Krzewy ogrodowe

Krzewy ogrodowe

Skomentuj artykuł

Ze względu na swoje liczne walory, krzewy ozdobne są wyjątkowo cenione i nie może ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. Poza aspektami estetycznymi spełniają one wiele innych bardzo istotnych zadań m.in.:

- dzięki nim ogród zyskuje strukturę;
- wybrane gatunki krzewów, mogą stanowić naturalne ogrodzenie, zastępując np. siatkę;
- wyższe krzewy mogą zapewnić cieniste zakątki w upalne dni;
- stanowią znakomitą osłonę od sąsiadów, ruchliwych ulic, chroniąc ogród przed nadmiernym hałasem, wiatrem i kurzem;
- wykorzystanie ciernistych krzewów, zabezpieczy ogród przed nieproszonymi gośćmi.

   

Bogactwo gatunkowe sprawia, że krzewy ozdobne są uprawiane nie tylko w ogrodzie, ale również w parkach, zieleńcach, skwerach, pojemnikach, skrzyniach; znakomicie ozdobią każdy taras. Znajdziemy krzewy na każde stanowisko,  do każdego ogrodu, niezależnie czy mały-duży, słoneczny- zacieniony, na stanowisku suchym czy wilgotnym. Trzeba zaznaczyć, że większość krzewów nie ma wygórowanych oczekiwań w zakresie ich pielęgnacji, tak więc jak się już dobrze ukorzenią, nie ma z nimi żadnego problemu. 
   

Krzewy sprawdzą się w większości kompozycji, odnajdą się zarówno na rabatach jako tło dla innych roślin, jak również pojedynczo jako tzw. solitery. Idealne na żywopłot. Bardzo dokładnie pokryją zbocza, niezagospodarowane tereny. Mnogość form i pokrojów sprawia, że istnieje możliwość stworzenia ogrodu pełnego krzewów i zapewniam Państwa, że taki ogród na pewno nie będzie nudy, zachwyci paletą barw, formą oraz zapachem.
   

Oczywistym jest, iż nie jest możliwe posiadanie wszystkich gatunków krzewów w ogrodzie, tak więc nie można ulegać chwili i panować nad sobą podczas pobytu np. w centrum ogrodniczym. Każdy ogród ma ograniczoną powierzchnię, jak również określone warunki klimatyczno- glebowe. Te warunki wraz z otaczającym krajobrazem powinny być tymi kryteriami, według których będziemy dobierali odpowiednie rośliny. Oczywiście możemy wybrać, czy decydujemy się na krzewy liściaste, iglaste, zimozielone, kwitnące, niskie, wysokie a może warunkiem będzie pokrój, barwa kwiatów, jak również liści oraz zapach. Pod tym względem mamy spore możliwości doboru.
   

Biorąc pod uwagę krzewy o barwnych liściach nie sposób nie uwzględnić takich okazów jak dereń pagodowy- niesamowity, o pstrych liściach, znakomicie upiększy obrzeża zbiorników wodnych, czy wrzosowisko. Aby wydobyć jego wyjątkowość, trzeba zapewnić mu odpowiednio zaciszne warunki .  Pęcherznica kalinolistna w odmianach, nada barwnych akcentów, jak również sprawi, że luźny żywopłot z niej uformowany będzie bardzo wyjątkowy. Warto wymienić również inne gatunki tj.: klon jesionolistny ‘Flamingo’, perukowiec podolski ‘Royal Purple’, jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’, berberys Thunberga ‘Coronita’, dereń ‘Gouchaultii’, forsycja pośrednia ‘Golden Times’. Z krzewów kwitnących warto wymienić hortensję ogrodową, ketmię syryjską, migdałka, krzewuszkę cudowną, forsycję, różaneczniki, azalie, pięciorniki. Do krzewów dobrze radzących sobie na stanowiskach zacienionych zaliczymy aukubę japońską, gaulterię rozesłaną, cis pośredni ‘Hicksii’, skimmię japońską, kalmię szerokolistną, wawrzynek wilcze łyko, mahonię pospolitą.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: