Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie

Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie

1 komentarzy

Żółte kwiaty to sposób na wprowadzenie odrobiny słońca do naszego ogrodu, taras lub balkon. Bez względu na porę roku kolor kwiatów dodaje życia przestrzeni w której rosną. Doskonale prezentują się jako pojedyncze okazy, jak również w mieszankach różnych gatunków o tym samym kolorze i okresie kwitnięcie.

W poniższym artykule postaramy się Państwu przedstawić najciekawsze rośliny o kwiatach w kolorze żółtym. Projektując ogród z roślinami w kolorze słonecznym mamy olbrzymi wybór roślin świetnie nadających się do tego celu. Od samej wczesnej wiosny pojawiają się rośliny kwitnące na żółto. Jako pierwsze, bo już na przełomie lutego i marca ukazują się kwiaty krzewu oczar wirgilijski. Następnie swój spektakl rozpoczynają słonecznie kwitnące rośliny cebulowekrokusy, narcyzy i tulipany. Tulipany i narcyzy odpowiednio pędzone w doniczkach mogą cieszyć nas swoim kolorem praktycznie przez cały rok. Miłośnicy roślin wieloletnich w okresie wiosennym dekorują swój ogród miłkiem wiosennym oraz dziesiątkami odmian i rodzajów pierwiosnków (wśród których na szczególna uwagę zasługuje popularny pierwiosnek lekarski). Późna wiosna to również okres kwitnięcia drzew i krzewów o żółtych kwiatach. Warto zwrócić uwagę na pięknie i dostojnie zwisające kwiaty złotokapu, drobne, ale bardzo licznie występujące kwiaty żarnowca czy nazywane czasem „rajskimi różyczkami” kwiaty złotokapu. W okresie letnim kwitną również żółte chabry wielkogłówkowe, które chętnie odwiedzane są przez motyle. Ciekawą rośliną nie kwitnącą co prawda na żółto, ale posiadającą charakterystyczne żółte lub pstre liście jest trzmielina. Krzew swoimi listkami rozświetla nasz ogród przez cały sezon.

Okres letni i jesienny to czas słonecznych gazanii, leczniczych nagietków oraz aksamitek. Wśród tych ostatnich istnieją dziesiątki odmian o kwiatach w kolorze żółtym, różniących się między sobą wysokością, kształtem oraz wielkością kwiatów. Na niskie rabaty proponujemy głodka, na te wysokie natomiast dostojną nawłoć kanaryjską. Wielbiciele pnączy nie powinni zapominać o kwitnących w tym czasie tunbergiach, wilcach i nasturcjach (szczególnie nasturcji kanaryjskiej). W okresie jesiennym warto posiadać rośliny, których liście przed zimą wybarwiają się na żółty kolor tworząc wrażenie polskiej złotej jesieni. W sklepach ogrodniczych dostępne są mieszanki nasion o żółtych kwiatachkompozycja żółta.  

Żółte kaczeńce

Żółte kwiaty na balkonie

Przegląd roślin nadających się do skrzynek balkonowych zaczynamy od niezwykle popularnych w naszym kraju begonii bulwiastej i bratków. Idealne kwiaty na balkon to również petunie i zwisające lwie paszcze. W ostatnim czasie pojawia się sporo odmian ogrodowych przystosowanych do uprawy na tarasie i balkonie. Przykładem takich roślin są słoneczniki doniczkowe czy miniaturowe odmiany dalii. Ciekawym pomysłem są nowe odmiany koleusa blumego o żółtych i pstrych liściach. Z roślin o pędach zwisających pamiętajmy o złocistych fiołkach i pokrytych setkami drobnych kwiatów tymofilach. 

Żółty kolor kwiatów powinien na stałe zagościć w naszych ogrodach i balkonach. Kolor kwiatów rozjaśnia otoczenie i dodaje mu mnóstwo życia. Projektując ogród o kwiatach złocistych warto posadzić rośliny kwitnące po sobie kolejno, tak aby przez cały sezon gościły w nim kwiaty. Jasne odcienie doskonale prezentują się na ciemniejszym tle. Warto więc posadzić z tylu ogrodu rośliny o zielonych liściach i pędach które dopełnia niesamowitego wrażenia naszego ogrodu.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: grazyna, Tytuł: Sloneczka,na balkon:)...

    Moi Drodzy:) Witajcie,korzystajac,z malego urlopu,posadzilam dzis na balkonie ,sloneczne,zolte bratki,rozswietlily,tak balkon wiosennie,mimo padajacego deszczu,jest Cudnie:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także