Orchidarium

Orchidarium

3 komentarzy

Czym jest orchidarium ?
   

Orchidarium to nic innego jak specjalny dom ( gablota) przeznaczona do uprawy bardziej wymagających, egzotycznych storczyków.      W zależności od upodobań i zasobności portfela może stanowić większe akwarium- amatorsko przystosowane do uprawy storczyków bądź też profesjonalną gablotę, wyposażoną w specjalny sprzęt, w której automatycznie steruje się poziomem wilgotności, temperaturą, mocą oświetlenia, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na uprawę bardzo wymagających storczyków, które uprawia się w specjalnie przystosowanych do tego szklarniach. W pierwszym wypadku możemy wiele zaoszczędzić, ponieważ profesjonalne orchidarium słono kosztuje. Jednak poza funkcjonalnością są bardzo estetycznie wykonane i mogą zostać dostosowane do stylu panującego w mieszkaniu.

Profesjonale orchidarium
   

Nie każdy posiada zdolności manualne i zmysł techniczny, dlatego dla takich osób dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie profesjonalnego orchidarium. Odznaczają się one wysokim poziomem estetyzmu, tak więc stanowią niemałą atrakcję w mieszkaniu, wpisującą się w całościowy wystrój wnętrza. Do ciekawych modeli należy zaliczyć: model Azores, Bimini, Borneo, Maui.  W wyposażeniu profesjonalnego orchidarium znajdują się m.in.

•    wentylatory
•    oświetlenie
•    spryskiwacze
•    termometr
•    higrometr
•    ogrzewanie
•    półki

Cena profesjonalnego orchidarium zależnie od modelu i wyposażenia może wynieść około kilku tysięcy złotych. Oczywiście można nabyć tańsze odpowiedniki.


Orchidarium skonstruowane domowym sposobem
   

Nic tak nie cieszy jak możliwość zbudowania czegoś własnymi siłami. Nie dość, że pozwala nam to poszerzać praktyczne umiejętności i wiedzę, to jeszcze dostarcza nam tyle satysfakcji. Jeżeli posiadamy w sobie na tyle samozaparcia, aby samemu stworzyć orchidarium, to nie zastanawiajmy się, bo możliwości jest naprawdę wiele. Za orchidarium może nam służyć większe terrarium, które przy odpowiednim wyposażeniu doskonale się sprawdzi przy uprawie storczyków. Wyposażenie orchidarium można nabyć w wielu sklepach, tak więc nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Orchidarium

 

Orchidarium

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy budowie orchidarium

• wybierajmy szklane terraria, akwaria itp., to bardzo dobre rozwiązania, ze względu na wysoki poziom przejrzystości szkła;

• wielkość orchidarium dostosujmy do ilości roślin, jaką mamy zamiar w nim umieścić; niech będzie większe, bo z doświadczenia wiadomo, że kolekcje roślin wciąż rozrastają się;

• najlepiej jak przednia część tzw. drzwi, będą rozsuwane, co ułatwia pielęgnację roślin;

• Dla urozmaicenia wnętrza, przede wszystkim tylniej ściany, możemy wyścielić ją matą kokosową bądź też panelem korkowym. Może on stanowić podkładkę do mocowania storczyków epifitycznych. Cena za jeden prasowany panel z dębu korkowego o wielkości 100 x 50 x 2 cm zapłacimy około 30 zł;

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ANNA, Tytuł: KWIATKI W OGRODZIE

    PIEKNE TE DZBANECZNIKI, ROZYCZKI I POZOSTAŁE KWIATKI

  2. Dodał: marta71, Tytuł: słoneczniki

    No spoko jednak cena takiego ogrodu no troche...duża:)Ja na przykład pokochałam słoneczniki.Mam ich trochę ale w tym roku mam zamiar sobie zrobic slonecznikowy płot:)Jutro ide zobaczyc do Lidla,bo widzialam ze mają słoneczniki w doniczkach.

  3. Dodał: Sistercja, Tytuł: ruch powietrza i inne

    Zamontowanie kilku wiatraczków (takie komputerowe spisują się nieźle i są niedrogie) jest niezbędne, bo po pierwsze ruch powietrza dla storczyków jest niezbędny, a po drugie uchroni nas to od problemów z pleśnią, która się tworzy w wilgotnych pomieszczeniach/zbiornikach, gdzie brakuje wymiany i cyrkulacji powietrza. Poza tym - zanim ktoś zdecyduje się na kupienie/zrobienie orchidarium po prostu musi poczytać jak najwięcej o tym co to jest orchidarium, o wymogach storczyków (żeby np. nie wymieszać ciepło~ z zimnolubnymi, albo nie zraszać tych, które tego nie lubią). Dobrze jest też poczytać komentarze ludzi, którzy je mają, aby uniknąć (części) ich błędów. Dużo pomocnych informacji można spotkać na stronach terrarystycznych. To wszystko wygląda strasznie...ale jak już się zwalczy własnych strach i lenistwo, to widok pierwszego storczyka, który zakwitnie w nowo zrobionych orchidarium jest wspaniałym przeżyciem :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także