Bambus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

Bambus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

5 komentarzy

Bambusy to wciąż mało popularne rośliny w naszych ogrodach. Wiele ludzi boi się ich egzotyki i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele odmian jest mrozoodpornych i zimy w naszym klimacie nie są im straszne. Warto jest zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą być bardzo atrakcyjnym elementem zielonych części ogrodu.

Bambus to zielona roślina, której główną ozdobą są podłużne liście, pojawiające się na sztywnym pędzie. Mogą one mieć różne kolory, w zależności od odmiany, jednak najczęściej są zielone, żółto – zielone lub zielone z białymi paskami. Tworzy niewysokie, gęste drzewka, na całej długości pokryte liśćmi. Starsze rośliny mają jednak wyraźnie widoczny pień, a liście pojawiają się tylko w części górnej. Nieprzycinane rosną bardzo szybko i mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Pędy oraz kiełki bambusa wykorzystywane są do celów kulinarnych, przede wszystkim jako dodatek do potraw azjatyckich.

Wybierając w sklepie ogrodniczym bambusa do swojego ogrodu, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, by był mrozoodporny. Najlepiej jest kupować sadzonki w pojemnikach, gotowe do przesadzenia. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne, o glebie obojętnej, nie piaszczystej. Miejsce powinno być osłonięte od nadmiernego wiatru. Przed posadzeniem, ziemię z wykopu na bambusa, mieszamy z obornikiem. Dół nie powinien być bardzo głęboki, najwyżej 25cm. Sadzonkę wkładamy w ziemię i przysypujemy. Od tej pory ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie mokra, dlatego regularnie podlewamy niedużymi ilościami. Nawozimy również dość często. Dobrze im zrobi dawka nawozu azotowego, dodana co 7 – 10 dni. Od czasu do czasu możemy również zastosować nawozy z dodatkiem związków potasu oraz fosforu. Dobrze znoszą przycinanie. Skracamy je, ucinając pędy około centymetra za węzłem. W upalne dni bambusy powinny być zraszane wodą.

Nie powinniśmy raczej obawiać się chorób. Bambusy są roślinami bardzo odpornymi na wszelkiego rodzaju zarażenia, jednak to nie znaczy, że nie musimy uważać. Czasami mogą się ich chwytać szkodniki, a przede wszystkim przędziorki. Nie niszczą one rośliny znacznie, ale warto jest się ich pozbyć.

 

Bambus ogrodowy

 

Bambus ogrodowy - zdjęcie jorgus
czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Anżelika, Tytuł: Bambus jak sie pozbyć

  Trzeba tego bambusa dobrze strzepać,tak aby oddał wszystkie soki ,do roboty.

 2. Dodał: Andreas, Tytuł: Bambus jak agresor

  Gleboko okopac i otoczyc twardym pcv lub innym twardym materialem by korzenie nie przebijaly

 3. Dodał: ja ja, Tytuł: Ile jest bambusów?

  Ile jest bambósów? to jest zagadka. nie lubię zagadek ale to jest zagadka. sama już nie wiem.

 4. Dodał: bella, Tytuł: bambus jako agresor

  Co mam zrobic z bambusem, dostalam go w spakdku po poprzednikach. Rozrasta sie niemilosiernie, nawet wlazl na posesje sasiadoww, uszkodzil mi podstawe basenu. Co ozna zrobic aby go okielznac a nie niszczyc flory?

 5. Dodał: Oaza-Palmy, Tytuł: Stanowisko dla bambusa

  Bambusy drzewiaste (Phyllostachys) czują się najlepiej w słońcu, natomiast bambusy kępowe (Fargesia) lepiej mają się w półcieniu i cieniu. Ważne jest też to, iż bambusy drzewiaste mają ekspansywne korzenie, a bambusy kępowe nie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie