Złotlin - Kerria

Złotlin - Kerria

Skomentuj artykuł

Z zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać, posiadając wspomniany krzew jest podlewanie w razie potrzeby, palikowanie roślin- przede wszystkim odmiany „Pleniflora”, której pędy pod ciężarem kwiatów pokładają się. Poza tym w okresie jesiennym bądź wiosną warto podsypać krzew dobrze przerobionym kompostem, który poprawi strukturę podłoża, a tym samym, będzie bardziej chłonne, co roślinie wyjdzie tylko na dobre.

Rozmnażanie Kerria japonica nie jest zajmujące. Nowe rośliny uzyskamy wegetatywnie poprzez odrośle korzeniowe bądź sadzonki zielne pobrane po kwitnieniu.

Krzew nie jest podatny na choroby i szkodniki.

Chcąc ograniczyć rozrost rośliny, każdego roku można odcinać rozłogi bądź posadzić go w dużej misie bez dna wkopanej w podłoże.

Złotlin

Złotlin

Cięcie

Ponieważ pędy krzewu są mało żywotne, po kwitnieniu wycinamy u nasady wszystkie trzyletnie i starsze pędy. Wiosną po wznowieniu wegetacji i ewentualnych uszkodzeniach mrozowych, należy usunąć przemarznięte części pędów do zdrowej tkanki.

Zastosowanie

Złotlin japoński jest ciekawym krzewem o dużej dekoracyjności, dlatego też warto uprawiać go w ogrodach. Jego dekoracyjność wynika z kwiatów, silnie unerwionych liści, a także jasnozielonych pędów, które utrzymują się także w okresie zimowym.

Krzew nadaje się do nasadzeń pojedynczych oraz grupowych. Pięknie prezentuje się jako soliter na tle trawnika, na dużych rabatach bylinowych, w towarzystwie licznych krzewów i drzew przy oczku wodnym, jako luźny żywopłot mieszany.

Niższe odmiany można uprawiać na balkonie i tarasie, ale pamiętajmy, że wówczas donice należy mocno zabezpieczyć przed mrozem bądź przenieść rośliny do bardziej przychylnego im pomieszczenia.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także