Hibiskus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

Hibiskus ogrodowy uprawa i pielęgnacja

14 komentarzy

Hibiskus ogrodowy jest inaczej nazywany różą chińską, ponieważ pochodzi z Chin i Tajwanu, a jego kwiaty są równie piękne jak kwiaty róży. W Indiach i Chinach, w warunkach naturalnych można spotkać formy drzewiaste, które osiągają 6 m wysokości. W Polsce hibiskus ogrodowy jest rodzajem bezkolczastego krzewu i wyrasta najwyżej do 2 m wyskości. Jego największą ozdobą są okazałe kwiaty w kolorze białym, różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym, dzięki czemu hibiskus jest zdecydowanym faworytem w przydomowych ogrodach. Dekoracyjne są również ciemnozielone, błyszczące i ząbkowate liście. Hibiskus jest rośliną trudną w uprawie, ponieważ jest to kwiat pochodzenia tropikalnego, który potrzebuje dużo słońca. W Polsce zaleca się go uprawiać w rejonach o cieplejszym klimacie.

Uprawa

Hibiskus preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Do gruntu powinien być wysadzany po przymrozkach, natomiast w doniczce można go przechowywać w szklarni. Jeżeli chodzi o glebę, to hibiskus rośnie najlepiej na żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym, natomiast nie znosi gleb słabych, suchych lub podmokłych. Istotnym elementem uprawy jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza. Jeżeli postawimy hibiskusa w doniczce w domu, powinno się zawiesić na kaloryfer nawilżacze powietrza (mogą to być zwykłe zawieszki z wodą). Dobrym pomysłem jest również zraszanie rośliny wodą w taki sposób, żeby nie namoczyć kwiatów. Wilgotne pąki bardzo łatwo opadają. Gleba, na której rośnie hibiskus powinna być również regularnie nawadnianie. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, ponieważ roślina bardzo źle reaguje na zbyt wilgotne podłoże. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiedniej pielęgnacji kwiaty pojawiają się od lipca do końca września. Jest to duża zaleta hibiskusa, ponieważ w tym czasie wiele roślin już nie kwitnie.Pielęgnacja

Hibiskus kwitnie bardzo obficie, dlatego kiedy roślina zacznie zawiązywać pąki, należy ją wspomagać nawozami do roślin kwitnących albo nawozem długo działającym. Ten drugi nawóz stosujemy tylko raz w sezonie. Roślina źle znosi przymrozki, więc niezbędne jest okrycie zimą. Hibiskusa można osłonić sianem albo gałązkami drzew iglastych. Na przemarznięcie najbardziej narażone na są młode rośliny, natomiast wieloletnie okazy lepiej znoszą zimę. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wiosną przycina się młode pędy w celu pobudzenia rośliny do wzrostu. Należy również się pozbyć uszkodzonych i przemarzniętych części. Hibiskus ma dość nieregularne kształty, dlatego można także wykonać cięcie estetyczne. Pędy główne przycinamy do połowy, zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.

Hibiskus ogrodowy - biały

Hibiskus ogrodowy - biały

Hibiskus ogrodowy - różowy

Hibiskus ogrodowy - różowy

Jeżeli hibiskus rośnie w domu, powinno się go regularnie oczyszczać z kurzu. Niezębne jest także coroczne przesadzanie hibiskusa w lutym, kiedy roślina zaczyna rosnąć. Starsze okazy można przesadzać co kilka lat. Hibiskusa rozmnaża się ze zdrewniałych wierzchołków pędów w maju/czerwcu. Sadzonki ukorzeniają się w ciepłym podłożu (temp. ok. 25 C) i przy dużej wilgotności powietrza. Można podwyższyć temperaturę poprzez szczelne okrycie rośliny folią.

Hibiskus ogrodowy - uprawa i pielęgnacj

Hibiskus ogrodowy - uprawa i pielęgnacja

Hibiskus ogrodowy - uprawa i pielęgnacja

Hibiskus ogrodowy - uprawa i pielęgnacja

czytaj dalej...

