ,i gdzie tu logika pozdrawiam Mirka

dodał: Mirka 2011-11-26 13:06:41

Tytuł: podlewanie

Witam, mam w domu 10 storczyków (od kilku lat), z tego 8 to Phalenopsis. Stoją na północno-zachodnich oknach. Nawozu praktycznie nie używam, podlewam je co tydzień lub dwa deszczówką (jeżeli mam) w umiarkowanej ilości (z góry, "imitując" deszcz, aby woda dotarła do korzeni), nie pozwalając, aby stały w wodzie. Kwitną praktycznie cały rok (aktualnie 8 z nich) wzbudzając zachwyt rodziny :)

dodał: Sylwia 2011-11-29 00:16:32

Tytuł: kwitnienie

to tylko pogratulować bo u mnie jak pisałam wcześniej nedza niby zabierają się do kwitnienia ale tak z łaski ci 10ty raz na rok

dodał: Elżbieta 2011-12-01 03:51:39

Tytuł: pielegnacja

Zgadzam sie ze wszystkimi jezeli chodzi o podlewanie storczykow ale nie wszystkie potrzebuja nadmiar wody takze ja podlewam je bardzo skapo

dodał: anna 2012-01-03 13:58:34

Tytuł: pryszni storczyków

moje też stoją w wodzie podlewam je co 2 tygodnie a raz na 2 miesiące wkładam je do wanny i robię deszcz prysznicem i tak przez cały dzień potem zostają aż do rana żeby woda odciekła .Mam 20 dużych i 3 miniaturki,od 4lat pięknie rosną i stale kwitną.Stoją na wschodnich parapetach.

dodał: Lila 2012-01-03 19:43:45

Tytuł: KŁOPOT Z ROBALAII

MAM SIEDEMNASCIE ORCHIDEI , MAM JE OD 17 LAT . PIERWSZĄ PRZYWIOZŁEM Z NIEMIEC I KOSZTOWAŁY W TEDY KOŁO 5 MAREK . NASTĘPNE DOKUPOWAŁEM W POLSCE . KILKA LAT TEMU KUPIŁEM W KWIECIARNI I PRZYNISŁM Z NIMI ROBALA KTÓREGO NIE MOGĘ WYTĘPIĆ.ROBAL JEST BIAŁY KILKOMA NÓŻKAMI I ZJADA PĄCZKI KWIATOWE A SKŁADA MŁODE POD LIŚCIAMI I W ZAKAMARKACH LIŚCI . JEŚLI CHODZI O PODLEWANIE TO PODLEWAM WODĄ BEZPOŚREDNIO Z KRANU Z TYM ŻE DO ZIMNEJ- ŁAMIE Z CIEPŁA , LETNIA . PO PRZELANIU WKŁADAM DO DONICZKI OZDOBNEJ. KWITNĄ DWA RAZY W ROKU . OBECNIE KWITNIE MI 12 CIE. TAK WIĘC NIE MA REGUŁY Z PODLEWANIEM. PORADZCIE CO Z ROBALAMI ZROBIĆ.

dodał: MARIAN 2012-01-28 19:12:17

Tytuł: liscie pomarszczone

moj storczyk ma pomarszczone liscie jakby mial za malo wody podlewam raz na tydzien a w oslonce na dnie jest zawsze woda nie wiem o co mu chodzi

dodał: malgosia 2012-02-07 12:46:55

Tytuł: nieznośne robale

Moja mama również miała kilka pięknych storczyków.Niestety pojawiły się tajemnicze robale:(Robiła wszystko,aby się ich pozbyć,ale nic nie pomagało.Wszystkie musiała wyrzucić.Teraz ma nowe i pięknie kwitną. Mam nadzieję,że Pan Marian znajdzie sposób na robale i się z nami nim podzieli.

dodał: basia 2012-02-23 23:10:16

Tytuł: pomarszczone liście

jak storczyk ma pomarszczone liście i w osłonce wciąż wodę to na pewno jest przelewany. Proszę przestać go podlewać na jakiś czas bo padnie!!!!

dodał: Milena 2012-03-04 22:27:23

Tytuł: podlewanie

Wczoraj dostalam od meza piéknego storczyka,nie mam pojécia kiedy mam go podlac jest w wysokiej szklanej donicy(cos jak flakon)i do polowy jest wypelniona kuleczkami chyba z kauczuku sa one wilgotne,korzenie nie wszystkie tych kulek dotykaj? i te wyzej sa biale,czy juz piwinnam go wlozyc do wody?

dodał: alicja 2012-03-09 10:33:22

Tytuł: podlewanie

moja znajoma podlewa w podstawkę tak żeby cały czas mial mokro i jej bardzo pięknie kwitnie nieustannie, ja takiego sposobu nie próbowałam

dodał: ewelina 2012-03-12 21:29:28

Tytuł: OPADANIE KWIATÓW

Mam już od 3-4 lat storczyki i wciąż mi się powtarza ta sam przypadłość.Kwitną pięknie ale po krótkim czasie kwiaty zaczynają jakby więdnąć,usychać i w konsekwencji opadać.Tak było niedawno z różowym,tak jest obecnie z zółtym.Podlewam niewiele.Woda przelatuje od razu przez korę.Zastanawiam się czy to z za małej ilości wody.Ale słyszę,ze storczyki wolą przesuszenie niż przelanie.A może za dużo podlewam?Jaki może być powód usychania i opadania kwiatu.Proszę o poradę.

dodał: BARBARA 2012-03-14 15:06:32

Tytuł: Wcale nie chce zakwitnąć

Mam storczyka, który od dłuższego czasu nie chce zakwitnąć, co zrobić proszę o radę

dodał: Anula 2012-03-16 23:50:50

Tytuł: więdnące liście

W domu mamy kilka storczyków i niedawno kupiliśmy babci nowego na urodziny i takiego samego dla siebie - u nas pięknie kwitnie i wypuszcza jak szalony a u babci liście oklapły i nie wypuścił ani jednego nowego kwiatka od czasu kiedy tamte przekwitły oba podlewane są tak samo - raz w tygodniu do wody na 1-2h i na parapet do przezroczystej osłonki z profilowanym dnem, żeby nie stały w wodzie. Babcia nawet używa kilkakrotnie tej samej wody z nawozem do storczyków - zlewa ją do butelki. Nie wiem co zrobić - chcę wziąć go we wtorek do domu i spróbować odratować - proszę o poradę

dodał: Karolina 2012-03-18 19:02:02

Tytuł: storczyk nie lubi zimna

Otrzymałam storczyka na Dzień Kobiet,cieszyłam się,bo to pierwszy mój egzemplarz,niestety popełniłam błąd stawiając go na oknie,które często otwierałam nawet w czasie mrozów.Po kilku dniach kwiaty zaczęły więdnąć i opadać,pozostały nagie gałązki,wyglądał okropnie ,więc skróciłam je o 2/3,po dwóch tygodniach zaczęły wyrastać nowe pędy z licznymi pąkami .To było w ubiegłym roku. Przestawiłam go z dala od otwieranego okna,od tamtej pory kwitnie bez przerwy, podlewam raz na tydzień wodą odstaną a liście spryskuję specjalną odżywką do storczyków

dodał: Maryla 2012-04-01 17:46:44

Tytuł: niebieski storczyk

Kupilam rok temu storczyka,ktory kwitl na niebiesko,a teraz narazie odpoczywa.Ostatni jego kwiat byl prawie bialy.Mysle,ze teraz napewno bedzie juz bialy.Czy ktos moze zna sposob,czym podlewac?Kupilam nawoz do podlewania hortensji,ale nie wiem czy go nie zmarnuje!

dodał: Mariola 2012-04-10 12:12:40

Tytuł: lęk i strach....

O rany...aż się boję kupić tego storczyka...a tak jakoś naszła mnie chęć, żeby go mieć.

dodał: Grażka 2012-04-11 17:30:44

Tytuł: pielęgnacja storczyków

Storczyki są pięknymi kwiatami. Ja od niedawna mam dwa i uczę się dopiero dbać o nie. Do podlewania woda przegotowana dzień wcześniej, nalewam ją do podstawka, zaopatrzyłam się w ściereczki do nabłyszczania liści, w odżywkę o dziwnej nazwie "Pokon", którą polecili mi w sklepie i jak na razie przeżyły miesiąc moje dwa cuda, pomimo, że nie miałam nigdy ręki do kwiatów, storczyki wyglądają naprawdę na zadbane...;) Do tego sprawiłam im piękne osłonki na doniczki w różowym kolorze. Fajnie to wygląda. Chyba kupię więcej kwiatów do mieszkania :)

dodał: Izabela 2012-04-16 18:20:49

Tytuł: pomarszczone liście

Wiem na swoim przykładzie, że pomarszczone liście są objawem przelania. Poprzez przeźroczystą doniczkę są widoczne korzenie. Zdrowe są jasne, kremowe a zgniłe - brązowe. Ja mam właśnie brązowe, białych nie ma w ogóle. No i liście pomarszczone niestety.Poza tym zauważyłam, że duże storczyki, wielopędowe są zdrowsze i silniejsze niż pojedyncze - te tańsze. Te ostatnie kwitną góra dwa razy i całe zamierają.

dodał: Hanula 2012-04-17 12:26:30

Tytuł: preparat na robale

Chcę się odnieść do pytania p.Mariana.Te białe włochate robale to zapewne wełnowce,cięzko je wytępic to prawda.Mam podobny problem na jednym z parapetów od południa.Ponieważ też jestem fanką storczyków a mam ich ok.40 wiem jaki to jest ból dla własciciela.Do tej pory zbierałam ,przecierałam woda z denaturatem,podlewałam woda z czosnkiem,pomagało ale na krótko.Niby pięknie kwitna a okazuje sie że miedzy płatkami jest pełno młodych.Od kilku dni zastosowałam pałeczki na robale o nazwie TARCZNIK-kupiłam je w Obi,wkłada sie je do ziemi jak pałeczki nawozowe i obficie podlewa ziemię,sprawdziłam nadal sa robale ale jakieś inne bardziej kruche i mniej zywotne.Mam nadzieję że to działa,do 3 tygodni powinny zniknąc.

dodał: Bożena 2012-04-17 19:02:28

Tytuł: podlewanie storczyków

Storczyki są pięknymi kwiatami, ale moim zdaniem ich pielęgnacja nie jest aż tak skomplikowana. Ja swoje piękne okazy trzymam w przezroczystych osłonkach, wtedy widzę stan korzeni i podlewam je przegotowaną wodą. Raz na trzy miesiące stosuję pałeczki nawozowe do storczyków. Bardzo fajny jest taki nabłyszczacz wraz z odżywką, bo dzięki niemu liście moich kwiatków są w idealnej kondycji. Moje storczyki stoją w jasnych, ale nie silnie nasłonecznionych miejscach.

dodał: Jagoda 2012-04-18 20:05:56

Tytuł: Nabłyszczacz

Mam pytanie odnośnie, tej odżywki. Jakiej konkretnie używacie do spryskiwania liści?

dodał: Judytta 2012-04-18 23:02:42

Tytuł: odżywka do storczyków

Myślę, że w każdym sklepie w dziale ogrodniczym dostaniesz jakąś odżywkę do storczyków. Ja w domu stosuję nabłyszczacz z odżywką Pokon, bo dzięki temu liście są błyszczące i bardzo ładnie się prezentują, a oprócz tego odżywka wzmacnia je, dzięki czemu są zdrowe.

dodał: Jagoda 2012-04-19 09:08:06

Tytuł: Nabłyszczacz

Tą odżywkę, którą miałam dotychczas chyba muszę zmienić, bo jakoś nie widzę różnicy w stanie kwiatów przed i po jej zastosowaniu, dolewałam ją do wody normalnie. Marka Pokon jest mi kompletnie nieznana, ale może i warto spróbować, jeśli kwiatki po tym mają się lepiej.

dodał: Judytta 2012-04-23 20:41:24

Tytuł: wymagające storczyki

Pokona używałam od dość dawna do podlewania palmy. Do storczyków miałam coś innego, ale w nabłyszczacz zainwestuję, bo podobają mi się kwiaty o pięknych, zielonych, błyszczących liściach. W pielęgnacji storczyków dopiero się wprawiam, od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką kilku sztuk. Chociaż to dopiero początki, to wydaje mi się, że jednak wymagają większej uwagi niż paprotki, draceny, czy fikusy, które dotychczas miałam... Ale storczyki są najśliczniejszą ozdobą salonu.

dodał: JoannaS. 2012-04-27 23:36:06

Tytuł: odżywki odżywki

Ja ostatnio całkowicie przerzciłam się na Pokona, mają naprawdę dobre produkty, a przy mojej ilosci kwiatów to trochę się tego nazbierało;D

dodał: Janina 2012-05-01 12:58:02

Tytuł: Podlewanie storczyka

Raz na tydzień wlewam do doniczek wodę z kranu.Stoją w wodzie ok.1godz,po czym wodę wylewam i stawiam kwiaty na parapet (od strony zachodniej).5-6 storczyków kwitnie bez większych przerw od kilku lat.

dodał: Anna K 2012-05-05 18:00:49

Tytuł: obcięte łodygi

Witam, po ostatnim kwitnięciu wg "porady" znajomej obcięłam w moim storczyku łodygi - nad 3 oczkiem. Niestety nic się do dzisiaj nie wydarzyło i nie widzę żeby mój storczyk miał zakwitnąć... proszę o radę co można zrobić?

dodał: Iska 2012-05-05 18:47:56

Tytuł: Suche kłącza storczyka...

Czy warto trzymać storczyka któremu usechł pęd kwiatowy i jest twardy (nic nie przycinałam), korzenie wyglądają na zdrowe...Jest nadzieja że odżyje?

dodał: Dusia 2012-05-06 10:13:53

Tytuł: suche kłącza

proszę odciąć suchy pęd kwiatowy,podlewać wodą z nawozem (ja raz w tygodniu zalewam storczyki równo z wierzchnią warstwą kory na 30 min potem odlewam wodę) po czasie powinien wypuścić młody listek potem korzonek i nowy pęd kwiatowy

dodał: Ilona 2012-05-12 21:49:27

Tytuł: Jakie podloze?

A ja chciałam zapytać, do jakiego podłoża przesadzacie storczyki? Wiem, że np. wspomniany tu Pokon ma specjalne podloże do orchidei, ale nie wiem, czy to jest jakaś różnica w porównaniu do innej ziemi?

dodał: ciekawa 2012-05-22 19:11:46

Tytuł: piękne storczyki

Witam,mam storczyka,podlewam go raz na tydzień tak delikatnie i nie za dużo tej wody i tak samo nawozu troszkę do storczyków daję i zraszam go 2 razy na tydzień wodą przegotowaną w lato i stoi w w pokoju gdzie rano ok 3 godzin jest słońce i mi pięknie rośnie. I teraz mi zaczyna kwiatek wychodzić.

dodał: Monika 2012-05-26 21:01:24

Tytuł: Specjalne podłoże

Co do podłoża,to warto zakupić to specjalnie przeznaczone do storczyków, ono wtedy odpowiednio utrzymuje wilgoć w doniczce.

dodał: Aleksandra 2012-05-26 23:26:52

Tytuł: a pałeczki?

Ja zakupiłam sobie takie specjalne podłoże i już widzę rówżnicę, a czy stosujecie pałeczki, jak tak to z jakiej firmy jesli można wiedzieć?;)

dodał: Gosia 2012-05-28 10:12:32

Tytuł: Pałeczki nawozowe

Tak, pałeczki też stosuję. Nie pamiętam marki, tych które mam, ale moje storczyki ładniej i dłużej kwitną po nich.

dodał: Aleksandra 2012-05-28 13:36:13

Tytuł: paleczki nawozowe

Ja stosuje pałeczki Pokona, jestem z nich zadowolona, a storczyki wyglądają przepięknie.

dodał: Dusia 2012-05-29 16:43:35

Tytuł: jak dbac o storczyka

Stosujecie pałeczki, a czy coś jeszcze? Proszę o pomoc, bo jestem zielona w tym temacie;/

dodał: Felka 2012-05-31 22:11:28

Tytuł: podlewanie

Dostalam na Dzien Matki pieknego storczyka/rok temu/ -podlewam letnia woda z kranu raz w tygodniu /w kazdy poniedzialek/100 mililitrow/literatke.Strorczyk wypuszcza nowe kwiatki i ma sie wspanale-stoi na lawie na w[rost duzego okna -ne jest mu ani za zimno ani za goraco i naprawde zachwyca .Tak pisalo w amerykanskim zaleceniu dbania o stroczyka.

dodał: Bogumila 2012-06-05 21:57:40

Tytuł: poczatkujaca

Eech, ja też jestem bardzo początkująca. Ale przesadziłam storczyka do specjalnego podłoża tej wiosny. Teraz przekwitł i nie wiem czy go podcinać, czy nie...?

dodał: CzarnyPas 2012-06-13 19:13:12

Tytuł: jak postepować ze storczykiem

Po kuoieniu w sklepie i krótkim kwitniniu zauważyłam, że korzenie nie trzmajż podłoża.Można je poprostu łatwo wyjąć. Inne trzmaą podłoże mocno tak, że można je podnieść za łodygę razem z doniczką.

dodał: Inka 2012-06-18 14:45:01

Tytuł: storczyki storczyki

Z tymi storczykami to jest dużo pracy, są piękne, ale kapryśne z tego co zauważyłam, byłam wczoraj w sklepie ogrodniczym i kupiłam odżywkę i pałeczki, może to coś pomoże.

dodał: Zuzia 2012-06-22 12:46:06

Tytuł: odzywek tylee

Ale znowu tych nawozów i ulepszaczy jest tyle, że nie wiadomo co wybrać. U mnie w domu zazwyczaj królował Florovit, ale widze że ostatnio mama i babcia przerzucily sie na Pokon, nawet mojemu stroczykowi sie dostało kawałek odzywki od nich :D

dodał: katokato 2012-06-22 16:10:16

Tytuł: storczyki phalaenopis

Piękne kwiaty. Ubiegłoroczny wypuścił pęd z boku. Musiałam kupić szklane podpórki, żeby sie nie złamał a na jednym pędzie wypuścił nowe liście i korzenie. Nie mam odwagi je obciąć i wsadzić do doniczki, żeby nie zmarnować.Nie wiem na jakiej wysokości obciąć.Proszę o radę.

dodał: Urszula 2012.06.26 2012-06-26 16:50:47

Tytuł: nowa roślinka

Najlepiej poczekać aż korzenienie takiej keiki urosną do kilku centymetrów. Możesz ją wtedy oddzielić od rośliny macierzystej lub pozostawić na swoim miejscu. Ja zawsze oddzielam, ale musisz pamiętać o odpowiednim podłożu. Ja mam już swoje sprawdzone i dzięki temu udało mi się wyhodować dwa storczyki z keiki z czego jestem bardzo dumna.

dodał: Zula 2012-06-27 09:40:58

Tytuł: bieda ze tymi storczykami

Uwielbiam rośliny "pod każdą postacią". A ze storczykami nic mi nie wychodzi!!!Podlewam co 10-14 dni woda odstaną lub deszczową, zasilam pałeczkami, zraszam mgiełką do storczyków lub odstaną deszczówką, ustawiam z dala od bezpośredniego światła(nawet w łazience ze względu na wilgotność), a tym niewdzięcznikom ciągle coś nie pasuje - a to liście żółkną, a to korzenie gniją, a to pąki opadają, a mnie już ręce opadają... jak to jest z tymi storczykami - zawzięłam się już i muszę opanować ich uprawę. Pomóżcie mi proszę...

dodał: piszpanna 2012-06-30 15:07:44

Tytuł: nowy nabytek

Czy to prawda że storczyki nie lubią jak dotyka się palcami kwiatków ?

dodał: Angelika 2012-07-10 12:16:43

Tytuł: nic nie robić

Te niby rady znawców są do bani, nie dbam o storczyki inaczej, a traktuję jak wszystkie inne rośliny. Wiozłam je w styczniu do domu, z marketu, było minus 28, otuliłam szalem na dworze, ale nie wierzyłam, że się uda uchronić. Nic się nie stało.Wtedy kwitła jedna gałązka, dziś jest lipiec, kwitnie na jednym z 10 gałązek /pędów/ na drugi obficie jedna ale wyszło wiele nowych. Podlewam kranówą, jak sobie przypomnę, albo widzę, że roślina cierpi. Zmieniam okna, by postały w każdym pokoju, bo zajmują całe okna, to niech zdobią. Dodałam kory z iglastych drzew, ktoś mnie postraszył, że nie wolno, to dołożyłam z liściastych. Widzę nieraz, że coś nie tak, a tu sucho. Chyba bzdurą jest wymóg oszczędnego podlewania. Roślina musi pić. Nic mnie nie obchodzą kolory pędów, wcale ich nie widzę. Pod moją nieobecność w domu przez kilka dni, zastałam na parapecie pewnie ze 30 kwiatów, spadły. Suszę je między gazetami, ale i myślę, że to był ich wyraz buntu, tęsknoty, bo co innego?

dodał: lipka 2012-07-13 11:04:22

Tytuł: opadly z 2 lodyg kwiatki storczyka?

Dostalam storczyka na dzien matki podlewalam raz w tyg i zauwarzylam ze opadly kwiatki dlaczego?

dodał: Kasia z Krzyskiem 2012-07-17 22:48:37

Tytuł: JAK ODLAĆ WODĘ, ŻEBY KORA NIE WYSYPAŁA SIĘ??

