Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

Skomentuj artykuł

Z pewnością większości z nas, dynia kojarzy się ze smacznym warzywem, które można przyrządzić na wiele sposobów. Nie każdy jednak wie, że istnieje wiele odmian, które nadają się do ozdoby, dzięki swym walorom dekoracyjnym. Dynie przybierają naprawdę ciekawe kształty. Cieszą także bogactwem kolorów. Mogą stanowić, więc wspaniałą i trwałą dekorację jesiennego stołu.

Smaczne i piękne.


Spośród wielu gatunków dyń, wiele nie tylko ładnie wygląda, ale także wspaniale smakuje. Dynie maja także wiele cennych składników odżywczych. W naszym kraju popularna jest zarówno dynia zwyczajna, jak i olbrzymia, czy makaronowa. Coraz więcej wielbicieli zyskują także patisony, kabaczki, czy cukinie. Wszystkie te warzywa należą do rodziny dyniowatych. Mogą służyć zarówno do dekoracji, jak i jako wspaniałe danie.

 

Niektóre gatunki, jak na przykład tykwa, nie nadają się do spożycia. Jedynym jej zastosowaniem jest dekoracja. Niewielkie owoce charakteryzują się oryginalnymi kształtami, dodatkowo  jej owoce są pokryte nietypowymi naroślami, które nadają im atrakcyjny wygląd.

Także liście wielu gatunków dyń odznaczają się walorami ozdobnymi, więc mogą stanowić wspaniałą dekorację balkonu, jak i ogrodu. Warto pokusić się o uprawę dyń o atrakcyjnym kształcie. Ich nasiona można zamówić przez Internet, lub kupić w sklepie ogrodniczym. Obecnie mamy spory wybór ciekawych gatunków.

 

Dynie ozdobne

Dynie ozdobne

Uprawa dyni

Dynia potrzebuje sporo słońca i ciepła. Jeżeli nie mamy w ogrodzie odpowiednio nasłonecznionego stanowiska, najlepiej uprawiać roślinę pod osłoną. Optymalna gleba to ta o wysokiej zawartości azotu, bogata w składniki odżywcze oraz przepuszczalna. Istnieją dwa sposoby uprawy dyń. Jeżeli wysiewamy je wprost do gruntu, należy to zrobić na początku maja, około 10 dnia tego miesiąca. W przypadku dyni zwyczajnej, wysiewamy po dwa nasiona w odstępie 60 centymetrów. Pomiędzy rzędami powinna być podobna odległość. Kiedy siejemy nasiona dyni olbrzymiej, odstęp powinien być większy ze względu na długie pędy rośliny.

Dynie ozdobne

 


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: