Maliny w ogrodzie

Maliny w ogrodzie

1 komentarzy

Maliny to krzewy, których nie powinno zabraknąć ani na działce, ani w ogrodzie. Mimo, że są dość wymagające, to jednak smaczne owoce, pełne właściwości odżywczych i zdrowotnych są największą zapłatą za trud, jaki należy włożyć w ich uprawę. Przy odpowiednim doborze odmian, maliny można smakować od końca czerwca, nawet do pierwszych przymrozków.

Dostępne w sprzedaży maliny charakteryzują się zmiennym okresem owocowania. A więc obok odmian owocujących latem, występują także odmiany owocujące jesienią. Odmiany letnie owocują na pędach dwuletnich i są bardziej pracochłonne, natomiast odmiany jesienne, owocują na pędach tegorocznych.

Wymagania klimatyczno- glebowe

Odmiany malin uprawiane w ogrodach wywodzą się od maliny właściwej, obok nich możemy spotkać liczne mieszańce. Warto zauważyć, że naturalne siedliska tych krzewów to lasy liściaste, tak więc warto pamiętać o tym, gdyż łatwiej nam będzie zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju.

Maliny uprawiamy na stanowisku słonecznym do półcienistego. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, zasobne, gdyż roślina jest dość żarłoczna. Unikamy gleb zbyt ciężkich, maliny nie lubią mokrego podłoża, zastoju wody. Przy mniej korzystnych warunkach, krzewy malin można uprawiać na zagonach, na lekkim podwyższeniu. Podłoże powinno być lekko kwaśne oraz przepuszczalne.

Krzewy malin sadzimy na stanowiskach zacisznych, gdyż narażone są na przemarzanie w okresie zimowym.

Uprawa

Nim rozpoczniemy przygodę z malinami, należy zapoznać się z ofertą dotyczącą odmian, a następnie przystąpić do przygotowania stanowiska dla zakupionych krzewów. Maliny z gołym korzeniem sadzimy w okresie wiosennym oraz jesiennym, natomiast odmiany zakupione w pojemnikach można sadzić także w innym terminie.

W razie potrzeby podłoże należy uzupełnić piaskiem, a także dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko poprawi strukturę podłoża, ale także wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe.

Maliny możemy posadzić przy płocie, jak również w innym miejscu, zapewniając roślinom podpory . Mogą to być pojedyncze paliki, jak również stelaże. Najprostszym stelażem są dwa kije połączone ze sobą trzema drutami, rozmieszczonymi na różnej wysokości do których przyczepiamy długie pędy malin. Odległość miedzy roślinami w rzędzie powinna wynieść około 40- 60 cm, natomiast między rzędami nawet do około 1,5 – 2,0 m.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku malin jest cięcie. Zależnie od danej odmiany może być ono zmienne. Maliny letnie , kwitnące w drugim roku, wymagają większej uwagi, natomiast jesienne, owocujące na pędach tegorocznych są mniej absorbujące.

Maliny w ogrodzie

Maliny w ogrodzie

W przypadku odmian jesiennych, pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu, tuż przy ziemi. Maliny wypuszczą nowe pędy, które prowadzone przy palikach  czy też drutach, jesienią osiągną spore rozmiary i będą obficie owocować. Po zbiorach ścinamy pędy tuż nad ziemią bądź wiosną.

W przypadku odmian letnich cięcie jest bardziej zajmujące. Po posadzeniu sadzonek, pędy także ścinamy tuż przy ziemi. Przez okres wegetacji uzyskamy spore przyrosty malin, jednak nie będą owocować. Owocowanie pojawi się dopiero w roku następnym. Po owocowaniu ścinamy przy ziemi wszystkie owocujące pędy. Wiosną usuwamy uszkodzone, zagęszczające, zbędne pędy. Pamiętajmy, aby pozostawić 7- 10 najsilniejszych pędów. Mniejsze zagęszczenie, pozwoli na uzyskanie dorodniejszych owoców.


Z zabiegów pielęgnacyjnych należy zwrócić uwagę na ściółkowanie malin, dzięki któremu ograniczymy parowanie wody z podłoża, a także ograniczymy ekspansję chwastów. Pamiętajmy także o nawożeniu (wiosną możemy wspomóc rośliny nawozem azotowym), które w głównej mierze powinno opierać się na nawozach organicznych.

W razie suszy nie obędzie się bez podlewania.

Zdarza się, że lata są niezwykle mokre, odbija się to na owocowaniu malin i na jakości owoców. Jeżeli mamy możliwość, maliny można uprawiać także pod osłonami. Krzewy dostarczają wówczas lepszej jakości owoców, obficiej i dłużej owocują. Poza tym nie są aż tak narażone na choroby i szkodniki, jak maliny uprawiane na otwartej przestrzeni.

Maliny w ogrodzie

Maliny w ogrodzie

Odmiany malin

Maliny dostępne są w wielu odmianach, przed zakupem, należy wybrać taką odmianę, która sprawdzi się w naszym ogrodzie oraz spełni oczekiwania. Przed zakupem jakiejkolwiek odmiany należy zapoznać się z opisem rośliny. Krzewy nabywamy od sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią producentów. Sadzonka powinna być zdrowa z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym, oznaczona, a więc zawierająca etykietę m.in. z nazwą odmiany, a także producenta.

Wybrane odmiany malin

"Polana"- bardzo znana odmiana, warta polecenia. Odmiana jesienna, plonuje obficie od drugiej połowy sierpnia do października. Owocuje na pędach jednorocznych, czerwone owoce są duże i bardzo smaczne.

 

"Polesie"- owocuje na pędach jednorocznych. Owce ciemnoczerwone, duże, bardzo smaczne. Odmiana warta polecenia na działkę. Owoce dojrzewają wcześniej niż poprzednia odmiana.

 

"Polka"- odmiana owocuje na pędach tegorocznych, potarza owocowanie. Owoce spore, smaczne, czerwone, dość wcześnie dojrzewają (przełom lipca i sierpnia). Doskonałe na przetwory i do mrożenia.

 

"Benefis"- odmiana plenna, owocuje na pędach dwuletnich (bez kolców), owoce duże, stożkowate, ciemnoczerwone. Odmiana średnio późna, doskonała na przetwory i do mrożenia.

 

"Laszka"- odmiana plenna, wczesna (owocuje już w czerwcu), owoce duże, smaczne.

 

"Koral"- odmiana plenna, dość wczesna o smacznych, średnio dużych owocach.

 

"Poranna Rosa"- charakterystyczna ze względu na żółte owoce, które dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Odmiana owocuje na pędach tegorocznych.

 

"Bristol"- odmiana o czarnych owocach, zawierających większą ilość antocyjanów. Owocuje już w lipcu, owoce małe, ale o wysokich walorach smakowych.

 

"Pokusa"- odmiana o dużych, czerwonych owocach, które dojrzewają od drugiej połowy sierpnia.

 

"Litacz"- odmiana wczesna o czarnych, smacznych owocach.

 

"Malling Promise"- wartościowa średnio- wczesna  odmiana o smacznych, czerwonych owocach.

1 komentarzy

  1. Dodał: Marek, Tytuł: dlaczego maliny nie owocoja

    Witam .Posadziłem maliny i nie owocują dlaczego,rosną bardzo wysoko,zero owocu.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także