O tygodnia mam nowy nabytek - piękny biały kwiat. Problem pojawił się, bo był w plastikowym kubku i kiedy kora wyschła, coraz bardziej się przechylał na bok, aż w końcu się przewrócił i wszystko się wysypało. Mama powiedziała, że storczyki lubią szklane doniczki, więc włożyłam go do malutkiego okrągłego akwarium, bezpośrednio, już bez tego kubka, bo się nie zmieścił. Wcześniej podlałam. Zastanawiam się czy dobrze, bo jak podleję następnym razem? Z kuli ciężko będzie odlać wodę, żeby nie wysypało się wszystko znowu. A może powinnam zostawić w kubku i tylko wkładać do kuli?

dodał: Magda 2012-07-25 00:24:06

Tytuł: nie przesadzać z niczym

Mam kilka storczyków różnego rodzaju.Dbałam pielęgnowałam chuchałam i dmuchałam aż opadły wszystkie kwiaty i pomarszczyły się liście.Wyciągnęłam z doniczek wszystkie, poobcinałam wszystkie korzenie, chore, zgnite.Niektóre zostały bez żadnego.Wsadziłam do lekko wilgotnego podłoża.Delikatnie spryskiwałam tylko liście.Jeden ze storczyków miał nawet 3 keiki, poobcinałam , wsadziłam do podłoża z małą zawartością ziemi , bo były malutkie i bez żadnego korzenia.Dziś żyją wszystkie , kwitną już( chorowały zimą).Nie udało mi się uratować tylko jednego keika.Teraz nie podlewam tak często , -raz na 10 dni , co drugie z domieszką humowitu.Rano spryskuję tylko po wierzchnich korzeniach i liściach mgiełką . I jak mówi mój znajomy , to najprostsze w uprawie kwiaty , wystarczy podlać raz na tydzień,i ma piękne kwiaty.Madziu , pomysł z tym akwarium chyba nie najlepszy , to może być tylko osłonka.Łodyg po przekwitniętych kwiatach najlepiej wcale nie usuwać, wypuszczą nowe tam gdzie zechcą jeśli łodyga nie uschnie , i dopiero uciąć niepotrzebny kawałek.Acha , co do podlewania to myślę , że każdy ma inne warunki w domu, np zimą gdy jest centralne podłoże wysycha szybciej.Można wyciągnąć lekko podpórkę od kwiatu i jeśli jest sucha podlać.

dodał: eliza 2012-07-25 11:37:05

Tytuł: nic o nim nie wiem

Od 2 tyg.mam kwitnącego storczyka. W zeszłym tyg.opadł pączek i dziś widzę następny wysechł. czytałam poprzednie wypowiedzi i wydaje mi się że nie popełniłam żadnego błędu. Jaka może być przyczyna opadania pączków?

dodał: wiera 2012-07-25 17:10:33

Tytuł: żółty liść

Nie wiem czy przelałam, czy podlewałam za mało. Jeden liść położony najniżej żółknie. Korzenie są całe suche i pomarszczone, wyglądają jak chrust. Co robię nie tak?

dodał: Magda 2012-07-31 13:32:20

Tytuł: Storczyki niestety

również mogą odchorowywać zmianę miejsca , dlatego po przyniesieniu z kwiaciarni mogą odreagować zrzucaniem kwiatów.Dolne stare liście mogą zżółknąć.Można je obciąć.Kwiaty te mają to do siebie , ze lubią wilgotny klimat a bardziej suche podłoże, dlatego najlepiej rosną w kuchni, gdzie się dużo gotuje.Ja parę razy dziennie dodatkowo spryskuję mgiełką po liściach i wystających korzeniach.

dodał: eliza 2012-08-03 19:04:52

Tytuł: kocham storczyki

Dostalam storczyka od corci na dzien mamy po tyg kwiaty opadly a pedy zdrewnialy w koncu liście zżółkły ;( podlewalam co tydz nie wiem czemu tak sie stalo ;(kupila nowego i nie chce zeby tak skonczyl jak jego poprzednik

dodał: Kasia 2012-08-16 18:40:38

Tytuł: jasne123567890dzizas

a ja kupilam storczyka i kierujac sie radami ww nie podlewalam tydzien i coooo ja widze pousychaly mi mlode pedy z ktorych moglam miec cudne kwiatki rady ze lepiej przesuszyc niz zalac do baaaaaaaaani

dodał: masakra 2012-09-30 21:31:10

Tytuł: mam wysrane na storki

a ja ich nie lubie i co dostane storczyka to na niego sie odlewam

dodał: Józef 2012-10-12 12:31:19

Tytuł: Kocham Kwiaty

Storczyk to bardzo piękny kwiat który musi być podlewany od dołu nie inaczej bo jak Państo polejecie o góry to poleci na liście i storczy będzie chory :)

dodał: Karina Gręda 2012-10-16 16:53:43

Tytuł: oslonka szklana czy ceramiczna

czy osłonka musi być przeżroczysta ? czy ktoś hodował storczyka w osłonce ceramicznej ? pytam , bo marzy misie piekna duża donica z kilkoma storczykami

dodał: siasia 2012-11-16 15:36:29

Tytuł: Ceramiczne osłonki

Mam ceramiczne osłonki do moich storczyków, bo jestem przede wszystkim estetką :) Kwitną pięknie z krótkimi przerwami, mają kwiaty wielkie jak moja dłoń. Stoją na wschodnim oknie w łazience. Zanurzam się w odstanej przez tydzień wodzie na kilka godzin, dokładnie odsączam. Czasem dodaję nawozu, niedawno kupiłam też pałeczki z odżywką, ale jeszcze ich nie użyłam. Czy jest sens dawać odżywkę zimą? Nie spryskuję liści odżywką, ale chyba się skuszę. Mam je od dwóch lat, raz je prawie zamordowałam, ale usunęłam prawie wszystkie korzenie, przełożyłam do nowego podłoża i odżyły. Nigdy nie miałam keików, mam nadzieję, że kiedyś się pojawią... Zacznę też zbierać deszczówkę, mieszkam w Belgii, więc będę jej miała pod dostatkiem ;)

dodał: Agnieszka 2012-11-23 12:00:49

Tytuł: Jak odcinać łodygi po opadnięciu kwiatów

Kilka miesięcy temu kupiłem storczyka miał kilka kwiatów.Kwiaty opadły Przyciąłem łodygi do pierwszego pędu po kwiatach. Już kilka miesięcy czekam a kwiaty się nie pokazują.

dodał: WieG 2012-11-23 13:54:09

Tytuł: Problem w hodowli storczyka

Witam mam problem z hodowlą storczyka bardzo podobają mi się te kwiaty ale za każdym razem gdy kupiłam go jakoś po paru dniach kwiaty opadają a łodyga usycha:( nie wiem gdzie popełniłam bład ograniczyłam podlewania również ale niestety nie udało się uratować kwiatka.Tydzień temu kupiłam znów nowego spryskałam 2 razy preparatem BIOPON do liści i korzeni ale zauważyłam dziś że jeden pączek zaczyna usychać:( proszę o pomoc!

dodał: Renia 2012-11-27 12:49:12

Tytuł: ratunku!!!

moj biedny phalenopsis ma ciagle pomarszczone liscie,wypuszcza nowe, ale stare usychaja. Kwitnie z malymi przerwami od 8 miesiecy, wypuszcza znowu ped, 7 pod rzad, ja tylko przycinam przekwitle pedy. Wcale nie zanurzam doniczki w wodzie, tylko podlewam od gory co tydzien 1/4 szklanki przegotowanej wody. Moze to za malo? Korzeni nie widze, bo go przesadzilam w to samo podloze tylko dodalam mu styropianowych duzych kulek, zeby mial powietrze w podlozu. Nowe powietrzne korzonki mu rosna, ale czemu marszcza sie liscie i usychaja? Za malo wody/

dodał: Kasia 2012-11-27 17:23:28

Tytuł: pomocy dla moich storczyków

mam 15 storczyków, wszystkie wypyściły nowe pędy, ale co z tego, skoro prawie na wszystkich pousychały pąki. I tak się sytuacja powtarza za każdym razem. Temperaturę mają odpowiednią, podlewane też zgodne z zaleceniami. Proszę o pomoc.

dodał: anka 2013-01-14 14:21:07

Tytuł: a u mojej kolezanki...

3 storczyki stoja na oknie poludniowym, doniczka w oslonce zanurzona w wodzie ok 3 cm. Korzenie powietrzne wypuszczaja az milo (w jednym naliczylam 14) a kwitna az milo popatrzec.Ona nie usuwa pedow, chyba ze usychaja i z tych pedow wyrastaja nowe.

dodał: Barbara 2013-01-26 20:20:39

Tytuł: Moje storczyki sa jakieś dziwne...

