Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Storczyk, Storczyki, Orchidea - Orchideceae

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Storczyk, Storczyki, Orchidea - Orchideceae
  • Storczyk, Storczyki, Orchidea - Orchideceae

Dodatkowe: 25 z 1559

Pozostale zdjęcia: Storczyk, Storczyki, Orchidea - Orchideceae
Opis:

Orchidee to rośliny znane na całym świecie już od wielu lat. Pierwsze okazy do Europy zostały przywiezione już w XVI wieku. Bardzo szybko zrobiły furorę, ich popularność z dnia na dzień rosła i coraz więcej ludzi zaczęło je uprawiać. W dzisiejszych czasach znamy wiele odmian tej rośliny, a niektóre z nich tak jak Falenopsis , można spotkać w każdej kwiaciarni. Storczyki mają mięsiste, zielone liście, spomiędzy których wyrastają zgrubiałe łodygi. Na ich szczycie pojawia się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów o różnych kolorach kształtach. Mogą to być drobne, ale eleganckie kwiaty jak u odmiany Motylnik , czy Hemaria lub duże i dumne jak u Sabotek . Najciekawsze odmiany to: Wulstekeara , Zygopetalum , Miltonia , Dendrobium .

Uprawa:

Wymagania storczyków są bardzo różne. Temperatura powinna być dość wysoka, jednak niektóre odmiany, takie jak Katleja lub Coelogyne, potrzebują nieco niższych w okresie spoczynku. Są także odmiany, które preferują niższą temperaturę przez cały rok np. Cymbidium . Wolą stanowiska dobrze oświetlone. Lubią miejsca bardzo wilgotne, dlatego niektóre odmiany muszą być trzymane w specjalnie do tego przeznaczonych orchidariach. Podlewamy wodą miękką o temperaturze pokojowej. Storczyki nie znoszą wody twardej. Podlewamy za każdym razem, kiedy podłoże nie jest wilgotne. Nawozimy mało, mocno rozcieńczonymi nawozami. Przesadzanie storczyków.

Zastosowanie:

Orchidea jest wyjątkowo ozdobna. Nadaje się prawie do każdego wnętrza. Wspaniale wygląda samotnie na parapecie, jak również w towarzystwie innych kwiatów. Jest idealnym prezentem na różne okazje.

Kwitnienie:

Okres kwitnienia jest zależny od warunków, jakie się zapewni Orchidei. Dlatego można sterować okresem kwitnienia tego kwiatu, a także sprawić, by kwiaty pojawiały się na nim przez cały rok.Uwagi:

Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.05 / 19 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 289 komentarzy:

Mam pięc storczyków, z czego tylko jeden kwitnie. Reszta po jakimś czasie po prostu zrzuciła kwiaty. Nawet nie jestem pewna, jakie mam odmiany. Nie wiem, co mam zrobic, żeby znowu zakwitły. Co robic?

dodał(a): Luna

Jaka odmiana storczyków jest najłatwiejsza w hodowli w domu w bloku?

dodał(a): Beata

Tytuł: Storczyk

Ja zauważyłam,że moje storczyki nie lubią przeciągu. Odapają im wówczas kwiatki i pąki.

dodał(a): Agata

Tytuł: Storczyk

Mam białego storczykai właśnie przekwitł.Nie wiem czy eraz trzeba obciąć łodygi czy tak je pozostawić.Może ktoś z Was wie jak dalej postępować

dodał(a): Halina

Droga Halino Moja wiedza na temat storczyków (których mam już siedem) uegła zmianie i jestem w stanie Ci pomóc. Po przekwitnięciu kwiatów trzeba obciąc pęd kwiatowy za ostatnim oczkiem a przed pierwszym(najstarszym) kwiatem. Storczyk powtórzy kwitnienie po 10-12 tygodniach. Jeśli pęd zostanie ucięty zbyt nisko storczyk kwitnienia nie powtórzy. Pozdrawiam!

dodał(a): Luna

Ach! Zapomniałam napisac, że podane przeze mnie informacje dotyczą nie wszystkich storczyków, ale tylko falenopsis, ale uważam, ze właśnie tą odmianę posiadasz. Droga Beato! Według mnie najłatwiejsza w uprawie jest własnie ta odmiana, falenopsis. Pozdrawiam jeszcze raz!

dodał(a): Luna

Zostałem miłośnikie storczyków , kupuję jeden za drugim, jak alkocholik wódkę. To jest bespieczny nałóg dla zdrowia

dodał(a): wieniu58

Tytuł: storczyk

Witaj Luna zakupiłam właśnie storczyka, jest to mój pierwszy storczyk .Napisałaś że jak przekwitnie to trzeba odciąć pęd za ostatnim oczkiem a przed pierwszym(najstarszym) kwiatem,ale o jakim oczku jest mowa , bo ja nie mam pojęcia.Pozdrawiam.

dodał(a): Bogusia

nie wiem dlaczego a przy moim zaczęły więdnąc kwiatki i odpadają co mam zrobic

dodał(a): ania[1-10-2008]

Tytuł: storczyk

ja zostawialam ped i za jakis czas pojawila mi sie na czubku mala sadzonka

dodał(a): aneta

Tytuł: storczyki

słyszałam taką rade żeby storczyki podlewać do podstawki wtedy one pobierają sobie tyle wody ile potrzebuja

dodał(a): ela

Tytuł: storczyk

blagam o pomoc dostalam pieknego storczyka od meza po trzech miesiacach usychaja kwiaty nie wiem co robic

dodał(a): basia

Tytuł: storczyk

ja mam 6 odmian i co jakiś czas któryś mi zakwita.poprzekwitnieniu nic z nim nie robię dopiero jak do czubka zaczyna usychać to go orzycinam do częsci żywej.

dodał(a): Halina

Tytuł: BASIU

U storczyków to normalne,że kwiatki usychają,odpadają. Ja mam swojego już od 1,5 roku i już 3 raz kwitnie. Jak odpadną wszystkie kwiatki, to utnij tą łodygę,ale tak,by jeden "fragment"-pęd pozostał-on potem uschnie. Kiedy kwiat przestaje kwitnąć to odpoczywa i nabiera siły by znów zakwitnąć. Za jakiś czas powinna wyrosnąć nowa łodyga-nawet za ok 2-3 m-ce i będzie ok. Nalewaj wody do talerzyka, od czasu do czasu trzeba zraszać od góry korzenie. Pozdrawiam;)

dodał(a): Wiktoria

Tytuł: Storczyk

Z tego co wiem storczyki obcina sie po przekwitnięciu licząc 5 oczek od góry i w tym miejscu obcinamy.

dodał(a): Aga

Witam wszystkich miłośników storczyków.Potrzebuję porady jak przesadzić storczyka bo nie mieści się w doniczce i korzenie wychodzą mu od spodu.Co robić?

dodał(a): Małgorzata

Tytuł: orchidea

nie wiem jak hodowac orchidee w doniczce?????

dodał(a): justyna

Tytuł: orchdea

mam jednego storczyka który mi nie kwitnie co mam robic czy mam dac nawoz i jaki z jakiej firmy bedzie naj lepszy

dodał(a): androna

Tytuł: Orchidea

mam orchidee w domu,chciala bym wiedziec jak sie ja hoduje?

dodał(a): justka

Tytuł: storczyk-doniczka

Mam ich trzy (Zygopetalum,Oncydium,Miltonia) zasłyszałem, że doniczki powinny być nie duże i przepuszczające światło (przezroczyste) i z tym jest mały problem.

dodał(a): zbigniew.