14 komentarzy

 1. Dodał: AMW, Tytuł: Siewki

  Mam hibiskusa przed domem.Nie nawożę nie podlewam nie przycinama (chyba że za bardzo "wchodzi" na ścieżkę. Rozmnaża się sam z nasion. Już chyba wszyscy z mojej rodziny połowa znajomych i cześć sąsiadów mają w swoich ogrodach krzaczki hibiskusa w siewek mojego krzakach (ma ponad 3m). Mieszkam w Wielkopolsce. Z mojego doświadczenia wiem, że hibiskus jest bardzo wytrzymały i mogę go polecić wszystkim, którzy się wachają.

 2. Dodał: Irena, Tytuł: Hibiskus

  W ubiegłym roku jesienią udało mi się urwać dwie zaszczepki hibiskusa ogrodowego o przepięknych bordowych kwiatach, na dodatek pełnych. Naprawdę rzadkiej urody ,posadziłam w piasek i w tej chwili mam dwie sadzonki ,niepozorne wprawdzie, ale po wysadzeniu w dobrą ziemię, rosną jak na drożdżach. Jestem z siebie dumna

 3. Dodał: dorota, Tytuł: nasiona

  dostalam nasiona i nie wiem co powinna zrobic zeby doczekac sie sadzonki. Prosze o rade. Pozdrawiam

 4. Dodał: Bozena, Tytuł: hibiskus słabo kwitnie

  od kilku lat mam na działce hibiskusa,który długo na wiosnę nie ma liści i jest sam krzak a jak zacznie kwitnąć(sierpień)to kwiatki można policzyć na palcach.Co zrobić żeby był ładniejszy?

 5. Dodał: Bożena, Tytuł: hibiskus kwitnie we wrześniu

  Mam hibiskusa 2lata zaczął mnie kwitnąć we wrześniu,ma mało słońca, rośnie od strony północnej.Proszę o odpowiedź kiedy mogę przesadzić w inne miejsce?

 6. Dodał: Andrzej, Tytuł: Nasiona

  Witam. Jak zbierać nasiona kiedy i jak sądzić. Dostałem białego od tania i zaczął kwitnąc wiec się przyjął. Treść miał go pod blokiem a teraz jest w strefie pogorskiej. proszęproszę o odpowiedz na emalia. .endru62@gmail.com Pozdrawiam

 7. Dodał: Elżbieta, Tytuł: Hibiskus

  Proszę mi poradzić jakie odmiany Hibiskusa mogę kupić. Bardzo mi się podobają. Z góry serdecznie dziękuję za poradę.

 8. Dodał: , Tytuł:

  mam ketmię chyba od 5 lat, krzew okazały, zawiązuje mnóstwo pąków, które niestety nie rozwijają się, wiele opada

 9. Dodał: krystyna, Tytuł: choroba hibiskusa

  moje hibiskusy chorują podlałam ich preparatem od pędraka

 10. Dodał: Pati, Tytuł: Hibiskus łatwy w uprawie

  Mieszkam na Mazowszu, teren podmokły, mrozy konkretne a hibiskusów nie osłaniam, nie nawożę, a rosną i kwitną jak szalone! Może są różne odmiany?

 11. Dodał: MARIA, Tytuł: HIBISKUS

  Mam hibiskusa koloru lila,pięknie kwitnie ,podlewam codziennie umiarkowanie,wiosną zasiliłam nawozem ,nie jest wymagający w uprawie.

 12. Dodał: Felka, Tytuł: Nie jest trudny w uprawie

  Kto to pisał? Mam hibiskusy od 8-10 lat i dziś dowiedziałam się, że są trudne w uprawie! Mieszkam na Podkarpaciu, a więc temperatury są tutaj bardzo różne. W czasie ostatniej wiosny dość mocno przycięłam dwa I co? Zakwitły niesamowitą ilością pięknych kwiatów! Co więcej, z nasionek wyhodowałam kilka innych, które w tym roku zakwitły!

 13. Dodał: ola, Tytuł: podlewanie

  W niedziele kupiłam hibiskusa i zamierzam go posadzić w skalniaku... Tylko nie wiem jak go podlewać :( mogę prosić o radę? Lubi mokro czy sucho?? Proszę o pomoc!!!

 14. Dodał: Bernarda, Tytuł: Hibiskusy łatwe w uprawie

  Mam hibiskusy od kilku lat, zasilam je popiołem drzewnym,podcinam na wiosnę i tyle.Kwitną jak szalone .Nie przemarzają nawet przy -30.Nadają się na żywopłoty i są przepiękne !

Dodaj swój komentarz

Zobacz także