Złotlin - Kerria

Złotlin - Kerria

Skomentuj artykuł

Niewymagający krzew, którego ojczyste strony znajdują się na Dalekim  Wschodzie, bardzo dekoracyjny, doskonały do ogrodu wiejskiego. Często spotykany w ogrodach przydomowych, kwitnie dwukrotnie, w maju oraz w drugiej połowie lata i na początku jesieni.

Złotlin jest krzewem zaliczanym do rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj monotypowy, a więc jednogatunkowy. Przedstawicielem rodzaju jest większości dobrze znany złotlin japoński (Kerria japonica). W Europie uprawiany od XIX w, a naturalne siedliska krzewu występują w Chinach, uprawiany także w Japonii.

Kilka uwag o budowie

Kerria japonica jest krzewem osiągającym do około 1,5 – 2 m wysokości, który bardzo szybko się rozrasta poprzez podziemne rozłogi, osiągając do 2 m szerokości. Pędy zielone, cienkie, wzniesione, słabo rozgałęzione. Liście sezonowe,  podłużnie jajowate, długie z wydłużonym wierzchołkiem,  wyraźnie unerwione. Krawędź blaszki liściowej podwójnie piłkowana, W maju (czerwcu) ukazują się kwiaty. Gatunek charakteryzuje się żółtymi do żółtopomarańczowych kwiatami, pojedynczymi, pięciopłatkowymi,  dochodzącymi do około 4- 5 cm średnicy. W odmianie kwiaty mogą być pełne, bardziej dekoracyjne. Złotlin kwitnienie powtarza pod koniec lata oraz na początku jesieni. Po przekwitnięciu powinny ukazać się owoce w formie ciemnych orzeszków. W naszym klimacie zawiązują się niezwykle rzadko.


Najpiękniejsze odmiany

W ogrodach uprawiamy przede wszystkim odmiany o pełnych kwiatach oraz pstrych liściach.

Pleniflora”- jedna z najpopularniejszych odmian, charakteryzująca się pełnymi kwiatami, przypominającymi małą różyczkę. Średnica kwiatów może sięgać nawet 5 cm.

Picta”- odmiana charakterystyczna ze względu na szarozielone  liście  z białym obrzeżem. Niższa, osiąga do około 1-1,5 m wysokości, kwitnie mniej obficie, pojedynczymi kwiatami.

Golden Guinea”- odmiana dochodząca do około 1,5 m wysokości o przewieszających się pędach.

Aureo-variegata”- bardzo oryginalna odmiana o liściach z żółtym obrzeżem.

Aureovittata”- odmiana o pędach na których zaobserwujemy żółtawe prążki.

Złotlin

Złotlin

Stanowisko   

Krzew preferuje słoneczne wystawy, ale radzi sobie także na półcienistym stanowisku. Sadźmy go w zacisznych zakątkach ogrodu, osłoniętych przed zimową zawieruchą. Mimo, że krzew radzi sobie zimą, może przemarzać, a na otwartych przestrzeniach szczególnie.

Złotlin uprawiajmy na próchniczym, żyznym, świeżym podłożu, będzie dla rośliny korzystniejsze.  Poradzi sobie także na przeciętnej glebie ogrodowej.

Złotlin

Złotlin

Uprawa i pielęgnacja

Mało problematyczny złotlin uprawiamy w ogrodach, na działkach, spotykany także w zieleni miejskiej, doskonale znosi zanieczyszczenia. Raz posadzony nie będzie stwarzał problemów jeżeli tylko zapewnimy mu sporo miejsca oraz zaciszne stanowisko. Osłonięte miejsce dla krzewu jest bardzo istotne, ponieważ otwarte przestrzenie mogą poważnie ograniczyć rozrost i kwitnienie rośliny. Co roczne usuwanie zmarzniętych pędów nie jest niczym przyjemnym.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także