Tytuł: storczyki

słyszałam, że storczyków się nie podlewa tylko raz na 2 tygodnie robi się im kąpiel lub przelewa wodą. ja u swojego obcięłam przy samej ziemi pędy po kwitnieniu , przez pół roku wyrosły tylko liście.

dodał(a): krysia

Tytuł: storczyk

storczyki to bardzo szlachetne rośliny,zdobią okna tylko wtedy kiedy pięknie kwitną.Moje doswiadczenie jest małe,acz kolwiek mój storczyk bardzo mnie zaskoczył.Przestrzegałam podstawowych zasad oraz rad od znajomych.Otóż po przekwitnięciu, łodygi po jakimś czasie zdrewniały po czym obcięłam nad 4 oczkiem od samego dołu.Po 10 tyg.wegetacji storczyk obudził się ze snu i zaczął wypuszczać nowe pędy z których wyrosły pąki kwiatów.Na nowo cieszy moje oko i jestem z niego b dumna.Moje cenne wskazówki to podlewać od podstawka przegotowaną wodą z domieszką odp.nawozu aż do napicia się rośliny,nadmiar wody odlać,przechowywać w ciepłym,słonecznym miejscu i odp.przycinać

dodał(a): Danka

Tytuł: STORCZYK

BARDZO ISTOTNE JEST,ABY ROŚLINA PO KWITNIENIU POBYŁA 8 TYG.W OKRESIE SPOCZYNKU;WTEDY NALEŻY ZRASZAĆ TYLKO LIŚCIE-RAZ W TYG.ŁODYGĘ PRZYCIĄĆ.POZDRAWIAM

dodał(a): SARA

Tytuł: STORCZYK

Jak rozpoznać jaka to odmiana?

dodał(a): gosia

Tytuł: blednące usychające korzenie

proszę o poradę. Mam kilka storczyków ale jednemu z nich zaczynają usychć korzenie nie wiem co robić?,czy spróbować go przesadzić i ratować co się da,tylko jak to zrobić

dodał(a): Tina

Oj długo mnie nie było.. Witam wszystkich! Droga Bogusiu - 'oczko' to inaczej miejsce, z którego wyrasta kwiat. Ela - storczyki podlewa się od góry, żeby woda przepłynęla przez doniczkę, wtedy właśnie kwiat pobiera sobie tyle wody, ile puotrzebuje. Androna - nie musisz dodawac nawozu, wystarczy poczekac, aż kwiat zakwitnie. Musisz byc cierpliwa, bo może to nastąpic za ok. 2-3 miesięcy! Krysia - Za nisko ucięłaś pęd. Teraz już nie zakwitnie. Musisz poczekac, aż wyrośnie nowy. Tina - myślę, ze nie musisz przesadzac storczyka, wystarczy tylko uciąc uschnięte korzenie, a zostawic żywe. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

dodał(a): Luna

Tytuł: choroby

na storczykach pojawił się biały nalot.łodygi i kwiaty oklejone są białą kleistą masą i małymi robaczkami.Proszę o pomoc.

dodał(a): Henia

Tytuł: Biały nalot-DO HENI

Heniu, Twoje storczyki najprawdopodobniej złapały wełnowca. Dla pewności sprawdź w internecie jak wygląda wełnowiec. Jeśli tak i jest go póki co mało, to zrób roztwór 50% alkoholu z wodą w skali 1:10 z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń i przetrzyj liście. Po paru dniach powtórz to. Możesz też kupić specjalny roztwór w sklepie.

dodał(a): Neonik

Tytuł: Biały nalot-DO HENI

Heniu, Twoje storczyki najprawdopodobniej złapały wełnowca. Dla pewności sprawdź w internecie jak wygląda wełnowiec. Jeśli tak i jest go póki co mało, to zrób roztwór 50% alkoholu z wodą w skali 1:10 z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń i przetrzyj liście. Po paru dniach powtórz to. Możesz też kupić specjalny roztwór w sklepie.