Kiedyś bardzo starannie stosowałam się do zaleceń dotyczących podlewania - zanurzanie w wodzie, odsączanie, przesuszanie i ponowne zanurzanie - niestety żaden nie zakwitł ponownie. Ktoś doradził mi, żebym po prostu nalała wody do osłonki i tak zostawiła, pomyślałam, że raz kozie śmierć... i od tamtego czasu moje storczyki zaczęły kwitnąć ponownie. W tej chwili wszystkie mają pąki i czekam na kwiaty.

dodał: Jolka 2013-02-08 17:37:38

Tytuł: storczyki w wodzie

witam.ja mam kilka storczykow i jak zaczynalam je hodowac to sluchalam sie zalecen co do podlewania ich to kazdy dostal takie zwiedle liscie wkoncu nalalam im wody i tak zostawilam no i po jakims czasie one odzyly.teraz kazdy kwitnie i galezie az sie uginaja maja tyle kwiatow.kwitna bardzo dlugo.a wode wlewam jak ino widze ze juz nie maja i nie deszczowke ino taka z kranu.jakos nic sie zlego nie dzieje.w tej chwili kazdy storczyk mam oblepiony pieknymi duzymi kwiatami.

dodał: kaska 2013-08-07 21:45:47

Tytuł: opadaja kwiaty

zauwazylam ze po podlaniu storczykow opadaja wszystkie kwiaty tak stalo sie juz kilka razy uzywalam wody przegotowanej i przestudzonej moczylam je dobe czynilam tak zawsze prosze o rade

dodał: zofia 2014-03-23 21:10:43

Tytuł: storczyk padł

mam storczyka zaczął kwitnąć i w ciągu paru dni jeden pęd zdechł z drugim będzie tak samo na pewno

dodał: aaaaaa 2014-11-23 20:34:40

Tytuł: storczy z robalami

Posiadam kilka doniczek storczyków.Podlewam i dbam o nie jak moi poprzednicy,ale od pewnego czasu zauważyłam białe robale. Kupiłam środek owadobujczy i zobaczę co się będzie działo. Jeżeli ktoś ma takiproblem proszę się podzielić co ztym robić?

dodał: Iska 2015-02-04 15:13:27

Tytuł: zwiędnięte liście

Od kilku lat mam storczyki, pięknie kwitną ale liście zawsze takie opadnięte jakby zdechłe, zwiędnięte a nie sterczące do góry. Może ktoś z Was coś poradzi na ten problem?

dodał: viola 2015-02-22 18:24:11

Tytuł: deszcz tropikalny

Witam. Dopiero dzisiaj przeczytałem, że storczyki można podlewać i mogą stać w wodzie. Kiedyś słyszałem, że należy tylko spryskiwać miałem taki okaz w pracowni od kilku lat, czasami coś tam zakwitło. Ale od jakiegoś czasu gdy miał tylko dwa marne listki zacząłem wkładać do wanny i robić prysznic letnią wodą - taki deszcz tropikalny :) - naprawdę. Po około 4 miesiącach ma 6 liści, na jednej łodydze wypuścił pięć pączków w tym dwa są już duże duże i jeden rozkwitnięty kwiat. Pozdrawiam.

dodał: Andrzej 2015-04-27 07:58:19

Tytuł: Nie chcą zakwitnąć

Nie mam chyba do storczyków ręki, inne kwiaty rosną, kwitną ale storczyki padają mimo wnikliwej lekturze na ich tema

dodał: kasiam 2015-05-17 19:34:14

Tytuł: storczyki nie lubia...

Witam1 WITAM STORCZYKOWYCH FANÓW ! Czytam, czytam i widzę, że bardzo kochacie kwiaty...storczyki faktycznie są piękne i jak każde kwiaty uwielbiają ,gdy się z nimi rozmawia...tak tak to wcale nie jest śmieszne...A KIEDY JUŻ ZMĘCZĄ SIĘ NUDA I SAMOTNOŚCIĄ i nie chcą WAM w żaden sposób rosnąć to wynieście je zwyczajnie do ciemnej piwnicy... na parę dni o nich zapomnijcie...zdziwi Was jak szybko odzyskają wolę życia!!! pozdrawiam cieplutko

dodał: Igielec 2015-06-06 10:12:10


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]