dodał(a): Neonik

Tytuł: Storczyki

Mam trzy storczyki. Przekwitają i za moment wkwitną na nowo. Obcinam po przekwitnieniu po 4 oczku. Wypuszcza nowy pęd albo od miejsca obciętego, albo nowy od liści. teraz w dwóch storczykach wypuściły mi tu i tu. Kwitną cały czas - a mam je od 2 lat. Lubią parapet od wschodu, zraszanie ziemi z wierzchu, napicia się od podstawki ( nadmiar wylewamy ). Nawożę je nawozem naturalnym do storczyków. Pozdrawiam.

dodał(a): dagaa

Tytuł: storczyk

najważniejsze przepuszczalna ziemia

dodał(a): kejor

dostałam na gwiazdkę dwa storczyki-falenopsis i taki, który ma dużo małych bordowych kwiatuszków i pachnie kombinacja jasminu i frezji- są cudne! mam nadzieję że mi nie zginą

dodał(a): monika

witam wszystkich mam aż 5 storczyków nie i w każdym ten sam problem kwitnął tylko raz gdy został kupiony. czy zmiana miejsc ma wpływ na kwitnienie? i w jakim miejscu storczyki najlepiej kwitną? pozdrawiam

dodał(a): andrzej

Tytuł: Storczyk

witam wszystkich moja koleżanka dwa storczyki przesadziła do jednej szklanej doniczki bez otworu w dnie przezroczystej i podlewa ro..sliny w ten sposób, że wlewa wodę a następnie przytrzymując rośliny i ziemię odwraca doniczkę do góry i wylewa nadmiar wody przez co korzenie są namoczone było to 4 miesiące temu , rośliny wuglądają bardzo zdrowo i popuszczały nowe liście

dodał(a): Alicja

Tytuł: Storczyk

Mam jednego storczyka od 4 m-cy. Po odpadnieciu kwiatow na lodygach pojawily sie czarne plamy i czubki sa suche. Nie przycinalam ich. Czy to jest choroba? Postracil tez w tym czasie 3 liscie. Zrobily sie zolte i odpadly. Za malo wody? Prosze o pomoc.

dodał(a): Joanna

Tytuł: też porażka

no też mam masakrę, dostałam śliczego, teraz liście nu oklapły, kwaity (duże, jasnoróżowe z ciemnymi paszczami w środku) jakby straciły sprężystość, te zielne węże jakby podeschły ... a pączki rdzewieją, nie podlewam - w tych 3 tygodniach dostał wody tyle co kieliszek do jajka.. no masakra, tak mi go szkoda ...

dodał(a): mexx

Tytuł: storczyk

Mialam bardzo ladnego storczyka, ale po przekwitnieciu obcielam go przy samej ziemi. Od tego czasu minelo juz 15 miesiecy i moge ogladac tylko ladne liscie. Istnieje szansa ze jednak kiedys zakwitnie?

dodał(a): Iwek

Tytuł: Storczyk

Witam mam prozbe mam 6 storczykow pieknie kwitna jak przekwita nowe pedy kwiatowe wyrastaja jest dobrze.Problem jest w kozeniach ,korzenie w doniczce niekture nachodzi jakby rdza i po czasie usychaja jaki powod. zgury dziekuje.

dodał(a): leszek

Tytuł: storczyk

ja swojemu storczykowi nie obcielam lodygi czy to wplynie na dalszy rozwoj kwiatka

dodał(a): ASIENKA30

Tytuł: storczyk

Witam dostałam storczyka i wszystkie kwiatki opadają nawet nowe pączki też odpadają i korzenie usychają podlewałam tak jak mi kazała pani w kwiaciarni co mam robić???

dodał(a): Ewelina

U mnie na parapecie stoi storczyk w zwykłej ziemi nigdy nie mógł zakwitnąć dlaczego?

dodał(a): misia

witam, chcialam zapytac czego oznaka moze byc brazowienie czubkow lisci cymbidium. Roslina dodatkowo stracila kilka lisci, ktore uschly od doly. Czy to oznaka zbyt malej ilosci wody? Pozdraiwam

dodał(a): Aleksandra

Tytuł: żółknom listka

mam storczyka i zaczynają żółknąc liska niewiem czy przyczyną jest przelanie błagam o pomoc.

dodał(a): justyna

moj storczyk juz ponad rok temu zostal zle przyciety i ..? nie kwitnie juz od tego czasu :( posiada 4 liscie i piekne zdrowe lotne korzenie..kwitnienia jednak brak- mam jednak nadzieje, ze bedzie ok.

dodał(a): monia

Tytuł: storczyk Basi

Dostałam od córki pięknego białego storczyka na imieniny teraz jest 21 styczeń a jemu wszystkie kwiaty odpadły .To jest storczyk który ma 3 pędy proszę poradzcie co mam robić .To mój pierwszy storczyk .

dodał(a): Basia

Tytuł: storczyk king

witam serdecznie!! mam storczyka o nazwie King:) dostałąm go od znajomej, na początku pięknie kwitł ale potem tracił liście, łodygi.Obciełam suche łodygi.Po jakim czasie zaczoły mu gnic korzenie, obciełam mu.Teraz stoi na oknie i nie wiem co robić!!!!Prosze o pomoc

dodał(a): paulina pasciak

co do gnicia korzeni musisz go przesadzic mimo ze storczyki przesadza sie co 3 lata przy przesadzaniu usunąc wszystkie zgnite korzenie i opsypac węglem leczniczym bo odkaża ja nie miałem i uzyłem zwykłego drzewnego do grila ale nie brykietu. potem włozyłem doniczke ze storczykiem do pojemnika wiekszego zalanego woda ale storczyk stal na podstawce tak ze jego doniczka nie miała kontaktu z woda ktora parowała by zwiekszyc wilgotnosc. nie podlewałem go 2 tygodnie tylko zraszalem liscie co 3 dni ale bardzo mało. moj nie miał korzeni tak zgniły

dodał(a): andrzej

Tytuł: odp. Halina

zależy czy je obciąć czy nie. Ja obcinałam za 3 oczkiem licząc od dołu, ale ostatnio na końcu łodygi po przekwitnięciu zaczeła pojawiać się nowa.

dodał(a): beata88

Tytuł: Storczyki!!!

Ja swojego pierwszego storczyka dostałam osiem lat temu, obecnie mam ich już 21 ( z tego 3 sabotki, a reszta to falenopsisy) inne odmiany nie chcą mi w mieszkaniu rosnąć. Storczyki trzymam w plastikowych osłonkach włożonych do koszyków (które wykładam folią) na dnie których mam keramzyt i do jego poziomu wlewam wodę, tak by nie dotykała korzeni. Jeśli na spodzie liści pojawiały się drobne kleiste kropelki, zmywałam je mydlinami z szarego mydła a następnie przecierałam liście ściereczką z czystą wodą, sposób jest skuteczny i mało szkodliwy dla roślin. Pędy po przekwitnieniu obcinam powyżej drugiego oczka ale większość roślin wypuszcza nowe pędy z pomiędzy liści. Nie zraszam roślin, pilnuję by nie stały bezpośrednio w miejscu silnie nasłonecznionym gdyż wówczas liście często brązowieją. Warto pamiętać, że storczyki lepiej troszkę przesuszyć niż zalać, przelane rośliny mogą zrzucać kwiaty i żółkną im liście. Mam nadzieję, że nowym właścicielom tych wdzięcznych roślin troszkę wyjaśniłam naturę tych roślin.

dodał(a): Agnieszka

Mam storczyki niektore sa w stanie spoczynku a niektore kwitna ale ich paczki opadaja tylko niektore sie rozwinely prosze o szybka porade

dodał(a): Bogusia

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]